Author Topic: Sea Marshals  (Read 10439 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Milan1975bg

  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Sea Marshals
« on: 07/April/2009 »
KNEELAND CONSULTING d.o.o. and ISSG-SeaMarshals are taking applications for 50
positions as Sea Marshals for possible worldwide deployment:

Requirements:

1) Age 30-50
2) Completion of Military or Police Service (SWAT/Anti-terrorism / Special Forces /
Airborne)
3) Valid passport
4) STCW Certification (Ship Safety course)
5) Up-to-date vaccinations
6) Valid medical examination for deployment
7) Good Physical Condition (ability to pass physical testing)
8) English conversational ability (Level 3)


Job Discription:

Sea Marshals are private Security Personnel that provide sea vessels with the proper
security to prevent pirates at sea from boarding vessels and provide security for vessels
while in anchored port. Sea Marshals are deployed ON the vessels in order to provide
our clients with the best possible security against theft, hijackings, and other criminal
acts.
Deployment of Sea Marshals will be on board merchant and tanker vessels in the Gulf
of Aden, Red Sea and along the east coast of Africa. Our Sea Marshals provide security
for ships transiting the Gulf of Aden to destinations such as Dubai, UAE; Gizan, Saudi
Arabia; Tanzania; Maldives Islands, Island of Comoros; and other destinations that
clients may book with us. Therefore employment requires the possibility of worldwide
deployment to meet the needs of our clients.
We deploy 8 man teams per vessel utilizing “LESS LETHAL” methods to prevent the illegal
boarding of vessels while anchored or underway. Each team is equipped with some of
the most modern equipment for communications and protection. Uniforms and
protective gear are provided for by us. ALL teams MUST go through initial in
accordance with the STCW regulations and regular training in communications
equipment (Dubai, UAE), use of force, unarmed self-defense, ship safety and security,
use and maintenance of equipment and other subjects. Each team is deployed for a
minimum of 3 months and a maximum of 6 months before a rotation. After a
deployment each employee will receive a 30 home stay.
Compensation:
All Sea Marshals start with a GROSS salary of $1,500.00 USD monthly with a performance
based increase at the end of the standard 90 day trial period. ALL Travel / Lodging /
meals during deployment will be provided for by the company. Travel for Home Stays
are also provided for by the company. All employees will be separately insured
(Life/Health and Disability) by the company. ONLY English applications will be
considered. Send full English CV with photo to: director@kneeland-consulting.com .
Permanent employees are eligible to take part in the FSP (Family Support Program) to
assist their families at home during the deployment.
DEADLINE for Applications is: 25 April 2009.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Sea Marshals
« Reply #1 on: 12/April/2009 »
http://www.issg-seamarshals.com

SEA-MARSHALS

INTERNATIONAL SHIPS SUPPORT GROUP
 
International Ships Support Group (ISSG), an International Business Company, has completed contracting arrangements for our sea-marshal team logistical support program. We have entered into agreements with various companies in Port Said, Egypt, The Republic of Seychelles, Dubai, UAE, Manila, Philippines and Mauritius in order to logistically support our team placement for embarkation and debarkation with merchant vessels.

International Ships Support Group is engaged in deploying 8-man sea-marshal teams for anti-piracy operations. Most companies have focused on the Gulf of Aden, and have not included the balance of active piracy areas in the region.

We know that in order to maximize effectiveness, we must be as flexible as possible to meet our client’s requirements. Our deployment is contracted on a quarterly basis, thus giving the most cost effective service in the industry. In addition, having the ability to place our teams throughout the region, gives our clients the most flexible risk management planning ability in the industry.

In addition, we have just entered into a memorandum of agreement with Kneeland Risk management and Security Consulting services. Together, we can provide our clients with the best services for their risk management decisions. Kneeland Risk Management and Security Consulting also operates globally and provides risk assessments and information relevant to the protection of maritime assets.
 
Piracy is not confined to the Gulf of Aden. We have the ability to accompany any transit from Manila to the Suez Canal, and any route or destination in between, Therefore covering all the active piracy areas in the Asia Pacific Region, the Middle East and East Africa, with real time intelligence capabilities.

These waypoints also give us the ability to provide true service to our clients. We believe that our teams must work in a cohesive relationship with the ships crew to effectively combat piracy. We board a vessel two to three days before transiting known piracy areas and work with the crew to establish a well defined, fluidly managed defense.

When a company contracts for our teams, they are able to use that team on any ship in their fleet, on any transit for the duration of the contract. That teams is dedicated to that client throughout the contract period giving the most flexibility available for decision making to the client.

With over 200 men available, we can meet any maritime security need.

Michael Murrell
Director of Operations
ISSG
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline hariscupina

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #2 on: 19/August/2009 »
Pišem vam iz Mostara, Svima onima koji planiraju uopšte stupiti u kontakt sa issg sea maršalima..

U Maju sam na poziv Knee Consultinga otišao u Novi Sad na Intervju za poziciju Sea Marshala, prilikom tog intervjua su mi rekli da mogu očekivati poziv za poziciju u roku od tri sedmice, što je bilo super..hajde plata i nije nešto posebno bila ali 1500$(umanjeno za porez kad vam se odbije.. bu)

Šta je trebalo da ja uradim a to je da im pošaljem potvrdu o nekažnjavanju i nalaz sistematskog zdravstvenog pregleda što sam i učinio.
Poslao im i čekao odgovor........čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor......čekao odgovor.......čekao odgovor i još čekam odgovor od Miroslava Arsenića koji dan danas nisam dobio.

Michael Murrelle, pa imaš li ti čovječe bar malo obraza, obraza da odgovoriš ljudima..a ne da ih o.d.j.e.b.e.š. nakon što ulože toliko truda*, energije*, para* da dođu na taj vaš intervju, to te ja pitam čovječe !!!

Toliko o ozbiljnosti KNEELAND CONSULTINGA i posljedično ISSG SEAMARSHALS kompanije koja ih je angažovala(kneeland) da stupe u kontakt sa potencijalnim regrutima !!!


Dakle prošlo je ukuno 3 mjeseca otkad je Miroslav uspostavio kontakt sa mnom i otkako me ignorira. 24 hour Hotline malo sutra Miroslave..

Info o Miroslavu(u slučaju da neko naiđe na ovaj post oprezno sa ovim tipom):
Miroslav Arsenic
HR Director
KNEELAND CONSULTING d.o.o.; Novi Sad
Risk and Crisis Management / Security Consulting and Training
 
Dobrilovac 39
21205 Sremski Karlovci, Serbia
 
Phone: +381-(0)63-8343077 / +381-(0) 65-6466490 (24 hour Hotline)
www.kneeland-consulting.com

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg: Sea Marshals
« Reply #3 on: 19/August/2009 »
Sto se tice cekanja, posao na kruzeru ljudi cekaju i po 8 mjeseci (moj slucaj), ne znam kakva je situacija sa ovom pozicijom i potpuno novim igracem na sceni.

Sumnjivo je da traze toliki broj kandidata, a imaju takav neodgovoran odnos, da ti ne odgovaraju niti na telefon.  +U+

Na tvom mjestu, ja bih srocio email onome tko im je dao licencu.

I nad popom ima pop.  :deda:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #4 on: 19/August/2009 »
Ma ja mislim da je neka prevara, čisto sumnjam da je neka velika cruise ship kompanija potpisala ugovor sa nekom anonimus agencijom... A i zar ne mislite da za takve kvalifikacije i posao sa toliko odgovornosti je logična plata od 1500$? Pa cabin attendant ima vecu platu...

Offline hariscupina

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #5 on: 19/August/2009 »
Sto se tice cekanja, posao na kruzeru ljudi cekaju i po 8 mjeseci (moj slucaj), ne znam kakva je situacija sa ovom pozicijom i potpuno novim igracem na sceni.

Sumnjivo je da traze toliki broj kandidata, a imaju takav neodgovoran odnos, da ti ne odgovaraju niti na telefon.  +U+

Na tvom mjestu, ja bih srocio email onome tko im je dao licencu.

I nad popom ima pop.  :deda:


Kakvu licencu molim te prosvijetli me, hvala unaprijed :)

Offline zexoni

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #6 on: 20/August/2009 »
Pozdrav svima
Koliko je meni poznato nije prevara u pitanju,ali od tog posla najv nema nista!Ako si stvarno primljen za taj posao(isto kao i ja)onda mi posalji privatnu poruku pa da ti napisem ono sto znam(sto zvanicno,sto nezvanicno!).Ovde cu ti dati samo informaciju da Miroslav vec dobrih 2 meseca ne radi vise za agenciju,nemoj ga dzabe zvati.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg: Sea Marshals
« Reply #7 on: 20/August/2009 »
Kakvu licencu molim te prosvijetli me, hvala unaprijed :)

Licencu drzavne porezne uprave za regrutiranje srpskih drzavljana za firme u inostranstvu.
Licencu za obavljanje regrutiranja u ime Kneeland Consulting-a.
Itd
Itd

Ne moze svaka baba regrutirati ljude za visoko rizicne poslove i inostranstvu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline zexoni

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #8 on: 25/August/2009 »
Pozdrav svima
Ima li jos neko da se prijavio i da je dobio(ovo je jos diskutabilno!) posao sea marshal-a?

