Author Topic: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?  (Read 4398 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline markiz

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« on: 04/March/2013 »
Dakle nakon povrtaka, trebao bih krvavo zarađeni novac, i to po nekim izračunima trećinu ili više, dati državi. 1200 za svaki mjesec.

I sad sam naletio na nekoga ovdje, spominje poreznu. Da se ode sa ugovorom, u kojem stoji 50$ za plaću. Kakve to veze ima? Kako najjeftinije proći?

Planiram najviše dva puta ići, i ta godina dana staža mi ne znači ništa. 10000kn sa druge strane mi znači puno.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #1 on: 04/March/2013 »
POšto si već odabrao agenciju i kompaniju na koju ćeš ići ... izbor je smanjen.
Da si išao preko agencije izvan Hr, nitko te za pomorsku, porez, davanja, ne bi ni pitao.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #2 on: 04/March/2013 »
Šef ti je dobro rekao, i dodao bih - ti na te iznose ne možeš utjecati, tako da nema formule kako "jeftino" ili "najjeftnije proći", doprinose plaćaš prema stupnju u koji spadaš, dakle u tvom slučaju pomoćno hotelsko osoblje, drugi konobar... ide ti staž (beneficirani, tako kažu) a zdravstveno, iako ga imaš na brodu, moraš plaćati i ovdje... takav je zakon, možda nije uvijek najlogičniji ali moramo ga poštovati, ukoliko ne želimo snositi posljedice...
Once a sailor, always a sailor.

Offline markiz

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #3 on: 04/March/2013 »
Kada sam odlučio ići raditi na kruzer, znao sam da neću za prvi puta brda i doline moći zaraditi. Ali ovo je debilno.

Pa po kojem sistemu me mogu teretiti? Zar nije kod nas da ako nemaš zdravstveno i zaposliš se, uđeš u sustav zdravstvenog? Prošle godine mi je bilo isteklo. Nisam na vrijeme (rok mjesec dana) se prijavio kao nezaposlen pa sam izgubio osnovno osiguranje. Međutim, onda sam se zaposlio i dobio osiguranje. U ovom slučaju to ne funkcionira? Koja služba to nadzire tko je bio vani i radio na brodovima? Odakle im uvid? Mi nemamo bilateralne ugovore sa amerikom i tim zemljama odakle Carnival operira. A agencija mi je uzela 1500kn na crno, bez računa, nemaju oni šta knjižiti.

Ok, pomorit ću se sa time da moram dati, ali me sad zanima koja je procedura, ako netko zna.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #4 on: 04/March/2013 »
Jesi li prelistao ove teme: Prava i obveze pomoraca prema zakonima RH?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline markiz

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #5 on: 04/March/2013 »
Jesi li prelistao ove teme: Prava i obveze pomoraca prema zakonima RH?

Nisam, hvala na linku. malo forum ima previše podforuma, pa nisam naletio na to. A ni search mi nije pomogao baš.

Pročitao sam tu sada sve što me sljeduje. Žalosno je što država radi. Kao da žele da se ljudi odsele. Kud imam kartu, liječnički, put i sve ostale troškove, kud još onda i za to kad se vratim moram iskeširati 10 000 + kuna. Neću se vrtatiti sa ničim vrijednim spomena. Bit ću sretan ako odradim 8 mjeseci i ostane mi 25 000. A nadao sam se da neću morati na drugi put ići.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #6 on: 04/March/2013 »
Svaka tema odlaska na brod je detaljno razrađena. Pa tako i Troškovi odlaska na brod.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #7 on: 04/March/2013 »
A nadao sam se da neću morati na drugi put ići.

Sta ti znaci ovaj dio? Nije valda da ides na brod samo da bi zaradio 25000 kn?

Offline markiz

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #8 on: 05/March/2013 »
Sta ti znaci ovaj dio? Nije valda da ides na brod samo da bi zaradio 25000 kn?

Pa naravno da nije samo to. Da je  tako, mogao sam ići na bauštelu negdje van i slično :)
Želim vidjeti i svijeta, upoznati ljudi.
Ali, od novca se živi, i želim si neku zalihu napraviti kad se vratim dok ne nađem ovdje posao. Kupiti novi komp, završiti faks, tečaj ili 2.. Sve to košta :)

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #9 on: 05/March/2013 »
Ak ides samo jedan ugovor i to jos ko asst ti se ne isplati tako. Kaj si lud i nema sanse da ti 25000kn ostane. To je oko 4500 US. Tvoje 4 place. Racunaj da ces potrosit tamo bar 2000 US, mirovinsko zdravstveno, karta, jos ako si duzan nekom para...katastorfa. Prvi ugovor ko asst racunaj pozitivna nula i to ako si pametan jer vidjo sam ja puno ljudi sto sa 1000 US idu doma.

Offline markiz

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #10 on: 05/March/2013 »
Ak ides samo jedan ugovor i to jos ko asst ti se ne isplati tako. Kaj si lud i nema sanse da ti 25000kn ostane. To je oko 4500 US. Tvoje 4 place. Racunaj da ces potrosit tamo bar 2000 US, mirovinsko zdravstveno, karta, jos ako si duzan nekom para...katastorfa. Prvi ugovor ko asst racunaj pozitivna nula i to ako si pametan jer vidjo sam ja puno ljudi sto sa 1000 US idu doma.

Pa to sam računao nekako u najboljem slučaju. Karta, mirovinski i sve ostalo je cca 23 000 kn, ako ostanem 8 mjeseci. Plus što ću tamo potrošiti, ok, to nisam računao. Ok, neće to biti kako sam računao. Ali nema teorije da bude pozitivna nula. Nisam veliki potrošač.

Evo sad, kad si tu, da ne bauljam okolo, koliko je bolja situacija na drugom ugovoru?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #11 on: 05/March/2013 »

Evo sad, kad si tu, da ne bauljam okolo, koliko je bolja situacija na drugom ugovoru?

Ako ti kompanija plaća kartu, sa drugog ugovora možeš uštedjeti sve što zaradiš, uključivši i ono što u prvom ugovoru moraš platiti jer te agencija prijavljuje da odlaziš na rad kao pomorac.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline markiz

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #12 on: 05/March/2013 »
Ako ti kompanija plaća kartu, sa drugog ugovora možeš uštedjeti sve što zaradiš, uključivši i ono što u prvom ugovoru moraš platiti jer te agencija prijavljuje da odlaziš na rad kao pomorac.

A zašto agencija uopće prijavljuje, ako ionako proviziju uzimaju na crno?

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Kako najjeftinije pro?i sa davanjima?
« Reply #13 on: 05/March/2013 »
A zašto agencija uopće prijavljuje, ako ionako proviziju uzimaju na crno?

Zato što im zakon nalaže da te prijave. Ti zakonom nisi nikome dužan platiti "proviziju", ali doprinose jesi

http://www.zakon.hr/z/310/Pomorski-zakonik

Članak 129.
(5) Posrednik pri zapošljavanju pomoraca iz stavka 2. članka 125. a ovoga Zakonika, kao i pomorac koji
se samostalno zapošljava kod stranog poslodavca ili se zapošljava kod stranog poslodavca putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, dužan je podnijeti nadležnoj lučkoj kapetaniji sve podatke potrebne za podnošenje prijave i odjave na obvezno mirovinsko i obvezno zdravstveno osiguranje.
Once a sailor, always a sailor.