Author Topic: Assistant Waiter; Koliko ?u ja s prvim ugovorom zara?ivati?  (Read 4641 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bloomer

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
  • Early Bloomer
    • View Profile
Stavio sam temu u ovaj podforum jer sam jedan od onih koji čeka svoj poziv na brod.
Specifično se radi o poziciji pomoćnog konobara. To je zasigurno jedna od najslabijih funkcija na kruzeru, no kvalifikacije za taj posao su takve kakve jesu, a kad završim prvi ugovor, možda bude bolje.
U vezi s životom na brodu sam se načitao iskustava na forumu i mogu reći da mi je po tom pitanju sve jasno.
Fiksirao sam se na priče veterana, pogotovo onih koji su radili ovu poziciju pa imam pitanja za njih dok čekam poziv kako bih riješio dileme.

Većina vas piše kako su nezadovoljni plaćom. E sada, koliko mi je jasno, fiksno se zarađuje oko 1000-1500 USD za otprilike 10-12h rada. Ponekad se može i više zaraditi, ovisno o zalaganju (po vašim riječima). Jasno je da za sav taj trud i mukotrpan rad ste potplaćeni (potencijalno i ja), no hajmo sagledati širu sliku i usporediti to s nekakvom ušteđevinom i realno gledajući ustanoviti koliko ću ja s prvim ugovorom zarađivati? Molio bih vas stare iskusnjare da mi otprilike nacrtate sliku koliko ću novaca na kraju prvog ugovora imati u slučaju da sam štedljivi pojedinac.
Ovako nekako: uzmimo da zarađujem 1200 USD što bi po današnjem srednjem tečaju bilo oko 7000kn mjesečno.
Nije bitno koliko radim da bih zaradio taj novac, bitno je da toliko sjeda svaki mjesec na moj račun. Uzimajući u obzir sve troškove koje imam prije nego što počnem raditi, očito je da bih za nekih mjesec i pol dana otplatio te "dugove" i tek onda počeo zapravo zarađivati. To znači da na brodu realno imam 6 i pol mjeseci za zaraditi ugrubo 7800 USD (oko 45.000kn). Od tih novaca, koji me izdaci očekuju na brodu i poslije broda kad se vraćam doma? Navedite mi sve potencijalne troškove koje ću biti obvezan/primoran platiti (nemojte uračunavati eventualna pića koja ću si priuštiti, kao i neki komad robe i slično). Hvala unaprijed svakoj dobroj duši koja oduzima svoje vrijeme da mi napiše odgovor! Čitamo se.

I ispričavam se, ali sam također htio pitati je li razlog razočaranja s plaćom taj što očekujete više nego što vam je obećano? Ili zato što dobijete manje nego što je obećano?

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Prvo se ti nama lijepo predstavi, preko koga apliciraš, na koju kompaniju..?  +U+

Odgovor na tvoje pitanje... Sve ovisi o kompaniji, brodu, kruzu i tisuću drugih faktora.

Na Carnivalu ćeš zaraditi upravo toliko koliko ti piše u ugovoru i teško da ćeš imati prilike zaraditi više ako ne dobiješ promociju ili ako te ne stave u Room service (tips)... Na kompanijama na kojima je assistant waiter pomoćnik waiteru u dining roomu, npr, na Cunardu prosjek je 1500 $ od kompanije plus 500 $ od napojnica. Navodno je na Disneyu najbolja situacija što se tiče plaće (spominjali su se iznosi čak do 3000 $.)
Once a sailor, always a sailor.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Sviđa mi se kako razmišljaš.
Precizno si opisao svoje dileme i trileme, pa evo mojega osvrta.

Quote
fiksno se zarađuje oko 1000-1500 USD za otprilike 10-12h rada

Ovo je malo pretvrda izjava. Za broj radnih sati si u pravu, ali ostalo; Plaća u našem smislu riječi je na kruzerima oko $50/mjesec.
Kompanije i agencije izlaze u javnost sa tvrdnjama o zaradi preko $1.000 samo zato jer se rijetko rijetko događa da neki Asst. Waiter ima takav peh da ne dostigne tu sumu. A dostiže ju preko "tips" sistema, koji uspješno funkcionira na kruzerima više od 30 godina. Trenutno je popularan sistem da se gostima automatski odbija nekih $3 po danu, i onda se to dijeli sukladno pozicijama na kraju svakog kružnog putovanja i povratka u matičnu luku. U nekim drugim kompanijama, tips dobiješ direktno u ruke ... postoji više varijacija. Tako da "fixno" nikako nije fixno, nego aproksimativno.

Pozitivna stvar u vezi pozicije na koju ideš je ta, da ako si mlađi i možeš izdržati psiho-fizičke zahtjeve posla, promocija na višu poziciju ne neminovna, a tu već govorimo o $3-4.000/mjesec.
Osim toga, konobar je univerzalna pozicija, i ako misliš da je trava zelenija negdje drugdje, pokupiš pozitivne ocjene u vidu "performance appraisala" i prijaviš se u drugu kompaniju.
Ključna je stvar da kompletiraš cijeli prvi ugovor. Ako pobjegneš poslije nekoliko mjeseci, imaš višestruke probleme pri prijavi u drugu kompaniju.

E sad, što se tiče troškova na brodu, po meni ništa nije vrijedno spomena osim telefonskih i internet kartica.
Ono što ti neće najbolje leći je vjerovatno to da po još friškom zakonu trebaš uplaćivati od svoje zarade za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Mada većina ljudi na to gleda kao na pljačku, imaj na umu da se radi o tome da ulažeš u svoju mirovinu. Lude mlade godine će proći, a ne želiš da u starosti plačeš za godinama staža koje ti nedostaju da bi primao mirovinu. Od uspomena se ne živi.
U dijelu foruma koji raspravlja o tim temama, naći ćeš opis rješenja kako najbolje proći, tj. kako uplaćivati minimalan iznos tih "davanja".
Naime, na ugovoru i na platnim listama će ti pisati da ti je plaća $50, pa to lijepo odnesi na izračun iznosa koji moraš uplaćivati, u poreznu upravu,  a oni nek se slikaju. Sve po zakonu.
To što ćeš ti zarađivati preko "tipping" sistema, nije regulirano našim niti ičijim zakonom.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Raidenko

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Ehh evo nisam veteran, al isto tako cekam poziv za assistant waiter za Celebrity Cruises. Jeste para bitna, al meni je samo u glavi da prezivim "vatreno krstenje" prvog ugovora kako BigBoss kaze. Ja kako sam razumeo mogu da doguram do 2000$ na mesec dana, al to tek kad posle mesec-dva dok se ne uhodas. Mission accomplished ce da bude kad ti ponude sledeci ugovor na kraju prvog i brate posle toga sve je mnooogo lakshe. Em shto nema vise posrednishtvo preko agencija, em shto ce ti firma preuzme putne troskove od sada pa nadalje. To je moj plan, ako sve ide kako treba cu da gazim ugovor za ugovorom sledecih 3-4 godine, jer mi je familija u finansiskom skripcu dosta dugo a zelim da je izvucem...tako da za mene je manje-vishe "failure is not an option".

Offline baky022

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
Re:
« Reply #4 on: 20/October/2012 »
Raidenko 'like' za post

Offline Bloomer

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
  • Early Bloomer
    • View Profile
Hvala vam svima na sjajnim odgovorima, pogotovo Šefu. Volio bih odgovoriti ponaosob, jer želim održati razgovor sa svima vama. Nov sam u svemu ovome i upijam k'o spužva :D

@legionnaire007
Pa evo ovako, uživam anonimnost, stoga nećemo o imenima (nomina sunt odiosa  ;D ). Agencija Uspinjača, kompanija Carnival. A što se tiče ostatka tvojeg posta, mislim da mi je neki moderator promijenio ime teme i malo sadržaj posta. Dosta sam informiran o plaćama, fokusiram se na troškove koje ću snositi tijekom rada. To je srž ove moje teme, pa bih htio da raspravljamo o tome bez obzira koliko ću potencijalno zaraditi.