Offline SSO

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #9 on: 09/September/2009 »
Iz moga iskustva vecina firmi koje rade eskort kraj rta afrike su Britanske, za upast tamo netreba ni pokusavat
ako nisi bivsi Royal Marine ili SAS/SBS, Cak ako si Britanac npr bivsi PARA ili pjesadija koji je bia u Iraku i imas 5 godina vojnog iskustva neces upast jer samo traze RM ili SBS..to su poslovi di samo ekipa iz iste regimente upada i cjene su 200-300€ dan. :rolleyes: Znam slucaj za platforme u zaljevu isto samo RM 300 funti dan i to kad je funta bila 10kn.

Ovo sta je Kneland proba je bilo dovodenje jeftine radne snage za 1500$ na misec a u stvarnosti je 10000$ misec.
izgleda da im je propa ugovor.

Pozdrav

Offline popeye

  • Registered
  • *
  • Posts: 77
  • vozi misko...
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #10 on: 20/September/2009 »
Iz moga iskustva vecina firmi koje rade eskort kraj rta afrike su Britanske, za upast tamo netreba ni pokusavat
ako nisi bivsi Royal Marine ili SAS/SBS, Cak ako si Britanac npr bivsi PARA ili pjesadija koji je bia u Iraku i imas 5 godina vojnog iskustva neces upast jer samo traze RM ili SBS..to su poslovi di samo ekipa iz iste regimente upada i cjene su 200-300€ dan. :rolleyes: Znam slucaj za platforme u zaljevu isto samo RM 300 funti dan i to kad je funta bila 10kn.

Ovo sta je Kneland proba je bilo dovodenje jeftine radne snage za 1500$ na misec a u stvarnosti je 10000$ misec.
izgleda da im je propa ugovor.

Pozdrav


...tema je malo bajata...miroslava sam zvao na telefon prije mjesec dana rekao mi
je da on vise ne radi za tu firmu..nisu radili kruzere...plata 1500$ je po meni za takav posao katastrofa da je na kruzeru za mladog momka za pocetak toliko bi bilo solidno ako bi se moglo acvancovat u doglednoj buducnosti..
No.. You Capo... Me Capuccino

Offline zexoni

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #11 on: 13/November/2009 »
Pozdrav svima
Posto tema relativno dugo nije pokrenuta rekoh sebi aj da pitam jel neko uradio nesto po pitanju posla u security-ju,bilo na kruzerima ili teretnim brodovima(ili mozda u danger zones)?Sto se tice Kneeland-a,niko nikog ne kontaktira,propala stvar koliko vidim.Ja ga nisam zvao ne pamtim otkad i ne nameravam.

Offline legionnaire

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Odg: Sea Marshals
« Reply #12 on: 13/November/2009 »
Zaobidjite KNEELAND CONSULTING d.o.o., nemojte gubiti vreme i novac!
S obzirom da se veoma dugo bavim visokorizicnim poslovima, nije mi puno trebalo da saznam ko stoji iza ove price.
Istog dana kada su se useljavali u svoj office u NS, napravio sam nekoliko tel. poziva i dobio informacije o njima.
Nikakva ozbiljnost i profesionalnost ne stoji iza ove firme, a ljudi koji vode ovo nisu ni do kolena nasim ljudima sa Balkana koji imaju mnooooogo iskustva na terenu, i vaze za vrhunske profesionalce svuda u svetu.

Offline masja_0103

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Sea Marshals
« Reply #13 on: 15/July/2011 »
Pogledao sam par tema i nista konkretno nisam nasao, osim potraznje za marsalima tj. "specijalcima" sa pozadinom u vojsci ili policiji, pa se pitam postoji li nesto za ljude " koji nisu obucavani po sistemu PTJ " , svaka cast njima, ja nemam takve kvalifikacije sto ne znaci da nisam "opasan"  :yeah:, postoje li poslovi tipa loos prevention officer (zastita robe od kradje, butici, prodavnice i td.) i slicno? neko je pomenuo u jednoj temi Kouzon, jel radi/o neko?! trebaju mi informacije iz prve ruke