Author Topic: kad prestati?! Kad stati, skinuti se sa broda jednom i zauvijek?  (Read 10100 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline irriducibili

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
 E pa,kad prestati?

 Kad stati, skinuti se sa broda jednom i zauvijek? zavrsiti tu pricu, zatvoriti to poglavljei vratiti se'' normalnom zivotu''?
 Da li je to jedan ugovor, dva?
mozda samo jos jedan ugovor, kuca, stan, poslovni prostor...bla,bla..djeca, baba, mama...?!
 Naizgled jednostavna pitanja, u sustini,z a mene licno i najkomplikovaniji faktor vezan za brodove.

 Poceo sam sa 21, tacnije usao sam u tu pricu u tom periodu, vec sa 22 gulio sam svoj prvi ugovor.
Poslije prvog ekspresno dodje drugi, taj jos brze prodje, evo, treci je na putu.
 Znam sigurno da se vracam, jer finansijski ono sto brod nudi ne znam gdje bih potrazio na drugoj strani.
Siguran posao, sigurna plata, mogucnost napredovanja, mogucnost ustede u ovo vrijeme cak i na zapadu postaje misaona imenica.

E sad,da li je to vrijedno zivota u rascjepu izmedju talasa i kamena??
Uzivas u autu dva mjeseca, zivis u svojoj kuci dva mjeseca, spavas sa svojom zenom dva mjeseca...kad tad, zapitaces se da li je to jos uvijek tvoje!
Da ne spominjem drugove i zivot koji ide dalje bez tebe...
 Opet, jednog dana kad odlucis da stanes, kud i sta dalje?
Mora se raditi,to je jasno, ali koliko ce nas pristati raditi isti posao za 3 puta manju platu?
Ulagati mukom stecenu ustedjevinu u privatni posao, provesti ostatak zivota na jednom mjestu sa 10 dana godisnjeg?

Da ne razvlacim dalje, jednostavno je pitanje  :pad:

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Re: kad prestati?!
« Reply #1 on: 13/February/2013 »
Vratiti se kad se ostvare uvijeti za penziju, znaci uz pametno ulaganje/ustedu biti na brodu do cca 50-te, i poslje toga uzivati u onome stecenom u zadnjih 30 godina.
Jednostavno ne vidim se sada u ritmu kuca, poso 12 mjeseci godisnje i onda tako sljedecih 40 godina ili koliko vec.
Pokusao raditi tu prije broda, imao pristojnu placu, ali sa njim i kredit, tako da to nije bio zivot nego prezivljavanje.

http://www.youtube.com/watch?v=MgNkJfTfHa4
 

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Kada prestati? Cim prije moguce.

Ja sam godinama poslije brodova imao kosmare i sanjao se u nekim stresnim situacijama na ovom ili onom brodu. Nikada nisam sanjao lijepe trenutke.

Na javi je drugacije, pamtim vise dobrih i sjajnih stvari nego losih. Go figure.

Imao sam drugara koji nije mogao prestati. Prvo je radio da kupi stanove i stambeno osigura djecu, pa novi auto, pa dzidze pa midze ... umro je na poslu od zatajenja srca.

Dok god covjek razmislja u pravcu da je novac i zarada negdje drugdje, izvan zemlje, ... sasvim je realna opasnost da mu se zelja konstantno ostvaruje i da mu novac i zarada zaista stalno budu negdje drugdje, izvan tokova u kojem se krecu njegova zena, djeca, prijatelji ...
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Borisko

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
  • Drink up me hearties !
    • View Profile
Moram da uletim sa pitanjima. Koliko je bio star drugar? Strašno. :pad:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
makedonac, 46, nikada se nije zalio na nicega.
zato kazu da je stres 'tihi ubojica'

kada sam ja svojevoljno napustao posao, mnogi 'rezidenti' su se cudili zasto ostavljam tako dobre pare.
eto zasto.
ima zivota i izvan brodova.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline irriducibili

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
 Jednom prilikom, za vrijeme cik pauze ,onako neobavezno pitao sam jednog lika kad ide kuci.Blijedo se zabuljio u mene i odgovorio mi u fazonu sta koji k.... kuci,ja sam kuci.
 ''imam kuci u juznoj africi,tacnije vilu,ljude koji odrzavaju,imam gliser,stan u holandiji,sve sam sebi priustio..ali sta koji k.... da radim tamo kada mi se jedino moj pas obraduje kada se vracam''.inace lik je OSEO,skolovana njuska koji i nema sta drugo da trazi nego na moru...pio je ko smuk svaku noc i vrbovao ukraike za svoju sweet kabinu...
 :-*

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Dok god covjek razmislja u pravcu da je novac i zarada negdje drugdje, izvan zemlje, ... sasvim je realna opasnost da mu se zelja konstantno ostvaruje i da mu novac i zarada zaista stalno budu negdje drugdje, izvan tokova u kojem se krecu njegova zena, djeca, prijatelji ...

Ovo je jako dobro rečeno Šefe, i potpuna istina! Kaže mudri Buddha:"What we think, we become."  

A ja stalno mislim da mi je sreća negdje daleko odavde...i upravo to i dobivam...  oT

Offline SasaBN

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
I svaka cesta koja se noću zabijeli na mjesečini, meni se čini da je za mene stvorena... U meni kucne skitački damar... Čini mi se da moja sreća boravi uvijek tamo gdje mene nema.

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Ja imam neki plan, videćemo koliko ga je moguće ostvariti, radio bih dokle god bih izdržao tj da zaradim ovde da kupim stan (koji bih iznajmljivao) i kuću na selu gde bih živeo, nešto malo zemlje da imam za sebe da se prehranim, koke nosilje radi jaja i neku kozicu zbog mleka, eventualno bih možda pokušao sa košnicama nešto meda da izvozim.
Svi mi se krste kada im ovo kažem ali meni je muka i grada i otrovane hrane, gužve, prljavštine, volim prirodu, mir i tišinu da mi je najbliži komšija 10km od mene i da imam baš žarku želju da vidim ljudsko biće kada bih morao da prevalim toliki put.
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
To je lijep plan.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Hvala :)
Za to mi treba da zaradim minimum 50k evrića al videćemo, ne znam da li ću uspeti dok ne pokušam ili će biti one malo više poznatije, stare poslovice- jedan probao pa se u**o  :yahoo:
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline harirock

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: Princess - Caribbean
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Assistant Provision Master
Cinjenica je ta da gdje god odes da mjesto odakle si krenuo u zivot ti cuci negdje u srcu. I onda kada dodje taj dugo iscekivani trenutak da se ispalis skontas da ono dosadno mjesto i jedni te isti ljudi u stvari nisu dosadni i bez veze ali opet kada se vratis vraca se onaj stari osjecaj dosade. tako da putovati dok si mlad i fino zaraditi nije lose i da za sve u zivotu covjek mora imati plan i cilj, biti strpljiv jer budimo realni da na balkanu je tesko pa skoro i nemoguce priusiti sebi i svojima koliko bi to bili u mogucnosti kada bi radili na brodu. druga stvar treba znati sebe i svoje limite kada dokucimo limite lagano preokrenuti list i ruku na srce oprostiti se od dotadasnjeg zivota. ali ako imamo planove i budemo spremni za promjene to ce biti manje bolno.
 ja sam licno odlucio otici na brod i jednostvarno dao otkaz u abu dhbaiju jer mi je bila puna kapa kompanije i nekako nije mi odgovaralo cjelokupno drustvo i zivot tamo. Kuci sam dosao sa planom da idem na brod i to je to ali nista nisam uspio srediti ali sam imao veliku zelju da sam ni sam nezam kako uspio srediti intervju direktno preko kompanije ne preko agencije.
Cudno je to kada nesto silno zelis i ostvari se. I sjecam se da sam u srednjoj skoli govorio da se necu zadrzavat u bosni ali nisam znao ni gdje ni kako. poslije mature slucajno nadjem posao preko neta u emiratima i od tada moj san postaje java.  :D
PS. ideja o kucici na selu je odlicna :)

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Tako treba! Ja još uvek nisam otišao ali imam u planu, da mogu da biram- ja bih već sutra!
Hvala, ima čovek bašticu za sebe, neku koku nosilju, neku kravu ili kozu zbog mleka-sira-kajmaka i tako još nešto, čisto radi sebe da se prehrani a i da ima šta da radi, ja volim fizički rad, oslobađa me u odnosu na neke poslove koje sam radio sedeći- klasično zatupljivanje
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Nekada odlutam na fb profil onoh koji komentiraju moje linkove na fb-u, naletim na ovaj članak:
http://www.znanjenapoklon.rs/clanci/agroekonomija/braca-benezan.html

Čovjek radio na kruzerima, sada uzgaja jariće.
Ja kažem da svi koji rade po kruzerima duže vremena dobiju neku vrstu PTSP-a, pa im bude dosta svega.
Poslije u restauraciji duhovnoga mira pomaže samo kreketanje žaba i pjev cvrčaka.  :zen:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Slični smo, rođen u Beogradu, ceo život tu i sve mi se smučilo, ljudi sve više i sve su više bahati a da radim za nekoga za siću da ostvarim njegove snove a svoje sve više da potiskujem- no noo.
Tačno je da se na selu više radi ali bolje da se fizički više zamorim a glava prazna.
Nadam se da ću jednoga dana, zahvaljujući poslu na brodu, uspeti da priuštim sebi da napokon živim u prirodi i bez samozvanih gazda i bez stresa
Prosečni se zlopate drndajući lopate.