Author Topic: Da ugovorim termin za vizu? Ili da ?ekam da prvo dobijem ugovor?  (Read 14539 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Treba mi informacija.Jutros sam vidio da mi je kompanija sinoc poslala poruku u kojoj me obavjestavaju da treba da budem na brodu 24.marta.U pitanju je brod Glory.
Znaci imam jos 23 dana do prvog radnog dana.Ovo mi je drugi ugovor.Kad sam zavrsio prvi ugovor nisam kupio povratnu kartu jer sam zelio duzi odmor od predvidjena dva mjeseca.
Jer sam imao svojih privatnih obaveza koje ne bi stigao obaviti prije predvidjenog datuma povratka.

U poruci su mi napisali da ce mi ugovor poslati na kucnu adresu.Pa me zanima dali ce bas tako biti?Ili ce mi poslati ugovor na adresu agencije.
I dali da vec sad popunim DS-160 formular i ugovorim termin za vizu?Ili da cekam da prvo dobijem ugovor?
Jer kad sam nazvao agenciju kratko su mi odgovorili da prvo sacekam da mi dodje ugovor.A ako ne dobijem ugovor u roku 7 dana da im se javim.I da bi oni u tom slucaju provjerili sta je sa ugovorom.

Ja bih najradje da sto prije zakazem termin za vizu.Jer pretpostavljam da ce mi ugovor doci u roku tih 7 dana.Tako da bih vec sad ugovorio datum za predaju zahtjeva za vizu.
Negdje u periodu poslije tih sedam dana dokad ce ugovor sigurno stici.Dali bih mogao popuniti DS-160 prije dolaska ugovora,jer znam da u jednom dijelu DS-160 treba da se upisuju podaci vezano za ugovor.
Pored adrese kompanije znam da treba upisati i adresu hotela u kom cu odsjesti prije odlaska na brod.A tu adresu hotela ne znam dok ne dobijem ugovor.
Cekati prvo ugovor pa onda popunjavati prijavu i ugovarati termin za vizu,to mi je predugo jer pitanje je sta ce mi iz ambasade odgovoriti,kad imaju slobodan datum da predam zahtjev za vizu.
Bilo bi super da mi odgovore da moze bas onaj datum kad bi meni odgovaralo.Ali ako se desi da bas tad imaju guzvu za izdavanje viza,onda cu se morati po tome ravnati.

Nadam se samo da necu morati podnositi zahtjev za vizu po brzoj proceduri.Jer sigurno je skuplja.Pa me zanima koliko je skuplja?Trazio sam na njihovom sajtu ali nisam nigdje nasao taj podatak.

Pa ko god od forumasa moze da mi kaze nesto u vezi svega ovoga,nadam se da ce mi odgovoriti.




Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
LOE zna doći preko DHL-a i sličnih službi vrlo vrlo brzo.
Ja bi pričekao.
Drugo, tko kaže da ti ne smiješ doći u US sa zakašnjenjem?
Zakasni, čak pusti neka brodi otplovi, a onda iz hotela fino javi da nisi stigao na vrijeme i da čekaš daljnje instrukcije.
Znam nekoliko ljudi koji su to namjerno napravili.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala Sefe na ovako brzom odgovoru.

Nije meni problem pricekati da prvo dobijem ugovor.Ali mislio sam na to dali bi,u preostalom vremenu do odlaska na brod,imao dovoljno vremena da ugovorim termin za vizu a da mi se ne desi baksuzluk da mi iz ambasade jave da bas taj dan nemaju slobodnog vremena.Da mi pomjeraju datum kad njima pase.Pa da sve to obavljam na knap prije odlaska na brod.A za avionsku kartu mislim da mi je bolje da je vec sad kupim da bude koliko toliko jeftinija.Jer cim me salju na Glory znaci da cu ici u Miami jer tamo je home port za Glory.Da ne cekam na odobrenje vize.Jer taman kad bi se i desilo da je odbiju,mogu povuci pare za kartu.I zbog toga bi mi bilo bolje da imam mjesec i po do odlaska na brod.Bila bi sigurno jeftinija.


Offline lajchi

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 83
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: CCL
  • Job Title: ETM
Dolazi DHL-om, na kucnu adresu u roku dva radna dana cca od kad oni posalju. Ja ne bi zakazivao termin za vizu prije nego sto dobijes LOE, da ne bi na kraju morao ici bez toga na ambasadu, a vizu tako neces dobiti. Znam da u HR mozes kontaktirati ambasadu za hitne slucajeve ako nema termina, pa valjda i u BiH postoji ta opcija.

Sretno sa tim i vidimo se na Glory-u, ja idem sutra tamo :)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala lajchi.Vidimo se na Glory-iju.Jedino ako se desi da mi u Miami-iju kazu da odem na neki drugi brod,na kome bi bio veci manjak radnika.

Sretno.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
DHL/om dobio na kucnu adresu u roku 48h. Bas sam bio iznenadjen ugodno. :D

Ovo lito narucivo preko amazona upaljac jedan, stigo mi za 4 dana na otok korcula, xD. Inace kad nes iz RH narucim na otok ne stigne mi za 4 dana a ovo stiglo iz US. Strasno.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Kao što su ti već odgovorili: LoE DHL-om stiže za 2 dana.

A na netu imaš "Visa wait times" za sve američke ambasade, pa tako i u Sarajevu:
http://travel.state.gov/visa/temp/wait/wait_4638.html

Kao što ćeš verovatno videti, u pitanju je jedan jedini dan za appointment i isto tako jedan za processing, tako da se na tvom mestu ne bih toliko opterećivao raznim razmišljanjima, analizama, varijantama, sekiracijom... od stresa iskače herpes na usni. :giggle:

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
DHL ??  :neee:
Da li vi zivite u 1950 ili?? Kakav DHL, bolje koristit goluba pismonosu.
 

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Electrician,meni su iz kompanije javili mail-om da ce mi ugovor poslati dhl-om.To je njihov izbor.Nemam s tim nista.Meni je vazno da oni to sto prije posalju.A preko koga ce poslati nije mi bitno,vec da sto prije ugovor.I zasto mislis da je dhl tako los i prevazidjen?

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Mozda zato sta ces ga morat cekat nekoliko dana, zato sta ne dostavljaju nedjeljom i praznikom. Sa e-mailom rijeseno sve u par minuta.  :clapping:
I da jasno mi je da ti nemas nista sa tim.
 

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Mozda zato sta ces ga morat cekat nekoliko dana, zato sta ne dostavljaju nedjeljom i praznikom. Sa e-mailom rijeseno sve u par minuta.  :clapping:
I da jasno mi je da ti nemas nista sa tim.

Ni službenici u office-u ne rade nedeljom i praznikom i tad ne odgovaraju na mejlove. :giggle:

Šalu na stranu, verovatno se 1950. čekalo više dana, sada je nekoliko nas potvrdilo da se čeka ~48 h.

A kako se originalni LoE sa pečatom dobija e-mailom? Koliko se sećam, u ambasadi izričito traže originalni primerak.

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Ni službenici u office-u ne rade nedeljom i praznikom i tad ne odgovaraju na mejlove. :giggle:

Šalu na stranu, verovatno se 1950. čekalo više dana, sada je nekoliko nas potvrdilo da se čeka ~48 h.

A kako se originalni LoE sa pečatom dobija e-mailom? Koliko se sećam, u ambasadi izričito traže originalni primerak.

Evo bas gledam moj LoE, nema pecata uopce i prolazi u ambasadi, tako da nije to problem
 

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ja kad sam išao za vizu za US zbog posla u Iraku, isto sam nosio LOE koji nije ličio na bog zna šta, ništa originalno, pa nije bilo problema.
Valjda zavisi i od reputacije firme koja te želi zaposliti, tj. o njihovom odnosu sa US ambasadom.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Možda zavisi i od reputacije države iz koje se dolazi... tu Srbija baš i nije visoko kotirana.

Proverio sam stare mejlove, u onom koji sam dobio od ambasade kada sam zakazao intervju piše da se obavezno donesu originalni dokumenti, ne prihvataju kopije.

A i sasvim je moguće da kad se putuje prvi put, na prvi ugovor, tu imaju strože kriterijume, a posle kad se na forumu dobije status veterana, vizu odobravaju znatno opuštenije i nije toliko bitan izgled papira iz kompanije. :giggle:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
..., a posle kad se na forumu dobije status veterana, vizu odobravaju znatno opuštenije i nije toliko bitan izgled papira iz kompanije. :giggle:

  jasno, ja imam crveni telefon sa US ambasadorima u regiji  :giggle:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)