Author Topic: Strazar, Assistant Waiter, Carnival  (Read 7054 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Strazar, Assistant Waiter, Carnival
« on: 01/February/2013 »
Korisničko ime: Strazar
Država: Bosna i Hercegovina
Spol: Musko
Kompanija: Carnival
Pozicija: Assistant Waiter


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Za posao na brodovima sam cuo najprije preko prijatelja kojin su otisli prije mene raditi na brod.
Kasnije sam se sam raspitivao ovako preko interneta.A najvise podataka sam saznao preko ovog sajta.

Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Najvise me je privukla zelja da zaradim vise nego kod kuce.
Zelja da usput i putujem po svijetu, prilika da usavrsim engleski jezik u svakodnevnom razgovoru sa strancima, da upoznam ljude razlicitih nacija i iz raznih dijelova svijeta. Takodjer smatram da je ovo dobra prilika za stvaranje internacionalnog radnog iskustva,jer nemam namjeru ostati raditi dugi niz godina na brodovima,vec prve prilike se prebaciti raditi na kopnu u nekoj zapadno europskoj zemlji.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko agencije Employment power.
A bas preko njih zato sto su oni imali najprije interwiev u odnosu na druge agencije.

Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za kompaniju Carnival i na poziciju assistant waiter.
Zasto bas u tu kompaniju i na tu poziciju?Jednostavno iz razloga sto su agenciji imali interwiev najprije za Carnival.
A u vezi pozicije sam imao namjeru da se prijavim za bar waiter-a.Ali su mi u agenciji rekli da na interwiev-u nemaju mjesta za tu poziciju,vec ako hocu da idem na interwiev za assist. waiter-a.
Prihvatio sam tu ponudu samo zato jer poslije tog interwiev-a nisu ubrzo imali interwiev za neku drugu kompaniju.Barem su mi tako oni rekli.A ako su me slagali samo da popune mjesta na interwiev-u za tu poziciju,ne mogu nista tome. U svakom slucaju ne kajem se sto sam otisao na tu poziciju,jer sam i na toj poziciji zaradio vise nego da sam radio bilo sta drugo kod kuce. Nazalost takva je ekonomska situacija kod nas.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Interwiev  je trajao oko 10  minuta i odmah sam saznao da sam prosao jer mi je agent odmah potpisao i dao predugovor za posao.

Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Samo glavni troskovi oko 1150 evra.
Kad kazem glavni troskovi mislim na proviziju agenciji,avionsku kartu,vizu i zdravstveni pregled.A kad zbrojim i putne troskove,dva puta u Zagreb i u Sarajevo po vizu,kao i kupovinu nekih osnovnih stvari i da imam nesto para sa sobom,sve me je kostalo oko 1400 evra.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Kad je trebalo da se spremim za put,nisam ponio puno stvari sa sobom.
Torba je imala puno manje od 23 kg.I ruksak u koji sam stavio dokumente,pribor za higijenu i nesto malo odjece za slucaj ako bi mi se zagubila torba.

Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Prije svega bio sam nekoliko dana dosta umoran.
Prvenstveno zbog toga sto prvih nekoliko dana nisam imao puno vremena za spavanje,jer smo imali dosta treninga.
Mislim na one raznorazne sastanci sa ljudima iz C.T.C-ija,na kojima smo dobijali razne informacije o brodu i kompaniji.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Najvise su mi pomogli nasi zemljaci koji su dosli prije mene na brod.
Sto se tice sefova,tu sam imao dosta srece jer tadasnji supervisor za back dining room i assistant maître’d su bili dosta dobri ljudi.Pa su svima nama novima bili od pomoci.

Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Kao sto sam rekao,najvise su mi pomogle radne kolege zemljaci koji su dosli prije mene na brod.
I ta dva predhodno pomenuta sefa su bili dobri ljudi.A to smatram vrlo vaznim,da su sefovi sa kojima se najcesce srecemo predusretljivi i da nisu prestrogi i iskompleksirani.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
To mi nije uopste tesko palo,jer sam svaku priliku koristio da izadjem napolje.Prvenstveno na plazu.

Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Bio sam zadovoljan sa zaradom jer je bila velika koliko je i bilo predvidjeno za prvi ugovor i kako su mi rekli u agenciji.
Mada moram priznati da bi mi bilo puno draze da sam bar waiter,jer bi zaradio puno vise.
Ali kao sto sam rekao i na ovoj poziciji sam zaradio vise nego da sam radio bilo sta drugo kod kuce.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji,ali ne moze brzo sto je i logicno jer uvijek ima neko koje dosao dosta ranije i ima vise iskustva i ceka svoju priliku.
Naravno treba imati i dosta srece i biti na pravom mjestu u pravo vrijeme.Mada rad u dining room-u je jako tezak i radi se na procenat.Tako da treba biti izdrzljiv i strpljiv.

Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Ako se pod ovim pitanjem misli na razne partije,koji se redovno odrzavaju na brodu,onda drustveni zivot i nije bio posebno zanimljiv.
Nekome je mozda i bio zanimljiv,ali meni nije.
Prvenstveno zbog toga sto sam uvijek razmisljao prakticno,a to je da ne smijem cesto gubiti vrijeme za spavanje.Kako onda iduci dan izdrzati na nogama 10 i vise sati.
Jer nisam radio neki lagan posao sa normalnim radnim vremenom od osam sati.A i uvijek sam radije trosio slobodno vrijeme na izlazak napolje.
Na kupanje,svjez zrak i setanje po mjestima koje smo obilazili.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Upoznao sam svakakvih ljudi.
Vecinom dobrih.Ali je bilo i dosta losih.
Kad to kazem mislim na ulizice,lijencine koje su se voljele izvlaciti.Ali to je i bilo za ocekivati jer je u pitanju velika kompanija sa ogromnim brojem radnika.

Kako biste opisali putnike?
Putnici su bili tipicni amerikanci.Pripadnici svih rasa i nacionalnosti.
Sto se tice bijelaca,uglavnom su placali svoje racune.Malo ih je bilo da su povlacili novac pod laznim izgovorima da nisu bili zadovoljni uslugom ili hranom.
Bilo je i dosta crnaca,kineza i indijaca,koji su bili vecinom skrti i trazili razloge da povuku novac.I bili su jako neuredni za stolom.Plus indijci su bili vecinom tipicna ciganska cerga.Neuredni i stalno spremni na zanovijetanja.Vecinom su bili takvi da pricaju u isto vrijeme razlicite price i prekidaju jedni druge.I nikako da se dogovore i naruce sta zele.
Bili su u stanju da se po tri,cetiri puta predomisljaju oko narudzbe,pa je team head waiter po nekoliko puta dolazio za mnom da mi precrtava stare idopisuje nove narudzbe.Jednostavno to su gosti koje niko normalan ne zeli u svojoj stanici.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Imao sam vremena posjetiti sve destinacije i obici sva mjesta koja su bila u turistickoj ponudi u tim mjestima.
Ipak je 8 mjeseci dug period.

Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Volio sam izaci u Cozumelu na plaze.
I to one koje nisu bile najblize na kojima nema guzve i buke tako da se mogu opustiti i odmoriti.Jer dosta mi je bilo guzve i buke na brodu.
Sto se tice restorana svidjao mi se restoran Paprika.Dobra meksicka hrana,cisto lijepo sredjeni na jednostavan nacin.Nije prevelik restoran i u njemu je bila uvijek mirna  i opustena atmosfera

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Dobre starne su da mozete vidjeti mjesta za koja inace nikad ne biste bili u prilici da ih vidite.
Mogucnost da vidite koliko ste izdrzljivi raditi na jako teskom random mjestu svaki dan racunajuci i nedjelju.Takav posao I zivot vas mogu samo ojacati.

Opišite loše strane posla na kruzerima.
Govoreci polazeci sa moje radne pozicije,lose je to da ste svaki dan izlozeni stresu.
I ako se ne mozete sa tim hladnokrvno nositi,onda ovaj posao i uopste zivot na brodu nije za vas.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Preporucio bih to svakom ko je vrijedan,zdrav i radon sposoban.
Kao i svakome ko nije zadovoljan svojm materijalnom situacijom kod kuce.Jer nemate sta izgubiti.A mozete zaraditi znatno vise kod kuce.
I sa tim radnim iskustvom jednoga dana lakse se zaposliti na kopnu.
A kome se ne svidja I tesko mu je uvijek moze odustati  i otici kuci.Mada to ne bih nikome savjetovao.
Jer uvijek je bolje nastojati odraditi ugovor do kraja i onda otici kuce bez namjere za povratkom.

Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Moj savjet im je da se za interwiev pripreme sto bolje.
Sto se informacija tice najbolja kombinacija je ovaj sajt i ako imaju nekog prijatelja ili rodjaka koji vec radi na brodu.A kad jednom dodju na brod da daju sve od sebe da ugovor odrade do kraja.I da ne pocnu u roku nekoliko dana pricati kako zele unaprijedjenje na neko vise sefovsko radon mijesto.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Smatram vaznim za reci da si niko ne smije dozvoliti da ostane predugo ili citav radni vijek na brodu.
Jer nije to nacin rada za citav zivot.Vec raditi dok se ne nadje prikladan posao na kopnu.Jednostavno ne dozvoliti sebi da se udje u tu kolotecinu brodskog zivota od ugovora do ugovora.A najgore je ako se pritom nista ne stedi.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline CRNOGORAC

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Strazar, Assistant Waiter, Carnival
« Reply #1 on: 06/February/2013 »
Super opisano,ja planiram ici prvi put za carnival na tu poziciju jer mi je eng malo losiji.  :plovim:
Polozio marlin test, sad kao neka obuka pa razgovor sa kompanijom.Strazar hvala na postu  :clapping:

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Re: Strazar, Assistant Waiter, Carnival
« Reply #2 on: 07/February/2013 »
Nema na cemu.Samo bolje bi ti bilo,kao uostalom i meni,da si na bar-waiter poziciji.Zasto to kazem,napisao sam u upitniku.Moj savjet ti je cim prije mozes prebaci se tamo.Jer nemas sta izgubiti ako probas.Mozes samo dobiti.A ako ne uspijes promjeniti poziciju,dining room ti nece nigdje pobjeci.Ja ako tokom iduceg ugovora ne uspijem promjeniti poziciju icu cu u drugu kompaniju.

Pozdrav i sretno.

Offline CRNOGORAC

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Strazar, Assistant Waiter, Carnival
« Reply #3 on: 10/February/2013 »
ako ti nije problem da mi posaljes zahtjev na fb showroom pg aki .
hvala i pozdrav iz Crne Gore