Author Topic: Aleksandar, valjda me neko ho?e  (Read 7897 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kuguar

  • Registered
  • *
  • Posts: 111
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #15 on: 24/February/2013 »
Hoću da kažem, bitno je da se radi, a šta, to ja stvarno ne znam, ti ćeš raditi, ne ja... Uostalom, čitaj forum, imaš iskustva konobara, pa ćeš valjda shvatiti da u početku nije ni malo lako, uostalom, pitaj starije, iskusnije, ljude koji su već bili na brodu, nisam ti ja merodavan, ja te tek nadam prvom ugovoru....

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #16 on: 24/February/2013 »
E ovako Aleksandre.

Na recepciji ti je bolje jer ti kompanija placa kartu.A kao konobar placas sam jer radis na procenat a ne za fiksnu placu.Fiksnu placu imas dok ne predjes u dining room.Dok bude radio u back dining room-u,room service-u i bistro team-u imaces fiksnu placu.Ali to ti je samo u prvom ugovoru.U svim narednim samo dining room.Ne bi bio problem raditi na procenat kad bi bilo dosta para.Ali kako ce ih biti kada je kompanijina politika da gost ima pravo da ne plati.Jednostavno samo kaze da nije zadovoljan uslugom ili hranom i ne mora da plati.A posto konobar radi na procenat od svake prodane porcije,nece imati pare za svu tu hranu koju je gost pojeo a na kraju povukao pare.A dosta njih to radi jer hoce da prodje besplatno za hranu.A sto oni prilikom toga nemaju srama,to kompaniju nije briga.

Govorim o Carnivalu.Procenat za assistant waiter-a po svakoj prodanoj porciji hrane je 0.95 centi.Pa ti sad vidi koliko ti moras tih porcija imati i da gosti ne povuku pare,kako bi mogao zaraditi recimo 1600 dolara.A sve stanice u dining room-u nisu jednake velicine.I rotacije konobarskih timova po restoranu su redovne,tako da neces uvijek moci raditi u onim vecim gdje stane puno gostiju.Takodjer tokom cruise-a nemogiuce je da ce iz dana u dan svi gosti doci i da ce svaka stanica biti popunjena do zadnjeg mjesta.Tu se jos i ne osjeti ako neki gosti ne plate ili ne dodju.Ali ostaje cinjenica da nisi zaradio onoliko koliko si odradio.A kad dodje do rotacije i budes radio u manjoj stanici,a to je neizbjezno,zaradices znatno manje.Kud je sama od sebe mala pa ne stane puno gostiju,neki ne dodju svaki dan a neki ne plate,neces moci puno zaraditi.I kad ti se desi da bas u tvojoj stanici ima puno gostiju crnaca,kineza i indijaca vidjeces koliko puno ispod fiksne place assist. waiter-a mozes pasti.A nju ces prestati imati cim predjes u dining room i zadrze te tamo duze od 10-15 dana.

Pokraj moje stanice je radio i dijelio sa mnom isti pantry jedan Bjelorus.Dva puta je radio u malim stanicama i oba puta je pao na S.P.G.-iju.Jedan mjesec je zaradio 900 dolara a drugi put 800 dolara.Plus ako dobijes za team head waiter-a neko skrto djubre,nece ti htjeti dati extra tip koji cemu gosti dati na odlasku zadnji dan cruise-a.U tom hotelu u kom radis ne nosis 12 porcija na velikom jajajstom posluzavniku preko ramena.Mozes ti biti ne znam kako fizicki jak,ali je stvar u tome da je to nezgodan polozaj nosenja.Pa se zato pravi veci pritisak na rame i ledja.Tako da ce ti to prisjesti vrlo brzo.Jer nije to samo jedanput tako.Imas dva sitting-a i plus moras nositi sve to prljavo sudje na pranje i dolje razdvajati po vrstama.I moras biti jako brz izmedju dva siting-a da sve bude spremno za drugu turu gostiju.A dishwash nije ni malo blizu.Ako si na spratu ides po pokretnim stepenicama.I tu moras biti pazljiv kada pravis prvi korak bilo dolje ili gore.Jer ako se spetljas mozes pasti i razbiti sebe i sve sudje.I ako galey cleaner nema vremena onda ti to sve moras sam pocistiti.A tvoji gosti cekaju.I tvoj team waiter i team head waiter moraju dotlen tvoj dio posla odraditi.A ako radis u prizemlju moras prolaziti kroz rotirajuca vrata.U njih kad udjes ne smijes prestati hodati ali ne smijes ni prebrzo hodati kako ti sva ta rotirajuca vrata ne bi udarila u posluzavnik na ramenu i prosula sve unutra.

Takodjer moras se doslovno ali doslovno,hrvati u redu za kruh i maslac da bi to donio u dining room za svoje goste prije negoli oni dodju.A najgore ti je za opremu u restoranu.Bokali za vodu ili waterpitcher-i se kradu.Gdje god danas sakrijes sutra ih nema.Pa ih onda ti moras traziti,dali ih negdje ima viska.A da bi ih na vrijeme nasao moras doci i do sat vremena prije redovnog ranijeg dolaska na posao.I onda zuriti nasuti u njih led po pantry-ima dok ga nije nestalo.Jer ga i drugi trebaju.I tako dva puta svaki dan za obe ture gostiju.Na lidu ces biti uzdrman a u dining room-u dotucen poslom.I svaki put kad se dining room zatvori i gosti odu,moras glancati svoj dio pantry-ia.I sutra sve to ispocetka.I tako 8 mjesec,eventualno 6 ako budes radio u kompaniji u kojoj se po ugovoru radi toliko.Deset sati dnevno pod obavezno anekad i duze.Svaki put pred povratak u home port imas special cleaning.A to znaci da onda moras sav pantry rastaviti i svugdje se zavlaceci sve ocistiti i oribati.Plus svaki konobar ima i side job.A to znaci da imas jos nesto za pocistiti nevezano za svoj dio pantry-ia.

A dali je sve u redu provjeravaju senior head waiter-i supervisori.Poslije njih idu food manager-i njihovi pomocnici,kao i assist. maitre'd.Pa ako oni primjete da nesto nije cisto pogledaju u spisak cija je to duznost.I ako treba zvace te u 2,3 sata ujutro da to dodjes popraviti.Pa ti onda vidi dali ces svoj dio ciscenja obaviti povrsno.A iz dana u dan bice ti sve teze jer ces biti sve umorniji i umorniji.

A to sto si ti radio tri godine u hotelu sa 4 zvijezdice,nece ti nista znaciti da u rekordnom roku postanes team waiter ili pogotovo team head waiter.Jer uvoijek ce biti na brodu neki konobar koji je doso prije tebe i godinama radi u toj kompaniji i ceka svoj red za visu poziciju.A kompanija ce to vise uvazavati.Jer vazniji je i priznatiji je onaj koji je sve to vrijeme kao konobar radio kod njih po njihovim restoranima nego ti sa predhodnim iskustvom prije dolaska na brod.I sad ima puno team waiter-a jer su to vecinom filipinci,indonezani i indijci koji ce tu raditi citav radni vijek.Tako da na svakom brodu imas puno njih koji su tu vec godinama i rade duze kao konobari na brodu nego ti kod kuce.I radije ce takvom dati unaprijedjenje nego tebi,jer vise cijene konobarski rad na njihovom terenu kao nego tvoj konobarski rad kod kuce.

Mislim da je sve ovo sto sam rekao vise nego dovoljno da se vidi zasto je bolje da se ide na recepciju nego za konobara.Ima toga jos ali je ovo u najgrubljim crtama.

Offline aleksandarderventa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #17 on: 24/February/2013 »
Hvala...  :(

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #18 on: 24/February/2013 »

Mislim da je sve ovo sto sam rekao vise nego dovoljno da se vidi zasto je bolje da se ide na recepciju nego za konobara.
Ima toga jos ali je ovo u najgrubljim crtama.


Objasnio!  =""
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline aleksandarderventa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #19 on: 24/February/2013 »
Pa po vasem ispade da je skoro nemoguce izdrzati...ali to me nece sjeb**** prc   :pop:

Offline Kuguar

  • Registered
  • *
  • Posts: 111
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #20 on: 24/February/2013 »
Pa po vasem ispade da je skoro nemoguce izdrzati...ali to me nece sjeb**** prc   :pop:

Radi šta hoćeš, mogu ljudi ovde dubiti na trepavicama, ali ti nećeš da shvatiš (ne možeš ili ne želiš) da ti ukazuju na nešto čega nisi ni svestan.

Siguran sam da ovo nisi ni pročitao http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?board=108.0 obrati pažnju na knjigu "Ugovor". To ti je obavezna lektira pre slanja CV-ja :).

Gde god da odeš, i šta god radio, želim ti mirno more!

Offline Borisko

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
  • Drink up me hearties !
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #21 on: 24/February/2013 »
Čitam sve ovo, i moram prokomentarisati.
Ako stvarno govoriš 3 jezika,pa to je sjajno... neeemoj ići za konobara, čoveče! Osim ako ne želiš da se ''čeličiš''.
Bolje grebi više pozicije, pa ako ne uspeš ništa ne gubiš sem malo vremena. Nemoj da se pokaješ kasnije.
Ako možeš izvuci maksimum.  :uzdravlje:


Offline aleksandarderventa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #22 on: 24/February/2013 »
Radi šta hoćeš, mogu ljudi ovde dubiti na trepavicama, ali ti nećeš da shvatiš (ne možeš ili ne želiš) da ti ukazuju na nešto čega nisi ni svestan.

Siguran sam da ovo nisi ni pročitao http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?board=108.0 obrati pažnju na knjigu "Ugovor". To ti je obavezna lektira pre slanja CV-ja :).

Gde god da odeš, i šta god radio, želim ti mirno more!

Batice, hvala svima, ali ja se vec 2 godine vrtim u krug sa svoja nekada 2 sada 3 jezika, svi govore super jaooo bajno...i to je to...a prilike ne propustam...!!!

Offline aleksandarderventa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #23 on: 24/February/2013 »
Sve ćemo da vidim, a ja i vi pišem/o kao da sam podpisao ugovor :D sačekaćemo da odem i vratim se pa nastavljamo "diskusiju"  :clapping:



Siguran sam da ovo nisi ni pročitao http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?board=108.0 obrati pažnju na knjigu "Ugovor". To ti je obavezna lektira pre slanja CV-ja :).


Ma kako da pročitam kada sam 18. poslao mail a 21. dobio odgovor da se za dva dana javim na razgovor, a na isti dan imali svadbu u hotelu...nisam vidio računar a kamoli to pročitao...  :nono:

Offline Adri

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 218
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Crystal Ocean and River Cruises/currently The World
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: Executive Housekeeper
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #24 on: 24/February/2013 »
Ne mozes reci hocu, pa necu, ide mi se - ne ide mi se. Cak ni u sali. S takvim stavom neces nigdje stici.  :neceici: Mi ti zelimo dobro, a svaka pomoc i svaki savjet ce ti dobro doci. Mi se sekiramo ovdje za tebe, zato pamet u glavu i nemoj da sebe (a samim tim i nas) iznevjeris. Aleksandre, organizacija je pola obavljenog posla. Dakle, citaj ovaj forum kao molitvu pred spavanje i spremi se za taj finalni kako spada.  +U+
If you want something - go and get it.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #25 on: 24/February/2013 »
Ma kako da pročitam kada sam 18. poslao mail a 21. dobio odgovor da se za dva dana javim na razgovor, a na isti dan imali svadbu u hotelu...nisam vidio računar a kamoli to pročitao...  :nono:

Bitno da si ti rekao na jednoj temi dali da nosis smartphone i ipad. :D. Ja koristim jedno i drugo i za email mi ne treba racunar. :). Jer smartphone i ipad takodjer primaju email i imas "push" funkciju sto u pravilu bi znacilo da ti se mail prosljedjuje na smartphone i na ipad. Meni uvjek prije stigne email na mobitel i ipad nego na racunar. :D. Da skratim pricu email primas isto kao sms, cim netko posalje odma ti stigne i nemozes reci da nisi vidio email ako koristis smartphone i ipad.

U svakom slucaju lazes ili ovdje ili tamo. :).

Offline Borisko

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
  • Drink up me hearties !
    • View Profile
Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #26 on: 25/February/2013 »
Bitno da si ti rekao na jednoj temi dali da nosis smartphone i ipad. :D. Ja koristim jedno i drugo i za email mi ne treba racunar. :). Jer smartphone i ipad takodjer primaju email i imas "push" funkciju sto u pravilu bi znacilo da ti se mail prosljedjuje na smartphone i na ipad. Meni uvjek prije stigne email na mobitel i ipad nego na racunar. :D. Da skratim pricu email primas isto kao sms, cim netko posalje odma ti stigne i nemozes reci da nisi vidio email ako koristis smartphone i ipad.

U svakom slucaju lazes ili ovdje ili tamo. :).

Ha ha ha, ovaj Natal je kralj ...  :D

Samo napred Aleksandre, makar i lagao, al laži do kraja. Samo nemoj da se spetljaš

Offline aleksandarderventa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Re: Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #27 on: 25/February/2013 »
:-*

Sent from my HTC Sensation XL with Beats Audio X315e using Tapatalk 2

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #28 on: 25/February/2013 »

Sent from my HTC Sensation XL with Beats Audio X315e using Tapatalk 2

Ja vise ne znam sta je tu istina. Mozda i ova poruka ...  :hmm:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Kuguar

  • Registered
  • *
  • Posts: 111
    • View Profile
Re: Re: Aleksandar, valjda me neko ho?e
« Reply #29 on: 25/February/2013 »
Ja vise ne znam sta je tu istina. Mozda i ova poruka ...  :hmm:

Ja više ne znam dal on nama trenira živce, ili smo zaboravili kako je kad imaš 21 godinu. Koliko ovde piše, i odgovara, mogao je da pročita dve nove teme koje nije pročitao, i da bolje upozna brodski život, i posao....