Author Topic: BarWaiter: lova je odli?na, sve baš onako kako treba da bude  (Read 11033 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sanja80

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Pozdrav svima Sefu specijalan pozdrav!
Citajuci prethodne komentare nisam mogla odoljeti a da se ne ukljucim, posebno se odnosi na mladog gospodina `Natal`. Radim vec 3 godine za Uniworld River Cruises pa bih pojasnila princip baksisa (tipa) na nasim brodovima, ovako:
2 veceri pre nego gosti odu sa broda u njihove sobe se ostavljaju koverte i papiri na kojima im se objasnjava princip tipovanja, a taj je: 10 eura po osobi po danu je iznos koji `moraju` staviti u kovertu. Znaci 2 osobe za 7 dana kruza trebaju uplatiti 140 eura. Kovertu samostalno ubacuju u box. Kada gosti odu kuci box se otvara pare se broje i dijele jednako na sve clanove posade, SVI dobijaju jednak iznos, od kapetana do peraca sudja. Od ove godine tip je malo bolji iz razloga sto gosti koji dolaze iz Australije prilikom bukiranja karte moraju odmah uplatiti gore navedeni iznos (prepaid).
Tip koji sobari, konobari dobijaju licno u ruke niko ne djeli i to je samo tvoje, mada takav tip moze biti neznatan jer politika Hotelmanagera jeste da upozori goste da ne daju personal tip jer nije fer prema ostalim departmentima koje gosti ne vide (kuhari, veseraj), a svi radimo jednako.
Ako imate nekakvih pitanja slobodno  :rolleyes:

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
E pa mladi gospodin Natal bi volio da cuje to od kolege konobara koi radi na uniworldu. Ugostiteljstvo je ugostiteljstvo i mladi gospodin Natal na njegovu nesrecu zna kako ugostiteljstvo funkcionira iz razloga sto sam u njemu vise od 10 godina. Ja vam garantiram da ljudi koji putuju znaju kako sistem funkcionira, nisu ovce, i mnogi pokusavaju nametnut neki svoj sistem al to sada po novom su poceli cak i privatnici sto nema veze sa temom. Ti ljudi koi putuju, znaju sistem i ne igraju po sistemu.

Da tebi mladi gospodin Natal kaze sta je primjetio, puno toga al necu u off topic a ti itekako ides, ionako sam zagazio debelo ja a i ti si na dobrom putu, vidim da si me se "capala", nisam zainteresiran nazalost.

Druga bitnija stvar. Ae pazljivo procitas pitanje od mlade dame vidjet ces da je postavila 5 pitanja a ti si odgovorila na samo jedno pitanje jer nisi mogla odolit mladom gospodinu Natalu. Odoli molim te, nije tesko samo okrenes glavu. :)

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
@natal, pusti ljude neka razmjene informacije o poslu na riječnim brodovima. Nisi radio na njima i ne možeš dati relevantan odgovor.
Ima ljudi koji bi odgovorili, ali ih vjerovatno odvraća ovaj nepotreban svađalački ton.  :zen:
Ja mu to stalno govorim!
 :nokti:

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Odoli molim te, nije tesko samo okrenes glavu. :)
Mislim da ih ima poprilicno dosta takvih.  :)

Sto si coban, pusti ljude koji su radili na rijecnom brodu da pisu onako kako jest.
Bio si na Carnivalu i kao da si tamo pokupio svu pamet svijeta.

A sto se tice desetogodisnjeg rada u ugostiteljstvu, od kojeg je pretpostavljam 6-7 na moru u Hrvatskoj (nista lose ne mislim) i taj rad na kopnu nije isti kao na brodu.

Pusti narod da govori, sta ih samo kritikujes.

Pocni raditi jogu, smiruje.....  :zen:

Kolege, nastavite...! :)

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
@natal natal natal ...  no;;;

 Sam si protiv sviju. Sto je cesta situacija kada zelis vjerovati u nesto bez obzira na sve.
Nemam nista protiv tvoje vjere, ali nije joj mjesto u temi gdje ljudi sa iskustvom pomazu ljude bez iskustva, predstavljajuci im cinjenice direktno sa radnog mjesta.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline NUtzz

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Ekipa sorry zbog kasnog odgovora, ali evo bolje kasno nego nikada. Elem, svi mi radimo za platu ( kada se odbije smestaj + hrana i neke takse ona iznosi oko 1450 chf - barem je tako u baru i verujem restoranu). Ona Vam leze kuci na racun i to je to. E sada tips. Na kraju kruza gosti prilikom izmirenja svojih racuna uzmu ljudi lepo jednu kovertu i u nju ubace odredjenu sumu novca. Kada to urade svi gosti oko 90-ak kabina, dobija se suma novca koja se deli na sve clanove posade( osim nasih kolega sa Filipina koji rade po drugom ugovoru). Naravno da oficiri imaju veci procenat od tog general tip-a. Sto se tice licnog tipsa uvek ga ima. I price o okretanju glave su glupost jer je to u principu LICNI tips koji ti gosti ili predaju licno ili ti ga ostave na recepciji. Mada uglavnom dodju do tebe zadnje vece i daju ti u ruku neku sumu novca, ili pozovu nas trojicu iz bara, daju vise para i svima nam kazu : momci/devojke ovo je za vas podelite to , hvala itd. Sto se tice restorana, nepisano pravilo je da se gosti sa stola dogovore skupe lovu i daju ti je zadnji dan. Mada nije cesta pojava da gosti daju tips tokom celog kruza, meni se licno desavalo.Koliko ce to na mesecnom nivou da iznosi umnogome zavisi od vas samih.
U principu ako znate sta radite trebalo bi to da bude odprilike koliko je i general tip. Opet kazem koliko zavisi od vas zavisi i od TURE odnosno gostiju. Ali ako stvarno znate sa ljudima mozete izaci i sa mnogo vise.
Suma-sumarum 1450chf (oko 1200e) + cetiri nedelje ( pod pretpostavkom da ste na kruzu koji traje 7 dana ) , (uzmimo za prosek general tip oko 230e+230 licnog tipsa) to mu dodje 1840e
znaci 1200 + 1840=3040 e  :D recim
Konkretno na Legendu najnizi tips ako ne gresim je bio 201e (moj licni rekord tada 550e licnog tipsa) a najvisi grupni je bio 299e.
U principu nekih striktnih pravila nema, bitno je da love ima.Za sve. U principu kraci kruz je bolji i za ocekivati je da ako je grupni tips jak licni ce biti prosecan. Razliku mozete napraviti samo vi , kroz svoj odnos sa gostima i time zaraditi nesto vise.
Eto nadam se da sam vam pomogao i otklonio nedoumice. Licno smatram da me niko nije zakinuo , tako da o tome ne treba brinuti.

Offline NUtzz

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Neko je pitao i za radno vreme  oT
Ovako , ako vas radi troje u baru , jedan je barchef. Da ne bih dubio puno ja cu vam nacrtati onako kako bi to barchef uradio

10-14.30  Janko 17-23

8-10  12-14  Marko   15-22

11-15  Pera    17.30-00

Ovaj zadnji bi bio chef , naravno  :D
Ali eto to je primer sa mog broda i naravno raspored se menja u zavisnosti od dnevnog programa, ali u principu to je manje-vise , to .

Offline Zelkovski

  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
Ovako kako  kolega NUTzz pomaze je pravi primjer pomoci.Jasno ko dan.Jedan-dva posta i to je to.A ovaj Natal tupi o svom Carnivalu ,a svi koji smo bili na prekooceancu znamo kako tiping funkcionira.Sada me zanima kako je na rijecnom pa slusam ljude koji su bili  i znaju.Opet,JASNO KO DAN.Cuj to, gosti ga traze po brodu da mu daju kovertu.To se desi onima  kojima gosti nisu na stanici  zadnju noc je im nisu pruzili posebnu uslugu pa dobiju u toj koverti SHORT .

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
"Ovaj Natal" nije svojih 27 godina zivota proveo na Carnivalu i Carnival nije njegov. Ja kad nesto govorim to je zbroj svih mojih poslova, putovanja iskustva itd. Nije Carnival meni kraj svijeta, vrh karijere itd. Pazi Mr. Zelkovski ja znam da sam "sam protiv svih" kak bi reko sef da ne zelim vjerovat nesto al ja isto tako znam da sam u pravu.

Gle Natal ne pametuje Sefu niti ikome u vezi Security premda trenira sve i svasta, procito par knjiga vezano uz security, SAS, Legiju stranaca, u vrlo dobroj formi, treniro kick boxing, krav magu i najvjerojatnije 90% security u HR i na brodu nemogu mi pera odbit u kojem god oces pogledu. Ja mudro sutim i citam kad netko nesto napise vezano uz security jer me zanima bilo ovdje ili negdje dalje, al ne namecem svoje misljenje i ne pametujem jer nikad nisam radio u sec.

Natal ne pametuje Majstoru i Princu vezano uz IT nego suti i cita sta oni pisu i iz njihovih postova sam izvuko sta mi tocno treba da bi se zaposlio u IT a zaposlit cu se 100%. Pitanje vremena je. Ja citam i sretan sam kad netko nesto vezano uz IT jer to mi je zelja i u tom poslu se vidim duze vrijeme dok recimo u FNB dept ne.

Mr. Zelkovski, jedino di "ovaj natal" kometira i argumentira je vezano uz ugostiteljstvo jer ipak tu radim cca 10/tak godina i mislim da znam kak stvari funkcioniraju i sto se toga tice proso sam vise nego vecina forumasa jer kao sto sam reko na brod 90% ljudi doje radit ko konobar a konobarili nisu nikad.

Mr. Zelkovski ne vidim razlog da me uzimas usta jer Mr. Nutzz je samo potvrdio ono sto sam ja govorio.

Offline Zelkovski

  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
Gosp.Natal,samo smo raspravljali o Tipingu na brodovima.Allo,baksis,manca,tringeld.O IT-u,security  raspravljaj na drugim  postovima..Ali dobro da znam kome se obratiti ako budem htio ici na brod kao security gard.

Offline BM

  • Registered
  • *
  • Posts: 60
    • View Profile
Evo i ja malo da se javim..... :)  da prenesem svoje iskustvo sto se tipa tice....
jer sam videla u prethodnim postovima da je natal naveo da gost nece ostaviti tip onome koga ne zna.....mislim da gresis, jer pri disembarkaciji kod nas (Viking Legend) lepo pitaju da li zele da ostave nesto za crew...sad da li ce to biti u kesu gde ubacuju kovertu u box ili preko racuna nebitno je  i  oni vrlo dobro znaju da je za ceo crew jer im se prvo vece sve lepo objasni do detalja.nemaju odredjeno koliko treba da ostave,a desava se da neko nece nista da ostavi .(osim za filipince,oni nisu dobijali generalni tip,ne znam kako je na drugim brodovima,ali mislim da je isto jer je to valjda stvar ugovora sa kompanijom). a sto se tice extra tipa,posto sam ja u housekeepingu uglavnom ostavljaju u kabinama isto u koverti sa imenom stewarda ili samo novac,isto tako i za konobare,program managere-uglavnom oni licno daju a vrlo cesto se desava da ostave i generalni tip a i dodatno za svog stewarda,konobara ili koga su zgotivili.....pa lepo stave u kovertu u box i onda kad je vreme da se deli ti,hotel manager da kovertu sa generlanim tipom i kovertu sa tvojim imenom ako su nasli u boxu
Nadam se da nisam zakomplikovala jos vise :)