@Šef Foruma
Prvotno hvala :) istina da je tvrda izjava, no išao sam generalizirati jer se ne fokusiram baš na zaradu kao takvu, zadovoljan sam sa svime što mi se da jer ću uzdržavati obitelj koliko god mogu. U tome sam determiniran. Što se tiče sistema "nefiksne" plaće, to mi se i sviđa kod rada na cruiseru. Hajmo reći da sam ja Raidenkovog duha, kod mene nema "ima/nema", već moram stisnut zube i zaraditi što više, pa time to aproksimativno, odnosno moj maksimum postaje onoliko koliko zarađuje prosječan vrijedan radnik. Vrlo sam mlad, imam tek 22 god. i mislim da se ne slamam lako pod pritiskom (to me je život naučio do sad), pa me se dojmio ovaj pozitivan stav da se može ako se hoće i da se radi o znatno većoj svoti novaca. Ključna stvar naravno je da završim taj prvi ugovor i budući da ne mislim odustat samo tako, to će se naposlijetku vrlo vjerojatno i dogoditi. Svjestan sam da odustajanje znači nepovratno. Kod ovog "E sad, ..." dolazimo do dijela posta koji me najviše interesira i koji direktno odgovara na moje pitanje. I moram priznati da zvuči apsolutno fantastično. Štedljiva sam osoba pa sam siguran da neću trošiti na gadgete i kojekakve pi***rije (da prostite na izrazu), no siguran sam da ću se morati čuti doma dovoljno često pa sam siguran da ću izdvajati do $100 mjesečno za upravo to. Što se tiče ovoga da mi ne sjedaju uplatnice, itekako mi sjedaju. Voljan sam platiti ono što moram da si osiguram takoreći budućnost. No uveseljava me ova činjenica da službeno za*ebavamo vlastitu državu (odnosno drage nam naše lopove). Na pića i hranu ne mislim trošiti više od onog što mi je već plaćeno za nekakve tulume i slično jer je meni cilj na brod doći raditi i po mogućnosti pomoći roditeljima u vrijeme ove krize.

@Raidenko
Drago mi je čuti da je netko u istoj situaciji, no radi se o drugoj kompaniji. Ja se ne zamaram činjenicom da bih mogao gurati plaću do nekih nebesa, ali volim činjenicu da ću je držati na većem standardu nego što sam navikao. Uhodat ćemo se svi, neki više, neki manje, ali da, bitno je odraditi taj prvi ugovor NAJBOLJE što možemo kako bismo mogli tražiti bolje pozicije i bolje kompanije (čitaj isplativije). Moj plan je poput tvog, i pronalazim se u tvojim riječima, te mi se sviđa tvoja zadnja misao "failure is not an option". Jednostavno ću citirati tekst koji sam pročitao u kojem je naznačeno da ne idemo na godišnji odmor, već idemo raditi i to itekako raditi. Naravno da mi je fascinantan i ovaj dio gdje ćemo vidjeti svijeta, kome nije, ali imam očekivanja da prvih par mjeseci neću ni izlaziti u portovima već raditi/spavati i tako 24/7 dok sam siguran da sam uhodan u svoj posao. Definitivno ne mislim mamagajiti, to mi nije ni na kraj pameti.

@baky022
Hej, hej! Nije ti ovo Facebook :haha: ako imaš, pridonesi temi nekako, zanimaju me iskustva svih mogućih ljudi sada, da budem nafillan raznoraznim pričama ljudi koji su ovo već proživjeli. Na neki način sam kroz priče veterana i ostale postove na ovom forumu, kao i videje na YouTubeu i attachmente u mailu već praktički proživio jedno vrijeme na brodu. Za početnika je ovo zbilja raj informacija, i onaj koji nije pročitao ni riječ o poslu koji ga čeka, kao i o tuđim životima na brodu, ne zna što propušta. Vjerojatno će se i manje snaći kad se napokon ukrca na cruiser. Još jednom, hvala svima na odgovorima, i očekujem još vrijednih informacija i iskustava.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Quote
A što se tiče ostatka tvojeg posta, mislim da mi je neki moderator promijenio ime teme i malo sadržaj posta.

Taj sam.
Kada dođem u temu Predstavljanja, pa vidim 10 postova zaredom koji u Subject Line imaju "Pozdrav svima", dođe mi da potražim pištolj ...
Onda se nekako savladam pa izvučem iz teksta jednu rečenicu koja najbolje dočarava što autora najviše zanima. Tako da "Pozdrav svima" često završi sa "Pozdrav svima, kako da ..."
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline neven

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
... dođe mi da potražim pištolj ...
A baš sam mislio otvoriti topic 'Pozdrav svima! hihihihihihihi! Ali aj neću.... da taj pištolj ipak ne bi pronašao...  :D

Offline rosie2507

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
hahahhahahah  moram komentirat ovo da meni svaki topic počinje sa pozdrav svima ahahahhahahahha  . ok ,znam za ubuduće  :rofl:
 :pilot:
Bolje je napraviti pogrešku punom snagom svoga bića,nego pažljivo izbjegavati pogreške bojažljiva duha.Odgovornost znači prepoznati i zadovoljstvo i cijenu,izabrati na osnovi te spoznaje,a zatim živjeti s tim izborom bez zabrinutosti.