Author Topic: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru  (Read 16907 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #15 on: 30/November/2012 »
tako je ako si profke. moj brat je profa u srednjoj školi. ima 3-4 časa dnevno. plata oko 350e. njemu super!
ali se taj posao jako teško dobija. imao je jako debelu vezu i platio je.  :money:
Da ne idem u off,u globalu je tako osim za one retke sa prosekom iznad 9.80.
Brod je dobra prilika za trenutnu situaciju u okruženju,ponos kad se proguta onda to ide lako ali nije to večno rešenje svi se skinu pre ili kasnije.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #16 on: 30/November/2012 »
@kuka, dobro sagledavas situaciju, i slazem se sa svim sto si napisao, a pogotovo istinito zvuci usporedba o diplomama nekada i sada.
14 sati se ne treba bojati, jer tih 14 sati moze da se radi, a moze i da se "radi"  ;)


... ponos kad se proguta onda to ide lako ...
Mnogima ce taj samar dobro sjesti i koristiti za daljnji zivot.
Covjek se nauci cjeniti stvari koje je "uzimao zdravo za gotovo".
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pahulja

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #17 on: 02/December/2012 »
Evo ja imam diplomu, ustvari, dve diplome jer imam i master sa drugog fakulteta...imala sam i lep posao ali je firma propala...i živim kod roditelja ali ne zato što tako želim, nego zato što ne vidim način kako da bude drugačije. Sada planiram da idem na brod, ne zato što mi je to životni san i želja, već zato da bi bilo drugačije.
Nisam se školovala da bih imala titulu. Školovala sam se zato što me je, pre svega, interesovalo to što učim i zato što sam se nadala da će mi ta diploma u životu omogućiti da se bavim stvarima koje volim. Tj. da radim ono za šta sam se školovala. Ljude delim na dobre i loše i na inteligentne i one druge, a sve to nema nikakve veze sa diplomom.
Avanturistički duh isto tako nema veze sa odlaskom na brod. Avanturistički duh ispoljavam kad skačem sa bandžija npr. ili idem na planinarenje i sl. Ima veze sa tim koliko si spreman da radiš, da se žrvuješ i koliko si razmažen. Mislim da nije u redu kad neko sa diplomom gleda ostale sa visine (po meni taj nije inteligentan, već ona "druga" kategorija), ali isto tako nije u redu da oni bez diplome omalovažavaju trud koji je neko uložio. I meni je većina u okruženju rekla-gde ćeš na brod, nije to za tebe, ne zato što sam "na visini" već zato što znaju da sam sposobnija za nešto više od čišćenja klozeta.
A ja smatram na kraju da očigledno nisam dovoljno sposobna kad sam zaglavila u firmi koja je propala, kad imam problem da nađem posao u firmi gde direktor nema kompleks niže vrednosti zbog 2 diplome manje pa me otpisuje u startu jer sam prekvalifikovana ili što neću preko kreveta do posla.
Sve i da prevaziđem ove "sitnice", što se dešavalo u par navrata, nikada neću imati platu u zemlji nam Srbiji od koje ću moći da priuštim sebi stan, režije i pristojan život.
Moj odgovor u okruženju svima je, kad uđemo u prodavnicu gospodin čovek nisam ja sa diplomom, već onaj što čisti klozete na brodu.

Offline Kapetan Kuka

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #18 on: 05/December/2012 »
@pahulja

Zasto ne probas da se prijavis na (placenu) praksu u nekoj firmi u inostranstvu? Ako vec imas radnog iskustva u struci, mozes da se prijavis i za konkretan posao. Postoji dosta internacionalnih firmi iz svih krajeva sveta koje zaposljavaju ljude sa malo jacim diplomama i dobrim poznavanjem jezika. Cinjenica je da je konkurencija velika, ali je u svakom slucaju manja nego ovde, a znanje i sposobnosti se zaista cene. O uslovima zivota da ne govorim.

Postoje i bolje opcije od broda da bude drugacije, bar ako ispunjavas uslove. :)

Pitanje je samo koliko covek hoce, i moze da priusti da juri i ceka.

Offline pahulja

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #19 on: 06/December/2012 »
Pokušavam, sve i svašta :) evo me upravo u inostranstvu i pokušavam, ali uglavnom je ista priča svugde. Da bi dobio posao u struci, uglavnom moraš da imaš sređene papire, da bi sredio papire moraš da imaš posao i tako u krug. A svi kukaju da je KRIZA. U principu svodi se na isto. Mnogo je veća verovatnoća da kreneš od nule, od kafića, restorana i sl. na crno pa se snalaziš i ganjaš nešto bolje, sređuješ papire u međuvremenu. Ovo preko neta je zaista jako retko i teško, osim u slučaju građevine ili mašinstva. I da, spadam u kategoriju dobrog proseka 9.7, ali nekako je prošlo i to vreme gde dolaze kao ranije na fakultet i odvode nas...iskreno ja zaista nikada ranije nisam ni razmišljala o tome da napustim Srbiju, tj. moj grad Beograd pa zato nisam ni pokušavala. Onda mi je prekipelo i rekla sam ima da čistim i wc ali za pristojnu platu, a ne da radim a da mi duguju...toliko puta ispričana priča...i baš me briga, ovde gde sam sada ima toliko naših školovanih ljudi i rade sve i svašta i nije ništa sramota. Ko hoće da radi-radiće imao diplomu ili ne. Samo ne podnosim kad neko ko je nema krene da omalovažava trud onih koji je imaju. Pozdrav svima

Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #20 on: 26/December/2012 »
A evo, moj rodjeni otac kaze da je SPAO na rad u prosveti. Izenjer informatike i automatike, 20 godina postavljao i odrzavao fabrike, zna posao u prste, prosao tadasnji fakultet kao od sale, sada se bakce sa gomilom "idota" koje nista ne zanima kako on kaze, za 50000 dinara (manje od 500 evra) mesecno.

Nedavno sam usao u zescu raspravku sa drugom, tvrdi da se ne isplati ici na brod, sa tim obimom posla i stresa i tom platom. Ovde radimo u isto firmi, njegova plata je oko 250 evra. Ima svoj stan, dakle, treba platiti racune, hranu, i sve ostalo, ne znam sta mu ostaje. Isao je na 3 mesecau Bec, tamo konobarisao za 800 evra mesecno, 12 sati 6 dana u nedelji. Sa baksisom oko 1000, tako kaze. Stan, racuni i prevoz oko 550 evra, hrana i cigare 300, dakle dolazimo do toga da mu je ostajalo oko 150 evra mesecno, za tek nesto manji obim posla, i zarobljenom u jednom gradu. Po mojoj logici, bolje je za slicne pare raditi na brodu, sa mogucnoscu da iste porastu, ne placata fakticki nista od troskova i sve potrositi na sebe, ustekati, kako god.
Nego, meni je to ok, dok god ljudi imaju odbojnost, manje ce ih se prijavljivati na konkurse, vise mesta za mene :)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #21 on: 27/December/2012 »
Nego, meni je to ok, dok god ljudi imaju odbojnost, manje ce ih se prijavljivati na konkurse, vise mesta za mene :)

Baš tako. Može se reći da u današnje vreme svako ima pristup informacijama (internet) i pravo izbora. Nije sve za svakoga, pa ako neko ne želi na brod, OK, time ostavlja mesto drugome ko želi. Činjenica je da radnika za brod nikada ne nedostaje.

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #22 on: 28/December/2012 »
Ja upravo završavam magisterij pa svejedno jedva čekam da otplovim! Šanse za posao u HR su nula, diploma ne vrijedi pišljiva boba (pogotovo u području ekonomije/menadžmenta), premda je uvijek bolje imati ju nego ne. Ali imam puno prijatelja kojima je ovdje super, žele prosječan posao i obitelj, ništa više, ne pada im na pamet ostaviti rodni grad i prijatelje...ja im se ponekad divim jer mislim 'blago njima kada im tako malo treba da budu sretni'. Ja svoju sreću još nisam pronašla, i zato idem na kruzer, da vidim što mi svijet nudi! I vjerujem da ti na brodu nijedna diploma neće baš nešto puno pomoći, dok se ne dokažeš da znaš i možeš raditi!  :nokti:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline GusKa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 319
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #24 on: 12/April/2013 »
Nabijem ti ja i fakuItet i ovu državu. 6 godina sam se mučiIa ko majmun, radiIa 2 posIa zimi pIus faks, Ijeti tri - (treći ne svaki dan naravno...), da sa svojom dipIomom ni d*** ne mogu obrisat jer je papir pretvrd! KoIegica zavrsiIa eng i njem. otisIa u Iondon, ne priznaju joj dipIomu iz neke 'rvacke... Dobro meni moj dida kaže( ima 85 godina i više force nego puno mIadih) ; muči se ćerce, ja san radi ko konj aIi san izgradi kuću... Ja ću si eventuaIno izgradit neko iskrivIjenje kičme iIi čir   :facepalm:
audaces fortuna iuvat

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #25 on: 30/August/2013 »
još jedna "vesela" priča glede diploma i lopovske bande na Balkanu:

"Ima dva fakulteta, a nude joj da volontira"



Dragana Tomčić (26), jedan od najboljih studenata Novosadskog univerziteta, završila je Ekonomski i Fakultet tehničkih nauka sa prosekom 9,71, a ipak ne može da nađe stalno zaposlenje u struci. Ali, lakše je završiti dva fakulteta kao briljantan student nego se zaposliti u struci.

http://www.24sata.rs/novi-sad/vesti/vest/ima-dva-fakulteta-a-nude-joj-da-volontira/103771.phtml
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #26 on: 30/August/2013 »
Zato u Novom Sadu ima toliki broj agencija za posao u inostranstvu  :wave:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #27 on: 30/August/2013 »
CEO:

"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Offline :D little one

  • Registered
  • *
  • Posts: 86
  • everyone knows me in my own little world i live in
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #28 on: 16/September/2015 »
tema na trenutak zazvucala poput "celebrity death match". arnold vs. sly

celozivotno obrazovanje zvuci mnogo isplativo.
al, sta ja znam, još sam mala i nisam skolovala od vremena...
 :hekla:
Mirno more. Sve dobro svima, ništa loše nikom.

Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
Re: Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru
« Reply #29 on: 16/September/2015 »
Pozdrav svima!

Evo javljam se prvi put na forumu, dolazim iz Srbije i imam srednju školu, hteo bih na kruzer u toku sledeće godine.
Ono što me je nateralo da se javim ovde i da pokrenem temu jesu moji razgovori sa pojedinim prijateljima koji su završili fakultet, rade za mizerne plate u Srbiji (ili ne rade uopšte), ali zato vrlo prezrivo gledaju na rad na brodu smatrajući da je to ropski posao koji je ispod njih jer oni imaju diplomu. Ono što je meni zanimljivo u njihovoj priči je to da mnogi od njih niti imaju svoj stan, niti imaju neki naročito plaćen posao, niti perspektivu za napredak, žive sa roditeljima, ali kažu za sebe da su intelektualci, kojima posedovanje fakultetske diplome garantuje neki viši status u društvu.

koji crni status oT

ja sa mojim faksom u Srbiji mogu da se slikam, da budem profesorica za 300e
ali ja eto radim na brodu
sta cu
idem na mesec dana na Tajland sad na odmor umesto da uzivam u "visem statusu" u Srbiji I molim boga da imam dosta para da odem u Sutomore na 7 dana

samo nek oni uzivaju u svom statusu........

#stayhumble
#nistanijesramotaraditi