Author Topic: Tražim posao vezan uz ra?unalstvo  (Read 2660 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline F34R

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Tražim posao vezan uz ra?unalstvo
« on: 09/March/2013 »
Pozdrav svima, nov sam ovdje i dolazim u potrazi za poslom, ili valjanim savjetom. Imam 20 godina i trenutno polažem srednju školu za računalnog tehničara (vanredno obrazovanje.) Radio sam u internet caffeu te imam iskustva što se tiče rada sa računalima (windows i linux sustavima). Od svoje 11. godine se bavim programiranjem, većinom web orijentiranim programskim jezicima, bazama podataka i svakakvim 'naprednijim' aktivnostima po internetu. Na žalost, ne mogu naći dovoljno dobru priliku da obavljam željeni posao, zato se obraćam vama. Spreman sam na suradnju i kolegijalnost i nadam se da ćete me uputiti na pravi put!
 ;)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Tražim posao vezan uz ra?unalstvo
« Reply #1 on: 09/March/2013 »
Nažalost, premalo je to iskustva i kvalifikacija da bi ozbiljno mogao da se nadaš IT poziciji na brodu. Ako želiš da uložiš vreme i novac, spremi i položi CompTIA A+ i Network+ ispite, to je otprilike ono najosnovnije, ali i dovoljno za dobijanje posla... uz bar 2-3 godine relevantnog iskustva (makar osnovna administracija mreža, korisnička podrška, servisiranje). Ako ti je problem da stekneš iskustvo, pomenuti sertifikati će ti i u tome pomoći.

Offline F34R

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Re: Tražim posao vezan uz ra?unalstvo
« Reply #2 on: 09/March/2013 »
Nažalost, premalo je to iskustva i kvalifikacija da bi ozbiljno mogao da se nadaš IT poziciji na brodu. Ako želiš da uložiš vreme i novac, spremi i položi CompTIA A+ i Network+ ispite, to je otprilike ono najosnovnije, ali i dovoljno za dobijanje posla... uz bar 2-3 godine relevantnog iskustva (makar osnovna administracija mreža, korisnička podrška, servisiranje). Ako ti je problem da stekneš iskustvo, pomenuti sertifikati će ti i u tome pomoći.
Pozdrav, hvala na brzom odgovoru. Smatram da sam u potpunosti spreman i educiran za obavljanje poslova poput administracije mreže i davanja korisničke podrške. Ako su certifikati potrebni, položit ću ih. Hvala na pomoći!  ;)

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Tražim posao vezan uz ra?unalstvo
« Reply #3 on: 09/March/2013 »
Sto se tice cert. A+ ti je lagan ful, ako si radio sa PC par godina, rastavio ih cc/a 10 i sastavio, znas sve glavne dijelove i objasnit kak sta funkcionira, znaci tipa sto se desi ak nema termalne paste na procesoru, sta znaci print spooler, ak znas objasnit kako radi laserski printer, malo o mrezama i protokolima i to bi bilo dost. Moras znati radit dobar troubleshooting PC, ak to znas prolazis 100%.

N+ vec je zahtjevniji, tu ti preporucam professora messera video, michael myersa i todd lammle da procitas jer stvarno ima dost, ja sam prije radio sa mrezama, al vecinom su to mali neki lanovi bili jednostavni ili hubovi tak da to mozes okacit macku o rep. Mreze su dost komplicirane i dok povatas osnovne routing protokole tipa rip, ripv2, OSPF, EIGRP, moras dobro znati "well known ports", OSI layer moras znati na pamet i primjere kako raditi "troubleshooting", subnetiranje napamet naucit jer ces izgubit vremena dost tu ako zakaci to na ispitu a dobre su sanse da hoce. Moras dobro znati VPN, T1, T3, ipv4, ipv6, NAT, DNS, DHCP, komande tipa, tracert, dig, nslookup, ping, virtualizacija, uglavnom ima toga dost i nisam ti ja pola napiso, ovo je vako iz glave. Za ispit moras ima 720 bodova od mogucih 900. Bilo kakvo varanje zaboravi na ispitu, kamera ti je unutra, ispitivac, plus jos neke stvari jer sada je Pearsonvue preuzeo od cert. od comptia, kad je bio Prometric bilo je jednostavnije, ovi su zakomplicirali to sve malo, bi ce bilo nekog muljanja, uglavnom ak bilo sta skuze letis van.

Uglavnom na A+ mozes odma a za N+ se pripremi, al opet ak si stvarno toliko dobar koliko govoris mozda ti to sve znas. Kako god. Sretno.

Offline F34R

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Re: Tražim posao vezan uz ra?unalstvo
« Reply #4 on: 10/March/2013 »
Sto se tice cert. A+ ti je lagan ful, ako si radio sa PC par godina, rastavio ih cc/a 10 i sastavio, znas sve glavne dijelove i objasnit kak sta funkcionira, znaci tipa sto se desi ak nema termalne paste na procesoru, sta znaci print spooler, ak znas objasnit kako radi laserski printer, malo o mrezama i protokolima i to bi bilo dost. Moras znati radit dobar troubleshooting PC, ak to znas prolazis 100%.

N+ vec je zahtjevniji, tu ti preporucam professora messera video, michael myersa i todd lammle da procitas jer stvarno ima dost, ja sam prije radio sa mrezama, al vecinom su to mali neki lanovi bili jednostavni ili hubovi tak da to mozes okacit macku o rep. Mreze su dost komplicirane i dok povatas osnovne routing protokole tipa rip, ripv2, OSPF, EIGRP, moras dobro znati "well known ports", OSI layer moras znati na pamet i primjere kako raditi "troubleshooting", subnetiranje napamet naucit jer ces izgubit vremena dost tu ako zakaci to na ispitu a dobre su sanse da hoce. Moras dobro znati VPN, T1, T3, ipv4, ipv6, NAT, DNS, DHCP, komande tipa, tracert, dig, nslookup, ping, virtualizacija, uglavnom ima toga dost i nisam ti ja pola napiso, ovo je vako iz glave. Za ispit moras ima 720 bodova od mogucih 900. Bilo kakvo varanje zaboravi na ispitu, kamera ti je unutra, ispitivac, plus jos neke stvari jer sada je Pearsonvue preuzeo od cert. od comptia, kad je bio Prometric bilo je jednostavnije, ovi su zakomplicirali to sve malo, bi ce bilo nekog muljanja, uglavnom ak bilo sta skuze letis van.

Uglavnom na A+ mozes odma a za N+ se pripremi, al opet ak si stvarno toliko dobar koliko govoris mozda ti to sve znas. Kako god. Sretno.
Znao/ne znao svakako ne bi izašao na ispit bez da zagrijem stolicu, ipak nisam toliko siguran u sebe... Zahvaljujem se na preporučenoj literaturi i detaljnom obrazloženju !

Offline zoombaby

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Re: Tražim posao vezan uz ra?unalstvo
« Reply #5 on: 14/March/2013 »
Uglavnom na A+ mozes odma a za N+ se pripremi, al opet ak si stvarno toliko dobar koliko govoris mozda ti to sve znas.

Ja sam pogledao taj N+ certifikat, i meni to sve izgleda dosta poznato, narocito protokoli, OSI model, TCP/IP sam procitao cjelu knjigu kad sam sniffao pakete, Software Tools itd. Samo rutiranje nikad nisam radio, i tu sam najlosiji. Anyway, sve me je to navelo da se posvetim vise mrezama radije nego nastavim edukaciju prema programiranju.

Natal, koliko ti je trebalo da pripremis Net+ i izadjes na polaganje te koliko te doslo i da li imas u planu mozda polagati neke ciskove certifikate?
"those who mind doesn't matter"

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Tražim posao vezan uz ra?unalstvo
« Reply #6 on: 14/March/2013 »
Nije N+ tezak ak si u djiru, ja sam moro OSI ucit od nule i dosta toga, poceo u Novembru ucit za to u pocetkom februara polozio. Sa tim da sam par puta iso na tjedan dana do ZG. Nekih dva mjeseca mi trebalo sa tim da sam ucio svaki dan 3/4 sata. Ma sve ti pise u knjigama, procitaj nema straha.

N+ ti je 260 US ak se dobro sjecam to plati preko interneta jer ja kad sam polago u NS poslali su mi ponudu oko 28 hiljada sto ti je u grubo 280 eura. U algebri su napravili neku semu bili da nemozes online prijavit ispit nego kod njih a kod njih kosta oko 2000kn, tako nest, al njih sam prijavio pearsonu pa su onda stavili ak se sicam da mozes prijavit ispit subotom. Da, imam u planu CCNA i CCNP od cisca i mozda CCNA Voice.