Author Topic: Sunce tudjeg neba (vol.7) "Hard time for you prend"  (Read 6078 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Opet sam iznenadio sebe.
Bez vecih problema i zaustavljanja obreo sam se na svom novom radnom mestu. Koji sam genije.
”Evo provedite me kroz brod iz prve ima sve da naucim”,mislio sam i ponosio se sam u sebi. Prvi verbal vorning sam dobio posle nekih 4,5 dana. Nisam znao kako iz laundry-a da se vratim u kabinu, pa sam zakasnio 20ak minuta na smenu.
Imao sam jos nekih 10ak minuta do pocetka smene pa resih da pojedem nesto. Tea time je bio, pa sam imao izbor izmedju braon i bez kolacica.
Neka ‘fala, uzecu casu vode. Po prirodi sam nestrpljiv i nisam mogao da cekam zvanicnih 16h. Hteo sam odmah da pocnem, sto pre udjes u materiju bice ti lakse - moja valuta.
Usledio je sok. Nema nikoga! Kapo nije tu, waiter in charge nije tu, cak ni radnici. Pomislih da nije neki kolektivni odmor u pitanju.
Pored mene je prosao neki covek u beloj uniformi. Nekako sam to povezao sa belom uniformom onih dvoje iz kru ofisa koji svima pomazu i sve znaju, pa sam ga upitao za savet.
Ko ce da zna ako ne on. Greska u koracima broj1.
Dasa u beloj uniformi je bio Maestro. Tako ja njemu izlozim svoju situaciju, da sam nov i treba da pocnem u 16h ali nema nikog a ja ne znam sta da radim.
Gleda me covek i ne veruje. Raskolacio oci i vise pita sebe nego mene: “Kako nema nikog”?
Odgega se do telefona i okrece neki broj. Posle obavljenog razgovora, opet okrece neke brojeve ali sa spustenom slusalicom a nije ukljucio interfon.
Pomislih koliko je ovaj glup. Naucili su me posle 15 dana kako se pejdzuje, vise mi covek nije bio glup.
Posle par sekundi zvoni taj isti telefon i primecujem da covek u beloj uiniformi ne razgovara bas najsrdacnijim tonom sa osobom sa druge strane zice.
Posle zavrsenog razgovora mi prilazi i kaze da cekam ovde, za koji minut ce da dodje waiter-in-charge i da radim sta mi kaze, dok supervizor ne dodje sa pauze.
Zahvalio sam se a on se okrenuo i otisao.
Cim mu videsmo ledja iz drugog, veceg dela pojavlju se poznato lice, Dare sa intervjua. Odusevljenje. Konacno poznato lice.
Nosio je kolacice iz “poslasticarnice”. Posle par razmenjenih recenica, objasnih mu sta se upravo desilo. Zabrinuto me je gledao.
U medjuvremenu maestro je prosao opet pored nas i ja mu rekoh da je to taj sa kojim sam pricao. Kaze Dare kroz smeh i to histerican- to je bog i batina, a ti si naje*ao jer je zvao kapa verovatno pa posle waiter-a. Usput me pita kako to da nisam video Majkla, Filipinca koji radi sa njim nocnu i tea time.
Odgovorih mu da osim ovih plavaca sto jedu, nikoga sa bufet uniformom nije bilo. Nocna smena je nosila safari uniformu, verovatno zbog toga, jer nije moguce ne zapaziti Ser Majkla.
Mesavinu feminiziranog dela Majkla Dzeksona i muske strane Marije Serifovic. Prvo sto sam video dosavsi u kru bar bio je on.
Malo smo procaskali do dolaska konobara koji je vodio kru mes dok je supervizor na pauzi.
Dare me je vec pripremio za taj susret. Upravo sam coveku postavio nogu a da toga nisam ni bio svestan niti mi je bila namera.
Posle mi nije bilo zao uopste. Objasnio mi je da je Maestro verovatno zvao i Maitre-a i zalio se da konobar nije na svojoj poziciji i da bi mi pametnije bilo da na bilo koji nacin da iscupam situaciju. ”On je kompleksas i jako losa osoba, videces vec”. Nisam se nesto zabrinuo.
Nov sam i nista nisam ne znam jos uvek, razumece. Ma da…
Posle jos par minuta, pojavljuje se cuveni konobar. Izgledao je kao bure, mali i nabijen. Procelavi Meksikanac kojem lazni smeh nikako nije isao, cak se i salterske radnice iskrenije smeskaju od njega. Zastao je kod linije sa hranom i davao neke instrukcije Majklu. Nisam zeleo da ga cekam da mi pridje, vec sam preuzeo inicjativu i sam mu prisao.
Smirenim tonom, bez izvinjavanja i cviljenja u glasu sam se predstavio i objasnio situaciju od malo pre, naglasivsi da mi je zao, da sam nov i da nisam imao nameru da mu napravim problem.
U pogledu sam osetio prekor iako je i dalje imao tupav osmeh na svojoj ruznoj faci.
Prozborio je nesto kao uredu je i odmah presao na davanje instrukcija.
Tako da sam narednih pola sata proveo trckarajuci za njim kao gluvo kuce i masuci glavom u ritmu gore dole-kao cin razumevanja.
”Ovo je virox, nemoj da cekas da se troli napuni, tri vrste buket-a, odavde uzmias cajeve, ovako se dupunjava masina sa “djusevima”...”.
Pitam se kako se nije zadihao od brzine izrecenog-ja jesam. Okrete se covek i opet ode. Po prvi put u zivotu osecao sam se glupo, zaboravno ili smotano.
Od svega sam upamtio samo kako se zove. Zastao sam na trenutak i pogledao oko sebe pa zatim se upitao: “ Sta da radim sad? “.
Sreca pa je Dare bio tu, a s’obzirom da za vreme ti tajma posla ima tek na mahove, odlucio je da mi opet objasni koliko god moze dok supervizor ne dodje.
Sad je vec islo lakse. Osim suvoparnih reci i naziva davao je i objasnjenja i to opsirna sta za sta sluzi ili kako se koristi.
Pre dolaska na brod cuo sam razne price o kru mesu. Vecina njih je istinita, osim one jedne bitne cinjenice da je najteze raditi upravo tu.
Prosavsi materiju po drugi put vec sam shvatao sustinu svog posla. Prva pomisao i recenica mom novom instruktoru je-pa ovo je ladovina.
I zaista, to je jedan od ubedljivo najlaksih poslova na brodu. Cak i ta ciscnja cuvena za USPH nisu toliko teska kao sto nas svi plase.
Obicno se cisti svaki dan pomalo tako da se neko vece opterecenje ni ne oseti. Kontinuitet. Castiti pivom coveka koji ga je smislio!
Mali problem ili opterecenje su ljudi koji dolaze u kur mes da obitavaju.
Prvo ti budu zanimljivi svi ti novi ljudi, malo posle toga smesni, onda krene posle nekog vremena da te nervira sto onaj Filipinac sipa 24 kutlace sabao-a u tanjir pa trecinu prospe ili Indijac koji jede prstima smrdljivi kari i pirinadz pa posle imas osecaj kao da cistis svinjac, na kraju vec ulazis u ozbiljne konflikte.
Ali to je i prednost kru mesa. Ne moras da se smeskas kao na Horizontu ili dining-u vec saspes u facu sve sto mislis o doticnom pa se on posle kad dodje zapita na liniji koliko je kutlaca dovoljno i gde je pribor za jelo…
Ima i perioda kad ti pocnu smetati ta buka i krs koji proizvodi gladna rulja, onda si vec spreman za nocnu smenu…
Zavrsivsi sa instrukcijama, odlucio sam da se sam oprobam. Darku sam dao voljno. Narednih 15 ak minuta sam bukvalno leteo.
Cetiri treja u troliju-pravac dis vos, vajroks je bukvalno ispario, metla se rascvetala, imao sam osecaj da imam volju da pokrivam ne samo oba dela kru mesa, vec da se prebacim i u staf i ofiser mes… Vremenom mi je postajalo mrsko da odem sa jednog na drugi kraj restorana.

Offline milicar

  • Registered
  • *
  • Posts: 160
    • View Profile
Bravooooo!!!

Offline cenja

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
 :clapping:

Offline Mina Harker

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Odlično!  :clapping:

Offline peco990

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
To majstore,, vec sam umislio da si prestao nam pisat..pa moramo nekako ubit vrijeme dok cekamo na ukrcaj  :clapping:
Svi roditelji gledaju na sat kad ce im doci djeca doma, jedino moji gledaju na kalendar ;)

Offline ajvonn

  • Registered
  • *
  • Posts: 226
    • View Profile
 :clapping: Extra receno i preneto ovde.

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Re: Sunce tu?eg neba (vol.7) "Hard time for you prend"
« Reply #6 on: 10/February/2014 »
Molim te nastavi sa pisanjem,odlicno ti ide,imas smisla za to.Tako dobro docaras svaki trenutak,kao da sam ponovo tamo,i tacno prozivim svaku situaciju .Procitah sve u dahu :clapping: Hocemo joooos  :pop:

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Nekako mi se nedje izgubila inspiracija,pa nisam hteo da silim,a tekstove koje sam imao napisane sam uglavnom pogubio posto mi je crkao predjasni laptop.Evo stigoh posle dugih 11 meseci (skoro) sa drugog ugovora,i mislim se da nastavim,s'tim sto bi pisanije sa princesa prosirio i na novu kompaniju. Hvala svima na dosadasnjim pohvalama.  :uzdravlje: