Author Topic: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju  (Read 13241 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mala mica

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #15 on: 05/February/2013 »
Nakon par dana jasno mi je kako stvari stoje, ili platis ili dovidjenja.

Al cemu sva tajnovitost, kad na kraju dodjes na isto.
Sto mi se nije reklo u startu "..a provizija je toliko i toliko", i onda netko naivan kao ja zna kako stvari stoje, i cist racun duga ljubav. Nitko se ne voli naci prevarenim, a upravo tako ispada kada poslovanje nije transparentno.
A mislim da je cijeli svijet takav, ne samo RH i Balkan.

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #16 on: 05/February/2013 »
Nakon par dana jasno mi je kako stvari stoje, ili platis ili dovidjenja.

Al cemu sva tajnovitost, kad na kraju dodjes na isto.
Sto mi se nije reklo u startu "..a provizija je toliko i toliko", i onda netko naivan kao ja zna kako stvari stoje, i cist racun duga ljubav. Nitko se ne voli naci prevarenim, a upravo tako ispada kada poslovanje nije transparentno.
A mislim da je cijeli svijet takav, ne samo RH i Balkan.


Pa vecina agencija i kaze kandidatima koliki su troskovi i medju tim troskovima kolika je provizija. Mislim da kad je u pitanju visina provizije, da je to javna tajna :D znas cifru koju moras da platis ali agencija ne zeli da kompanija sazna za taj harac koji se uzima :D
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline Falcon_ns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 162
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #17 on: 05/February/2013 »
a jeli neko razmisljao da kad stigne loe u agenciju  da se kontaktira glavni ured  I da im kazete da vam posalju na e mail ugovor jer vam agencija trazi pare za ugovor ?
mada ja mislim da kompanija nista nebi preuzela ,uveren sam u to .zato plati I idi zaradi

Online wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #18 on: 06/February/2013 »
mada ja mislim da kompanija nista nebi preuzela ,uveren sam u to .zato plati I idi zaradi

a sta bi bilo da preduzmu kompanije nesto.. prestanu saradnju sa nasim agencijama recimo. Ima drzava vala sa slicnim ekonomskim stanjem i ljudi koji bi na brod...
Bas me zanima kako cete onda do broda i koliko ce ljudi uspeti da prodje nekom direktnom prijavom.

Bilo bi lepo da je sve po propisima i zakonima i naravno da je lepse kad se nesto ne mora platiti, al ne znam kome se isplati ganjati to. Lako je bilo ljudima koji su vec radili na brodovima da posle odbijaju da plate za neku drugu kompaniju, al za nekoga ko ide prvi ugovor je to malo za*****ano... Meni je recimo prvi put agencija pomogla mnogo. Posle odradjenih dva ugovora konkurisao sam na cetiri razlicite kompanije direkt online i sve cetiri su me zvale i primile bi me. Pre odlaska na Princess sam konkurisao na ista ta mesta i uopste nisam dobio odgovor, ni muuu ni beee, nista. Ako mi nekih para nije zao, to je ta provizija...

Ovo je moje misljenje, verujem da se mnogi nece sloziti, al jbg...neka svako proceni sam.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #19 on: 06/February/2013 »
To je nas problem, balkanci smo pa smo navikli platit i nama je to normalno al to nije normalno.

Da vidite vi koju frku ameri za par dolara naprave a nemogu zamislit tako nesto u americi da se radi, odma na sud, nema price. :)

Vjerujem ja da sa vremenom ce to prestat, bio sam gledo malo na facebook, isto rade i druge agencije vanka crew memberima.

Nego sto sam htio reci sto se tice provizije, ja sam platio i nije mi zao para, simpa mi Suzi bas. Sta cu volim simpa zene. :D
Mislim ona se stvarno trudi i usluzna je i nije mi zao sto sam joj dao pare, nego ima ovih bahatih, njih bi ja spustio na zemlju.

