Author Topic: Pozdrav, Možete li mi dati savjet vezan za radno mjesto?  (Read 8671 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rainalkar

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Lijep pozdrav svima,

tek od prije neki dan čitam ovaj forum, živim u Hrvatskoj (Makarska rivijera), diplomirao sam ekonomiju, imam 30 god., govorim i pišem engleski perfektno, njemački dobro, radio sam u Turističkoj zajednici (informator/žurnalist), hotelu s 4 zvjezdice (recepcioner), banci (blagajnik, kasnije savjetnik), od svih mjesta imam preporuku, ali su i poslovi bili na određeno vrijeme.
Ljeti sam dosada, kao i nadalje, imao štošta za raditi neovisno o poslu (iznajmljivanje apartmana ;)), ali sam sad čvrsto odlučio otići na brod što je moguće ranije ukoliko mi se ukaže prilika.
Glavni i jedini prioritet mi nije novac, i financijski ne ovisim o zaradi koju ću na brodu steći. Preference su mi, prilično podjednako, visina primanja, ne pada mi, na primjer, na pamet, ići za 1200$ raditi, posao (koliko sam uspio vidjeti i saznati čitajući zadnjih dana što bi se na mene odnosilo) recepcionera, pursera i sl., brušenje vlastitih jezičnih vještina, putovanje, rad u dinamičnom okruženju (količina posla mi ne predstavlja prepreku, već izazov), mogućnost napredovanja, ugodnost posla (npr., da ne moram prati vlastitu odjeću na brodu) itd.
Dosad sam (jutros) nekolicini tvrtki (koje takvu mogućnost na svojim stranicama imaju) i agencija poslao svoju molbu i CV. Zasad se samo EP javio da u ovom trenutku nemaju potrebu za hotelskim osobljem.

Možete li mi dati savjet vezan za radno mjesto, koji posao biste preporučili prihvatiti obzirom na moje kvalifikacije, koje bih tipove poslova mogao gledati (više me interesira rad s ljudima, ali, ako su uvjeti u računovodstvu dosta bolji, onda, svakako, mogu i ovo potonje) obzirom na primanja, napredovanje i sl.

Nadam se da sam bio dovoljno koncizan. Forum vam je zbilja bogat informacijama, a ja se nadam da ću istom i ja moći doprinijeti svojim iskustvom u čim skorijem roku :).

Offline Traxx

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
Ako znas pored engleskog znas i njemacki nebis trebao imati problema sa upadanjem na poziciju recepcionera(purser) jos k tome imas i iskustva na toj poziciji, to ti je rad iskljucivo s ljudima i dobri su uvijeti rada, 6 sati radis na dan uvrh glave, mozda nekad malo vise ako imas neki side duty.

Officer status :yahoo:  znaci imas svog sobara koji ti posprema sobu, cisti sobu, baci smece, opere uniformu itd

Placa je jedini problem, neznam tocno ali tako oko 1200 dolara vjerujem, oni ti naravno placaju povratnu kartu.

Ako ti placa nije prioritet ovo je pozicija za tebe ;)


Za accountant je malo teze upast, moras mislim ic i na njihov college neovisno o tvom znanju i proc dosta testova.
Ovo vrijedi za Carnival.

Jos bolja pozicija jer je office job, staff status, placa nisam siguran ali mislim oko 1800-2000 dolara pocetna.

Posao i život na brodu su super ... ako se izboriš za posao koji voliš i/ili želiš raditi. U suprotnom je mučenje i križanje dana na kalendaru.

Offline Rainalkar

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Traxx, hvala ti lijepa na odgovoru!

Tako sam nekako i pročitao/čuo, vezano za poziciju pursera, osim što je početna plaća bila prije negdje oko 1500. Taj status časnika je ono na što sam mislio kad sam mislio na pogodnosti posla.

Ja inače više volim raditi s ljudima, ali ukoliko razlika u primanjima bude u korist uredskog posla, bez ikakve kompenzacije u drugom području, aplicirao bih se za to radije, kompetencije sigurno imam.

Kakve su pozicije u IT odjeljenju? Ja nemam formalno obrazovanje, ali se razumijem i u hardver i u softver na Windows platformi. Kakvi su njihovi uvjeti?

Evo, javio mi se i Zoran iz Kouzona, obavit ćemo razgovor pa ćemo vidjeti dalje.

Offline Traxx

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
Pa neznam sad sta traze za tocno za IT, znam da je posao jako dobar, nemas rasporeda radis kada se nesto desi sa kompjuterizacijom...mislim da pocetna pozicija mora i pomagat gostima u Ilounge da se logiraju na net, predstavit im pakete interneta itd.

Ako se razumijes u posao apliciraj za to...jer za dobit posao na kruzeru se sve svodi na dobro prodavanje sebe, znaci napravit dobar CV i jos bolje ga prezentirat na intervjuu, i dobijas posao.

A u CV-u mozes i lagat o iskustvu jer(uglavnom) to nitko ne provjerava...naravno ako kazes da radis 5 godina kao IT tehnicar ocekuju od tebe da i znas taj posao i sve o njemu kao vodu pit, a to se vidi po tvojim odgovorima na intervjuu.

Dakle bitno je odabrat sto zelis i onda se pripremit dobro za intervju, sto CV, sto govor pripremit. :)
Posao i život na brodu su super ... ako se izboriš za posao koji voliš i/ili želiš raditi. U suprotnom je mučenje i križanje dana na kalendaru.

Offline Rainalkar

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Ne vjerujem da imam potrebe lagati, jer sam imao posla s IT sustavima gdje god sam radio :) Samo me interesira opis posla IT ljudi na kruzerima, koje aplikacije se koriste i sl.

Offline Traxx

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
Tu ti nazalost nemogu pomoc, nemam bas neke informacije o tome.

Ali vjerujem da ima ljudi na forumu koji znaju ponesto o tome.
Posao i život na brodu su super ... ako se izboriš za posao koji voliš i/ili želiš raditi. U suprotnom je mučenje i križanje dana na kalendaru.

Offline Rainalkar

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Koliko čujem, agencije trenutno nemaju upita za recepciju, a IT i sl. ne/rijetko rade.
Kakvo je vaše iskustvo s izravnim prijavljivanjem na stranicama kompanije, ima li smisla uopće?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Koliko čujem, agencije trenutno nemaju upita za recepciju, a IT i sl. ne/rijetko rade.
Kakvo je vaše iskustvo s izravnim prijavljivanjem na stranicama kompanije, ima li smisla uopće?

Zašto misliš da ne bi imalo smisla? Tako je Majst0r našao posao.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Koliko čujem, agencije trenutno nemaju upita za recepciju, a IT i sl. ne/rijetko rade.
Kakvo je vaše iskustvo s izravnim prijavljivanjem na stranicama kompanije, ima li smisla uopće?

Majstor i Princ na bijelom brodu su dobili posao u IT preko online apliciranja. Gle naravno da se isplati sve ovisi sto ti zelish.
Kazesh da se razumijesh. Evo pa reci kolko znash.

Sto je RJ 45?
Koja je razlika izmedju UTP i STP kabla?
OSI model, podjela po layerima i kratko objasnit za sta je koi layer?
Sto je DNS?
Sto je DHCP?
Sto je to APIPA?
Za sta sluzi NTP protokol?
Razlika izmedju TCP i UDP protokola?
Sto je to print spooler?
Preko kojeg se porta spajamo na internet?
Koi port koristimo za sigurno vezu?
Koja je razlika izmedju Ipv4 i Ipv6?

p.s. Ovo sam zegrebo povrsinu onog shta se mora znati.

p.p.s. naravno imash i ovdje malo smjernica baci oko malo:

IT Poslovi na Kruzerima

Offline Rainalkar

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
@Šef
Onda ću pogledati i svaku kompaniju. Par sam dosad stigao, ali uglavnom, ili nemaju trenutno objavljeno raspoloživo radno mjesto, ili upućuju isključivo na agenta (kao Disney).

@natal
Dobra provjera, hvala.

UTP i STP razliku sam ugrubo samo znao,
nikad nisam ni čuo za OSI,
ostalo sam znao.

Hajde, vidjet ćemo... sve mi agencije kažu da se recepcija ne traži i ne zna se kada će, ali mi također kažu da recepcija ne daje officer's status, a čitao sam na par mjesta ovdje da su pursers = receptionists, i da daju časnički status. Ovo mi nije jasno. Pa, gledajući da je takva situacija s tom pozicijom, pomislio sam aplicirati i na IT, pa ako se slučajno pojavi prilika na intervjuu, popuniti rupe u znanju.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
@Šef
Onda ću pogledati i svaku kompaniju. Par sam dosad stigao, ali uglavnom, ili nemaju trenutno objavljeno raspoloživo radno mjesto, ili upućuju isključivo na agenta (kao Disney).

@natal
Dobra provjera, hvala.

UTP i STP razliku sam ugrubo samo znao,
nikad nisam ni čuo za OSI,
ostalo sam znao.

Hajde, vidjet ćemo... sve mi agencije kažu da se recepcija ne traži i ne zna se kada će, ali mi također kažu da recepcija ne daje officer's status, a čitao sam na par mjesta ovdje da su pursers = receptionists, i da daju časnički status. Ovo mi nije jasno. Pa, gledajući da je takva situacija s tom pozicijom, pomislio sam aplicirati i na IT, pa ako se slučajno pojavi prilika na intervjuu, popuniti rupe u znanju.

Officer status na recepciji ovisi o kompaniji
Once a sailor, always a sailor.

Offline iza-oblaka

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 180
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Recruitment Agency: N7A
  • Job Title: Destination Manager
...6 sati radis na dan uvrh glave, mozda nekad malo vise ako imas neki side duty .

Placa je jedini problem, neznam tocno ali tako oko 1200 dolara vjerujem, oni ti naravno placaju povratnu kartu.

Jos bolja pozicija jer je office job, staff status, placa nisam siguran ali mislim oko 1800-2000 dolara pocetna.



Traxx, hvala sto odgovaras na pitanja u vezi recepcije, ali mozda bolje da ipak budes promatrac kako ne bi dalje zbunjivao. (no hard feelings)

u najboljem se slucaju radi 6 sati i to ovisi ponajprije o dobroj organizaciji ureda i radnih sati kada se svaki tjedan, ili svaki drugi, purseru da poluslobodan dan od 4h rada na recepciji plus back office. Ta "politika" ovisi o dobroj volji managera te se se dogadja samo na nekim brodovima, uglavnom vecima jer imaju i vise pursera, dok manji koliko sam cula, nemaju taj luksuz.
Rekla bih da je nas prosjek rada na CCL-u bio oko 8-9 sati dnevno, na ukrcaju/iskracaju se dogodilo i 14h rada, posebno ako je side duty izgubljena prtljaga. nemalo puta smo zbog toga ostajali i do 2 ujutro u uredu…

Kad smo vec kod side dutyja, svaki purser ih, bez iznimke, ima nekoliko, uglavnom 3-5 (dijeli ih s jos jednom ili dvije osobe iz ureda, za neke je dovoljna samo jedna osoba). ja sam ih jednom imala i 7, bila su to 3 hell of the weeks! Drugi departmenti cesto  imaju pogresnu percepciju o purserima, da jedino rjesavaju zalbe i nista drugo. OK, priznajem, to je veci i rekla bih, najbitniji dio, ali opet je to je samo jedan aspekt naseg posla, a puno toga iz back officea se ne vidi niti to imamo potrebu komentirati s drugim clanovima posade.

Placa je $1550, medjutim na skupocjene ture ides besplatno (bar na Carnivalu) i zbog toga je meni recepcija odlicno radno mjesto  (bez obzira na zilijun zalbi).

jos jedna prednost recepcije: kretanje na brodu ti nije ograniceno.
zbog prijateljskih odnosa s nasim deckima, bila sam u engine roomu pa su mi sve fino objasnili kako funkcioniraju stvari s tehnicke strane (a trebali su nam i cepici za usi za nase goste, lol). bila sam i na bridgeu svaki tjedan zbog citanja emergency drilla na stranim jezicima preko PA sustava.
tako da, ako zelis recepciju, samo naprijed!  :uzdravlje:
Labor improbus omnia vincit.

Offline Rainalkar

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Officer status na recepciji ovisi o kompaniji

Bi li mi molim te mogao napisati kod kojih kompanija se dodjeljuje čin, a kad kojih ne? Ne mogu pronaći taj podatak. Odnosno, kod kojih je kompanija bolji/lošiji status te pozicije, u smislu beneficija (poput besplatnih tura) i plaće?

I, jesu li purseri i recepcioneri uvijek istoznačni? Po definiciji značenja ne mogu biti, ali me ovo buni.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Bi li mi molim te mogao napisati kod kojih kompanija se dodjeljuje čin, a kad kojih ne? Ne mogu pronaći taj podatak. Odnosno, kod kojih je kompanija bolji/lošiji status te pozicije, u smislu beneficija (poput besplatnih tura) i plaće?

I, jesu li purseri i recepcioneri uvijek istoznačni? Po definiciji značenja ne mogu biti, ali me ovo buni.

Na Princessu i P&O imaju officer status, sigurno - 1/2 stripe. Na Cunardu nemaju.
Sistem na Carnivalu mi nije posve jasan (ne znam iz prve ruke), ali ima ih dosta ovdje na forumu pa posalji privatnu poruku i potakni ih da napisu koju na temu.

Nisu, PURSER je na vrhu ljestvice, samo što je uvriježen naziv za svakog recepcionista. Početne pozicije su Receptionist (Cunard), Junior Assistant Purser (P&O, Princess), Guest Services Associate (Carnival), Guest Services Officer (Royal Caribbean).

Nadam se da ti je malo jasnije   :hmm:
Once a sailor, always a sailor.

Offline iza-oblaka

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 180
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Recruitment Agency: N7A
  • Job Title: Destination Manager
Na Carnivalu si oficir, kao GSA imas jedan i pol stripe, GSS ima dva, SGSS dva i pol, a GSM tri.
Nekada se zvao purser's office, danas guest services.
Labor improbus omnia vincit.