Author Topic: Kako se treba ponašat opcenito i prema indijcima i ostalima?  (Read 12434 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lauGh

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Dao sam primer predrasuda na osnovu kako su nam nametali nasi.  Nacionalnost je usko povezana sa kulturom jednog naroda a narod, ljudi koji zive u interakciji su povezani jedni sa drugima. Mentalitet se takodje stice uslovljenoscu, a to znaci da na osnovu preteznog razmisljanja se moze okaratkterisati covek pa i narod. Tako da, covek koji izadje iz okova mentaliteta i kaze ja sam takav kakav sam jer sam iz tog geta, iz tog sela, jer sam Beogradjanin, jer sam Bosanac, Balkanac, Evropljanin, nece imati barijeru medju ljudima. Slozio bih se sa tobom Majstore da treba biti svestan razlika koje kultura jednog naroda nosi, ali ne upirati prstom u pojedinca (predstavnika tog naroda) i samim tim osudjivati ga). To je stereotip, predrasuda koja samo konflikt nosi. Pitanje ponasanja pojedinca treba biti podpitanje, ne pitanje kako se ponasati sa jednim narodom, indijcima, filipincima i sl. Ljudi teze pripadanju i tako se balkanci druze sa balkancima, arapi sa arapima.... Svako dobro
All ideologies are i***tic, whether religious or political, for it is conceptual thinking, the conceptual word, which has so unfortunately divided man.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Dao sam primer predrasuda na osnovu kako su nam nametali nasi. 
Ova recenica nema smisla.

Nacionalnost je usko povezana sa kulturom jednog naroda...
Ova izjava nije tocna iz vise razloga. Jedan od njih je da nacionalnost (drzavljanstvo) predstavlja legalni odnos izmedju pojedinca i neke drzave te nije "usko povezana" s kulturom. Ja sutra mogu postati drzavljanin neke druge drzave, a opet cu ostati pripadnik kulture u kojoj sam odrastao. Govorio sam o kulturnoj pripadnosti i mentalitetu. Etikete poput "narodnost", "drzavljanstvo" i sl. nemaju nikakve veze sa spomenutim.

Mentalitet se takodje stice uslovljenoscu, a to znaci da na osnovu preteznog razmisljanja se moze okaratkterisati covek pa i narod. Tako da, covek koji izadje iz okova mentaliteta i kaze ja sam takav kakav sam jer sam iz tog geta, iz tog sela, jer sam Beogradjanin, jer sam Bosanac, Balkanac, Evropljanin, nece imati barijeru medju ljudima.

S ovim (malim) dijelom koji sam razumio se (opet) ne slazem. Da ne idem previse u detalje... Prva recenica je netocan argument, zbog logicke pogreske u rezoniranju (http://web.mnstate.edu/gracyk/courses/phil%20110/fallaciesexplained.htm#hasty, http://web.mnstate.edu/gracyk/courses/phil%20110/110definitions.htm#fromgen, http://en.wikipedia.org/wiki/Hasty_generalization). Druga recenica mi se cini proturjecnom, ako ne i besmislenom.

Slozio bih se sa tobom Majstore da treba biti svestan razlika koje kultura jednog naroda nosi, ali ne upirati prstom u pojedinca (predstavnika tog naroda) i samim tim osudjivati ga). To je stereotip, predrasuda koja samo konflikt nosi. Pitanje ponasanja pojedinca treba biti podpitanje, ne pitanje kako se ponasati sa jednim narodom, indijcima, filipincima i sl. Ljudi teze pripadanju i tako se balkanci druze sa balkancima, arapi sa arapima.... Svako dobro

Ne znam odakle da pocnem. Osim bisera poput: "ponasanje pojedinca treba biti podpitanje", "ljudi teze pripadanju"; moram upitati: Jesi ti sigurno procitao onaj moj post gore?
Insinuiras da sam nekom mojom prijasnjom izjavom zagovarao "upiranje prstom u pojedinca" i "osudjivanje" te spominjes predrasude.
Molim da navedes (kao sto sam ja u ovom postu napravio) sto ti smatras za "stereotip, predrasuda" u mom postu.

Cini mi se da je bolje da pojednostavim malo:

Dakle, u prethodnom postu sam pokusao malo pojasniti dvije premise koje su se provlacile kroz prethodne postove:

(netocna premisa br. 1) Razlike su samo medju pojedincima. Nema razlika izmedju "nasih" i indijaca, arapa, filipinaca itd.

- Ukoliko je to tocno (a tvrdim da nije - nadam se da je ocito zasto), koncepti "mentalitet" i "kultura" nemaju veze sa realnosti. Onaj koji izjednacava moje isticanje socioloskih razlika medju kulturama i mentalitetima s "predrasudama" mora jos malo u skolu. Opet, da pojednostavim: Drugim rijecima, smatram da je taj budala.

(netocna premisa br. 2) Ako netko tvrdi da su indijci/indonezani/arapi/filipinci "drugaciji" od nas, to znaci da se tu radi o nekom obliku diskriminacije (npr. rasizam).
- Opet, tvrdim da je to netocno. Pojasnio sam samo da se tu radi o kulturoloskim razlikama, a ne nacionalnim. Uzimanje u obzir, odnosno, isticanje pojedinih razlika ili socioloskih obiljezja odredjene kulture, ne znaci da se tu automatski radi o diskriminaciji. Naravno, ukoliko se radi o cinjenicama.

Dodatno, pisao sam odakle predrasude dolaze te zbog cega smo skloni stereotipima prema odradjenim grupama ljudi koji djele neka zajednicka obiljezja poput boje koze, drzavljanstva, narodnosti, vjere te naposljetku i kulturne pripadnosti.


P.S. S obzirom da mi ovo nije prvi put da sam naletio na ovakvo poimanje svijeta i drustva te ne prepoznavanje razlike izmedju diskriminacije i isticanja socioloskih i antropoloskih razlika u ljudi, evo dva linka: http://hr.wikipedia.org/wiki/Antropologija, http://hr.wikipedia.org/wiki/Sociologija
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
@ Majst0r

Zapažanje 1: glede tvoje temeljne argumentacije i stila vođenja rasprave moram uskočiti sa jednom izrekom iz mog sela, koja se obično koristi kada želiš nekom saopštiti da ne možeš izaći na kraj s njim jer je "one bad motherfucker": "Ko s tobom ore ima d***tom da žanje!"

Zapažanje 2: u Indiji ima posebna kasta koja je zadužena za čišćenje govana....
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
@ Majst0r

Zapažanje 1: glede tvoje temeljne argumentacije i stila vođenja rasprave moram uskočiti sa jednom izrekom iz mog sela, koja se obično koristi kada želiš nekom saopštiti da ne možeš izaći na kraj s njim jer je "one bad motherfucker": "Ko s tobom ore ima d***tom da žanje!"

Nisam odusevljen ni rijecnikom ni poantom ovog zapazanja.

Zapažanje 2: u Indiji ima posebna kasta koja je zadužena za čišćenje govana....

i? sa cime to ima veze? sa nasim odnosom prema indijcima? hmmm, deep.  :hmm:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Primecujem da se ovde razvila prava naucna polemika :D Zasto komplikovano kad moze jednostavno...cini dobro i dobru se nadaj :D nagrada ce stici pre ili kasnije. Mislim da je ona poslovica "sluzba je sluzba a druzba je druzba" prava za sve moreplovce...
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline lauGh

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Gore sam napravio gresku i hteo reci da " Covek koji izadje iz okova mentaliteta jednog  naroda ili bolje receno,pripadanja, nece se sukobljavati sa ljudima" Izvinjavam se na tome i ne bih da nastavljam sociolosku polemiku,izneo sam svoje misljenje samo, koje je naislo na zestoku osudu. Izvinjavam se jos jednom. Stim sto Majstor ima superiorno misljenje koliko se da videti :yeah: Egotrip
All ideologies are i***tic, whether religious or political, for it is conceptual thinking, the conceptual word, which has so unfortunately divided man.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Nema potrebe da se izvinjavas.
 
Svatko ima pravo na misljenje i ja to postujem.

BTW posljednja recenica je primjer ad hominem argumentiranja: https://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem, http://philosophy.lander.edu/logic/person.html
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Borisko

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
  • Drink up me hearties !
    • View Profile
Uz mnogo zabave, ovde se da ponešto i naučiti  :giggle:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Uz mnogo zabave, ovde se da ponešto i naučiti  :giggle:

Upotreba pasiva u cilju naglašavanja sadržaja postova, umjesto njihovih autora.
http://en.wikipedia.org/wiki/English_passive_voice

 +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Fikko

  • Registered
  • *
  • Posts: 73
    • View Profile
Vjerovatno je bezveze da se ja sada uplicem u "raspravu", ali cini mi se da misljenje ne moze biti "superiorno". Misljenje postaje superiorno nad drugim misljenjem ako se ispostavi nekako da je istinito, a onda prestaje da bude misljenje i postaje cinjenica?

P.S. I meni dosta toga sto je lauGh napisao nije imalo smisla i bilo je kontradiktorno.
Neki ljudi nikada ne polude, kako dosadne živote oni mora da vode.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Nije bezveze da se netko upliće, svi su pozvani na zabavu.  :clapping:  :party:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Poanta price, ponasaj se prema drugima kako bi zelio da se ponasaju prema tebi i mirna kuca  ::bin-laden::
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Poanta price, ponasaj se prema drugima kako bi zelio da se ponasaju prema tebi i mirna kuca  ::bin-laden::

Pa s Balkana smo, ako i dodje do nesuglasica kad se strasti smire obrnes turu, :uzdravlje: , pa jos jesnu,  :uzdravlje: i svi srecni i zadovojni :D

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Pa s Balkana smo, ako i dodje do nesuglasica kad se strasti smire obrnes turu, :uzdravlje: , pa jos jesnu,  :uzdravlje: i svi srecni i zadovojni :D
i jos jednu  :uzdravlje: :D
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Mene ucili od malena da se posle drugog pica ne broji :D :uzdravlje: