Author Topic: Novi na?in izdavanja vize - Sarajevo (Jan 2013.)  (Read 5875 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline elvisssssss

  • Registered
  • *
  • Posts: 28
    • View Profile
Evo da javim za sve one koji od 2013 vade neuseljenicku vizu DS160 da je se procedura promjenila.

Da bi zakazali razgovor molimo vas da posjetite internet stranicu Službenog servisa za vize Sjedinjenih Američkih Država i pratite sljedeće korake:

* Korak 1: Izaberite opciju “Prije nego što se prijavite” da bi popunili elektronski obrazac za neuseljeničku vizu DS-160. Vodite računa da odaberete odgovarajuću svrhu putovanja/ tip vize. Zapišite ili zapamtite broj formulara. Ovu informaciju ćete koristiti kasnije.

* Korak 2: Službeni servis za vize Sjedinjenih Američkih Država (Početna strana)- Odaberite opciju “kreirajte nalog” da bi kreirali nalog na ovom sistemu. Nećete moći da uplatite taksu za obradu vize i zakažete termin za razgovor ukoliko ne kreirate nalog.

* Korak 3: Stranica “Pregled podataka o podnosiocu zahtjeva” - Odaberite opciju “Zakažite razgovor”.

* Korak 4: Stranica “Izaberite svrhu putovanja”- Izaberite “Neuseljeničke vize” i odgovarajući tip vize. Odaberite opciju “Pošaljite”.

* Korak 5: Stranica “Izaberite konzularno odjeljenje”- Izaberite “Sarajevo” i odaberite opciju “Pošaljite”.

* Korak 6: Pogledajte stranicu “Vidi informacije o vizi” da bi se informisali o vizama, posebnim procedurama za podnošenje zahtjeva za vizu i opštim dokumentima za podnošenje zahtjeva. Odaberite opciju “Nastavi”.

* Korak 7: Stranica “Unos podataka primarnog podnosioca zahtjeva” - Unesite biografske podatke (iz pasoša podnosioca zahtjeva) uključujući i broj elektronskog formulara DS-160. Odaberite opciju “Pošaljite”.

* Korak 8: Stranica ”Izaberite kurirsku opciju” - Izaberite DHL lokaciju u kojoj želite da preuzmete pasoš ukoliko vam se viza odobri. Odaberite opciju “Pošaljite”.

* Korak 9: Stranica “Pregled podataka o podnosiocu zahtjeva i porodici” – Ukoliko podnosite zahtjev zajedno sa članovima porodice njihove podatke možete dodati na ovoj stranici. U suprotnom odaberite opciju “Nastavi”.

* Korak 10: Stranica “Uputstvo za plaćanje takse za obradu vize” - Izaberite metod plaćanja takse za obradu vize. Ukoliko odaberete opciju plaćanja kreditnom karticom možete odmah platiti i zakazati razgovor na internet stranici. Ukoliko se odlučite da platite gotovinom u poslovnici Raiffeisen banke morate odštampati nalog za plaćanje takse u PDF formatu. Ponesite nalog u bilo koju poslovnicu Raiffeisen banke i uplatite odgovarajući iznos takse za obradu zahtjeva u konvertibilnim markama. Odaberite opciju “Nastavi”. NAPOMENA: Ukoliko se odlučite da platite u gotovini imajte u vidu da je potrebno do dva radna dana da bi se uplata proknjižila i da bi sistem mogao da prihvati broj uplate.

* Korak 11: Stranica “Priznanica o uplati takse za obradu vize”- Nakon uplate prijavite se ponovo na sistem za zakazivanje i ponovite korake 3-10. Unesite broj priznanice. Izaberite opciju “Pošaljite”.

* Korak 12: Stranica “Kalendar za zakazivanje” – odaberite datum i vrijeme željenog termina za razgovor, a zatim odaberite opciju “Pošaljite” .

* Korak 13: Stranica “Provjera detalja zakazanog termina”- Provjerite datum i vrijeme vašeg termina za razgovor i odaberite opciju “Zakaži”.

Svaki podnosilac zahtjeva za vizu mora:

1. Popuniti obrazac DS-160: molimo vas da na svako pitanje date jasne i precizne odgovore; ne ostavljajte prazna polja.

2. Dostaviti pasoš čija validnost mora da bude duža od planiranog boravka u S.A.D.

3. Svi podnosioci zahtjeva za vizu moraju da plate nepovratnu taksu za obradu vize. Detaljnije informacije o uplati možete naći na internet stranici Način plaćanja taksi. Ovo nije taksa za izdavanje vize već taksa za podnošenje zahtjeva za neuseljeničke vize. Svi podnosioci zahteva bez obzira na državljanstvo moraju da plate nepovratnu taksu za obradu vize.

4. Fotografija mora ispunjavati sve uslove date u formularu DS-160. U nastavku provjerite kakve uslove mora zadovoljavati fotografija na formularu DS-160.

5. Podnosioci zahtjeva za vizu moraju da tokom razgovora za neuseljeničku vizu budu u mogućnosti da dokumentuju svoje čvrste veze sa zemljom boravka i to da će napustiti S.A.D. nakon kratkog boravka. Po zakonu podnosioc zahtjeva je dužan da dokaže čvrste veze sa zemljom boravka. Čvrste veze se razlikuju od zemlje do zemlje, od grada do grada, od osobe do osobe. Neki primjeri mogu biti: posao, kuća, porodica, račun u banci. "Veze" su različiti aspekti života koji vas vezuju za vašu zemlju boravka: Vaša imovina, zaposlenje te socijalne i porodične veze.

Format i opis fotografije za neuseljeničke vize

Podnosilac molbe mora da priloži fotografiju u boji ili crno-bijelu fotografiju koja ispunjava sljedeće uslove:

* Pogled pravo u foto-aparat.
* Cijela glava, od vrha kose do brade, mora da bude vidljiva.
* Poželjno je da se vide uši.
* Fotografija mora da ima bijelu ili približno bijelu, jednobraznu pozadinu.
* Fotografija ne smije da bude starija od šest meseci.
* Fotografija ne treba da bude oivičena.
* Dimenzije fotografije treba da budu 5cm x 5cm, a glava mora da bude u centru fotografije.
* Podnosilac zahtjeva ne smije na fotografiji da nosi zatamnjene naočale.
* Podnosilac zahtjeva ne smije na fotografiji da nosi šešir ili maramu osim ako nisu u pitanju religiozna ubjeđenja podnosioca zahtjeva

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Re: Novi na?in izdavanja vize - Sarajevo (Jan 2013.)
« Reply #1 on: 01/March/2013 »
U ovoj novoj proceduri se ne spominje da treba kupiti bar kod za telefonski poziv u ambasadu.

Dali to znaci da ubuduce ugovaranje termina moze samo preko e-mail-a,odnosno da se bilo kakve informacije vise ne mogu dobiti telefonom?

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Re: Novi na?in izdavanja vize - Sarajevo (Jan 2013.)
« Reply #2 on: 01/March/2013 »
Pogledao sam na sajtu ambasade.Nova procedura je drugacija.Malo me zbunjuje ta nova procedura.Pogotovo sto sad imam blazu prehladu pa me boli glava.Tako da se brzo umorim od gledanja u ekran.

Radi se o koraku 'broj 10' u vezi placanja takse za obradu vize.Platicu taksu u gotovini u banci.Pise da se mora odstampati nalog za placanje takse u pdf formatu.Zanima me gdje se,na kojoj opciji nalazi taj nalog za palcanje takse?I mora  proci dva dana da se proknjizi uplata i da bi sistem  ogao da prihvati broj uplate.

Dali to znaci da broj priznanice mogu upisati tek nakon dva dana od upalte u banci?Ili mogu odmah po uplati unijeti broj priznanice i dovrsiti proceduru od 'koraka 11' do 'koraka 13'?

Takodjer 'korak 8' ako izaberem DHL lokaciju kako se savjetuje,dali ce mi onda oni poslati pasos na tu DHL adresu i jedino tako mogu podici pasos?Ili mogu kao i prosli put podici vizu u ambasadi iduci dan.Pitam to jer imam prijatelja u Sarajevu kod koga cu prenociti.Pa mi je brze da iduci dan nakon podnosenja zahtjeva za vizu odem u ambasadu nego da preko DHLa-a preuzimam pasos.

Nadam se da ce mi neko od forumasa koji znaju reci o cemu se radi.

I kada kazu da ovo nije taksa za izdavanje vize vec taksa za podnosenje zahtjeva za neuseljenicke vize,dali sa tim hoce da kazu ono sto znamo od ranije,da ne znaci ako se plati taksa da se samim tim i dobija viza.Vec da je to samo placen zahtjev za neuseljenicku vizu u iznosu od 160 dolara.Pa ako odobre,odobre.

Hvala svima na pomoci.

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Novi na?in izdavanja vize - Sarajevo (Jan 2013.)
« Reply #3 on: 07/October/2015 »
ispunjavam ovaj nalog - neda mi da upisem afrikat u prezimenu, a kaze tacno onako kako stoji u pasosu. da mi da upisem C umjesto Č. sta cu? hoce li bit frka ako upisem svoje prezime sa C? kad upisem Č, kaze invalid

molim vas ekipa da mi ovo sto prije javite

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Novi na?in izdavanja vize - Sarajevo (Jan 2013.)
« Reply #4 on: 07/October/2015 »
ispunjavam ovaj nalog - neda mi da upisem afrikat u prezimenu, a kaze tacno onako kako stoji u pasosu. da mi da upisem C umjesto Č. sta cu? hoce li bit frka ako upisem svoje prezime sa C? kad upisem Č, kaze invalid

molim vas ekipa da mi ovo sto prije javite


piši kako možeš i ne sekiraj se  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Novi na?in izdavanja vize - Sarajevo (Jan 2013.)
« Reply #5 on: 07/October/2015 »
hvala puno!