Author Topic: da li naplate kaznu na granici ili na aerodromu, zato što nisam prijavio?  (Read 10888 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sejkara

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Jako zanimljiva tema.
Ako me uhvate na granici ili na aerodromu sa ne prijavljenim tehničkim artiklima, da li naplate i kaznu zato što nisam prijavio?
I da li je porez i carina jedno te isto ili se oboje različito plača?

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Meni nisu spominjali nikakvu kaznu. Samo su 2 puta me uhvatili i 2 puta tražili mito.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
sa koliko mita se zadovolje :airquotes:?

"It always seems impossible until it's done"

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
sa koliko mita se zadovolje :airquotes:?

Jednom je tip carinik bez okolišanja tražio $200 (imao sam novi laptop), drugi put je policajac bio zadovoljan sa $50 (kompjuterski dijelovi, fotoaparat).
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
200$?? bezobrazluk... ajde 100 je još u redu ako je laptop skuplji... ali bolje i 200 nego da ti opiči 500$... :(

"It always seems impossible until it's done"

Offline achtung_dichtung

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: princess
  • Recruitment Agency: safe cruise
  • Job Title: photographer
Meni se carinik zalepio za fotoaparat, koji sam kupio u Srbiji, ali me mrzelo da pri odlasku prijavljujem. Kad mi je žena slikala račun i poslala mms kao dokaz, onda se uhvatio za gitaru,koju sam kupio napolju a nisam prijavio. Naplatio mi je oko 30% od cene koju je našao na amazonu.

U to vreme sva nasmejana pored mene prolazi Dara bubašvaba i nju niko ništa ne pita. A pitam se koliko pevaljki svaki vikend promulja stvari, važno mene za tamburu od 250$ zaustavljaju ko narko mulu.
Ayatollah of Rock n' Rolla

Online svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
zato sto je ona samo sise prenijela preko grane buraz. to je njen instrument

Offline Perfect_Stranger_990

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Fred. Olsen Cruise Lines
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Photographer
Posto moram da nosim svoj fotoaparat i ostalu opremu, da li ja to treba da prijavim na carini?
Planiram da taj ranac nosim sa sobom u avion a posto cu biti prvi put na aerodromu ne znam da li treba da prijavim sadrzaj ili ce oni sami proveriti sta je unutra..
Three simple rules in life:
If you do not go after what you want, you'll never have it.
 If you do not ask, the answer will always be no.
If you do not step forward, you will always be in the same place.

Offline Passoword0000

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Posto moram da nosim svoj fotoaparat i ostalu opremu, da li ja to treba da prijavim na carini?
Planiram da taj ranac nosim sa sobom u avion a posto cu biti prvi put na aerodromu ne znam da li treba da prijavim sadrzaj ili ce oni sami proveriti sta je unutra..

Ukucaj na google "obrazac za privremeni izvoz robe" fajl je sa sajta carine i popuni ga, mislim da ce ti biti lakse da to uradis kuci nego na samom aerodromu, jer nece biti problem kad budes izlazio iz zemlje, ali mogu da ti naprave problem kad se budes vracao, jer ako nemas ovaj papir oni smatraju da si robu kupio preko i mogu da ti traze da platis porez na sve to....ili bi te cimali da im dokazujes da je kupljena u Srb...

Offline Perfect_Stranger_990

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Fred. Olsen Cruise Lines
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Photographer
Ukucaj na google "obrazac za privremeni izvoz robe" fajl je sa sajta carine i popuni ga, mislim da ce ti biti lakse da to uradis kuci nego na samom aerodromu, jer nece biti problem kad budes izlazio iz zemlje, ali mogu da ti naprave problem kad se budes vracao, jer ako nemas ovaj papir oni smatraju da si robu kupio preko i mogu da ti traze da platis porez na sve to....ili bi te cimali da im dokazujes da je kupljena u Srb...
Hvala!
Sta znam popunicu kod kuce a za sta nisam siguran pitacu na carini..
Three simple rules in life:
If you do not go after what you want, you'll never have it.
 If you do not ask, the answer will always be no.
If you do not step forward, you will always be in the same place.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
sobzirom da znam koji aparat posedujes ,i star je ima preko 10 godina... i da te navataju ne vidim da bi te zezali,jer je koriscen mnogo i prestar je za bilo kakvu "preprodaju"... ali ono ,znaj da ako popunis papir , i recimo na ugovoru kupis nov aparata,a ovaj bacis (prodas), za taj novu mogu da te driblaju jer si prijavio recimo D300, a posedujes D7200! ,

Kolegu jednog mog su nasi carinici ("divni" ljudi), pre par godina driblali za foto opremu, doduse on je Videograf na brodu,ali pored kamere je imao jos 3 objektiva,baterije,blicove ,mikrofon i slicno, vrednost je preko 4000$ , i rekli mu: ok ,sta je to? Nov Iphone, ovako daj 100$ za taj iPhone i mozes da ides....  toliko :)

Offline Passoword0000

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Na kraju sve zavisi na koga "naletis". I sam kad putujem nisam prijavljivao nista, i nisam imao problem, ali takodje imam racune i mogao  bi da dokazem gde je kupljeno....

Takodje 100 nas ce da prodje bez ikakvih problem, a jednog ce da za*****avaju za sve pare i platice....njima je nebitno koliko je nesto staro ukoliko je kupljeno preko ti si duzan da platis porez drzavi(po kataloskoj vrednosti) drugar carinik pa rekao :D

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
.njima je nebitno koliko je nesto staro ukoliko je kupljeno preko ti si duzan da platis porez drzavi(po kataloskoj vrednosti)

to znaci ako sam ja to kupio za 500e,od nekog na oglasima, i on nadje na sajtu da to kosta 1800 (recimo ili neka je 1000e),stvar stara 5 godina,on ce me ripnuti kako se njemu digne po toj ceni iako sam ja to platio mnogo manje...

A smesno mi je bilo kada me je jedan zaustavio pre par ugovora i kaze: pa ovaj laptop je nov!? Ja kazem: druze nije nov nego ja cuvam svoje stvari sa kojima radim i sto mi donosi hleb! A on kadar nevera, pa kao: gde si kupio,ako si kupio kod nas gde ti racun!? ALO DRUZE, ja to koristim zadnje dve godine i ko jos nosi racun iz Srbije u inostranstvo alo!!!!? I covek me pusti....

Offline Purser

  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
  • Country: us
  • Recruitment Agency: -
  • Job Title: -
to znaci ako sam ja to kupio za 500e,od nekog na oglasima, i on nadje na sajtu da to kosta 1800 (recimo ili neka je 1000e),stvar stara 5 godina,on ce me ripnuti kako se njemu digne po toj ceni iako sam ja to platio mnogo manje.

Da!
Imaju zakon slobodnog carinjenja. Sto znaci, moze da ti odrapi carinu koliko hoce. U tom slucaju, tebi ostaje opcija da naknadno trazis carinsku osnovicu.
Bilo je slucajeva pre desetak godina, kada su u Srbiji naplacivali i carinili bizuteriju kao zlato, iako je cak i postojao racun i na pakovanju pisalo da se ne radi o zlatu.
Time je carina dostizala cenu 800% od vrednosti robe.

Inace narucivanjem preko interneta rizikujete da vam na carini isto tako ukradu robu. Desavalo se da su nestajali laptopovi, uz naravno odgovor, to nije kod nas stiglo...
Onda su ljudi morali da zovu inspekciju, i prikupljaju papire od dostavnih kompanija, da roba u stvari jeste stigla i poslednji put skenirana na srpskoj carini.
E onda bi se taj laptop nasao, naravno otvoren i koriscen uz odgovor, tako je kod nas stiglo. Navodno neko je iz dostavnih kompanija otvarao i stavljao svoje file-ove na njega.

Mozete da koristite transporterske kompanije, ali na carini su do te mere onda besni sto ne mogu da vam ukradu robu da ce vam odrapiti najvecu mogucu carinu i pdv.


Offline Passoword0000

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Da!
Imaju zakon slobodnog carinjenja. Sto znaci, moze da ti odrapi carinu koliko hoce. U tom slucaju, tebi ostaje opcija da naknadno trazis carinsku osnovicu.

Bas kao sto je Purser objasnio... Ako rese da te cimaju, pisi propalo, jer kod njih logika ne postoji...
Bas mi sad pala jedna situacija na pamet, drugar narucio nesto sa aliekspresa, platio 20$, njemu stiglo da plati 3500din...njihova matematika   :nono: