Author Topic: Carnival College @Ecstasy zavrsen, preksjutra pravac @Splendor! :)  (Read 4227 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mala_Sirena

  • Registered
  • *
  • Posts: 159
  • Primorka :)
    • View Profile
Cao, drustvo! Veliki pozdrav iz jos veceg L.A.!

Nikako da ugrabim da vam se javim… Koledz se zavrsio prije par dana, ove 2 sedmice su mi proletjele za cas. Ne znam ni odakle da pocnem…  : ))))

Prvi utisci su fantasticni.
Sto se samog koledza tice, ovaj moj je bio posljednji u trajanju od 2 sedmice, od sljedeceg ga vracaju na 4 (Bogu hvala). Za 14 dana ne moze nista da se nauci, toliko su nas zbrzali da je to haos. Predavanja svako jutro od 8:30 do 12:30, pauza za rucak pa nazad u ucionicu, u medjuvremenu razni safety drills i sl., i tako nam je prosao prvi kruz. Vec smo na drugom kruzu poceli obzervacije na desku, tako da nam je tek tada pocela prava konfuzija jer smo sve one informacije poceli da gledamo uzivo a Recepcioneri su vec iskusni i brzi u radu, nemaju bas puno vremena da nam objasnjavaju sto rade i tu nastaje prava zurka u glavi. : ))) Poslije nekih nedjelju dana smo imali iznenadni test (on uglavnom bude jutro poslije prve crew party, tako da znate za ubuduce), onda nakon samo par dana i finalni. Trajao je 3 sata i imao oko 50 pitanja. Nije tezak, ali mora da se uci i nema zezanja dok su obzervacije na desku jer vam je to jedina prilika da ustvari nesto ukapirate... Informacija ima milion, dnevno smo znali da predjemo i po 2-3 razlicita poglavlja, pa sjutra kad krene jutarnje ispitivanje sve se pobrka.
U medjuvremenu smo polagali safety test, test o kitovima, hmmm predavanja iz hospitality-ja svaka 2-3 dana i tako… Interesantno je, ali kao sto sam rekla jaaaaako jako intenzivno, tako da mislim da su i sami svjesni svega toga i odlucili da koledz vrate na 4 sedmice. Nismo imali bas puno slobodnog vremena, izasli smo jednom u Nassau i jednom u Port Canaveral do Wallmarta i to je to. Sledeci koledz ce vjerovatno imati vise slobodnog vremena i bice bolje organizovani, mislim da su im prve 2 sedmice samo predavanja i tek onda pocinju obzervacije, sto je mnogo bolje.  

Prema nama su svi stvarno bili skroz OK, svi su nam pomagali i izlazili u susret. Za samo dvije sedmice sam stekla par jako dobrih prijatelja, bilo je i suza na odlasku : ))))
Drustvo je super, svaku noc smo visili u Crew Baru naravno : ))) Ili vani na pramac broda i neko obicno iznese lap top sa muzikom, ili unutra igramo bilijar ili stoni fudbal…

Ecstasy - brod je jedna najobicnija kanta. Raspada se, pocevsi od samih kabina u kojima je sve slomljeno pa do atrijuma... Kruzevi su mu jos gori jer radi samo 4 i 5 dana Bahame, vrti Nassau, Freeport i Half Moon Cay, tako da vam vec poslije drugog kruza dosadi pa vam se i kada imate slobodnog vremena ne izlazi.
Mislim da je od njega sto se kruzeva tice gori samo Sensation, on konstantno radi 3 dana Bahame - Nassau i Freeport.
Kratki kruzevi su smrt za Pursere, Embarkation day je haaaaaaos...

Nemojte da brinete mnogo za engleski jezik, na brodu cete tesko koga moci da razumijete. : )))) Na Recepciji rade Senior Guest Service Supervisors koji pricaju Tarzan english, a o cokoladnim Filipincima i oficirima Italijanima da ne pricam. : )))

Uniforme su nam OK skroz, neko je pisao da se placaju, ali Purseri NE. Dobijete 4 bijele kosulje kratkih rukava i 4 pantalona (cure mogu da kombinuju, ja sam uzela 2 pantalona i 2 suknje) i jedan par bijelih cipela. Moj vam je savjet da kupite cipele prije nego sto krenete! Bijele kozne sa gumenim djonom, momci uglavnom nose mokasine jer su preudobne, i ja sam ih kupila prije odlaska. Na ove brodske se svi zale, a i smrde. : ))))) Mogu i bijele lagane patike, ne maxerice ili sl. nego neke obicne.
Vecernja uniforma se dobija tek po zavrsetku koledza, teget sako i pantalone (cure suknju). Momci ispod toga nose bijelu kosulju, a cure obicnu crnu majicu, tako da i to ponesite (i obavezno prozirne i crne hulahopke!!!, da ne jurite ovuda). I crne cipele, ovdje ih ne daju...
Ves se potrudite da ponesete bijeli ili bar neki neutralni, oko toga znaju da prave problem jer su uniforme malo providne.
Obavezno ponesite i nesto za formalno vece koje obicno bude par dana pred Graduation night (Graduation se slavi u uniformi), tada morate da budete formalno obuceni - pantalone i kosulja (sako nije obavezan ali je pozeljan), cure neku svecanu haljinu. Neki momci to nisu znali pa su morali da kupuju ovamo i da pozajmljuju jer ne pustaju u farmerkama i majicama.

Nasih ima bas dosta (oko 40ak). Prvih dana sam bila pogubljena, gubila sam se gdje god da krenem, ijaooo krenem negdje pa moram da se vratim nazad, ma show : )))  I eto cim sam se snasla i sa orjentacijom i sa drustvom, gotovo. : (((
Na Graduation night objavljuju ko ide na koji brod, nekada se desi da neki ostanu i cekaju ukrcaj. Iz nase grupe nas je cetvoro dobilo brodove (inace nas je bilo sedmoro, ja jedina cura), ja se preksjutra ukrcavam ni manje ni vise nego na Splendor! : ))))

Gostiju ima raznih. 80% Carnivalovih gostiju cine Amerikanci, ljudi koji obozavaju da pricaju i koji su uvijek raspolozeni za komunikaciju, u stanju su da od najobicnijeg "Good morning, Sir" naprave cijeli jedan razgovor! Tako da uvijek morate biti spremni, i kada ste smoreni i nikakvi, nikad ne znate sto vas ceka. : )))
Posao Pursera se skroz razlikuje od nasih Recepcionera. Non-stop neke glupe zalbe i jos gluplja pitanja, Boze sacuvaj.
Meni je najgori dio onaj sa parama jer jos uvijek ne mogu da se naviknem na njihove dolare, quarters, dimes i bla bla bla, konstantno ih brkam pa mi treba 5 minuta da vratim kusur ili usitnim. : )))) Ali bice bolje, hehehee.

Hmmm, sto bih vam jos mogla reci...

Staff pozicije mogu da koriste sve privilegije na brodu, tako sam par puta isla u gym za goste koji je super, u disco za goste, jedemo u staff messu a nakon koledza cemo moci i sa oficirima u njihovom dijelu, mada je tamo bzvz jer nema nikad nikoga a hrana je uglavnom ista. Moze da se uzme sa svedskog stola, a moze i da se naruci i za sad nemam primjedbi jer sto god da sam probala bilo je dobro.

Juce sam dosla u L.A. i tu sam do preksjutra, ukrcavam se na Splendor koji do decembra radi kruzeve 7 i 8 dana West Coast, a onda krece oko cijele Juzne Amerike do NY. Kada sam vidjela koja cu sve mjesta da obidjem mislila sam da je neka sala. : )))))

Generalno, zeljela sam manji brod jer za prvi ugovor (a pogotovo poslije koledza od 2 sedmice na kojem se nista ne nauci) je mnogo bolje ostati na Fantasy klasi dok se malo ne uhoda, ili bar nekoj slicnoj, ali bice valjda sve OK. :)

Internet na brodu slabo koristim jer je preskup, kartica 200 minuta kosta 20$, veza je grozna i stalno puca. Dok okacim slike treba mi vjecnost, a o video pozivima da ne pricam. Neki kazu da je Skype blokiran, ja sam ga koristila lagano, i na kompu i na telefonu...
Sto se SIM kartice tice, ja je nisam uzimala jer mi se ne isplati, cim se isplovi u romingu smo. Kazu da imaju neke koje rade i na moru bez rominga, ali ja sam se za sad organizovala tako da doma zovem sa tel. karticom koja mi traje dosta (kosta 10$ i kada zovem na fiksni imam oko pola sata razgovora), a za drustvo je tu internet svakih par dana. : ))))

Sjecam se da je neko spomenuo da ne treba para kada se krece na brod. Ja sam posla sa 200$ i morala sam da pozajmim jos 100$ od mentorke sa koledza, a nista nisam kupovala. Prvu noc smo cekali shuttle preko sat vremena i na kraju smo platili taksi koji nam nije refundiran, onda minimum 30$ da se otvori Sail&Sign kartica sa kojom se kupuje i placa po brodu, pa malo u Crew Bar, pa kartice za telefon da se javim doma, pa u Wallmart neke sitnice za kabinu, pa tips za pranje uniforme i ciscenje kabine, pa tips kada se ide na formalnu veceru, pa slike jer nas je slikao fotograf, sve sitno ali se skupi... Odu za cas. Naravno, sve je to individualno. Ja sam mislila da cu imati za te prve dvije sedmice, ali posle su dok sam trepnula.

Eto drustvo, malo sam vam pisala s' brda s' dola kako mi je sto palo na um, izvinjavam se, vi ako imate nekih pitanja tu samo jos sjutra, a onda kad uhvatim neki public wi fi jer necu vise tim lopovima na Carnival da dajem pare. : ))))) Nadam se da sam vam bar malo docarala sliku sa koledza!

Laku noc, cmoooooookic!


Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Sjajno, hvala na prenetim utiscima! Drago mi je da si puna pozitivne energije i neka ostane tako. Mirno more! :uzdravlje:

Offline Mirem

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Ravno na Splendor  :) Super post, Sirena pozitivna ko i uvijek! Sretno!  :-*

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Svako dobro, Sirena (smatram da više nisi Mala :D:uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline Joso1000

  • Registered
  • *
  • Posts: 130
    • View Profile
Cao, drustvo! Veliki pozdrav iz jos veceg L.A.!


Uniforme su nam OK skroz, neko je pisao da se placaju, ali Purseri NE. Dobijete 4 bijele kosulje kratkih rukava i 4 pantalona (cure mogu da kombinuju, ja sam uzela 2 pantalona i 2 suknje) i jedan par bijelih cipela. Moj vam je savjet da
Laku noc, cmoooooookic!


Evo Stefan mi je rekao da pitam jel smiju i muški kombinirati suknje i hlače? Kaže i on da bi probao al ga stid pitat XD

Thanks na pripovijetki btw :)
xxxxxxxxxxxxxxxxx

Offline stefan_n

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
Evo Stefan mi je rekao da pitam jel smiju i muški kombinirati suknje i hlače? Kaže i on da bi probao al ga stid pitat XD

Thanks na pripovijetki btw :)
really? o.O jos uvijek nisi skuzio da niko ne reagira na takve fore čitaj "tvoje"

btw Sirena, svaka čast na sastavku, znaci Purseri glavni na brodu xD

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
bravo Sirena,
a dio za pare kao da slušam svoju staru, nisam ništa kupila  a potrošila 300$, malo sitnice, malo cuge...  :rofl: :rofl:

"It always seems impossible until it's done"