Author Topic: Sa dna ka "vrhu"  (Read 7287 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline aleksandarderventa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Sa dna ka "vrhu"
« on: 22/February/2013 »
Poz, više o meni možete pročitati u "predstavljanju" :D

Naime imam 21 godinu pričam 3 jezika (ne nabadam no pričam) imam završenu ugostiteljsu školu IV stepen, radim u hotelu sa 4 zvijezide već 3 godine, mnoge stvari se mene pitaju što se tiče posla, što znači da nešto znam! E sada koja je najbolje opcija za mene, mislim na brod, kruzer ili kako već, da se ne zeznem! Hvala!

Da li da krenem sa dna, sa sigurne pozicije pa polako, ili da odmah pucam na neku jaču poziciju?

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #1 on: 22/February/2013 »
Samo ti pucaj na jaču poziciju, što god ti se sviđa... u najmanju ruku recepcija. sretno  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #2 on: 22/February/2013 »
To zavisi samo o tebi.
Koliko si samouvjeren i/ili potkovan znanjem da zasluzujes preskočiti pokoju stepenicu?
Intervju traje max 10ak minuta. Možeš li ostaviti dojam ili ćeš se zgrčiti u "fetal position"?

Are you trying to be a good waiter? ...or you ARE a good waiter, purser, staffer ...

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #3 on: 22/February/2013 »
Deluješ samouvereno, dakle tako i pucaj iznad konobarisanja... kao što rekosmo i ovde i u predstavljanju - recepcija. ;D

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #4 on: 22/February/2013 »
pokusaj za ass F&B mng ili F&B mng. I onda polako napredovati dalje do hotel mng.
 

Offline ministarka89

  • Registered
  • *
  • Posts: 57
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #5 on: 22/February/2013 »
A koja 3 jezika? I sta si radio u tom hotelu? Moram samo da naglasim da je velika razlika 4 i 5 zvezdica u disciplini,usluzi i koje cemu...a opet neki recepciju videli nisu pa su dobili posao..I naravno zavisi koliko ti se zuri na brod

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #6 on: 22/February/2013 »
U pravu je ministarka89.Velika je razlika izmedju 4 i 5 zvijezdica.I treba naglasiti da je ogromna razlika u radu u nekom hotelu u gradu u odnosu na rad na brodu.Jer na njemu i zivis 8 mjeseci.Dobro je imati samopouzdanje.I reci cu ti jos nesto bez lose namjere,tako da nemoj pogresno shvatiti.Kazes da si iz Dervente gdje radis u hotelu sa 4 zvijezdice i kako si rekao u renomiranom hotelu.

Dosta puta sam bio u Derventi.Znaci ne da sam bio u prolazu,nego sam dosta puta bio u Derventi.Tako da dosta dobro poznajem taj gradic.A to nije tesko jer je u pitanju jako mali grad.Znam gdje je taj hotel.Posto je u pitanju mali grad i kao i svugdje ljudi su siromasni,to dovodi do toga da ni u jednom ugostiteljskom objektu u Derventi nema puno posla.U mjeri da konobari padaju s nogu od posla.A to bi te cekalo u dining room-u.Rekao si da se tebe dosta pita u tom poslu.Na brodu ako te se bude pitalo,pitace se puno manje nego u hotelu u kom radis.Uostalom vidjeces kad dodjes na brod.Taj hotel ima dosta posla ljeti na ljetnoj terasi.A to je usluzivanje picima i raznim sladoledima i vocnim kupovima.Restoran i nema bas puno posla.Ako se odradi poneka svadba i docek nove godine.I poneki banketi raznim povodima.A to je neuporedivo manji obim posla nego u prosjecnoj guzvi u dining room-u.Znam iz prve ruke jer sam nekoliko puta tu sjedio kad sam sjedio sa svojim prijateljima.Vise se nahoda i naradi konobar u jednom vecem kaficu ili piceriji u centru Banja Luke nego ti i tvoje kolege u hotelu.Bez uvrede ali je tako.Jer u pitanju je malo i siromasno mjesto.Zimi kad se narod zavuce u kucu i ljetna basta ne radi,cesto ste unutra bez posla i gledate T.V. A na tako nesto na brodu zaboravi.

Hotel je vise na glasu kao kupleraj za gazdu i njegovog sina i njihovo drustvo.Jer u pitanju je,kao i mnogi drugi danasnji bogatasi,novopeceni bogatas i ratni profiter na nafti.Uostalom ko su i sta su bilo je na T.V.-u i svim medijima i novinama BiH.Prostituisanje sa maloljetnicama koje su imale 13,14 godina kada su sa njima stupili u pedofilne odnose.I otac i sin i jos neki bogatiji ljudi iz Dervente.To svako zna ne samo u Derventi jer je,kao sto rekoh,bilo po svim medijima u BiH.Ili ko hoce neka samo ukuca na google;slucaj Derventa.To naravno nema veze sa tobom jer kad je to bilo ti si jos bio klinac koji je isao u skolu.Ali kad se takvi ljudi bave ugostiteljstvom,pa makar imali i hotel sa 4 zvijezdice,jasno je zasto imaju hotel.

Ja sam godinama sezonski radio kao konobar u Crnoj Gori.Po kaficima,picerijama i restoranima uz samu obalu gdje je najveci promet.Tako da znam sta je guzva gostiju.Ali kad sam dosao na brod u dining room,vrlo brzo sam vidio da je i najveca guzva u spici turisticke sezone u Crnoj Gori sprdnja od posla u odnosu na ovaj na brodu.A o tome koliko je fizicki teze nepotrebno je uporedjivati.

Mogao si ti biti i sef tog hotela,ali manji je to obim posla i odgovornosti nego sto ga ima jedan maitre'd.Pa i assistant maitre'd.I sto rece ministarka89 tu je i veci nivo discipline,usluznosti i svemu ostalom.

Ali kad vec govoris tri strana jezika poslusaj sta ti svi ovdje govore.Idi na recepciju.I ne dozvoli da te u agenciji nagovore da ides na poziciju konobara.Recepcija i nista vise.Sigurno se neces pokajati.A u suprotnom sigurno hoces.

Pozdrav i neka ti je sa srecom.Rasturi na interwiev-u.

Offline aleksandarderventa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #7 on: 24/February/2013 »
Hvala svima...juce sam bio na razgovoru sa agencijom i za 10/15 dana idem na skaype interw pa javim sve, ali za poziciju konobara, ali ja opet gledam ja to znam da radim i imam zelju mislim da neki drugi posao ne bih bio "zanimljiv" ali opet kazem bitno mi je da "upadnem"..

@ strazar: Neke stvari su istinite neke stvari nisu, ali ne da mi se sada raspravljati, hotel nije moj i boli me qrac kako su ga zaradili, ja tu radim za platu!

Hvala inace na savjetima

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #8 on: 24/February/2013 »
E tesko do recepcije preko EP ,znaju oni sto rade .Ps lots of luck on the ship :D

Offline aleksandarderventa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #9 on: 24/February/2013 »
Hvala jos jednom...

Ako ja odem na svoj posao (ovdje) u 06:00 i radimmmmmmmmmmmmm, ali radim do 3/4 ujutro... a plata je plata, nema tu ostao vise, manje...e ako se na brodu radi vise...od je to sve isti ku***!!! Izivinite :)

Offline zoombaby

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #10 on: 24/February/2013 »
Da li to znaci da radis radis izmedju 21 - 22 sata dnevno  ="" (od 6 ujutro do 3-4)? Kakav si bio na Marlins testu?
"those who mind doesn't matter"

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #11 on: 24/February/2013 »
Znam ja da ti radis za svoju platu.A sto se tice raspravljanja,ni ja nisam ovdje radi raspravljanja.Uostalom rekao sam ti da govorim bez zle namjere.I da zato nema razloga da se ljutis.I znam da to sve sto sam rekao nema veze sa tobom.Uostalom rekao sam da si ti,kad je sve to bilo,bio klinac koji je jos isao u skolu.Tako da za tebe nije bilo nista uvredljivo.Ako sam bio preostar u nekim dijelovima poruke,nije mi bila namjera da te vrijedjam ili da ti ubijam samopouzdanje.Naprotiv kao i svi sam ti govorio da se prijavljujes za posao na recepcij.Ali ti si uradio po svom.Neko je u ovim porukama rekao da se vidi da imas samopouzdanja,i da zato trebas ici na vise pozicije.Ovdje da,ali dali je tako bilo i na razgovoru sa agentima?

Medjutim posto si uradio po svom,neka ti je sa srecom.Ja sam ti rekao da ces se kajati ako ne odes na recepciju.I stojim i dalje pri tome.Pogotovo kad dodjes na brod i budes vidio da na recepciji rade ljudi koji znaju samo engleski.A ti ces da rintas kao konobar.I nece gostima trebati konobar koji zna jos i njemacki i italijanski.A kad dodjes u dining room,radices na lidu.I vidjeces onda sta je separacija sudja na lidu u vrucem i zaparenom dishwash-u.E a tad ce ti biti kasno.Siguarn sam da ces pozeljeti preci na recepciju.vjerovatno ces i uspjeti jer govoris tri strana jezika.Ali posto se mnogi zele tamo prebaciti,pogotovo cure,zbog njih bi se mogao nacekati.Jer ako neka ukrajinska ili ruska droljetina pozeli tamo preci,radije ce njoj sefovi izaci u susret nego tebi.Jer draze ce sefovima biti ono sto ce im one u naturi dati nego tvoje znanje stranih jezika.Ne moras mi u ovo vjerovati,bas me briga.Ali znam sta govorim.Jer to je tako kad se zensko lakog morala zeli prebaciti na bolje radno mjesto.Imao sam priliku da vidim cure iz Ukrajine kako su dosle na bolje radno mjesto.A momci koji su o istom poslu bolje znali,zbog njih su izvisili.I cekaju drugu priliku i mole Boga da se ne isprijeci neka druga bestija.Znam curu iz nasih krajeva koja zna samo engleski i to ne 100% tecno,pa je u prvom ugovoru kao assist. waitress dobila promjenu pozicije i otisla na recepciju.O o nekim drugim starnim jezicima nije bilo ni govora.A prije nego sto je dosla na brod nikad nije radila ni kao konobarica niti na recepciji.I sta mislis kako je ona promjenila radno mjesto?

Ali vidjeces i sam kad dodjes na brod.Jer sigurno ces ti otici na brod.A sto se tice toga da ne znas zasto nisi pitao za recepciju,i da nisi imao vremena,mislim da pretjerujes.Jer da je bila ne znam kakva guzva,ti si morao da gledas sebe i da ne das da za tebe nema dovoljno vremena.Jer dosao si na razgovor za posao i imas pravo da pitas sve sto te zanima.Pa sam zato misljenja da ti je bilo neugodno da to pitas  zbog nedostatka samopuzdanja.Jer si jos uvijek mlad a agenti agencije su odrasli i zreli ljudi.Uhodani u taj svoj posao i znaju i te kako biti sluzbeni i ubjedljivi u namjeri da te usmjere na onu poziciju gdje oni zele.I to je tebe sigurno i pokolebalo da i ne pitas za recepciju.Jednostavno tu trebas biti u startu odlucan i jasan.

Ali kao sto ti i govore ljudi ovdje,ima i drugih agencija.Pa probaj preko drugih na recepciju.


Offline Kuguar

  • Registered
  • *
  • Posts: 111
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #12 on: 24/February/2013 »
Lepo si mu rekao strazar, a ja sam mu ukazao da je trebao da posluša starije... Al ajde, mladost, to mu se ne može zameriti. Kad ode, videće razliku, ali se plašim da neće moći da se prebaci tamo... Uostalom mlad je, šta mu znači par meseci da dodatno nauči sve što treba oko recepcije....

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #13 on: 24/February/2013 »
Iz mog iskustva kod prvog kontakta sa bilo kojim agentom , nikad nisam pitao koje opcije mi agencija nudi .Nego sam odmah postavio  svoje uvjete i zeljenu poziciju na brodu .I na moju srecu uvjek je ispalo sve po mom planu .

Cim dozvolis da oni odluce ,pozdravi se od zeljene pozicije !
 

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: Sa dna ka "vrhu"
« Reply #14 on: 24/February/2013 »
da si barem malo citao forum skuzio bi da ovo nije tipicni forum kao svi po netu gdje se ljudi dolaze svadjati i nametati svoja miljenja i glupirati... 99.9% ljudi ovdje je samo i iskljucivo da bi pomogla buducim i trenutnim kolegama... naglasak na pomaganje...

pa kad nisi htio slusati savjete.. uzivaj..  :neceici:



agencija nikada ne gleda sto ti zelis.. pogotovo EP iz zagreba... njima je u interesu napuniti pozicije koje su ima potrebne jer za to dobiju pare prije... ti si im samo broj na papiru i novac u djepu...  :tuctuc:


mislim da jos nije kasno.. javi se u druge agencije i apliciraj samo za ono sto zelis.. a to je sto veca i laksa pozicija.. a ovo odj... ili stavi na cekanje


poz i sretno
nabijem te...