Author Topic: Da ugovorim termin za vizu? Ili da ?ekam da prvo dobijem ugovor?  (Read 14545 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Barnacle Bill

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Ja se sad pripremam na razgovor, pa ti mogu reći da si u pravu. Doduše, meni je jedan gospodin iz Nautičkog centra Zagreb rekao da za nas koji idemo na kruzer nije potrebna pomorska knjižica (na razgovoru za vizu, je l'), a u tvom slučaju (nemaš više veze s agencijom) nije potrebno ništa osim ugovora od kompanije. Moram primijetiti da se malo previše brineš u vezi svega ovoga. Bitno ti je sljedeće:

1. Da si nabavio sliku 5x5cm i po mogućnosti je uploadao na aplikaciju za vizu.
2. Da si ispunio aplikaciju (DS-160, za C1/D) iskreno i točno, te je isprintao s barkodom.
3. Da si dobio ugovor na ruke.
4. Da si izvršio uplatu za termin, te isprintao potvrdu.
5. Da imaš važeću putovnicu.

Tih pet stvari nosiš sa sobom na dan kada si zakazao termin. Na razgovoru samouvjereno i iskreno, i nemaš problema. To je sva mudrost. Samo smireno i bez pritiska! Imamo praktički isti dan ukrcaja (ja bih trebao biti na brodu 23. ožujka), i vjeruj mi da imamo dovoljno vremena riješiti vizu. Meni je razgovor u ambasadi 14., pa ću sve saznati iz prve ruke. Tebi sretno!

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala ti na odgovoru.

Ja sam danas uplatio taksu za vizu.Poceo sam da pravim nalog kako bih mogao doci do one opcije gdje se nalazi u pdf priznanica o uplati.Odstampao sam je i uplatio taksu u Raiffeisen banci.

Kad sam se vratio kuci nastavio sam po onoj proceduri korak po korak.I dosao do stranice gdje treba upisati broj priznanice o uplati.Kad sam ga upisao dobio sam automatski odgovor da PIN ne moze biti pronadjen.Pretpostavljam da je u pitanju ono sto je u vezi toga objasnjeno na sajtu.Da treba da prodju do 2 radna dana da bi se proknjizila uplata takse.Nadam se da je tako.Kazem to jer sam u jednom trenutku pomislio dali sam mozda trebao upisati broj transfera sa naloga za uplatu kojeg sam dobio od sluzbenice banke nakon sto je obradila uplatu takse.

Nadam se da sam dobro upisao.A kad kazu da treba da prodju dva radna dana da bi se uknjizila uplata takse,dali se misli na radne dane ambasade ili banke?Pitam to jer Raiffeisen banka radi i subotom.

Offline peco990

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Radni dani kad se vrse uplate tj kad prolaze pon-pet.
ako platis u sub. vidljivo je tek u pon. Znaci radni dani ambasade ako ti je tako lakse.  :uzdravlje:
Svi roditelji gledaju na sat kad ce im doci djeca doma, jedino moji gledaju na kalendar ;)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Mene najvise zanima u vezi upisivanja broja priznanice.Ja sam upisao broj iz priznanice koju sam skinuo i odstampao sa sajta ambasade.Kao sto sam vec rekao,dobio sam automatski odgovor da PIN ne moze biti pronadjen.Jer moraju proci 2 radna dana da se uplata proknjizi.Nadam se da je to zato.I da nisam pogrijesio u upisivanju broja priznanice,odnosno da ne ispadne da treba upisati broj transfera iz naloga o uplati koji sam dobio od sluzbenice banke.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Danas sam uspio upisati broj priznanice i ugovoriti datum odlaska na interwiev.Odmah poslije ugovaranja termina dobio sam mail iz ambasade da sam uspjesno ugovorio datum za interwiev.I dolje pri kraju poruke je pisalo sta trebam donijeti od dokumenata.Ugovor od kompanije i pismo iz agencije koja je zaposlila podnosioca zahtjeva.Ugovor imam a sto se tice pisma iz agencije,vec sam o tome pisao.Mislim da ja to ne trebam jer mi ovo nije prvi ugovor pa da me direktno agencija salje.Vec je kompanija poslala ugovor direktno na moju adresu.Pa zato onda i ne mogu imati to pismo iz agencije.Jer sad nema agencije izmedju mene i kompanije.Vec sam bio direktno u kontaktu sa kompanijom.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Danas sam preuzeo pasos preko dhl-a.Trazio sam pomorsku vizu na godinu dana.A dali su mi na 5 godina.Vrijedi do 2018. godine.Pozitivno sam se iznenadio.To mi puno znaci jer ubuduce necu morati za svaki ugovor popunjavati zahtjev za vizu.A i u pitanju je znacajna usteda jer necu morati svaki put placati vizu.

Turisticku B2 vizu nisam trazio niti su je dali.A i ne treba mi.Zanima me ako bi ubuduce zelio izvaditi B2 vizu,dali bi ju mogao posebno dobiti kad sad vec imam C1/D vizu?Dali bi je kasnije mogao naknadno traziti i dobiti nakon sto ju sad nisam trazio uz ovu pomorsku vizu?

Samo pitam da znam,jer stvarno nije mi vazno da imam B2 vizu.Jer kad zavrsim ugovor i ako bih zelio ostati nekoliko dana u americi i obici neko mjesto,mogu i sa ovom pomorskom vizom.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Danas sam preuzeo pasos preko dhl-a.Trazio sam pomorsku vizu na godinu dana.A dali su mi na 5 godina.Vrijedi do 2018. godine.Pozitivno sam se iznenadio.To mi puno znaci jer ubuduce necu morati za svaki ugovor popunjavati zahtjev za vizu.A i u pitanju je znacajna usteda jer necu morati svaki put placati vizu.

Turisticku B2 vizu nisam trazio niti su je dali.A i ne treba mi.Zanima me ako bi ubuduce zelio izvaditi B2 vizu,dali bi ju mogao posebno dobiti kad sad vec imam C1/D vizu?Dali bi je kasnije mogao naknadno traziti i dobiti nakon sto ju sad nisam trazio uz ovu pomorsku vizu?

Samo pitam da znam,jer stvarno nije mi vazno da imam B2 vizu.Jer kad zavrsim ugovor i ako bih zelio ostati nekoliko dana u americi i obici neko mjesto,mogu i sa ovom pomorskom vizom.

Možeš je tražiti naknadno, ali ćeš posebno platiti taksu... Dok u slučaju kad apliciraš za C1/D vizu, možeš dobiti i B1/B2 za istu cijenu :)
Once a sailor, always a sailor.

Offline Boki83

  • Registered
  • *
  • Posts: 86
    • View Profile
Danas sam preuzeo pasos preko dhl-a.Trazio sam pomorsku vizu na godinu dana.A dali su mi na 5 godina.Vrijedi do 2018. godine.Pozitivno sam se iznenadio.To mi puno znaci jer ubuduce necu morati za svaki ugovor popunjavati zahtjev za vizu.A i u pitanju je znacajna usteda jer necu morati svaki put placati vizu.

Turisticku B2 vizu nisam trazio niti su je dali.A i ne treba mi.Zanima me ako bi ubuduce zelio izvaditi B2 vizu,dali bi ju mogao posebno dobiti kad sad vec imam C1/D vizu?Dali bi je kasnije mogao naknadno traziti i dobiti nakon sto ju sad nisam trazio uz ovu pomorsku vizu?

Samo pitam da znam,jer stvarno nije mi vazno da imam B2 vizu.Jer kad zavrsim ugovor i ako bih zelio ostati nekoliko dana u americi i obici neko mjesto,mogu i sa ovom pomorskom vizom.

5 godina je super, ja evo već četiri ugovora sam dobijao po godinu dana...
Idem u petak po novu c1d, nadam se da se nešto promijenilo te da i nama sa BiH pasošima daju tu vizu na duže