Author Topic: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju  (Read 13273 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mala mica

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« on: 02/February/2013 »
Evo ja ne planiram platiti agenciji proviziju.

Vec 3 mjeseca sam aktivna oko odlaska na rad, i tek sada, kada mi je ugovor stigao u agenciju A priori, prvi put mi telefonski,a ne ikakvim pisanim putem, spominje da kada dodjem po ugovor moram jos agentici dati 1500 kn. Prvi put je taj iznos ikad spomenut, a sve ostale vec iznose napamet znam, jer se o njima obavjestavalo buduce pomorce, sto usmeno, sto u mailovima, dokumetima i td.

Znam da po zakonu o posredovanuju, clanak 14 i 15, posrednik ne smije naplatiti od pomorca nikakvu proviziju.

Znaci, imam li ja pravo kada dodjem u ured po svoj ugovor, uzeti ugovor i reci da ne zelim platiti 1500 kn jer znam da to nije po zakonu ?

hvala!

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #1 on: 02/February/2013 »
:D

Pa ak citas forum i sve znas onda valda znas da imas pravo. :D

Samo napred.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #2 on: 02/February/2013 »

Znam da po zakonu o posredovanuju, clanak 14 i 15, posrednik ne smije naplatiti od pomorca nikakvu proviziju.

Znaci, imam li ja pravo kada dodjem u ured po svoj ugovor, uzeti ugovor i reci da ne zelim platiti 1500 kn jer znam da to nije po zakonu ?


 ::yes::
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline direktor

  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #3 on: 02/February/2013 »
Javi kako je prošlo....  :pop:


Gnothi Seauton

Offline LilyD

  • Registered
  • *
  • Posts: 251
    • View Profile
Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #4 on: 02/February/2013 »
Imaš pravo, svakako. Ali, tu je i pitanje da li će ti agencija onda praviti problem oko LoE... razmisli pa odluči sama šta ćeš uraditi, ipak ti individualno odlučuješ ma koliko te ovde hrabrili po forumu.
Though she be but little, she is fierce!

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #5 on: 02/February/2013 »
Slažem se s LilyD, možda i uspiješ izbjeći plaćanje tih 1500 kn, ali tko zna što to nosi sa sobom - ovdje će te mnogi (koji su sami pregrizli jezik i platili tu proviziju kako bi što prije zaplovili i izbjegli komplikacije) bodriti i ohrabrivati da inzistiraš na neplaćanju - čisto da vide što će se dogoditi....
Once a sailor, always a sailor.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #6 on: 02/February/2013 »
Nezgodno je sada reci. Cinjenica je da su ljudi sada puno vise znaju o cijelom procesu i da ce agencijama biti teze muljat sa tom provizijom.

Druga stvar je da ce kad tad agencije stati sa tom provizijom jer se o tome sve vise i vise prica i mogu oni sada kako hoce al nece dokle hoce.

Svatko ima svoje, nek radi ono sto misli da je najbolje za njega.

Cura je pitala ima li ona pravo da ne joj kaze da po zakonu nemora platit proviziju i da je to ilegalno, naravno da ima pravo, e sad sve ovisi kakva je osoba,
ak ima svoje ja i karakter je nece se agencija puno zezat sa njom. U najgorem slucaju moze da tuzi agenciju ako nece da joj proslijedi ugovor a agencija to sigurno
ne zeli jer ak izgubi licencu a di je onda.

Ja sam samo reko da ima pravo a dali bi to trebala uciniti to je drugi par rukava. Ja mogu za sebe reci sto bi ja napravio al ne zelim sugerirat nikom da ili ne.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #7 on: 02/February/2013 »
osobno bih najviše volio da je svijet pošteno, lijepo mjesto s dugama i tratinčicama; da svi dobijemo odlične poslove i pri tom da nam jedini trošak bude ručak dok čekamo let i da agencija dobije te novce od kompanije i svi budu sretni i zadovoljni - no već znamo da to ne ide tako, danas nažalost moraš platiti da bi radio.

možda se jednom nešto i promijeni, a do tad moramo naučiti živjeti u ovom napačenom svijetu...

a "mala mica" neka sama odluči što će napraviti i koji su joj prioriteti...
Once a sailor, always a sailor.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #8 on: 03/February/2013 »
..., danas nažalost moraš platiti da bi radio.

Netocno. Postoje primjeri i na ovom forumu koji opovrgavaju tu tvrdnju.

možda se jednom nešto i promijeni, a do tad moramo naučiti živjeti u ovom napačenom svijetu...

Sta da se promijeni? Nema potrebe da se ista mijenja.
Hrvatski zakoni zabranjuju agencijama da naplacuju proviziju pomorcima za zaposljavanje, kompanije zabranjuju agencijama da uzimaju proviziju, a posloprimac krsi i ugovor i zakon ako plati agenciji i jednu kunu za bilo sta.
Sve je to regulirano zakonom, a da bude bolje, postoji i kaznena odgovornost za krsenje tog zakona.

Kakav napaceni svijet? Svijet je onakav kakvoga si ga stvoris. Nekome napacen, nekome fantastican.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline baky022

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
Poz
« Reply #9 on: 03/February/2013 »
To me podseti na pricu o korumpiranim sistemima. U skolstvu: javna je tajna da ispit, kod odredjenih profesora kosta 200-500 eura. Zdravstvu: cuvene koverte za 'lakse i brze ozdravljenje pacijenta'. Znamo sta se desava u takvim sferama citavog jednog sistema,gde su prava studenata/pacijenata zasticena citavim setom zakona,aktima itd. Pa ipak uvek ima mesta za tu plavu kovertu! Odlazak na brod? Smesno...

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #10 on: 03/February/2013 »
Dragi Sefe, zakoni su tu - ali nitko ih se ne pridrzava nazalost, na to sam ciljao kad spominjem promjenu, koja je svrha  zakona koji je samo mrtvo slovo na papiru...Naravno da postoje hrabri ili sretni izuzeci, ali mislio sam opcenito na dobivanje posla na nasim prostorima u danasnjim uvjetima, sto mozes ocekivati od drzave u kojoj se posao vozaca u ZET-u primjerice, placa 5000-10000 eura...? A slicno je i u Srbiji, Bosni i opcenito u nasoj regiji... Ako mene pitas - to je napaceno, i kako da ja ili itko drugi utjecemo na to? I nemoj krivo shvatiti - meni je fantasticno, no volio bih da svima bude barem priblizno tako :)
Once a sailor, always a sailor.

Offline mala mica

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #11 on: 03/February/2013 »
Hvala vam na odgovorima!

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #12 on: 03/February/2013 »
..............sto mozes ocekivati od drzave u kojoj se posao vozaca u ZET-u primjerice, placa 5000-10000 eura....

gdje da se prijavim?  :pad:
nabijem te...

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #13 on: 03/February/2013 »
gdje da se prijavim?  :pad:

mozda sam bio nejasan, ljudi placaju 5000-10000 eura da bi dobili posao, za koji ugovor cesto ne bude "na neodređeno"... pa ako nemaju uz to i politicku vezu, dogadalo se da na kraju taj isti posao i izgube... prosjecna placa tamo je nesto manja od 1000 € mjesecno... necemo u offtopic - ali eto da se izjasnim, znam ove informacije iz skoro pa prve ruke. ako je takva situacija u tvrtci koja je u državnom vlasništvu, nerealno je očekivati da je u privatnom sektoru pravednije
Once a sailor, always a sailor.

Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #14 on: 05/February/2013 »
Naravno da postoje hrabri ili sretni izuzeci, ali mislio sam opcenito na dobivanje posla na nasim prostorima u danasnjim uvjetima, sto mozes ocekivati od drzave u kojoj se posao vozaca u ZET-u primjerice, placa 5000-10000 eura...? A slicno je i u Srbiji, Bosni i opcenito u nasoj regiji...

Svi mi znamo da se mnogo toga ovde placa (na Balkan mislim, ne samo na Srbiju). Posao portira u bolnici kosta 3000e, posao vozaca vrednost novog automobila, medicinske sestre ili tehnicara 5000e, nastavika 7000-10000... To je javna tajna u mnogim gradovima, ljudi su se s tim odavno pomirili i poslavsi dete u medicinsku skolu svesni su da treba da spreme i 5k evra da bi to isto dete posle radilo za 300-350 evrica mesecno, sem ako nemaju predebele veze i ogroman uticaj. Sta je onda cudno sto agencije traze tu i svoj deo kolaca, koji je pritom mnogo manju od gore navedenih cifara? Ne podrzavam to, nista od toga, svako ima izbor, moze da bude Don Kihot i bori se s tim vetrenjacama po svaki cenu pa mozda i uspe, a moze i da spremi lovu, cuti i trpi (ili uziva, kako ko rezonuje sve to).