Author Topic: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno  (Read 6320 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lukas86

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • you will be assimilated
    • View Profile
 :clapping:Pozdrav svima...prvi put sam ovdje pa da i ja postavim pitanje.

Interesuje me koliko bas moram imati poznavanje eng. jezika i buni me ,negdje sam

procitao da se bobije neka skriptica da naucis par recenica za intervju i recimo ako bih za waitera
ili ass.waitera poznavanje pica..posto sam i to pored drugih poslova radio.
Citam da se svi nekako snadju,pa vas pitam da li bih i ja mogao i ako ne spreham tecno?

Htio bih ove godine da odem na brod,ali se bojim ispale i da li postoji neki kratki kurs u agencijama? oT

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #1 on: 10/February/2013 »
Interesuje me koliko bas moram imati poznavanje eng. jezika

Uspešno položen Marlins test je minimum koji moraš ispuniti. Test je vrlo lak, na nivou je osnovne škole i ako to ne možeš položiti, onda ti nikakve skriptice neće pomoći.
Ovde imaš probni test, pa vidi kako se snalaziš:
http://www.marlinstests.co.uk/online_flash_test.php?tid=5

Srećno!

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #2 on: 11/February/2013 »
Uspešno položen Marlins test je minimum koji moraš ispuniti. Test je vrlo lak, na nivou je osnovne škole i ako to ne možeš položiti, onda ti nikakve skriptice neće pomoći.
Ovde imaš probni test, pa vidi kako se snalaziš:
http://www.marlinstests.co.uk/online_flash_test.php?tid=5

Srećno!

uz napomenu da se podrazumjeva kako ce to iz testa moci i izgovoriti razumljivo ;)

jer za ludu ti je da je sve super ako kad pocnes pricati se osjeti nesigurnost ili jos gore - nitko te ne razumi  oT
nabijem te...

Offline lukas86

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • you will be assimilated
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #3 on: 11/February/2013 »
Hvala puno...Mrlins test sam vec gledao,al reko da pitam i vidim koja pitanja na engleskom pitaju?!

Citam neki za minut obave i dobiju kao jedno pitanje i to je ok i kasnije kao rade kao ass.waiteri i waiteri a drugi i po 10-15min. pa isto rade... ""]]

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #4 on: 11/February/2013 »
Hvala puno...Mrlins test sam vec gledao,al reko da pitam i vidim koja pitanja na engleskom pitaju?!

Citam neki za minut obave i dobiju kao jedno pitanje i to je ok i kasnije kao rade kao ass.waiteri i waiteri a drugi i po 10-15min. pa isto rade... ""]]

Kako koja pitanja na engleskom - sva pitanja koja ti postavi u vezi posla i pozicije za koju apliciras bit ce na engleskom jeziku. Npr.
What kind of pasta do you know?
Which appetizers do you serve in the restaurant you're working in?
What kind of soups are on the menu in the restaurant you are working in? What kind of salads and salad dressings do you know?
Name 5 different types of fish!
Can you describe five deserts you know about?
Tell me, which red wines are you familiar with?

Ako imaš problema s konkretnim odgovorima (npr odgovori na zadnje pitanje: Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Pinot Noir, Chianti....)  - nije problem, naučit ćeš.... Ali ako imaš problem s razumijevanjem pitanja i odgovaranjem na njih donekle gramatički ispravno - onda imaš problem, i preporučam da se baciš na učenje engleskog. Preporučam Rosetta Stone, može se naći na razno raznim stranicama, free of charge.
Once a sailor, always a sailor.

Offline StK

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
  • Recruitment Agency: Kouzon
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #5 on: 11/February/2013 »
Ova pitanja za asst waitera????  :pad:  
Auuu pa ja sam naje*ao.  Kako onda neko kaze, da pre broda nije imao pojma i nikakvog iskustva sa konobarisanjem, a zna da odgovori na ovakva pitanja?
Znao bi ja da odgovorim ovako iz zivota sto znam, ali ne vise od 2-3 primera max.
Pa sta je moj posao uopste kao asst waitera, nigde nisam video da pise odgovor, sta jel ja primam narudzbine i dajem im preporuke sta da naruce pa da ovo sve moram da znam?  :hehe:
Idem ja da ucim jela, naje*ao sam, nisam znao da je tako detaljno, ja sam kontao da meni natovare tanjire sa hranom i da sluzim, a ne da poznajem svako jelo ili vino na primer   ???

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #6 on: 11/February/2013 »
Ovisi, ne znam za koju kompaniju ti planiraš aplicirati?? Jer, to je sasvim druga pozicija na Carnivalu nego na Royalu ili Cunardu, naprimjer. Koliko sam čuo, za Carnival ne traže puno, i pitaju pitanja "kakvo je vrijeme vani" čisto da vide razumiješ li jezik.... Ne znam koliko je to istinita informacija, pošto sam i sam imao intervju za Carnival, no za sasvim drugačiju poziciju - i trajao je cca 30 minuta, ispitao me sve živo o mom poslu i kako bih postupio u konkretnim situacijama na brodu...

Sumiram: ako ćeš aplicirati za Carnival, assistant waiter je tamo nesto u rangu sa pozicijom assistant buffet stewarda na drugim kompanijama, i ne traze puno - osim donekle dobrog znanja engleskog jezika.

Bitno je da si ti razumio ova pitanja gore, jesi li?? Odgovore lako naštrebaš napamet, nije to ne znam kakva mudrost. You can do it  :yeah:
Once a sailor, always a sailor.

Offline lukas86

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • you will be assimilated
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #7 on: 11/February/2013 »
 ;D...Svaka cast brate...
Znas kako,svi mi...bar ja sam procitao ovdje,naravno na eng.je intervju i da me moraju pitati da nabrojim nesto! :run:
Samo sam htio da vidim kako to neki pricaju da su bas lako upali iako nisu bas ni sa eng.a ni raditi nisu znali?

 :D Ponovio sam pitanje,da saznam sto vise...sta bih kad smo novi i moramo biti dosadni oT

Kaze pitali me za vrijeme,ja odgovorio i primili me da radim kao waiter!? :pad:




Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #8 on: 12/February/2013 »
Kazes razumes pitanja, radio si taj posao, morao bi znati odgovore barem na neka od njih delimicno. Ja koji i nemam nekog konobarskog iskustva sam to lako naucio kroz par meseci redovnog pracenja i citanja ovog foruma.
A sto se engleskog tice... upoznao sam ljude koji ni srpski ne znaju kako treba, a na brodu su, kao i ljude koji govore veoma dobro engleski pa nisu uspeli iz prvog da se ukrcaju zbog istog tog jezika. Priprema je majka svih uspeha, da.

Offline lukas86

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • you will be assimilated
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #9 on: 12/February/2013 »
Pa da...razumijem pitanje i mogao bih djelomicno da i odgovorim :yahoo:

Radio sam i ceprkao oko rasvjete i zvuka i jos nekih poslova i sto bi se dalo raditi na brodu...a da li postoji

neki mozda kratki kurs gdje bih poboljsao svoj engleski?

Znam i Njemacki citati i pisati i njega da mi je prisjetiti se,nicht unmoglich :run:

Jos jednom hvala svima...dosta dobrih informacija se moze ovdje nakupiti :clapping:

Offline baky022

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
/
« Reply #10 on: 12/February/2013 »
Ne mozes na kratkom kursu popraviti engleski..ok ako planiras nauciti voziti auto prva,druga pa rikverc.. Savladati jezik je izazov i dugotrajan proces..pogotovo pozicija koju ti juris

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #11 on: 12/February/2013 »
vjerujem da postoji hrpa toga s cim "ceprkas" a da neznas naziv na materinjem jeziku.. a kad ti dodje sef pocne pricat o tome na eng i ocekuje da ti znas sve te nazive na eng i na istom jeziku ih i objasnit...
to nije kratki tecaj.. to je strucni engleski...  :smack:
nabijem te...

Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #12 on: 12/February/2013 »
Pazi, strucne izraze i pojmove lako pokapiras, ako ti mozes da se snadjes s razgovorom, naucices ovo ostalo relativno brzo ako zelis, ne ucis pojmove vezane za kvantnu fiziku ili teoriju struna, majku mu :D.
A to ceprkanje ne znam sta podrazumeva. Ako si ceprkajuci nesto naucio taj posao dovoljno da nekog uz dodatno ucenje ubedis da si majstor zanata, a imas volju, zelju i vreme da u medjuvremenu to i postanes, mozes to i da radis.

Offline lukas86

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • you will be assimilated
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #13 on: 12/February/2013 »
vjerujem da postoji hrpa toga s cim "ceprkas" a da neznas naziv na materinjem jeziku.. a kad ti dodje sef pocne pricat o tome na eng i ocekuje da ti znas sve te nazive na eng i na istom jeziku ih i objasnit...
to nije kratki tecaj.. to je strucni engleski...


Dobro drug...nisam htio da davim o adresama za "ledarice",zvjezdano nebo,dimeri,dmx rgb kablovima i raznim stvarima i sve
su ti to skracenice eng.nema tu strucno :waiting:...radim i sad za firmu
gdje sve spremimo za koncert ili neku konferenciju,otvaranje auto salona...postavljanje je fizikalija a ostalo sjedis sam za laptopom i radis sa programom

Naravno da imam veliku zelju da radim na brodu!

A za jezik pitam jer me trip da necu morati dosta brbljati a napomenuo sam da bi mogao djelomicno odg.
pa sam i pitao da malo jos upotpunim,al aj...
snacu se valjda...prvi put valjda mogu glavom kroz zid a kasnije pametnije... :uzdravlje:

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: poznavanje engleskog i kursevi, ... ne spreham tecno
« Reply #14 on: 12/February/2013 »


Jesi ti to neki light technician? Zašto ne probaš aplicirati za takvu poziciju? U međuvremenu poradiš na engleskom i stručnim izrazima :)
Once a sailor, always a sailor.