Bio sam poslo upit dvjema agencijama za IT i javili su mi se da zaposljavaju u IT i da posaljem CV. E sad kad bude bila u pitanju ta provizija, ako uletim u IT
bez grca na licu budem platio jer zelim u IT i ni mi zao para, ali recimo da si sam sredim online IT i da onda kompanija proslijedi LOE i da me trazi agencija proviziju
nebi dao lipe jer nisu oni zaradili te pare, u najgorem slucaju zovem policiju, odma odvjetnika kontaktiram, tuzba privatna plus kompaniji bih javio da mi ne daju LOE.

Al ak bi agencija se potrudila da uletim u IT i ak bi pomogli nema problema, a kolko sam skuzio agencije cak i previse pomazu crewmemberima jer svi bi na brod a vecina nema poima, organiziraju treninge, daju skripte itd. Tak da ne vidim razlog zast vecina sere jer radit neznaju i mogu samo biti zahvalni sto ih nekvalificirane uopce hoce zaposlit. Ja da sam agent propito nebi slao takve ljude al to sam ja i nisam agent. Zaposlite se kao NKV u RH da vas vidim.

Ima naravno ljudi koi tu gube koi znaju radit i uzmu im pare al sta je tu je. Brzo se lova ta zaradi, mislim salu na stranu al to je sica tak da ono. Mislim ja nevolim dati ni kunu nekom ko nije zasluzio na lipe oci. Uglavnom to je moje neko misljenje.

Offline Barnacle Bill

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #20 on: 06/February/2013 »
Čuj, mico, ni meni se ne sviđaju dodatni troškovi da bih napokon počeo nešto i zarađivati, jer će mi trebati duže vrijeme da ih odradim, no hajmo realno; žena nam je u cijeloj priči bila posrednik, i sve da joj kompanija zbilja već plaća proviziju za sve nas, tih cca. 1500kn je najmanje što joj možemo dati da joj se odužimo. Realno gledajući, ugovori su nam stigli vrlo brzo, a pročešljaj malo forum i shvatit ćeš koliko ljudi nije te sreće. Nekima već istekne liječnički, a da ih nitko ni ne kontaktira nakon finalnog razgovora s predstavnikom. Pomirimo se s činjenicom da svi i idemo na kruzer kako bismo zaradili, pa nam ne treba još lovu izbijati iz džepa. Ali pravo pitanje koje si sama trebaš postaviti je bi li završila na brodu uopće da si se prijavila direktno u kompaniju? I ako bi, koliko bi vremenski čekala da te zovu? Evo ti primjer: da si uspjela direktno dobiti posao na ne znam koju foru (u slučaju da si se prijavila kada nam je bio i intervju 07.11.2012.), i da moraš čekati 11. mj. 2013. za ukrcaj, ali ti netko nudi da ideš u trećem mjesecu za cifru od 1500kn, bi li čekala ili platila i otišla ranije? Ja spadam u ovu drugu skupinu, jer imam žarku želju otputovati već sutra kad bih mogao, a nije ni meni baš income toliki da pljunem desetak tisuća kuna samo tako. No svi se snalazimo platiti troškove, jer na kraju krajeva, ovo je samo investicija koju ćeš odraditi unutar 2 mj. na kruzeru. Možda se i može uštediti tu i tamo na nečemu poput slikanja pluća (koje dr. Nikolić naplaćuje 100kn, a možeš kod svog liječnika uraditi besplatno), no to je to. Ne gledaj rezati uglove tamo gdje ne možeš. Isprva se možda čini nepošteno da agencije igraju na kartu "ja tebi ugovor, ti meni keš", ali ova prilika što si je dobila preko A Priorija (ne samo svojim zaslugama, svi smo se mi morali prijaviti gđici. Suzani) je itekako isplativ posao (što se ne može reći za većinu zanimanja u našoj dragoj Republici). Stisni zube, progutaj nekakav ponos koji osjećaš jer misliš da je ovo što ona radi nezakonito, plati i jednostavno zaboravi na to. Bit će para tamo gdje ideš, sve što ti mogu poželjeti je da radiš savjesno i mirno more! Iskreno, živciraš se nepotrebnim glupostima. Ja bih se na tvom mjestu (a i na svom) psihički i fizički pripremao na mukotrpan rad koji te očekuje kroz dugo radno vrijeme.

Offline mala mica

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #21 on: 06/February/2013 »
Ma sve kul, ne živciram se  :hekla:
Niti znam kako je ovaj moj post koji je prvobitno bio reply na neku prethodnu temu, završio kao zasebna tema, pa sam potaknula ovu razmjenu mišljenja. Nije mi to bila namjera. Bila sam revoltirana spoznajom, brzo sam se ohladila  :hekla:

Jasno je sve što se tu govori i ljudski je nagraditi nekoga za trud. I biti zahvalan agentima jer su dobri i trude se oko svog posla i td.. No nisam ni pričala o tome.
Nije ponos, nego što bi ja sve pošteno a ne ide.
kontaš. aurevoir :pilot:

Offline angiee

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #22 on: 13/May/2013 »
Imala sam jutros frku sa ljekarskim (pokusajte izbjeci Sarajevo kako umijete) jer su mi trazili dodatnih 200km za ginekoloski i pluca (i plus ono 330km za pravi). I tako izrevoltirana, nazovem teta Jasnu kod koje je moj Ugovor i pitam kad se mozemo naci (Ugovor mi treba za vizu), kad ti ona meni, znas li koliko ces novca ponijeti. Rekoh niko mi dosad nije trazio nikakav novac za Vas, kaze sad cu ja kontaktirat agenciju. I zove za par minuta, kaze 250eura, bez njih se ne mozemo naci. Rekoh, kontaktirat cu Vas, nemam taj novac kod sebe, upravo sam dala 500km za druge tvari. Kaze, ok.

Mico, jesi li ti platila? Daju li ti ikakav "dokaz" da si platila?

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #23 on: 13/May/2013 »
Jedini "dokaz" koji ces dobiti od agencije je LoE bez kog mozes samo da se slikas :D Nikakve priznanice niti fiskalni racuni...dobijas taj papir sa kojim nastavljas dalju proceduru. Jednostavno je tako. Ima jedna poslovica koja kaze: "Plati pa se klati" ... sad but true...

Edit by me: Ja sam inace platio 350 eura tako da tih 250 je jos i dobra cifra :D
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline sejkara

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #24 on: 13/May/2013 »
Pozz
Ja sam prije nekoliko dana platio tu proviziju.
Kad bi sada htio tužiti, prijaviti agenciju ili slićno vjerujte nemam dokaza.
Telefonski sam obavješten o proviziji, nemam ništa napismeno. Platio sam je na naćin da mi je uračunata u kompletan aranžman Let do Venecije, hotel i put od hotela do porta od druge firme koja surađuje sa njima (putna agencija).
Sve je stavljeno na jedan račun. U opisu stoji aranžman + let, bla bla... nigdje se ne spominje nikakva provizija.
Bila bi moja rijeć protiv njihove u krajnjem slućaju.
Također sam pitao agenta dal mogu da platim kad zaradim neku lovu, nije mi stvarno žao platiti jer su mi zaista valjali..
Odgovorijo mi je ili plat ili te brišemo sa liste!

Pa et..   stUff 4 live :)

Offline lauGh

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #25 on: 13/May/2013 »
U Jednog agenciji u Bg pise uramljeno i stoji na zidu, overeno cini mi se... RCCL ne odobrava agentima naplacivanje njihovih usluga i bla bla, jer su kao vec placeni od agencije za to sto rade.. Pitao sam jednog prijatelja za to, njegov odg je bio da taj novac koji oni nama traze je zapravo pokrice za hotel gde smo smesteni kada nas docekaju sa aerodroma, te da kada stignemo na brod trebamo priloziti racun koji trazimo od hotela i onda nam se kesh vraca. Sumnjam da je neko ko je prvi put isao na brod to i uradio. U svakom slucaju moguce li je doci sa inspekcijom na vrata agencije kada trebas pokupiti LoE? :)
All ideologies are i***tic, whether religious or political, for it is conceptual thinking, the conceptual word, which has so unfortunately divided man.

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #26 on: 13/May/2013 »
U Jednog agenciji u Bg pise uramljeno i stoji na zidu, overeno cini mi se... RCCL ne odobrava agentima naplacivanje njihovih usluga i bla bla, jer su kao vec placeni od agencije za to sto rade.. Pitao sam jednog prijatelja za to, njegov odg je bio da taj novac koji oni nama traze je zapravo pokrice za hotel gde smo smesteni kada nas docekaju sa aerodroma, te da kada stignemo na brod trebamo priloziti racun koji trazimo od hotela i onda nam se kesh vraca. Sumnjam da je neko ko je prvi put isao na brod to i uradio. U svakom slucaju moguce li je doci sa inspekcijom na vrata agencije kada trebas pokupiti LoE? :)

Agencije uzimaju novac tj provizije i od kompanija i od klijenata tj nas. Problem je sto i da dovedes inspekciju moras imati valjane dokaze za to. A obicno je obavestenje o visini same provizije dobijeno usmeno ili preko telefona. I sam smestaj u hotelu placa kompanija. Nisam video ovde na forumu da je nekome agencija platila smestaj jer imajuci u vidu da bi se J za svaki euro, onda bi bili smesteni ne u hotelima vec u hostelima. Obzirom da si pre samog ukrcaja smesten u hotelu sa 5* znaci da ipak kompanija placa jer zeli da ti pokaze kako oni brinu o svojim radnicima...dok ne prodjes gangway :D
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline ElainaAislyn

  • Registered
  • *
  • Posts: 98
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #27 on: 13/May/2013 »
Dragi ljudi,sve je to pomno isplanirano....znaju oni što rade...
Ali provizija se plaća samo jedan put,a mi na brod možemo ići na ugovora koliko nas volja(osim ako ne dobijemo otkaz lol),pa neka nas sve skupa barem to tiješi.  :D

Meni u konačnici nije žao provizije jer je EP zbilja korektno odradio posao,riješili su intervju sa NCL-om i Imageom;dobila sam posao u kompaniji koju sam htjela (Image uspješno od*eban lol! :run:),ispunili mi aplikaciju za vizu,dogovorili medical,D1,uputili nas na sve što treba reći na intervjuu itd. I sad čekam ukrcaj i brojim dane,ne zamaram se provizijom iako sam u dugu do grla i nezaposlena.  :D  :plovim:
Nemojte bit zlopamtila...ja jesam jednom davno i puno me to koštalo...Sad sam pametnija.  :)

Offline radoznao1

  • Registered
  • *
  • Posts: 53
  • za..bi kera, ?uvaj se gazde
    • View Profile
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #28 on: 13/May/2013 »
mali remorker:
Quote
Edit by me: Ja sam inace platio 350 eura tako da tih 250 je jos i dobra cifra biggrin

Koliko vidim, ti si preko agencije SC, za koju je neko ovde na forumu (možda baš Šef foruma, ili mooožda neki drugi veteran) napisao da SC uzima najmanju proviziju  :hmm:


Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Re: Ja ne planiram platiti agenciji proviziju
« Reply #29 on: 14/May/2013 »
mali remorker:
Koliko vidim, ti si preko agencije SC, za koju je neko ovde na forumu (možda baš Šef foruma, ili mooožda neki drugi veteran) napisao da SC uzima najmanju proviziju  :hmm:



Da, preko SC. Jedino je razlika sto su mi od samog pocetka, dakle na prvom preliminarnom razgovoru dali tacan spisak troskova medju kojima je bila i visina same provizije. Dakle znao sam sta sve moram da platim. A sto se tice toga da li im je najmanja provizija ili ne, iz primera mojih prijatelja koji su recimo isli preko Kouzona sam zakljucio da sama provizija zavisi i od toga za koju kompaniju i poziciju aplicirate odnosno da li kompanija placa avionsku kartu ili ne.
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.