Author Topic: Sunce tudjeg neba ..  (Read 10869 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Sunce tudjeg neba ..
« on: 17/February/2013 »
Ustao sam jutros teze neko poslednjih 5 dana.
Nekako jos ne mogu da se naviknem na 3 m² kabine,cimera koji hrce i sa sobom donosi sabao za vecerinku, koji mirise isto koliko i ćaletove noge posle celog dana "šoferiranja" fapa 19-21. Nostalgija.
Brzo sam se istusirao, obrijao i kad sam pogledao na sat vec je bilo 5:43.
s****.
Imam jos samo 47 minuta. Nema pranja zuba. Sasuo sam pola tube kaladonta u usta i pomesao zajedno 0,5 dl vode,nece se osetiti. Imam i bombone za svaki slucaj.
Trka.
Koridor se vec puni. Dok u trku namestam kravatu i zakopcavam dugmad na rukavu kosulje, javljam se Roshu jedinom Filipincu kojeg sam do sad upoznao a da nije namrsten.
On je nekako imao borbu sa svojim prslukom i nevoljno mi otpozdravio,a zatim odjurio na svoju stranu.
Stizem u crew mess,gledam na sat vec je 5:56 sto znaci da danas nema kuvanih jaja, za*****i propusticu jutarnju pljugu. A to ne smem. Moram da se smejem danas. Treba malo da se pogura baksis jel ako ostanem samo na plati ovaj kruz nista od onog iphona4. A bez cigare jutarnje nema smeha,nema smeha-no tips-no tips-no phon. Prosto kao pasulj. Sta ti je kapitalizam, a?
Elem. Stigao sam na liniju.
Dockuje me uvek lepo namrsteno lice kuvara na liniji iz nocne smene. Posle njegove face,ni granule iz '99 potopljene u prokislo mleko mi ne izgledaju kao los izbor.
U stvasrnost me vraca udarac lakta u visini pleksusa. "Maj prend brata, tejk or liv maj prend", nagvazda neki Indijac na samo njima znanom engleskom.
Zurno sipam jaja iz kese,da da iz kese-i to ga ima na zapadu-to su vam ona sto doteruju u kambusu u kesama i u agregatnom stanju-PRAH-pa kad ih potopite u vrelu vodu i prokrckate a'la Dzejmi 5 minuta-dobijete neku zuckastu smesu koja je po objasnjenju mog supervizora-veri helti,ful proteina pareeeeeeeee.
No dobro, da ne gusim. Idemo redom, sipam jaja, uzimam po' litre mleka i moje omiljene froot loop pahuljice.
I na kraju tanjir. Al' os'. Ovaj novi Indonezanin je toliko nesposoban, nema dubokih tanjira, nema kasika, nema viljuski...
A ja vec mastam kako svoju sa zadovoljstvom prvu jutarnju vucem do pred filter a onda ispitujem koliko ima stepeni na njegovoj simpaticno ruznoj faci....
Opet me neko budi iz mastanja! Zvece tanjiri. Ura! Uzimam jedan duboki i kasiku.
Toliko su vruci da ovaj put zamisljam ne samo njegovu facu vec kako se upoznajem sa celom uzom a bogami i sirom porodicom doticnog deckica. Ali avaj, nema se vremena. Sedam za sto-pogled zakovan za brodski sat.
Tacno je 6:01. U roku od pola minuta merim. Imam 2 minuta da jedem, 1 da sipam ono sto zovu kafa, 4 minuta da se probijem kroz passenger area, znaci ostaje mi 17 da popusim jednu na miru i drugu u trku i posrcem to sto zovu kafa. Zavrsavam dorucak u stilu "Husein Bolt olimpijada London edition",trpam tanjire na troley i hvatam se passenger area-e.
Taman sto sam bio na pola puta da oborim rekord i stignem do bara za 3min. i mozda 48 sekundi, ETO JE!!! KALASTURA, MATORA. KO LI JE POSLAO DA KRUZIRA. IMA 108 GODINA SAMO STO NIJE UMRLA A HOCE DA IDE U SPA, I ZASTO BAS JA. POBOGU NA BRODU IMA JOS 1199 radnika...
Objasnjavam fosilu najuljudnije sto mogu (ne treba mi complain-imas komplain nemas tips,a nemas tips znate sta znaci...) i bezim.
Gledam na sat, u putu sam vec 4 min. i 52 sekunde.
Znaci druga ce biti do pola samo... Nema veze,trazicu pauzu za dorucak odmah ako nije brata. Dok se gegam do bara,molim boga da je prazan.
Juce me je Assistant Maitre'D osetio da smrdim kao sve Zlatiborceve susare zajedno, rek'o sledeci put pise warning, imas warning-nemas tips. Prosto ko pasulj.
Kazem ja, sila je taj kapitalizam.
Dok se hvatam za bravu vec me opija jeza. Dim bukvalno kulja iz kljucaonice. Ne.... Zasto ? Kome sam ja sta skrivio pa imam ovakvu sudbinu?
Izvinjavam se bogu sto sam pozeleo prerani odlazak one bake od 108 ili koliko vec godina, i sto bi ugasio Indonezaninu cigaru i ne samo njemu, nego i svim njegovima na faci, ruci, igracki iz destinjstva i sta ti znam ali ne vredi...
Ulazim u pusacki deo-krcato. Reko' da nisu premestili Crew office 'vamo, pa se plata deli u pusackoj zoni. Jok. Nije to. Nego ovi na tv-u lazu. Ne puse samo Srbi k'o Turci (a bio sam u Turskoj oni tek uopste ne puse kao Turci) vec i Indonezani,i Indijci,i Filipinci,a tek Rumuni i Madjari-kao Srbi,ovaj Turci. E nes' vise Tijanicu-pomislio sam u sebi,a usput sam se setio i Mitrovica i Matica,onom Grku sa Prve ne znam ime, ali on je Grk, pusi kao Turcin 100% pa mu ne zameram... Sta cu.
Moram na open deck. Dolazim do vrata za palubu ali malo morgen. Zakljucano. Stoji natpis-jak vetar. Pa sta? Kakav jak vetar, pa ja sam odrastao uz Kosavu.
A onamad '92 kad sam video more prvi put i to zato sto je cale ter'o sleper crepova u Ulcinj u februaru, bura me digla i bacila niz stepenice, evo me 20ak godina kasnije-ziv i zdrav.
Nista mi nije, kakav crni vetar-otvarajte ovo cudo ili obijam. I taman sam se spremio da izvrsim krivicno delo-al' se setim-krivicno delo discharge from vessel, no vessel no tips... I tako ja shvatim da sam vec izgubio skoro svih 17ak minuta za prvu jutarnju uz ono sto zovu kafa.
Dok uzurbano idem ka liftu, gledajuci da ne probijem vise od 2 minuta u toj "tranziciji" molim boga da jedan od njih 6 nije zauzet.
Stizem ispred i vec slutim crnu sudbinu. Tako su se lepo podelili-kao deca u arackinje barackinje mislim se. Prva tri su na decku broj 2,a druga na 15... A ja? U sredini.
Opet u sam u sredini mislim se, ustvari kad malo bolje razmislim vecito sam u sredini.
Postajem ravnodusan. Kasnicu 2,45 minuta. ali tu je Dzorz supervizor. On je ok. Nece me daviti niti prigovarati. Pusi kao Turcin. Razumece, bio sam na jutarnjoj.
Sad vec uveliko pocinjem da se bavim tom cinjenicom da sam vecita sredina i to vise nije prekracivanje vremena, dok mi ne dodje jedan od liftova.
Razmisljam se-visok sam kao prosecan odrastao covek, isto vazi i za tezinu. U dnevniku sam i u osnovnoj i u srednjoj bio-u sredini.
Pametan sam taman koliko treba, cak sam i merio onaj IQ u onoj "menzi", kazu ti si prosecan, u sredini. Srednje sam dete. Cak mi je i kabina na sredini broda. . . Zasto? Pitam se.
Kako to da ja ne mogu da budem prvi ili zadnji. Nije mi bitno, ali samo da nisam sredina, vise. Dogorelo do nokata. Koji nisu toliko izrasli da se seku, taman su na sredini...
Hvala bogu, ovo duboko umno razmisljanje i monolog nisu dugo potrajali...
Dolazi lift. Gledam na sat. 6:29. Smena mi pocinje za manje od 30 sekundi.
Toliko mi treba nekad i da popusim tu jednu, odvratnu i otrovnu ali preko potrebnu cigaretu....

Natavice se, mozda.....
edit: prica je malo ulepsana pa neki delovi nemaju bas veze...

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
All In
« Reply #1 on: 17/February/2013 »
Ekčli, odlazak na brod je sjajan primjer situacije kada je vrlo zgodno odreći se pušenja.

Uz svu strku novog podneblja i radne atmosfere, stare, ustaljene navike se lako napuštaju.
Pogotovo kada je broj dozvoljenih mjesta za pušenje na brodu vrlo ograničen, kada je potrebno izgubiti minute dragocjenog slobodnog vremena da bi se uopće došlo do tamo, kada smrad cigareta donosi žalbe gostiju, (no tips - no iPhone), kada odbačeni opušak može značiti katastrofu (of epic proportions, vidi Star Princess), kada pušenje znači kašnjenje na posao, najčešći razlog disciplinske mjere, ...

Ja kažem, ako već idete upoznati granice svojih mogućnosti, onda idite do kraja.

Re-invent and re-create yourself anew.
Go ALL IN

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline milicar

  • Registered
  • *
  • Posts: 160
    • View Profile
Re: Sunce tudjeg neba
« Reply #2 on: 17/February/2013 »
ahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :) pa nastavi meni je ovo jako zanimljivo...kao da sam tamo,kako si ovo preneo fino :)

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Re: Sunce tudjeg neba
« Reply #3 on: 17/February/2013 »
Rispekt matori!
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Re: Sunce tudjeg neba
« Reply #4 on: 17/February/2013 »
hvala ljudi. Bice jos tj imam jos jednu ali ona je vise o prolazenju intervjua,odluci odlaska na brod,kao i samom polasku u nepoznato,pa ako vas interesuje mogu i to da postavim. Inace to su price koje pisem ceo zivot,(nije klasican dnevnik) trudim se da svaki bitan dogadjaj u svom zivotu zapisem,mnogo je zivlje takvo secanje nego slike i video zapisi.
A bice nastavaka jos ovih dana. Kad budem imao vise vremena da pisem.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Sunce tudjeg neba
« Reply #5 on: 17/February/2013 »
PIŠI! Ovo je daleko od sredine, znatno je iznad proseka! ;D :uzdravlje:

Offline Adri

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 218
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Crystal Ocean and River Cruises/currently The World
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: Executive Housekeeper
Re: Sunce tudjeg neba
« Reply #6 on: 17/February/2013 »
PIŠI! Ovo je daleko od sredine, znatno je iznad proseka! ;D :uzdravlje:

Slažem se skroz. Piši, čovječe, samo piši.   :uzdravlje:
If you want something - go and get it.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Sunce tu?eg neba ..
« Reply #7 on: 17/February/2013 »
odlično, imaš ti smisla za ovo... keep on writing, or... no tips  :deda:
Once a sailor, always a sailor.

Offline PedjaBGD

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 123
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Carnival CL, Royal Caribbean int.
  • Recruitment Agency: Self employed
  • Job Title: Entertainment Audio Video Technician, Head Broadcast Technician
Re: Sunce tu?eg neba ..
« Reply #8 on: 17/February/2013 »
Ala ti vera, u ovoj tvojoj prici sam video 80% crew sa broda  :uzdravlje:

Offline CRNOGORAC

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Sunce tu?eg neba ..
« Reply #9 on: 17/February/2013 »
E svaka ti cast je*i mi oca te nisi ovo izdetaljisao na pravi nacin  :uzdravlje: sigurno imas Crnogorskog gena  ;D

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: Sunce tudjeg neba
« Reply #10 on: 17/February/2013 »
PIŠI! Ovo je daleko od sredine, znatno je iznad proseka! ;D :uzdravlje:
odlično, imaš ti smisla za ovo... keep on writing, or... no tips  :deda:
::yes::
nabijem te...

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Sunce tu?eg neba ..
« Reply #11 on: 17/February/2013 »
Baš sam si i ja mislila kako bi bilo divno da se ostavim tih prokletih cigareta na brodu, da izbjegnem upravo ovo, ali tesko brate kad dodjes kuci, svi samo po kavama idu, nema pametnijeg posla i onda opet popustis jbga...  :D
Btw odlican post, pisi dalje!  :uzdravlje:

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Re: Sunce tu?eg neba ..
« Reply #12 on: 17/February/2013 »
Hvala na lepim komentarima. Inace imam puno tekstova i jos cu da ih napisem,a malo me mrzi i nemam vremena da ih sve sredjujem tj prepisujem na komp.Bice ovih dana jos koji.
Crnogorac,pa moji su dosli iz Niksica pocetkom 18 veka ako se to racuna  :D  :rofl:

Offline CRNOGORAC

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Sunce tu?eg neba ..
« Reply #13 on: 21/February/2013 »
Ti brate sto posto imas Crnogorske krvi u sebi  :uzdravlje:

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Sunce tu?eg neba ..
« Reply #14 on: 25/August/2013 »
Ja sam radio u crew baru odmah pored smokin area,otvorim u 1800 i do 2000 nema nikoga,Ja sam reko idem da zapalim amo kako sam zapalio pljugu stvorila su se dva fikusa oce `pantu` ili ti osvezavajuce gazirano pice sa ukusom narandze.Ostavim pljugu,dam im `pantu` gledam 20 sekundi okolo nema nigde nikoga izlazim iz bara prelazim u pusacku zonu uvlacim dim kad eto ga opet jedan zuti trazi nesto.Imao sam utisak par puta da tacno gledaju kad cu izaci,posle sam imao foru odem da skupljam case zapalim pljugu oni cekaju kad ispusim vratim se kazem `paareee no sta glasses,what to do`.Olaksavajuce okolnosti su bile taj crew bar i sto nisam delio wc ni sa kim pa sam prve 3 jutarnje u wc radio.U pocetku dok sam jos bio svez imao sam tradiciju da ustajem sat vremena ranije,kabina mi je na 3 na 4 je medical a na 5 je `Piazza` pa sam oblacio uniformu isao na 5icu uzimao dupli sa belom cokoladom vracao se skidao uniformu i pusio te prve tri jutarnje.
 
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .