Author Topic: Kako se treba ponašat opcenito i prema indijcima i ostalima?  (Read 12435 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline barbosa

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
hvala ekipa na savjetima,
kad več pitam ev i ovo onda, koga je najviše kao ass waitera na brodu, mislim na naciju,
jeli indijaca, indonežana i dr, ili ima i nas jugoviča podosta, i kako se međusobno pomažemo
et ako ima još neko koji savjet za početnika na brodu samo naprijed,
kako se treba ponašat opčenito i prema indijcima i ostalima ono da se ima dobar rejting sa svima,

Offline Chef_Nikola

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
ima naših podosta.zavisi na kojim kompanijama.disney favorizuje jamajčane .mrzim ih nepismene,sve pričaju u infinitivu.
sa svima fino mirno kuco maco a ono...pazi šta pričaš,svako je tu da te saplete zaradi nečeg,uglavnom,svi su oni ljubomorni jer bi hteli da budu evropejci :) ....sa svima na distanci,glava gore,osmeh i šljakaj.........

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Sa azijatima osobito Indijancima oprez jezik za zube ,sve ce upotrje*iti protiv tebe .To znam iz osobnog iskustva arogantni su i skrti . :nono:
http://www.youtube.com/watch?v=k2W8aGgmn1A

Offline GusKa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 319
    • View Profile
Indijci ?
audaces fortuna iuvat

Offline milicar

  • Registered
  • *
  • Posts: 160
    • View Profile
A  Filipinci  ?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Stvarno ćete generalizirati tako? Ja sam hrvat pa sam sreo 100x gorijih/pokvarenijih/podmuklijih/ hrvata nego filipinaca.

Prema indijcima, filipincima, (popuninacionalnostpoželji-cima), itd itd se treba odnositi onako kako želiš da se drugi odnose prema tebi i točka.

Nisu oni drugačija životna vrsta (life form) pa da možeš kao npr. za pirane reći da imaju oštre zube, polarni medvjedi da imaju debelo krzno, lavovi da vide u mraku ...
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline GusKa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 319
    • View Profile
ja sam samo htiIa rec da su vaIjda Indijci ne Indijanci kao sto pise u komentaru... Druge komentare nemam , nisam nikad upoznaIa ni jedne ni druge  :D
audaces fortuna iuvat

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
E... kad se mi ex-yu ovi i oni lepo slažemo i na forumu i na brodovima... a taaako lako bismo mogli da generalizujemo jedni druge... onda je jasno da je sve u našim glavama. Ko hoće videće ljude, ko hoće videće pirane. A ljudi su dobri ili loši i to ne zavisi od nacionalnosti.

Offline milicar

  • Registered
  • *
  • Posts: 160
    • View Profile
auuu,pa ne mrzim ljude :)...moja sestra kaze da se najbolje slagala recimo bas sa Filipincima :)..da su joj mnogo pomogli i eto tako...

Offline zoombaby

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Ustvari ovo pitanje bi radije trebalo biti, kako se treba ponasati prema ljudima! Slazem se sa sefom "onako kako zelis da se ponasaju prema tebi" naravno ne treba biti naivcina, ljepa rjec i gvozdena vrata otvara, samo se sjetite da i najgori covjek ima prijatelja (vjerovatno).

Problem je uglavnom u nama i kako se postavimo koliko smo otvoreni ili zatvoreni, naravno postoje izuzetci. Imam prijatelje na 6 kontinenata svih nacija, jedino od svih bi izdvojio Pakistance kao generalno najlosiju naciju sa kojom sam kontaktirao. Jos nisam upoznao Pakistanca koji automatski ne misli da je pametniji ili lukaviji od mene (sto ne bi bio veliki problem jer nije mi mnogo bitno sta neko misli, vec kako se ponasa) to ne znaci da ne postoji samo ga ja jos nisam upoznao, ja to pripisujem odredjenoj socijalnoj/drustvenoj grupi sa kojom sam dolazio u dodir.

Ne volim generalizirati ali Pakistanci, molim?

"those who mind doesn't matter"

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Komplicirano. Sto jedno mogu reci da indijcu mid level manadjer su nezgodni za crew. Radio sam sa dva, sa jednim se odlicno slago a drugi mi 6 dana prije sign off utera warning i to je jedan od razloga sta nisam mogo na Destiny minjat u IS i zapamtio sam tog covjeka i necu ga zaboravit. Upoznao sam dosta indijaca, sa vecinom sam se jako dobro slago. Filipinci, kaj ja znam, nervira me nacin na koi pricaju, podsjecaju me na kokosi doma. Bilo ih okej al imo sa jednom problem kad sam popio vodu u baru a jedna filipinka sta mi nadredjena rekla da jos jednom me vidi da ce me prijavit a iza mene dolazi filipinac i lijeva si deci grey gouse i eksa i njemu nist rekla. xD. Inace za taj prekrsaj se moze otkaz dobit. Indonezani bilo je okej likova, nisam imo neki problema, dosta sam veci od njih pa se boje il kaj. Hrvati, jbg svi skoro dva metra i preko 100kg, sa njima sam imo problema, skoro se potuko dvaput, malo falilo, jedina nacija sa kojom sam se skoro potuko tak da i to nekaj govori. Uglavnom poanta je da su ljudi razliciti, ja sam se u pravilu sa balkancima druzio, zene me zanimale jedino hrvatice,srpkinje i ruskinje i to je to. Nikad mi na pamet nije palo da se muvam se nekom drugom. Al azijati i indijci su uglavnom okej, tesko je u njihovim zemljama i vecinom su okej. Panjeva ima svuda. Sto se tice njih i odnosa prema zenama, tretiraju europljanke kao kraljice i njima to pase. Kao sto sam reko komplicirano. :D Al ne treba se sa tim zamarat, od svake nacije na brodu imam bar po jednog jako dobrog prijatelja. Uglavnom kad se doje na brod ak ima neko problematican neko od pajzanosa vas upozori i mirni ste. Nema smisla biti rasista dok ne vidite svojim ocima sve.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Zanimljiva tema, samo cu nadodati da najvise problema nisam imao ni s Indijcima ni s Filipincima i inima, nego s nasima... i to ne Srbima, Makedoncima, Bosnjacima = nego bas svojim sunarodnjacima, Hrvatima... bio je i jedan stari waiter iz Hrvatske koji je uvijek govorio "nece Hrvat Hrvatu u bijelome svijetu pomoci" i s vremenom sam shvatio da je poprilicno u pravu... Jos bih nadodao Ukrajince, cak vise Ukrajinke - bili su mi ljigavi...
Once a sailor, always a sailor.

Offline jimmy

  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
bolje pitanje bi bilo kako se ponašati prema balkancima :D
indonežani su a+, indijci mogu biti malo zaj*bani, ali naši su uglavnom najgori.. oT

Offline lauGh

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Ovo nije pitanje samo za forumase, ovo je pitanje za svet i sve ljude. Predrasude se lako usade coveku koji ne razmislja  :smack:  Cim pogledas tv smatraj da si napakovan predrasudama. Kakve to veze ima ko je odakle, koje boje koze i sl. Nas su generalno u Srbiji ucili i govorili nam kako su muslimani losi, slusali sve najgore o njima, a ja ne sretoh muslimana koji mi se nije zahvaljivao i odgovorio mi uljudno kada ga pozdravim sa Asalam Alejkum. Cak sam i darove dobijao, pricali sa mnom o religiji, zvali me u milimanland...  ="" Ja nisam religiozan ali ako njemu to znaci onda ja postujem. Nego ode jedan krshni balkanac u beli svet i misli prosipati pamet tamo nekom indijcu koji se jedva izvukao iz Indije gde su podeljeni po kastama i dalje. Akoo neko zeli deliti ljude na ovakve, takve i ovakve, moze, ali to nikome nece olakasati niti ulepsati zivot. Gledas coveka kao coveka i nikada predrasuda neces imati (moje misljenje)
All ideologies are i***tic, whether religious or political, for it is conceptual thinking, the conceptual word, which has so unfortunately divided man.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Vecina ovdje argumentira na osnovu krive premise.
Ne treba izjednacavati nacionalnost s kulturom, odnosno, mentalitetom. Kao sto i ne treba a priori tvrditi da su razlike samo medju pojedincima - to je apsolutno netocno.

Ovaj komentar vezan za muslimane nema nikakve veze s ovom temom. Muslimani nisu narod (iako se drug Tito ne bi slozio samnom). Odredjene karakteristike koje ljudi obicno (potpuno pogresno) asociraju s muslimanima zapravo pripadaju arapskim mentalitetima.

Znatno je veca razlika u mentalitetu izmedju europskih kultura i arapskih i indijskih nego izmedju bilo koje dvije europske kulture.
Socijalne interakcije/mentalitet razvile su se kroz povijest nekog naroda; jasno je da ce postojati razlika izmedju zapadnih kultura i npr. nomadskih naroda koji su zivjeli u malim plemenskim skupinama tisucama godina u pustinjama s oskudnim prirodnim resursima. Cesti medjuplemenski sukobi, ratovi, kradje i sl., uz oskudicu vode pridonijeli su velikim razlikama u moralu/etici, stavu prema "outsajderima", povjerenju, pregovaranju, percepciji socijalnog polozaja, socijalnih stigmi, znacaju statusnih simbola,itd.

Sto se tice indijaca... tisuce godina kasta i kastnog mentaliteta ne mogu se izbrisati kroz nekoliko generacija. Kod vecine indijaca jako je izrazen osjecaj socijalnog statusa, odnosno, vlastitog polozaja u drustvu, a u skladu s kojim se i ponasaju te odnose prema drugima oko sebe. Drugim rijecima, ukoliko ste na "visoj" poziciji u odnosu na nekog indijca (ili na poziciji koju on tako percipira); cesto ce se prema vama ponasati vrlo usluzno, bit ce "ulizica"; da Sefe, ne Sefe i sl. U slucaju da ima percepciju da vam je nadredjen, cesto ce demonstrirati svoj autoritet ili traziti nacin da vam "pokaze tko je gazda". Sad ono najvaznije: ne rade oni to zato sto su zlobni vec zato sto im je takav mentalitet. Ne vide u tome nista lose - to je njihovo prirodno pravo. Vi ste u kasti ispod njih. No, ipak, "nasem" mentalitetu to nimalo ne odgovara. Drugim indijcima je to normalno. Tu je jos i utjecaj engleza (iliti bijelaca, kako to oni vide) na njihov subkontinent. Gazili su ih godinama, naravno da ce i to imati nekakav utjecaj. (osobno, ne bih imao nista protiv da su englezi bili malo uspjesniji)

Da skratim cijelu pricu - ukoliko zelite imati valjanu percepciju neke kulture te razumjeti socijalne interakcije medju razlicitim kulturama, potrebno je educirati se o povijesti tih kultura i znacajnim utjecajima na njihov mentalitet kroz povijest.

Dakle, slozenija je malo prica. Nije sve crno ili bijelo. Ne treba previse pojednostaviti cijelu pricu stavom da su razlike samo medju pojedincima.
Nema jednostavnih odgovora.

Ne govorim da treba imati predrasude vec da morate biti svijesni razlika izmedju kultura i mentalita. Jasno je da postoje razlike izmedju pojedinaca, ali te razlike su kod vecine jos uvijek u sferi vlastite kulture. Rijetki su se emancipirali od kulture u kojoj su odrasli.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.