Author Topic: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?  (Read 10755 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Clair

  • Registered
  • *
  • Posts: 50
    • View Profile
Pozdrav svima.  :uzdravlje:

Već nekih mjesec dana iščitavam forum i mislim da sam prošla sigurno nekih 80% tema, tako da iako sam nova, prilično sam upoznata sa tematikom odlaska na brod, priprema, što psihičkih, što fizičkih, ali imam jednu dilemu, pa sam se nedavno registrovala da vidim imaju li iskusniji članovi ikakvih primjenjivih savjeta.
Situacija je sljedeća, nemam baš nikakvog konkretnog iskustva u ugostiteljstvu, završila sam jedan društveni fakultet, s kojim nemam namjeru da radim u BiH ili igdje u okolini jer je to mizeran posao, nažalost diplomu ne mogu nigdje nostrificirati, pa od nje nemam koristi ni u okolnostima traženja posla na brodu. Od svih opcija, nekako sam najspremnija da zapnem i probam dobiti mjesto u baru (ono neko početno jel), ali opet najgore je što nemam iskustva, a nisam ni engleski koristila u govoru finih 3-4 godine, pa nisam sigurna da bih ostavila naročito uvjerljiv dojam na intervjuima (naročito uzevši u obzir još i tremu), pogotovo finalnom. Nemam ni neke love trenutno pa da isprobavam različite agencije i različite opcije, jer iz Sarajeva bi mi to bio priličan trošak što puta, što smještaja i sl. Dolazim u iskušenje da probam prvo hskp department, iako čitajući po tuđim iskustvima i nije najprivlačniji početak, ali njihovi uvjeti nisu nešto striktni i prilično su ostvarljivi i opet u šest mjeseci bi se moglo uštediti nekih para i poraditi na engleskom, ako ništa drugo. Plus vjerovatno ne bih dugo čekala na prvi ugovor i ukrcaj, jer je to prilično prometno mjesto gdje stalno trebaju novih ljudi, ako sam dobro upratila.
Ili ipak da iskoristim narednih par mjeseci, ušminkam CV, štrebam koktele, pića, ovo ono, vježbam engleski pa da idem na sreću?
Eto to je moja dilema, svi savjeti su dobrodošli.  :rofl:  :deda:

Offline Kuguar

  • Registered
  • *
  • Posts: 111
    • View Profile
Re: Jedna mala dilema...
« Reply #1 on: 08/March/2013 »
Za početak dobrodošla, a što je još važnije od toga, uči engleski. Trudi se da ga na neki način osvežiš. Ovde ima tema kako možeš lako, a ono što je tebi svakako najpametnije, da se malo pozabaviš time.

Rećiću ti, da znam 3-4 ljudi, drugara, koji su otišli na brod bez prethodnog radnog iskustva, u poslovima sličnim koji rade tamo (bar, ili waiteri). Dakle uvek može nešto da se sredi. Na tebi je da vežbaš engleski, i skupiš neki keš koji je za početak jako bitan, a posle će sve krenuti samo po sebi.

Što se agencija tiče, iskustva su različita, tako da moraš da izabereš jednu. Ono što znam je da neke agencije organizuju početnu obuku, a kad se prođe finalni, primera radi, u Skopju ima dodatna obuka koja kompanija plaća, tvoj je samo put. Ima još dosta do toga, tako da, napravi prvi korak, a sve ostalo će doći kad tad!

Offline Clair

  • Registered
  • *
  • Posts: 50
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #2 on: 09/March/2013 »
Hvala.  :)
Vidjela sam temu za engleski i skontala da mi je to prioritetno sad svakako, da obnovim malo gradivo i vježbam tu opuštenu konverzaciju. Eh ništa dakle, probati pa vidjeti šta će biti. Valjda ću imati i malo sreće.  :yeah:

Offline ElainaAislyn

  • Registered
  • *
  • Posts: 98
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #3 on: 11/March/2013 »
Ne znam koliko dobro govoriš engleski. Ja sam prijavljena za poziciju fotografa i engleski govorim zaista tečno. A osim njega,dosta dobro govorim i španjolski i njemački,dovoljno da se sporazumim s ljudima koji eventualno ne znaju engleski.
Moj agent (Tomislav iz employment powera)  rekao mi je da agencija za koju sam prijavljena ove godine ima toliko prijava za fotografe (stvarno ne znam za konobare) da kandidate sa jednim stranim jezikom više ne uzimaju u obzir,već samo nas koji govorimo više od engleskog.  Sve ti ovisi o kompaniji,ali kako mi Tomislav priča prijava nikad nije bilo više,velika je konkurencija i konkretno agencija Image group radi selekcije kojih još prošle godine nije bilo...   ""]]

Sve u svemu-sretno,ništa te ne košta sastaviti CV i proslijediti ga agencijama,po pričanjima ljudi na barske pozicije nije tako teško upasti,poznaničina poznanica
 je baš prošli tjedan bila na razgovoru kod Suzane za Carnival,primljena je,marlins test je prošla sa 96% i sad je u procesu vađenja vize,obavljanja liječničkog i D1,pa ide na brod ubrzo. Drž' se kao ja one izreke: "SVE SE MOŽE KAD SE HOĆE!"  :moli: :pop1: :run: :plovim: :yahoo:

Offline Tokarev86

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #4 on: 11/March/2013 »
Što se engleskog tiče, uzmi neke tekstove  i čitaj ih na glas, tako da poboljšaš i usavršiš govor. A imaš na netu za skinuti marlins test, pa možeš vježbati. Čisto da vidiš kakva pitanja možeš očekivati na testu

Sretno!  :uzdravlje:

Online wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #5 on: 11/March/2013 »
Sto se engl tice, poseti ovaj sajt i mozes da vezbas preko Skajpa:  http://www.speaking24.com/     Istina je da ima svakakvih njuski tamo, al jbg, nedje se neko za normalan razgovor. Ja sam koristio slicne sajtove za vezbanje spanskog i zadovoljan sam bio prilicno.

No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline zoombaby

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #6 on: 11/March/2013 »
Sto se engl tice, poseti ovaj sajt i mozes da vezbas preko Skajpa:  http://www.speaking24.com/     Istina je da ima svakakvih njuski tamo, al jbg, nedje se neko za normalan razgovor. Ja sam koristio slicne sajtove za vezbanje spanskog i zadovoljan sam bio prilicno.


Definitivno preporucujem http://www.speaking24.com/, jer i ja visim tamo! Izbjegavaj Pakistance!
"those who mind doesn't matter"

Offline Clair

  • Registered
  • *
  • Posts: 50
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #7 on: 12/March/2013 »
@Elaina
Čitajući ovaj forum i ja sam došla do istog zaključka jer vidim šta su ljudi pisali o određenim pozicijama u 2011. i 2012. i kakva su sad iskustva na intervjuima i šta se traži od kandidata jer je toliko zainteresovanih. Carnival je izgleda ostao kao jedina mogućnost za bar za one koji nemaju prethodnog iskustva na brodovima i ne govore više stranih jezika, mada je i to pitanje koliko dugo će biti tako. Moj je engleski prilično dobar. Problem mi je kontinuirana i tečna priča s nekim o svemu i svačemu.  :rofl: Nekad zapinjem, ne mogu se sjetiti riječi ili preispitujem sebe je li to sve gramatički posloženo kako treba, znači jednostavno fali mi ono samopouzdanje i samouvjerenost da opušteno pričam i ne razmišljam o tome.
Ja sam učila i francuski četiri godine i godinu dana sam povremeno imala i privatne časove kod jednog lektora iz Francuske i može se reći da sam ga prilično savladala do nekog intermediate nivoa, ali džaba mi je to sve kada ni taj jezik ne koristim više gotovo nikako. Španski sam progovorila za vrijeme boravka u Španiji i za 15 dana sam savladala da se dobro snalazim u govoru s domaćima i nastavila sam prošle godine i kući samostalno da se dodatno edukujem i vjerujem da mi je to nakon Engleskog jedina opcija za koju mogu reći da se da brzo proširiti na tečni govor. Tako da ima nade za mene valjda.  :D

@Tokarev
Merlins sam našla na forumu link za skidanje i to mi je super došlo da otprilike znam kakva su pitanja, jer sam očekivala nešto puno teže, a ispostavilo se da je test stvarno lagan.

@wolfns i zoombaby
Hvala puno za ovaj link. Ovakvo nešto mi i treba.  :uzdravlje:

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #8 on: 12/March/2013 »
Takodje jako koristan program koji mozes koristiti ne samo za engleski vec i za mnoge druge je Roseta Stone. Interaktivni program je tako da ce ti biti potreban mikrofon jer se uz gramatiku i reci vezba i izgovor. Ja sam uz njega za malo vise od  2 meseca uspeo da savladam citanje i pisanje italijanskog jezika iako ga nikada do tada nisam koristio. Naravno, sam konverzacijski nivo znanja se nadogradjuje sa vokabularom koji se skuplja na svim stranama. Inace, program imas na torentima i mozes ga uvek skinuti i vezbati kod kuce.
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline zoombaby

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #9 on: 12/March/2013 »
@mali remorker definitivno cu provjeriti Roseta Stone iako bi bilo idealno pronaci slican sajt i za komunikaciju na doticnom jeziku koji zelis usasvrsiti. Ja sam evo za par dana pricao sa ljudima od Indije do Juzne Amerike, preko 15ak ljudi i skroz sam se navukao i naucio tonu jednu stvari o njihovim kulturama i upoznao divne ljude.
"those who mind doesn't matter"

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #10 on: 12/March/2013 »
@mali remorker definitivno cu provjeriti Roseta Stone iako bi bilo idealno pronaci slican sajt i za komunikaciju na doticnom jeziku koji zelis usasvrsiti. Ja sam evo za par dana pricao sa ljudima od Indije do Juzne Amerike, preko 15ak ljudi i skroz sam se navukao i naucio tonu jednu stvari o njihovim kulturama i upoznao divne ljude.

Ja sam probao web sajt za live razgovor sa ljudima preko skajpa ali mi se nije dopao. Sto rece neko, svakojakih budala i svakojakih tema. Skinuo sam ovaj program i krenuo od prvog nivoa. Inace, sam razgovor preko sajta mi je bio tezak jer nisam imao nikakvu prethodnu "podlogu" sto se tice stranog jezika, u mom slucaju zabarskog, tako da sam ipak morao da krenem od onog najosnovnijeg tipa hleb, konj, nebo, jaje...i tako dalje :D
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Online wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #11 on: 12/March/2013 »
Roseta je fantasticna za pocetnike. Preporucujem apsolutno!
Sajtovi za live chat su OK, al naravno, treba birati partnere. Ko ima nekog prijatelja/brata/sestru koji isto hoce da vezba jezik, prosto neka se upari sa tom osobom i dogovorite se da pricate iskljucivo na stranom jeziku... Ja sam tako odrastao uz engleski...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline ElainaAislyn

  • Registered
  • *
  • Posts: 98
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #12 on: 14/March/2013 »
@Clair pa prema ovome što si napisala nema straha,mislim da imaš dovoljno dobro predznanje,eto samo malo ponavljanja i super!  :)
Najbitnije je doći pripremljen na intervju...znači naučiti što više moguće o kompaniji za koju ideš na razgovor,i biti opuštena i nasmijana,taj osmijeh i pozitivan stav jaaaako su im bitni...

I osim Rosette ja bi preporučila Pimsleur.

Offline Milanche

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #13 on: 16/March/2013 »
KAko misliš, "naučiti što više o kompaniji", znam da je brod i da se puno radi, šta još!

Offline Kuguar

  • Registered
  • *
  • Posts: 111
    • View Profile
Re: Vježbam engleski pa da idem na sre?u?
« Reply #14 on: 16/March/2013 »
KAko misliš, "naučiti što više o kompaniji", znam da je brod i da se puno radi, šta još!

 :google:ˇ  Koliko brodova, koji je najveći, gde je sedište... To je ipak poštovanje prema svom budućem poslodavcu... (to se tamo itekako ceni)