Author Topic: Posao na brodu se i dalje isplati  (Read 5283 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kurt Cobain

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Posao na brodu se i dalje isplati
« on: 17/March/2013 »
Pozdrav svim veteranima kao i onima zainteresiranima za rad na kruzeru.

Evo prije nego što sam krenuo na brod kao Assist. waiter za Carnival Cruise Lines, često sam svračao na ovaj forum i čitao mišljenja i iskustva o radu na brodu. Često sam sretao one koji su govorili da se rad na kruzeru više ne isplati. Pa evo nadam se da če vam moje iskustvo nekako pomoći. Barem se tako nadam.

Naime nakon što sam prošao interview, prošao lječnički, platio kartu, izvadio vizu i pomorsku knjižicu, i nakon odlaska za Miami krajem2011 godine.; preraspodjelili su me s Carnival Pride-a na Carnival Valor. Prva dva tjedna radio sam u dnevnoj smjeni i to u Bistro timu. Potom su me prebacili na noćni rad u Crew messu gdje sam radio oko tri tjedna na čišćenju aparata na cold lineu. Smjena je trajala od 22-09 s jednosatnom pauzom.
Nakon tih par tjedana prebačen sam u dnevnu smjenu u Staff mess-u i tu sam bio oko dva tjedna.
Tada sam počeo i dobivati neku trinđu. Između 10 - 15 dolara tjedno. Iz staff mess-a prebačen sam na nočni rad u room service-u.
Opet sam čistio aparate, radio pripremu za doručak ( punjenje spremnika za kavu i sokove ili Cambro:), pranje podova u room service-u i naravno išao dostavljati hranu po sobama tokom noći i u jutro za vrijeme doručka.
Radno vrijeme 22 - 09 s pauzom od jednog sata. Zarada 10-15 dolara dnevno.

I tako sam proveo puna tri mjeseca u room service-u. Naravno nakon prvog odrađenog tjedna u room service-u u night shiftu poslan sam da svaki dan od 19-21 radim na ispomoći u dinning roomu i to u set-up teamu ( tim zadužen za čišćenje stolova, te za pripremu istih za nove nadolazeće gosti iste večeri ili YTD).
I kao što rekoh tako tri mjeseca uz preinaku da više nisam radio od 22 - 09 nego od 19-21 i od 00-09 sa jednim satom pauze.

Nakon nekih pet mjeseci prebačen sam u dining room gdje sam odradio oko dva tjedna. I tu je priči kraj.
Otišao sam kući jer mi je otac teško obolio, pa sam posegnuo za emergency-em.

E sad ono najbitnije.

Posao na brodu se i dalje isplati, jer nakon nekih pet mjeseci dobivaš promotion u Assist. team waiter - naravno neki i ranije a neki i kasnije.
Tu kod mene u Hr nakon pet mjeseci nisam nigdje dobivao promotion nego nakon otprilike dvije godine (govorim o povečanju plaće).

Plaća mi je bila 1100$ (50$ + 1050$) + tip od oko 300 $ (ponekad više, a iz početka malo manje) mjesečno. A to je tada bilo po tečaju od 5,5 kn/$ oko 5500 do 7000 kn mjesečno. Naravno nakon promocije u assist. team waitera plaća je oko 11 000 kn mjesečno ili oko 1600 $ + tip od oko 400$ mjereno po tadašnjem tečaju od 5,5 kn / $ .

Opet mala usporedba sa HR. Sa srednjom stručnom spremom nisam nigdje nakon pet mjeseci zarađivao 11 000 kn.
Trenutno sam  zaposlen u Zagrebu kao konobar i dostavljač s plačom od 3500 kn. Tak da tko hoče probati rad i život na brodu samo neka ide jer tamo ti se barem nudi neka mogućnost za napredovanjem.

Jedina mala zamjerka mi je bila ta se u dinning roomu iz sekcija krade butter dish, wine glass, show plates i silver:) to me jako smetalo jer sam ponekad morao dva sata prije večere, koja počinje od 17 h, doči i stražariti u svojoj sekciji te na taj način osigurati da sve imam na broju.


Hvala.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Posao na brodu se i dalje isplati
« Reply #1 on: 09/April/2013 »
Isplati se već 30 i nešto godina ... nažalost  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Ionid

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: Posao na brodu se i dalje isplati
« Reply #2 on: 09/April/2013 »
Isplati se onome kome se isplati, po svim kategorijama "isplate" vrijednosnog susutava u kojem taj/ta percipira isplativost kao neku protuvrijednost za svoj neki trud, vrijeme, itd...

A u životu se inače isplati raditi samo ono što voliš, ostalo se načelno - ne isplati.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Posao na brodu se i dalje isplati
« Reply #3 on: 09/April/2013 »
kako dobro receno, slazem se

Offline Kurt Cobain

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Posao na brodu se i dalje isplati
« Reply #4 on: 09/April/2013 »
Volio bi napomenut da su iskustva različita ovisno naravno o kompaniji i o menadžmentu. Pogrešno je misliti da ako češ tamo biti hard worker i biti fer sto posto da če te netko primjetiti od nadređenih..... barem je tako kod mene bilo. Evo primjera - od pet provedenih mjeseci na brodu četiri sam radio kao perač podova i aparata. Po dolasku u night shift-u u Crew messu pokazao sam se dobrim u pranju aparatu u cold line-u:  ice cream machine, hladnjak za cream i milk, juice machine, ice machine, coffe machine, aparat za vruču čokoladu, i naravno na kraju onaj frižider za hladnu hranu. ispod te linije potrebno je i pod oprati svaku noć zajedno sa pripadajućim drenovima, rešetkama, sifonima i kanalima. I naravno nakon toga( nakon pranja) čeka vas doručak i nadopunjavanje svega kaj fali u toj istoj liniji.

Dok su drugi ( došlo nas je desetero isti dan na brodu, i svi smo bili assist. waiter-i) radili u staff messu ja sam prao u noćnoj smjeni, al nisam se žalio.

Nakon pranja ponovno pranje, ovaj put u night shiftu u room service-u. Tamo sam prao sve podove, kanale,sifone, i rešetke( office, hallway u room service između liftova, i pantry) osim podove kod pantry garde manager-a i kod galley steward-a. I za kraj priprema kontejnera (popularni cambro-i) za kavu i sokove za doručak.

Tri mjeseca nakon mog dolaska došao je assist. waiter   Kristijan I. iz makedonije koji je bio ljenčina na kvadrat. Radio je u crew messu svega tjedan dana u night shiftu na mojoj prijašnjoj poziciji ( cold line). Razlog njegovog micanja iz  crew messa je taj što je spor. Za nagradu je dobio staff mess. U staff messu je bio dva tri tjedna i opet su ga maknuli i to u room service, razlog sporost. izIz room service-a nakon tjedan dana prebacili su ga zbog ljenosti u dinning room i bistro team. u dinning roomu je bio tri tjedna nakon čega je promoviran u assist- team waitera:) dakle nakon dva mjeseca Kristijan je dobio promotion:) tragikomično.

Istina da nisam otišao prijevremeno s broda dobio bih i ja promociju, al to bi znači bilo nakon 6 mjeseci provedenih na brodu.

mislim da ak se iskažeš kao dobar čistač i perač da če te manager dugo tamo držati na toj poziciji jer s tobom neče imati problema,uvijek češ odraditi  svoj posao i jer razumiješ što se od tebe traži. istina Kristijan je imao i sreće što je menadžment bio blag prema njemu ( indijac Bernard A. Assist Maitre ˝D) pa ga nije poslao kući. Kaj češ , sve je to život. Prihvatio sam to, premda mi je čudno da se netko nagrađuje za nerad.

Brod je svijet za sebe, a takva su i pravila nagrađivanja i promoviranja na njemu.


Offline Kurt Cobain

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Posao na brodu se i dalje isplati
« Reply #5 on: 11/April/2013 »
Istina je možda Vas se i primjeti da ste vrijedni ali treba bit spreman da te možda nitko neče ni skužit :-) al definitivno treba ič i probat, i naravno po meni i po večini na forumu taj se posao još isplati. Kao što su svi ovdje i naveli lova koju zaradiš ostaje ti čista bez raznih odbitaka (prijevoz, hrana, smještaj).
Ja sam recimo imao oko 300 $ mjesečno trinđe i od toga sam živio, a čistu plaču sam slao kući. Ja sam na brod otišao s 29 godina bez prethodnog rada u ugostiteljstvu (radio jesam kao dostavljač ali kao konobar nisam:) radio sam 8 godina u građevinskom poduzeću Tehnika d.d. kao tesar, zatim sam godinu dana radio u Rubelj grillu, pa nešto malo u City expressu i fizički rad  mi nije bio mrzak, naprotiv ja i volim fizički rad. I kad sam išao na brod odlučio sam davat sve od sebe radeči tamo. Al velim vam  morate računat da vas možda neče nitko primjetit. Ali hej- imaš posao, zarađuješ 1000 dolara vidiš nešto svijeta i naravno ak te nitko ne primjeti na prvom ugovoru, možda te netko primjeti na drugom:) takav je brod, takav je to svijet.