Author Topic: Pozdrav moreplovci, Po?etak, priprema, prijavljivanje, agencije, ovo ono, ...  (Read 5740 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline McDarda

  • Registered
  • *
  • Posts: 46
  • hattrick
    • View Profile
Pozdrav svima, ime mi je Vedran, imam 23 godine, iz Hrvatske sam...

Na forum sam naisao u očajnom svakodnevnom pretraživanju i guglanju poslova, i tako upisao rad u iznozemstvu, i našao vas...

Naime, imam prijateljicu, koja se prije nekih 7-8 godina doselila iz Njemačke, te ima strica, koji godinama radi na kruzerima...

Problem je u tome što je on pronašao djevojku na kruzeru i oženio se, a ona je amerikanka, te žive tamo, pa ne mogu stupiti u kontakt snjime da mi pojasni malo o kruzerima, životu i radu na njima...

Naime, završio sam ekonomiju, 4 godine, i nisam mogao na faks jel financije nisu baš bajne... Zaposlio sam se u Biljemerkant pekarkom pogonu, i radio godinu i pol, do 31.8 ove godine... Znači ubijačina u noćnim smjenama, nošenje vreća, plaća 2000 kuna...

Reko sam sebi, idem na taj kruzer kud puklo da puklo, i da nista ne zaradim, bar cu se maknut iz ovog očaja i pakla od države...

Ne veže me ništa tu osim prijatelja naravno, sa djevojko sam raskinuo pa ono, taman život za mene na kruzu...

Volio bih da mi legionar007, ako ima vremena naravno malo pojasni pocetak, pripremu, prijavljivanje, agencije, ovo ono, posto vidim da je veteran, i iz Hrvatske je...
Ljudi živjeli!  :uzdravlje: :uzdravlje:


Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #1 on: 05/November/2012 »
poz i sretno!

reci cu ti ono sto ce ti svi sa ovog foruma potvrditi.

prolistaj forum barem 90% i sve ce ti biti jasno...

najlakse je postaviti pitanje i neka drugi cine posao za tebe.

osobno nemam iskustva na brodu.. tek zakazan intevju za koji dan... ali pogledaj u mom profilu vrijeme provedeno na forumu i pomnozi sa tri.. toliko mi je trebalo da procitam samo najbitnije i mogu ti reci da je najbolje potroseno vrijeme u mom zivotu... saznao sam sve sto mi je trebalo i sad krecem u nove izazove...

samo cu ti par natuknica reci...
prvo trebas odabrati koju od pozicija zelis raditi, tj koji department, uzmi u obzir da imas iskustva u tom sektoru i po mogucnosti preporuke..
zatim ovisno o departmentu saznas koja agencija zaposljava za to mjesto i gdje se nalaze (nije pitanje ulice i grada nego i drzave! znavci budi spreman potegnit kilometre i potrosit pare).. prijavit se agenciji i dalje ce te oni voditi...
napomena da za zaposlenje na kruzeru ti je potrebna pocetna investicija ovisno o poziciji... jer imas puno puno troskova... moze biti od samo 600-700€ pa do par tisuca € ....

eto,
nabijem te...

Offline McDarda

  • Registered
  • *
  • Posts: 46
  • hattrick
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #2 on: 05/November/2012 »
nije problem traziti citam ja, jucer sam se registrirao, vec je problem sto nisam znao koji je prvi , al ono bas prvi korak :)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #3 on: 05/November/2012 »
Dobrodošao!  :uzdravlje:


zašto uvijek baš ja moram objašnjavati?  :(  Šalim se, zadovoljstvo mi je   :yahoo:

Hrga ti je jako lijepo odgovorio, čitanje foruma je nešto što će ti se najviše isplatiti ako jednom dođeš na brod, a da bi uopće došao na brod opet sam uvjeren da će ti forum olakšati cijelu situaciju za barem 100 posto, bez lažne skromnosti. Pošto si završio ekonomiju, i nemaš nikakvog relevantnog iskustva - u istom si sr*nju kao što sam ja bio (s tim da sam imao iskustva u konobarenju i "poslovima sigurnosti" - fino rečeno). No, i iz takvog sranja se može izaći... i doći u drukčije sr*nje, za koje ćeš barem vidjeti svijeta i biti plaćen - ne pošteno, ali dovoljno.

Sad ti moraš odlučiti jednu stvar - hoćeš li biti pošten, ići iskreno sa stvarnim CV-em i biti odbijen u startu od strane agenta (ili eventualno dobiti priliku da radis kao ass.waiter na carnivalu), ili ćeš malo "uljepšati" životopis, proširiti iskustvo i otići na bolju poziciju. Što god netko drugi rekao - smatram da je za većinu početnih pozicija na brodu jedino bitan engleski jezik i tvoja snalažljivost, pošto se sve to uvelike razlikuje od naizgled identičnih poslova na kopnu.

Kakav si s engleskim? Budi iskren prema sebi i prema nama... Riješi Marlins test http://thepiratebay.se/torrent/5294001/CES_4.1__amp__Marlins_English_Test

Kad odabereš poziciju, napraviš CV (koji je prihvatljiv za poziciju koju želiš. možeš koristiti Europass obrazac http://europass.cedefop.europa.eu/en/documents/curriculum-vitae/templates-instructions), moraš donijeti odluku preko koje agencije ćeš aplicirati. VAŽNO - ako ideš preko agencije registrirane u Republici Hrvatskoj (Employment Power, A priori), imati ćeš obavezu ishođenja pomorske knjižice, polagati ćeš D1 tečaj i raditi liječnićki pregled da bi je uopće dobio. U pomorsku knjižicu upisuje se tvoj ukrcaj (prijavu ukrcaja obavlja agencija), dok si na brodu kući će ti stizati uplatnice za zdravstveno i mirovinsko, tisuću i par stotina kuna mjesečno. To se sve može izbjeći na način da apliciraš preko agencije registrirane izvan RH (npr. Kouzon, Safe Cruise). Pitanje je što ti želiš u životu, jesi li spreman prihvatiti rizike koje nosi neprijavljivanje i slično.

Sad znaš dovoljno za početak, kad dođeš do intervjua, a i prije toga čitaj - imaš pun forum iskustava veterana i pitanja s intervjua, pitaj ako ne nađeš neku informaciju, siguran sam da će ti netko od dobrih ljudi odgovoriti.

Sretno !
Once a sailor, always a sailor.

Offline McDarda

  • Registered
  • *
  • Posts: 46
  • hattrick
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #4 on: 05/November/2012 »
Hvala stari, momci i cure s chata eto vam ga, vidite da legija covjek ima vremena uvjek za odgovorit :D

Uglavnom hvala jos jednom, kontaš nisam znao odakle krenuti, jel forum je stvarno detaljan, a ovi odma napali,

a ja neznam sta treba prvo, sta da citam prvo, šta ovako šta onako hehe, uglavnom, radio sam ja i kao konobar, i pekar i svašta nešto...

Idem vidit taj test engleskog, razumijem engleski 90% sigurno da se ne lazemo, pricamo ono basic, znaci sastavljam uredno recenice, pisem isto basic...

Da mni neko sad recimo prica ili cita neki poduzi tekst 10ak minuta razumio bi sve gotovo... :)

Konto sam takodje preko safe cruise beograd da probam, samo sad si me pobrkao, ako se kod njih prijavim i tako dalje, onda nece stizat uplatnice za zdr. ako

sam te dobro shvatio, i da li je to onda legalno jel vidim da spominjes rizik od neprijavljivanja.. Tako sam ove godine bio u Zardu na moru nisam se prijavio

pa skoro naje*ao, tako da sam sit toga heh :)  :uzdravlje: :uzdravlje:


Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #5 on: 05/November/2012 »
Zašto imam ja osjećaj da se nas dvojica znamo, hahaha???  :tuctuc:

Basic nikako nije 90 posto  :deda: Hajde ti skini Marlins u torrentu s linka koji sam ti dao, pa nam javi rezultat. Safe Cruise će te zaposliti samo na Princess, a mislim da je ista stvar i s Kouzonom - jerbo za kompanije na koje zapošljava Employment Power druge agencije ne žele zaposliti državljane RH... Ili ja smrdim.

Ako se zaposliš preko Safe Cruise-a ili Kouzona - neće stizati uplatnice jer oni ne traže da imaš našu pomorsku knjižicu, ali dobro razmisli da li ti je to u interesu, možda bi bilo u redu razmišljati o budućnosti, ako plaćaš mirovinsko - ide ti i staž, naravno. Ne znam kakav je rizik, rekao bih vrlo mali, ali nikome ne želim savjetovati ni jedno ni drugo.

Once a sailor, always a sailor.

Offline jimmy

  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #6 on: 05/November/2012 »
Ako se zaposliš preko Safe Cruise-a ili Kouzona - neće stizati uplatnice jer oni ne traže da imaš našu pomorsku knjižicu, ali dobro razmisli da li ti je to u interesu, možda bi bilo u redu razmišljati o budućnosti, ako plaćaš mirovinsko - ide ti i staž, naravno. Ne znam kakav je rizik, rekao bih vrlo mali, ali nikome ne želim savjetovati ni jedno ni drugo.

hrvatski mirovinski sustav skupa sa mirovinskim fondovima je posebna priča. prinosi u fondovima su u prosjeku oko 5-6% godišnje, tako da ako ti je kruzer samo privremeno rješenje, onda je bolje te novce staviti u džep.. but do as you please. uostalom zna se kako se dobre mirovine u hrvatskoj dobivaju(hint: nije uplaćivanjem u mirovinski fond)

edit:

riješih taj marlins, jeste ljubomorni ha


I challenge you McDarda

Offline McDarda

  • Registered
  • *
  • Posts: 46
  • hattrick
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #7 on: 05/November/2012 »
Ma džabe me izazivas, de bolje pomozi pa da riješim, instaliram resetiram i nece probao par puta samo ovo izbacuje kad hocu open... Ako neko zna neka napise...







Offline Mirem

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #8 on: 05/November/2012 »
Ni kod mene na lapu nije radio ovaj marlins, pretpostavljam da zbog win7. Kod seke na xp-u radio.  -()-

Offline McDarda

  • Registered
  • *
  • Posts: 46
  • hattrick
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #9 on: 05/November/2012 »
Ni kod mene na lapu nije radio ovaj marlins, pretpostavljam da zbog win7. Kod seke na xp-u radio.  -()-

a jbt, sad cu ja naci verziju za win7 iako sumljam da je do OS-a

Offline Mirem

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #10 on: 05/November/2012 »
a jbt, sad cu ja naci verziju za win7 iako sumljam da je do OS-a

Meni kaže "the version of this file is not compatible with the version of windows you're running".

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #11 on: 05/November/2012 »
hrvatski mirovinski sustav skupa sa mirovinskim fondovima je posebna priča. prinosi u fondovima su u prosjeku oko 5-6% godišnje, tako da ako ti je kruzer samo privremeno rješenje, onda je bolje te novce staviti u džep.. but do as you please. uostalom zna se kako se dobre mirovine u hrvatskoj dobivaju(hint: nije uplaćivanjem u mirovinski fond)

edit:

riješih taj marlins, jeste ljubomorni ha


I challenge you McDarda
nismo ljubomorni +U+

Once a sailor, always a sailor.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #12 on: 05/November/2012 »
Tako je @legionar, reci ti njemu  :rofl:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #13 on: 05/November/2012 »
Tako je @legionar, reci ti njemu  :rofl:

<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/1qHDDhw54RM?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

hahaha ubio si me s ovim Šefe  :rofl:
Once a sailor, always a sailor.

Offline Blade91

  • Registered
  • *
  • Posts: 232
    • View Profile
Re: Pozdrav moreplovci
« Reply #14 on: 05/November/2012 »
Ni kod mene na lapu nije radio ovaj marlins, pretpostavljam da zbog win7. Kod seke na xp-u radio.  -()-
probajte oboje sljedeće: desni klik na ikonu -> run as administrator
ili
desni klik na ikonu -> properties - > compatibility tab -> Run this program in compatibility mode for: XP(recimo, ako u to sumnjate)