Author Topic: Da ugovorim termin za vizu? Ili da ?ekam da prvo dobijem ugovor?  (Read 14543 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Pise datum.Vrijedice do sredine 10. mjeseca ove godine.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
U formularu DS-160 se nalazi pitanje u veza radnog mjesta.Dali je trazilac vize posao dobio posredstvom agencije ili sam.Kad sam isao na prvi ugovor napisao sam da sam posao dobio preko agencije.Ali sad za ovaj drugi ugovor agencija nije nista sredjivala,vec sam stupio u kontakt sa kompanijom sam direktno,bez agencije.Pa sta je pravilnije upisati?

I na pitanje koliko se planira ostati u americi,dali kao i u prvom ugovoru napisati da se ostaje samo onih nekoliko dana od dolaska u ameriku do ukrcaja na brod ili 8 mjeseci,koliko traje ugovor?

Pa ko zna neka mi kaze.Vise ne mogu da gledam u ekran.Dobio sam temperaturu,preznojavam se i bole me sve kosti.Pa do sto prije legnem spavati.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
U formularu DS-160 se nalazi pitanje u veza radnog mjesta.Dali je trazilac vize posao dobio posredstvom agencije ili sam.Kad sam isao na prvi ugovor napisao sam da sam posao dobio preko agencije.Ali sad za ovaj drugi ugovor agencija nije nista sredjivala,vec sam stupio u kontakt sa kompanijom sam direktno,bez agencije.Pa sta je pravilnije upisati?
sam

I na pitanje koliko se planira ostati u americi,dali kao i u prvom ugovoru napisati da se ostaje samo onih nekoliko dana od dolaska u ameriku do ukrcaja na brod ili 8 mjeseci,koliko traje ugovor?
Nekoliko dana. Ako odgovoriš da ostaješ duže, neće ti dati vizu. C1/D ti dozvoljava samo kratkoročni prolazak kroz US na putu prema brodu.
Razumiješ? Ako odgovoriš da ćeš ostati duže od nekoliko dana, za njih si potencijalni ilegalac koji traži način da upadne na tlo US-a i pobjegne bez nadzora ko zna kuda.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala Sefe.

Po ugovoru ja treba da dodjem u Miami 23.marta.I da se ukrcam na brod 24.marta.Medjutim ja cu putovati 21.marta ujutro.Stvar je u tome da su mi iz suncane vure rekli da za taj datum nemaju slobodnog mjesta,da je sve prebukirano.Pa su mi ponudili kartu za 21.mart.

I po redu voznje treba da budem u Miami-iju u ponoc.Preciznije u 23:59.Znaci dva dana treba da budem u hotelu do odlaska na brod.I u obrascu ima pitanje: when do you intend to arrive in the u.s?Dali da upisem onako kako je u ugovoru napisano,23.marta ili da upisem da  dolazim 21.marta?Makar je po redu voznje samo jedna minuta do ponoci.Sta da upisem,koliko ostajem u u.s.,dva ili tri dana?

U obrascu ima stupac: provide your employment information for the last five years.That you were employed,if aplicable.

Dali trebam upisati da sam radio proslu godinu odradivsi jedan ugovor na brodu?A ako se zaokruzi ne,onda traze da se upisu podaci o skolovanju.

I ovo: name and telephone numbers of person in u.s. who you will be staying with or visiting for tourism or business.

Nisam siguran,ali mislim da sam za prosli ugovor upisao ime osobe koja se potpisala u ugovoru.Mada u uputstvu iz agencije o popunjavanju obrasca,navode da se upise ime kompanije u polje organization name.A i u obrascu u onoj pomoci sa strane pise da ako ne poznamo licno nikoga u americi,da mozemo upisati ime kompanije,organizacije ili store-a.

Sta mislis Sefe sta je pravilnije?

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
2 ili 3 dana, to nije bitno.
Ako si radio prošlu godinu, tako i napiši. Ne želiš lagati u aplikaciji za vizu.
Name and telephone numbers of person in u.s. - ja sam navodio adresu hotela u kojem ću odsjesti do odlaska na brod.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala Sefe.

Samo me jos ovo zanima.Vec sam napisao to pitanje u prosloj poruci.

Intended date of arrival.

Dali da upisem onaj datum koji je napisan u ugovoru,23.mart,ili da upisem 21.mart datum dolaska u ameriku?

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Jos jednom hvala.I oprosti ako sam dosadan.Jednostavno od popunjavanja zadnje vize je proslo puno vremena.Pa se ne sjecam svih pitanja i kako treba odgovoriti.

A i doslo je  do nekih izmjena u popunjavnju obrasca.

Na primjer ovo pitanje kojeg se uopste ne sjecam.

Have you attended a public elementary school on student (F) status or a public secondary school after november 30. 1996 without reimbursing the school?

Ako sam dobro razumio ovo: without reimbursing the school - znaci bez nadoknade skoli.I iskren da budem,ne znam sta im znaci taj student (F) status.


I dali bi bilo bolje da zakazujem termin za vizu po hitnoj proceduri jer sigurno cu dobiti termin iduce nedjelje?A to ce onda biti u predvidjenom periodu za hitnu proceduru,odnosno unutar 10 dana.


Ja sam srednju skolu zavrsio poslije 1996. A sto se tice nadoknade,posto je u pitanju drzavna skola ona je bila jeftina.Placao sam upisninu i  sa nekim razlikama u cijni.Jer svake godine bilo je nesto skuplje.Ali sve u svemu nije bilo skupo jer u pitanju je bila drzavna skola.

Kao sto rekoh ako sam dobro preveo.I dali to ima veze sa mnom i dali upisati no ili yes?




Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Piši "no". Dobro si razumio engl.
Za hitnu proceduru nisam ni znao da postoji, to je tvoja odluka.
 :pop:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala.Tako sam vec upisao.

A ovu za hitnu proceduru,kad vide kog datuma trebam doci u ameriku,onda pretpostavljam da ce prihvatiti datum koji zakazem.Ili eventualno dan dva kasnije.Jer prosle godine kad ih se moralo zvati telefonom,kad sam rekao kad moram biti na brodu dogovorili smo datum na mjesec dana od dolaska u ameriku.Jer tad sam imao vise vremena.Pa vjerujem da ce opet tako izaci u susret.Mada sam svjestan da ne odredjujem ja nego sluzbenici ambasade.


Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Zna li iko dali se prilikom prijave za vizu od nas uzima 'ten printed' otisci prstiju ili samo palcevi i kaziprsti?Ja se ne sjecam sta su oni od mene trazili tokom proslog zahtjeva za vizu.Pretpostavljam da je ovo lako pitanje za one forumase koji su godinama radili ili jos rade na brodovima.




Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
ten printed
 

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala Electrician.

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
 

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Sad sam napravio nalog na sajtu ambasade.

Tu se nalazi spisak o posebnoj dokumentaciji za podnosenje zahtjeva za vizu.

-Pismo poslodavca,ugovor,podnosioca zahtjeva kojim se potvrdjuje zaposlenje i zahtjeva viza za clana posade.
-Pomorska knjizica ili iskrcajna lista.

Brod za krstarenja:

-Ugovor sa kompanijom za krstarenja.
-Pismo iz agencije koja angazuje podnosioca zahtjeva.

Zanima me slijedece.Posto su naglasili sta treba od dokumenta za brodove za krstarenja.To onda znaci da mi ne treba pomorska knjizica ili iskrcajna lista.Jer ovo za pomorske knjizice ili iskrcajnu listu,se trazi za radnike,kako su oni rekli,radnike brodskih kompanija.Kad kazu brodske kompanije,dali misle na brodove za transport i tankere?

I kad kazu:'pismo iz agencije koja angazuje podnosioca zahtjeva', meni je ovo drugi ugovor,tako da to znaci da ja sad ne idem preko agencije,vec sam.Pretpostavljam da u tom slucaju ne trebam imati i donijeti to pismo iz agencije.


Sta mislite dali je ovo tacno?