Author Topic: Može li pro?i CV ?  (Read 17182 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LilyD

  • Registered
  • *
  • Posts: 251
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #15 on: 05/April/2013 »
Sam format CVa je bitan samo u toj meri da mora sve jasno da se vidi, da je strukturno dobro osmisljen i da sadrzi najbitnije informacije. Nikoga ne zanima vas novi Rat i mir u kom ste napisali sve sto ste radili od obdanista pa do danas. Ono sto je vrlo vazno je da CV sadrzi sledece:

- personal information: first and last name, date of birth, current address, phone number, email, skype contact (ovo je bitno za nas koji hocemo na brod)

- education: ovde je najvaznije ici po redosledu, od najnovijeg formalnog obrazovanja, pa do srednje skole (svakako nema potrebe da navodite koju ste osnovnu skolu zavrsili)

- certificates (ili additional education): ovde navodite svo skolovanje koje nije ono osnovno (srednja skola, fakultet, master, doktorat), tu spadaju razni kursevi, sertifikati i treninzi (na primer: TOEFL exam, score toliko i toliko, te i te godine; MCSA: SQL Server 2012, taj i taj rezultat, te i te godine.... itd.)

- relevant work experience: ovde navodite najvaznije radno iskustvo, sto podrazumeva ono radno iskustvo koje ce vas istaci za taj posao za koji se prijavljujete (ili koje vas generalno istice)

- other work experience: ovde mozete pokazati i neke dodatne poslove koje ste radili, da li su u pitanju letni poslovi, studentski, ili nesto slicno tome... takvim poslovima nije mesto medju ovim gore najvaznijima, jer kao sto sam vec napomenula, vas CV mora imati odlicnu strukturu i navoditi ono najvaznije o vama, jer retko koji poslodavac posveti puno vremena na detaljno citanje vaseg CVa; zasto ova stavka o dodatnim poslovima uopste stoji? zato sto su mnogi od nas jos uvek mladi i zeleni i nemaju deset ultra mega giga kul poslova koje su radili da ih mogu gore navesti  :rofl:, pa tako naglasavate poslodavcu da ipak niste sedeli i kopali nos dok su vas mama i tata izdrzavali kroz decenijsko studiranje

- skills: ovo je vrlo, vrlo bitna stavka, ovde promovisete sebe; tu spadaju
1. languages: ovde cete navesti svaki strani jezik koji govorite, pocevsi sa engleskim, jasno opisujuci vase vestine (reading, writing i speaking)... moj savet, nemojte pisati "good, average, excellent" nego se koristite strucnom terminologijom "elementary, intermediate, fluent, native level"
2. computer skills: opet, ne idite previs u detalje, vec samo navodite (MS Office, Excel ~ iz nekog razloga svi traze da se odvoji od office paketa, speed typing, Power Point, Photo Shop, Internet, Social Media itd.), to da li vi vasoj mami i sestri obradjujete slike u photshopu za facebook njih apsolutno ne zanima
3. personal qualities: iz licnog iskustva smatram da je ova stavka bitna, jer cete tu ubaciti one kvalitete koje smatrate da mogu zapasti u oci potencijalnom poslodavcu; moj savet, lupetajte gluposti i pisite hvalospeve :) da ste reliable, responsible, good team worker, excellent organisational skills, friendly itd. kao da dajete govor na izboru za Mis sveta

Eto, to su po meni najvaznije stavke... Da li cete koristi Europass ili ne, to je na vama. Ja licno nikada nisam volela da me sputavaju univerzalnim formama, pa sam sklepala svoju  :uzdravlje:
Though she be but little, she is fierce!

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #16 on: 05/April/2013 »
LilyD - svaka čast na trudu  :uzdravlje: Nadodao bih da je za poslove na kruzeru, regardless of it's format, u CV-u najbolje staviti WORK EXPERIENCE, radno iskustvo na prvo mjesto, odmah poslije osnovnih osobnih podataka, jer je ono i najvažnije za dobivanje posla... Naravno, ako je CV "jak", uvjeren sam da ih neće biti briga za format i redoslijed - barem što se tiče kruzera :pop:
Once a sailor, always a sailor.

Offline GusKa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 319
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #17 on: 05/April/2013 »
ja sam za europass jer ima sve potrebno plus dodatno tocno mozes opisat znanje jezika npr a1u govoru c2 u pisanju , imate na stranici sve objasnjeno i svaki pooslodavac bi to morao znat procitat. jer je sazeto i opisuje tocno sto poslodavac treba znat o vama. plus uz curriculum vitae moze ic covering letter di pises kako si divan, pametan i snalazljiv :-)
audaces fortuna iuvat

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #18 on: 05/April/2013 »
za brod uglavnom ne ide Cover Letter, tako da sve moras nabit u CV.

tocno mozes opisat znanje jezika npr a1u govoru c2 u pisanju ,svaki pooslodavac bi to morao znat procitat.

wona bet??
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline mirel_sinanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #19 on: 05/April/2013 »
kako sada izgleda, da li sam pretjerao, možda još nešto dodati? ovo oko edukacije, je li ima potrebe da se navede mjesec, a pogotovo dan?






Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #20 on: 05/April/2013 »
Obriši ove stvari koje ti ne trebaju... Tipa "studies applied for"...

"PAYMENTS" množina bolje zvuči... I ne valja što ti se mijenja veličina fonta kroz čitav CV, a kamoli u jednoj rečenici.

Isto tako, ja bih obrisao ove silne "europass" oznake, skroz nepotrebno. i promijeni ovaj header na 2. strani gdje pise "replace with First name/ Surname".

Možda sitničarim, ali eto - ako sam ja primijetio, primijetiti će i osoba koja ti bude držala intervju. Puno bolje u svakom slučaju  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline mirel_sinanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #21 on: 05/April/2013 »
ma dobro, poenta je da mi kažete kako izgleda to što sam napisao u CV-u, da l' zadovoljava kriterije, itd .. a to oko fonta, brisanje nepotrebnih detalja, to ću da sredim, to je najmanji problem :-D

Offline peco990

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #22 on: 05/April/2013 »
Ne brini previse oko CV-a,,ja sam aplicirao isto za to kao i ti...
Mogu ti reci da je cv onako vise bitniji agenciji. Covjek  koji mi je drzao intervju pogledao je samo mjesto rodjenja,,
Znaci najbitnije ti je znanje ENGLESKOG,,i komunikacija sa ispitivacem..tu se dobiva posao ili cak visa pozicija ako briljiras...
Ostalo je sve rutina....cv,pismo preporuke,itd
Svi roditelji gledaju na sat kad ce im doci djeca doma, jedino moji gledaju na kalendar ;)

Offline mirel_sinanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #23 on: 05/April/2013 »
aha, da li odmah da pošaljem CV na tri agencije, EP, SC, Kouzon, ili da ih nazovem prvo, kažem da sam zainteresovan za rad na brodu, koju poziciju, pa da mi oni kažu da li da šaljem mail sada .. jer može biti da trenutno ne traže radnike za pozicije na koje ja apliciram

Offline GusKa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 319
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #24 on: 05/April/2013 »
konobare uvik traze. Ja sam poslala cv odma na sve agencije i onda eliminirala s obzirom da su mi sve odg i jako brzo. Takodjer sam napisala za koju poziciju apliciram i na kojoj kompaniji.  I zbilja je islo brzo i ucinkovito. Svaki odgovor u roku par sati i sve ,,zelje,, ispunjene. I napomena, ne filozofirat puno, budi fin, pristojan i sazet u upitima. Vjerujem da su u situaciji da te odbiju jer jednostavno im se ne svidja tvoj pristup. Toliko  od mene.Ako grijesim ispravite me.
audaces fortuna iuvat

Offline mirel_sinanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #25 on: 05/April/2013 »
ok, šaljem CV sutra .. ako Bog da me pozovu, pa još da usavršim engleski, naučim ova pitanja što postavljaju na intervjuu, par jela, pića :-)

hvala @ Teus :-)

Offline GusKa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 319
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #26 on: 05/April/2013 »
No frks!  :nokti: Zvat ce te garant! Sretno!!  :D Javi kako je proslo :)
audaces fortuna iuvat

Offline mirel_sinanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #27 on: 05/April/2013 »
javljam čim nazovu  :D

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #28 on: 06/April/2013 »
Neću komentirati CV, samo sam htjela podijeliti s ostalima da sam pri izradi svog CV-ja naišla na nešto zanimljivo - naime u Wordu (2010)
ako odete na FILE -> NEW možete pronaći primjere za pisanje službenih dokumenata među kojima su naravno Resumes & CVs. Dakle, možete prema
unaprijed određenoj šabloni ispuniti CV (ali i dodati nešto svoje). Ima svakakih - basic resumes, job-specific resumes, situation-specific resumes... Pod basic imate 25 vrsta CVa, pa tko ne želi europass,a želi dobro organiziran CV koji naravno izgleda vrlo profesionalno - eto prilike!
 (A možda već svi znaju za to, samo sam ja tek nedavno otkrila....)  :hmm:

Enivejs, sretno svima  :nokti:

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Može li pro?i CV ?
« Reply #29 on: 06/April/2013 »
Slazem se da CV nije presudan, al ne vidim zasto ga ne bi doveo do nekog lepog nivoa kad vec moze to uraditi uz pomoc svih nas.  

Evo moje misljenje:

Kod jezika, stavi prvo strane jezike a onda ispod maternji. Ti si FLUENT? cool...

Deo PERSONAL SKILLS treba kompletno da promenis. OK je to sto si ti rekao, al se to ne navodi na taj nacin u engl jeziku. Prva recenica je skroz pogresna, a i ovo dalje nije bas sjajan primer nabrajanja. Umesto TRUSTING kaze se trustworthy ili reliable (ne bih stavljao oba u isti deo, al to je manje bitno. TRUSTING ne moze nikako).

Flexible, Reliable, Able to adopt oneself (oneself- pomalo suvisno, al moze proci) to new surroundings, to make suitable so as to fit new conditions (ova recenica jaaako lose zvuci i cak slabo ima smisla na engleskom. Ako si mislio da se ABLE podrazumeva iz predhodnog dela recenice, to u engl ne funkcionise bas kao u nasem jezuku pogotovo kad je u nabrajanju gde si vec odvajao celine zarezom)

Ovo nabrajanje dalje je relativno OK (osim TRUSTING sto sam vec rekao), ali deo PLACE THINGS IN WORKING ORDER izbaci ili dodaj nesto da upotpuni recenicu, ABLE recimo ili tako nesto.

Dakle, moj neki predlog...

Flexible, reliable, well organized, positive, energetic and have excellent communication skills
Able to adopt to new surroundings (ili adaptable samo), comfortable with team work, ambitious and with great desire to progress.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced