Author Topic: Lazzar, Bar Steward, Princess Cruises  (Read 5917 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Lazzar, Bar Steward, Princess Cruises
« on: 25/February/2013 »
Korisničko ime: Lazzar   
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Bar Steward


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Preko interneta, tacnije, slucajno sam bio nasao ovaj forum ni sam ne znam kako. A takodje jedan moj drugar je otisao na kruzere.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Nisam imao nikakvu zelju da upisem fakultet, a u da sam ga upisao nista ne bi promenio.
Sto se tice posla, situacija u Srbiji je losa, jel je skoro pa nemoguce bez veze naci neki posao sa nekom prosecnom platom, a da ne pricam da se nesto ustedi to je vec misaona imenica.
Zbog toga svega sam odlucio da odem na brod, gde je moguce ustediti nesto a i videti nesto od sveta.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Safe Cruise. Zato sto mi je bila blizu, a i Safe prima radnike za Princess koji placa avionske karte zaposlenima.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Vec sam gore naveo, Princess najvise zbog avio karata, a i cuo sam da su u sustini sve cruise kompanije manje vise slicne.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Oko 10-ak minuta, saznao sam odmah jel sam pitao Italijana koji me je intervjuisao.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Oko €1.000

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Rodjen sam spreman :D
Pripremio sam se za najgore, tako da je moglo samo da bude bolje a i bilo je.
Poneo sam malo stvari, lican higijena nekolko majci, dva duksa, dva para farmerki, sorceve…

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Bilo mi je nestvarno da sam na brodu, ali sve to ide svojim tokom.
Nisam znao kako se nista od bar opreme kaze na nasem a kamoli na engleskom, ali sve to nauci u hodu..
Malo sam se gubio u pocetku, ali nikakav problem svaka dva metra naidje neko pa ga pitas gde je sta.
Npr. secam se barmen me je posalo po pina colada mix u horizon bar a ja otisao u galley pa su me ti iz galija zvali neko vreme pinacolada mix :D
Al na kraju sve dodje na svoje.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Komanija ko kompanija nista posebno, pomogli su mi ljudi iz bara supervizori, bartenderi, jednom recju ljudi iz bara a I nasi koji su bili na brodu.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Dosta ljudi iz Bar departmenta, a i ljudi sa nasih prostora.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nauci covek da se nosi i s tim.
Kriticno je bilo kad smo imali 10 dana na moru pa do malo pocne da ubija, al ziv se covek na sve navikne.
A sto se tice kabine tu sam samo spavao.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Prvi ugovor ne, posto sam imao i dug da vratim.
Drugi ugovor sam dobio promociju u Bar Stewarda, bilo je bolje nego prvi ugovor, ali moze to jos mnogo bolje.
Nadam se da ce treci ugovor da bude mnogo bolji, al isto tako dosta zavisi na kom si brodu, koje destinacije obilazis, i koliko dana traje kruz, ovo pricam samo za bar, zato sto se radi na procenat.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno da postoji, ali treba da igras pametno da bi sto pre dobio promociju, mora da si namazan da znas s kim kako mozes, skim imozes da se posvadja s kim ne i jos dosta stvari.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Prvi ugovor je bio bolji od drugog sto se drustvenog zivota tice.
Po meni glavna fora za drustveni zivot je da imas 2-3 coveka s nasih prostora koji su za*****anti i oce da piju i da se za*****avaju, e onda se pravi haos :D.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Dosta razlicitih ljudi i kultura.
Ja sam poceo da ne gotivim filipince jel su nekako ograniceni, a jos kad su ti svi supervizori filipince dodje tih da ih bacis pod propeler.
I ukrajinci su mi nekako mnogo cudna nacija.. To je ono sto mi je zapalo za oko.
Naravno ima tu i gotivnih likova, nije sve crno, ko na zemlji ima nas svakavih.

  • Kako biste opisali putnike?
Prvi ugovor nisam imao nesto puno kontakta s putnicima jel sam bio Bar Utilty, ali drugi ugovora sam postao Bar Steward, pa sam svo radno vreme provodio s njima.
90% putnika, ako ne i vise, bili su Australijanci, oni su skroz opusteni i ne zale se puno.
Ali generalno, na Princessu putnici su matori fosili koje su dosli da umru.
Secam se jednom, a bilo je i vise puta, dosla neka baba slaba i sad ja prisao da pitam sta ce da pije a ona mi bila okrenuta ledjima pa joj nisam video facu, kad se okrenula ja rekao to je to, ova umire sto posto, faca bleda, oci nekako mnogo krvave, ma strasilo, ne da sam se usrao nego ono, nisam verovao kakva je. Jedino za novu godinu dolazili su mladji putnici.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Imao sam vremena, ali za sve destinacije moras da juris i zuris, a ikad se vratis tusiranje i posao, nije to bajno sto izgleda.
Al navikne se covek i na to.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Sto se tice prvog ugovora bio je to Cabo San Lukas, bio sam samo jednom, al mesto me je odusevilo.
Sto se drugog ugovora tice, Bora Bora, svaki port na Havajima, Tauranga i Napier na Novom Zelandu.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
je*em li ga, ko zna koga sve mozes da upoznas, mozda nekog sa nekom kompanijom pa ti nadje posao ko zna…
Uglavnom, bas bas dosta ljudi mozes da upoznas, pa ko zna s nekim mozda i ostanes u kontaku.
Takodje da vidis nesto sveta, sto sigutno nikada ne bi dosta ljudi s nasih prostora videlo. A i da sacuvas nesto para.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Nisi u svojoj zemlji sa svojima, daleko si od prijatelja, nema slobodnog dana na poslu, previse filipinaca, hrana ti brzo dosadi jel je uglavnom za azijate, million vrsta pirinca,  kokoske i tako… no rice no power, no sabau no promotion, mada sabau nikad nisam jeo niti imam nameru.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Da naravno.
Iskustvo ako nista drugo, videce sveta, sacuvati neke parice, a imace posao na 6 meseci, pa ako mu se ne svidi, lako moze da se vrati u svoju zemlju.
Niko nece umreti ako 6 meseci ode da vidi sta se to desava na kruzerima, pa korak po korak, ko zna sta moze sledece da bude.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Spremite se na najogre jel u tom slucaju moze samo bolje da vam bude.
I nikada se ne svadjajte sa supervizorima, vec na foru vi njih nervirajte.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Nadjite filipinca i dovedite mi ga, da ga malo prevaspitam
Ako nemate neku opciju da radite negde na kopnu u nekoj normalnoj drzavi, probajte s brodovima.
U svakom trenutku se mozete vratiti u svoju zemlju, to je najmanji problem.
Problem je stvoriti nesto ovde kod nas, i to generalni problem.
Sve najboljima Svima koji su na brodovima i koje zele da odu na iste.
Au neverujem al sam se raspisao axaxaxa…:D
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Adri

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 218
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Crystal Ocean and River Cruises/currently The World
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: Executive Housekeeper
Re: Lazzar, Bar Steward, Princess Cruises
« Reply #1 on: 26/February/2013 »
Fino sročeno.   :D
If you want something - go and get it.

Offline lazzar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Lazzar, Bar Steward, Princess Cruises
« Reply #2 on: 26/February/2013 »
Hvala ;D

Offline tonkakiss

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Lazzar, Bar Steward, Princess Cruises
« Reply #3 on: 26/February/2013 »
Super što si sve to tako dobro sročio...
Poticajno za nas početnike...
Hvala!
...snovi se ostvaruju...

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Lazzar, Bar Steward, Princess Cruises
« Reply #4 on: 26/February/2013 »
e Lazo, dugo se nismo culi ... drago mi je da je tebi bilo fino :) .  Pozdravljam te i sve najbolje ti zelim dalje! 
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline lazzar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Lazzar, Bar Steward, Princess Cruises
« Reply #5 on: 26/February/2013 »
Hvala druze, takodje. Jel si sada na brodu ili kuci?