Author Topic: Kako se treba ponašat opcenito i prema indijcima i ostalima?  (Read 12433 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Pa s Balkana smo, ako i dodje do nesuglasica kad se strasti smire obrnes turu, :uzdravlje: , pa jos jesnu,  :uzdravlje: i svi srecni i zadovojni :D

Mi jesmo sa Balkana, ali oni su iz Indije, dobrom dijelu njihova vjera zabranjuje piti alkohol.
A ja sam evo Balkanac, ali ne pijem alkohol, a siguran sam da nas ima još takvih.

Tako da ... mislim da je prijedlog o zajedničkom napijanju pokušaj banalizacije teme.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline rosie2507

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Na brodu treba postovati sve od galley stuarta do samog kapetana . Svi smo iz istog cilja dosli tamo. Ako ces biti pametan moras se znati snaci , pokazi respect , svi govore indijci su ovakvi, onakvi ...istina narav I mentalitetom su drugaciji od nas  , zasto? E zato sto je njima od rodenja tako da postoje kaste , ljudi na visoj poziciji I na nizoj . Svaki ce indijac svome sefu bez pogovora pognuti glavu I raditi kako mu kaze , e bas iz tog razloga treba im pokazat respect . Sa dosta kuhara sam bila super , sa jednim od kuhara s kojim sam radila sam bila u super odnosu , upoznala sam mu zenu preko skajpa , upoznala sam njihovu kulturu ali bogami znali smo se posvadat da ga pozelim gadat tanjurima kad mi kaze : talk to my boss ! Jaoo ali sve je tostvar kako si poslozis u glavi I njih treba shvatiti , rade po 10 mjeseci na brodu I trce od jutra do mraka . Vrijedni su to ljudi , zato budi u dobrim odnosima s njima jer kad ti se ogadi hrana iz crew messa uvijek ces imati prijatelja na Lidu koji ce ti dati burger, pizzu ili te pustit u pantry da uzmes sta zelis :))
Bolje je napraviti pogrešku punom snagom svoga bića,nego pažljivo izbjegavati pogreške bojažljiva duha.Odgovornost znači prepoznati i zadovoljstvo i cijenu,izabrati na osnovi te spoznaje,a zatim živjeti s tim izborom bez zabrinutosti.

Offline Mujka

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Kakvo pitanje,ne mogu da vjerujem. Jednostavno sam morao da reagujem  :???: .  Dude, take your mom on ship,maybe she can tell you how to behave yourself  :hekla: .
Da fak I am doinn" on this place ?

Offline Tina123

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Irska
  • Recruitment Agency: N/A
Mozda je pitanje nespretno sastavljeno, ali kratak odgovor, po mom misljenju, bi idealno bio da se ponasas prema svima kako zelis da se prema tebi ponasaju.

Ali, zivot nije idealan. Velika vecina ljudi ima predrasude prema drugim kulturama.

Stigla sam na prvi ugovor kao najmladji clan crewa bez predrasuda, naivno vjerujuci da ako budem takva, ako postujem ljude oko sebe, da cu biti postivana zauzvrat, neovisno o naciji, rasi, spolu ili ranku.

Uglavnom je zapravo i bilo tako. Sprijateljila sam se s djevojkama i momcima iz Srbije,BiH, Ukrajine, Rumunjske, Mauricijusa, Indije, Indonezije, Rusije itd. Stvarno ima pozitivnih i zanimljivih ljudi koje, da nisam na brod otisla, vjerojatno nikad ne bih upoznala. Nema nista bolje kad zavrsis smjenu i onda se nadjete u crew baru ili open decku i pricate o svom zivotu van broda, planovima za buducnost ( ukratko o bilo cemu osim zalopojkama i baladama s posla).

Nazalost, bilo je nekih specijalaca koji su bili fini u pocetku, kulturno pozdravljali i pomagali mi. Bili su u mom departmentu, kolege i manageri, uglavnom iz Indije, Jamajke i Filipina. Mozda su oni smatrali da su heroji, jer su pomogli na par minuta meni koja sam prvi put na brodu, pa su si dali za pravo da me zovu na dejt, da idemo na vecere, da gledamo filmove. U mojem slucaju, kako god da sam ih odbila, pristojno ili ostro, imalo je isti rezultat. Odjednom su se povampirili, cinili su sve da mi ucine posao  i zivot generalno tezim. Prijaljivali me maitre'd-ima za sve sto sam krivo ucinila, ako mi je nesto palo na pod, ili ako sam otisla na wc bez dozvole. Izmisljali su neke price i sirili ih okolo, drame kako sam zapravo ja njih spopadala i naskakivala, ali su oni mucenici mene odbili, ili da su spavali sa mnom, pa su me onda odbili.

Otvoreno kazem, da mi nije na pamet padalo s ikim u ikakve odnose ulaziti, a pogotovo ne s ljudima s kojima sam radila u istom departmentu. 

Imala sam Indijku managerku zadnjih mjesec dana ugovora koja me je otvoreno mrzila. Kad bi me god vidjela, odmjerila bi me od glave do pete, komentirala bi kako mi je kosa preduga, da je stegnem, da popravim pletenicu, kopcu za kosu, nista joj nije valjalo. Bila sam jedina kojoj je to govorila. Dala mi je 2 warninga u zadnjih 5 dana na brodu prije iskrcaja, za drugi warning nisam ni bila obavijestena dok nisam dosla na drugi ugovor gdje mi je to receno. Razlozi warninga su bili totalno nebitni i nisu utjecali ni na servis ni kolege ni nista, nego su bili izmisljeni razlozi. Blebnula mi je jednom u nasem  prvom razgovoru, dan danas se sjecam : ''why are you doing this job, you are white,you could be with an officer and have a good life'' . Tko je tu bio rasist?

Danas kad to pricam prijateljima ili kolegama zvuci smijesno, ali tada mi to nimalo nije bilo tako. Zatvarala sam se u kabinu, nigdje nisam isla, cak ni u crew mess, povracala sam prije posla od stresa.

To je ukratko moje iskustvo s njima. Nisam bas elokventna.  oT

 Nisam imala predrasude tada. Imam li danas predrasude prema tim nacijama? Drzim svoje misljenje za sebe. Kada upoznam nekog novog iz tih zemalja, ponekada se sjetim njihovih paesanosa, pa me muka uhvati.

E sad, bila bih danas licemjer kad bih si dala za pravo osuditi nekog koga poznajem 5 minuta. Trudim se dati svakom postovanje kakvo zelim zauzvrat. Vecina ce pokazati pravo lice. Pratim oci, je li osmijeh iskren ili lazan, pogled,govor tijela, glumaca uvijek ima na brodu, a i van broda. Svatko zasluzuje priliku, sto bih savjetovala vama koji cete ubrzo prvi put na brod ili razmisljate o tome.

Dajte im priliku , nikad ne znate, mozda steknete dobrog prijatelja ili kolegu, mozda vam bas taj Filipinac ili Indonezanin pomogne u karijeri na brodu vise nego neki Hrvat ili Srbin ( primjer samo)


Online Lu

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ja sam uglavnom sa Filipincima i Filipinkama radila i ono što sam primjetila da se svi drže zajedno i štite sami sebe. Meni su bili presimpatični i preljubazni u početku, i pomagali mi, čak i više nego šta je trebalo. Problem je nastao kad sam ja dobila premještaj sa soba na recepciju. I ja sam bila iznenađena, a oni uglavnom ljuti. 
Onda su me počeli prijavljivat doslovce za svaku sitnicu, a neki me nisu ni pozdravljali više.
Počelo je bit neizdržljivo i jedva sam čekala kraj ugovora, brojala sam dane. Jednom su me vidjeli kako plačem van radnog vremena pa me prijavili :rofl:
Poslije se nisam nikad vratila na brod.
Teško je ako se masa ljudi okomi na tebe, pogotovo u tako izoliranoj sredini. Zato sad tražim manje brodove i jahte sa manje radnika i putnika i uglavnom sam oprezna oko odlaska na brod.