Author Topic: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru  (Read 17036 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Pozdrav svima!

Evo javljam se prvi put na forumu, dolazim iz Srbije i imam srednju školu, hteo bih na kruzer u toku sledeće godine.
Ono što me je nateralo da se javim ovde i da pokrenem temu jesu moji razgovori sa pojedinim prijateljima koji su završili fakultet, rade za mizerne plate u Srbiji (ili ne rade uopšte), ali zato vrlo prezrivo gledaju na rad na brodu smatrajući da je to ropski posao koji je ispod njih jer oni imaju diplomu. Ono što je meni zanimljivo u njihovoj priči je to da mnogi od njih niti imaju svoj stan, niti imaju neki naročito plaćen posao, niti perspektivu za napredak, žive sa roditeljima, ali kažu za sebe da su intelektualci, kojima posedovanje fakultetske diplome garantuje neki viši status u društvu.

Moj odgovor na to je da u tako propaloj zemlji kao što je Srbija (a manje-više i ostalim susednim državama) fakultet može biti profitabilna delatnost samo ako ste bili 100% briljantni na studijama pa ste nekim čudom preskočili i birokratiju i korupciju i sve moguće prepreke do posla, ili ako imate debelu vezu pa ste upali na neko mesto koje je dobro plaćeno.
Ali zato su mi potpuno smešni ljudi koji žive sa svega par stotina EU mesečno, grebu se od roditelja, nisu nikada napravili iskorak iz svoje palanke, a pri tome misle da su neki intelektualci kojima je posao na brodu ispod časti zato što imaju fakultetsku diplomu.

Meni je to razmišljanje strano, ja sam mnogo bliži ideji da se više isplati uložiti par godina u kruzer i biti finansijski nezavistan, razmišljati o privatnom poslu/nekretnini, nego završiti fakultet i raditi jedno te isto celi život za male pare u propaloj zemlji, hvaleći se pred familijom i prijateljima da ste intelektualac.

Šta vi mislite???
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Život sa roditeljima
« Reply #1 on: 29/November/2012 »
Na Balkanu je život sa roditeljima nešto prihvatljiviji životni fenomen nego u razvijenijim zemljama.

Po meni, tko god živi sa roditeljima još nije odrastao.
Svi se mi često u raznim društvenim situacijama pitamo "sa kim ja to razgovaram?"
I sasvim drugačije reagiramo kada neka tvrdnja ili savjet dolazi od nekoga tko živi sa roditeljima, i kada dolazi od samostalne osobe koja je sama izgradila ono na čemu stoji.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ajvonn

  • Registered
  • *
  • Posts: 226
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #2 on: 29/November/2012 »
Fakultetska diploma ti nece odmoci nego ko sto si i sam rekao moze pomoci kod nekih poslova a i uz uslov, veze, birokratije i sve ono sto ide da bi dobio iole finiji posao i radio za preko 300e i vise. Trazice iskustvo koje i nije presudno da bi dobio posao, vec (skoro) uvek na prvom mestu veza i to dobra veza.

Nesto me podseti, kada sam radio u elitnoj fabrici namestaja, dobitniku svake godine "Zlatnih kljuceva" od 7:30 do 16h, pa dodje sef u 10min do kraja posla i kaze ti i ti idete za Beograd, treba namestaj da se odveze... Kuci se vratim posle ponoci oko 1 - 2 ujutru. A plata pocinje da kasni i da se rasparcava na vise sitnih delova. Prvo su me kada sam poceo da radim pitali: "Au, ti radi su Draloniju kolika ti je plata?" a posle par meseci to je bilo na Kad ce plata?

Definitivno treba probati sve sto ti zivot pruza  :rasta: i krenuti i probati nesto drugo. Ovaj forum je odlicna odskocna daska za bolje sutra, a ako se i nista ne desi makar si probao nesto da promenis. Ides dalje, probas opet  ;)

Offline jimmy

  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #3 on: 29/November/2012 »

Meni je to razmišljanje strano, ja sam mnogo bliži ideji da se više isplati uložiti par godina u kruzer i biti finansijski nezavistan, razmišljati o privatnom poslu/nekretnini, nego završiti fakultet i raditi jedno te isto celi život za male pare u propaloj zemlji, hvaleći se pred familijom i prijateljima da ste intelektualac.

Šta vi mislite???

to je uopćavanje, sklonost riziku i izlasku iz "zone komforta" ne ovisi o diplomi, nego je individualno..
nije impresivno ni kad netko živi sam ili sa svojom obitelji, pa se boji izgubiti posao za 300€, but life is a bitch.

da maximalno iskorištavaš život čak i ne treba puno novca, ali treba imati petlje. ako netko nema, ne treba ga osuđivati zbog toga niti uvjeravati u suprotno..
ideš svojim putem i to je to :pilot:

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #4 on: 29/November/2012 »
100 ljudi - 100 ćudi.
Ako je njima lepo, što bi se ti opterećivao time i analizirao njihovo razmišljanje... njihov izbor, njihov život, neka rade ili ne rade šta hoće.
Ono što je bitno je da ti ideš putem koji je tvoj izbor. I svako neka živi svoj izbor, to je poenta. ;D

"Live and let live." ::yes::

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #5 on: 29/November/2012 »

ideš svojim putem i to je to :pilot:


Dok nemaš svoj krov nad glavom, nemaš ni svoj put.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline baky022

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
Poz
« Reply #6 on: 29/November/2012 »
Prince podrzavam te svaka ti je ka' Njegoseva :)

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #7 on: 29/November/2012 »
Ne mora da znači da će par godina na kruzeru promeniti životni stil.Hoće ali ne u tolikoj meri,za kuću,auto i neku količinu novca potrebno je svakako više od par godina.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline Fikko

  • Registered
  • *
  • Posts: 73
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #8 on: 29/November/2012 »
Ja posjedujem fakultetsku diplomu, radio sam 4 godine nakon/u toku toga u fotografskoj radnji za nekakvu mizeriju. Smatram sebe donekle za intelektualca, ali nemam nikakvih problema sa poslom na kruzeru, bilo kojeg oblika, čak štaviše, ganjam svim silama da odem.

A ti samo radi ono što ti misliš da je najbolje, pa i ako pogriješiš, znaćeš da si samo ti kriv i niko drugi. 

:uzdravlje:
Neki ljudi nikada ne polude, kako dosadne živote oni mora da vode.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #9 on: 29/November/2012 »
Evo kako je super imati diplomu:
Gotovo svi profesori danas u štrajku
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline neven

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #10 on: 29/November/2012 »
...pa i ako pogriješiš, znaćeš da si samo ti kriv i niko drugi. 
Moj moto!  :rolleyes:
Ljudi su različiti... eto kad malo prolistamo stranice ovog foruma i obratimo pažnju na detalje, saznat ćemo da su na brod odlučili ići i faktultetski obrazovani, mislim da ima i jedna magistrica, a ne samo SSS i niži. I nemojmo se zavaravati, nije novac isključivi cilj odlaska na brod, tu ima još dosta motiva. To što neki niti ne pomišljaju na to... to je njihova stvar. Ako netko želi biti pod maminom suknjom do 40-te godine.... ha tko mu kriv. Neka uživa, to je njegov izbor i njemu je očito ok. Hoće li jednom požaliti? Kog briga!
Želim reći, ne treba se zamarati tuđim motivima i životnim navikama. Mi koji želimo na brod znamo i zašto to želimo... i bok! Ova ekipica koja se snebiva nad tom idejom to nikad neće shvatiti.

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #11 on: 29/November/2012 »
Evo kako je super imati diplomu:
Gotovo svi profesori danas u štrajku

Bilo je toga i u Srbiji pa su dobili šta su tražili.Moja sestra je Magistar i radi u školi i Šefe mogu ti reći da je sasvim zadovoljna,evo situacija od pre neki dan,izlazi iz kuće ja joj vičem iz sobe kupi mi neku čokoladicu,vraća se za sat'sat i po ja govorim gde si do sad,kaže pa bila na poslu evo ti čokoladica  :rofl:
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline markoivkovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #12 on: 30/November/2012 »
tako je ako si profke. moj brat je profa u srednjoj školi. ima 3-4 časa dnevno. plata oko 350e. njemu super!
ali se taj posao jako teško dobija. imao je jako debelu vezu i platio je.  :money:

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #13 on: 30/November/2012 »
Ja sta mogu da kazem, da su me na pocetku skoro svi posprdavali, kao " gdje si ti posao,probaj ali nije to to,itd.. ",a sada kada su vidjeli sta i kako, da su oni i dalje sa starcima kod kuce,uce uzalud,polako shvataju da cak i sa diplomama nema hleba,a vide mene gdje sam bio i sta sam prosao i dokle sam dosao,pocinju da se pitaju da li sam ja toliko bio lud,da li su mi mud.. prevelika ili je to bio samo pametan potez. Naravno da sada pokusavam da ih dobacim na brod. Kako god, nema buducnosti bez korupcije !! :ban:

Offline Kapetan Kuka

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #14 on: 30/November/2012 »
Pozdrav svima, i ja sam do sad bio u stealth modu, ali sam resio da se malo ukljucim u diskusiju.  :hmm:

Problem je sto se u Srbiji (a pretpostavljam i u svim ostalim Ex-YU zemljama) na diplomu gleda kao na neku vrstu titule koja coveku garantuje najvise pozicije u drustvu, bez obzira na sve ostale faktore kao sto su sreca, sposobnosti, novac, veze, prakticno iskustvo, dodatna znanja i sl.

To je verovatno nasledje nekih ranijih vremena, kada mozda i jeste bilo tako, tj kad je mnogo manji broj ljudi upisivao (i zavrsavao) fakultete, a drzava bar na papiru bila obavezna da im pronadje odgovarajuci posao. Tada je covek sa srednjom skolom vrlo lako mogao naci posao od kog bi pristojno ziveo, pa je fakultet vise bio za one bas ambiciozne ili ljude koji zaista zele da se bave nekom naukom.

Danas imamo situaciju da je 50% ljudi (ako ne i vise) izmedju 18 i 30 godina nezaposleno, bez obzira na strucnu spremu (ako ne racunamo sezonske poslove od par meseci, tezgarenja i kojekakvo "snalazenje" za minimalac bez ikakvih doprinosa). Ako tome dodamo Balkanski nepotizam, korupciju i nedostatak osnovne poslovne kulture, dolazimo do zakljucka da diploma bas i ne znaci toliko, tj. da coveku ne garantuje bas nista (osim ako nema 9-10 prosek, gomilu naucnih radova iza sebe, dosta prakse i znanja, i preporuke pravih ljudi) Isto tako, imao sam prilike da upoznam ljude koji su sa srednjom skolom bili direktori, tako da pravila nema.

Ja sam se za ovu pricu sa brodom zainteresovao jos pre 2-3 godine, ali sam hteo prvo da iscrpim sve moguce opcije ovde za koliko-toliko "pristojan" posao (sa diplomom). Par godina kasnije, otac me grdi: "trebao si otici kad sam ti rekao, sad bi imao 5-6 ugovora iza sebe a mozda bi i napredovao na neko ozbiljno mesto"  :deda: Toliko o opcijama i "career development opportunities" u Srbiji.  :rofl: Posto vidim da ce situacija biti jos gora, ozbiljno se spremam za  :plovim:

Razumem da nekim ljudima nije lako da u svom selu umisle da su neka velicina, a onda odu Amerima sluziti pice ili spremati krevete, ali c'est la vie. Mene iskreno mnogo vise brinu smene od 14 i vise sati, ali takve ce biti i ovde kako su krenuli, doduse za 3-4x manje para.