Author Topic: Nau?io sam da cenim svaki je*eni minut svog vremena  (Read 2547 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Duke

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Postovanje,

Preleteo sam ovaj forum na brzinu, iskreno nisam znao da postoji niti sam ga ranije citao. Vidim da je aktivan, da ima dobrih tema, raznih ljudi i to mi se bas svidja.
Jedan prijatelj s Krstarice me je zamolio da prekopiram par svojih postova s tog foruma, mislim da moze da bude od koristi. Prvi je konkrteno vezan za ovu temu...
Registrovan sam tamo kao Corto Maltese, ali je ovde nick zauzet, te sam uzeo Duke.

 :deda:
Pozdrav svima koji su skupili muda da konacno urade nesto sa svojim zivotima... Ili bar da pokusaju... Respect!  

Ja sam se ukrcao na brod 3. novembra 2006, dosao sam pre 20-ak dana s treceg ugovora i 24. novembra letim za Lisabon, pa pravac Juzna Amerika... Da li mi je dobro? Jeste, zato i idem opet...

Sedim s drugarom neki dan, on vec godinama cevci kratki espresso (jedan) od pola 10 do 2 i mudro kaze: 'Malo je to para za toliku za*****anciju!' A on mucenik 31 godinu, studira, zivi kod keve, ne mrda d***tom, grebe se za pluge i ... sve zna! Pa onda s drugim likom, koji kaze: 'Jao matori, hteo sam i ja, cuo sam da su to prevare, ne placaju, bace te s broda, iskrcaju te u picki materinoj...'  

Ne nasedajte na price koje je cuo vas drug od komsinice mamine kume koja ima nekog koga njen sin zna. Gluposti i budalastine!

'Jesi li bio?'
'Nisam!'
'Daj rodjace, zacepi i ne seri!'

Cak i ako je neko bio, pa se vratio (jer ga '... nisu placali!' na primer), retko da ce biti posten prema sebi i drugima i reci: 'Bio sam brate, probao sam, nisam ja za to, vratio sam se!' Ne razumem tu potrebu da se price naduvavaju i preuvelicavaju da bismo ispali bolji ili veci u sopstvenim ili ocima drugih.  

Gledacu da vas narednim redovima NATERAM DA ODETE NA BROD  :

1. Videcete krajeve sveta za koje niste ni znali da postoje, a kamo li da ih locirate na karti...  
2. Steci cete zivotno iskustvo koje ne moze da se plati novcem...  
3. Usavrsicete engleski jezik...  
4. Steci cete prijatelje na svim meridijanima sveta...  
5. Steci cete, isto tako, i radno iskustvo koje, isto tako, ne moze da plati novcem...  
6. Videcete da li ste mamina maza koja se prerano odbila od mamine sise...  
7. Bicete ponosni sto ste resili da stvar uzmete u svoje ruke, makar iz inata - zagrizao sam g****, pojescu ga do kraja - ako se ne daj Boze razocarate...  
8. Nemate troskove zivota, ne placate stan i hranu, jedino internet, shop i kad izadjete napolje (na vama je)...  
9. Ne pogadja vas poskupljenje gasa za 60% ili benzina, da ne govorimo o telefonu ili struji...  
10. Videcete kako funkcionise i zivi 'truli zapad', naucicete nesto iz toga sigurno...  
11. Moci cete da posavetujete drustvo iz prve ruke i na taj nacin im budete od nemerljive pomoci...  
12. Zaradicete novac o kom ste na godisnjem nivou mogli samo da sanjate... I donecete pare na gomili...  
13. Od prve (ajde, mozda druge) plate vraticete novac koji ste pozajmili...
14. Ako ipak ne ispadne onako kako ste zamisljali, za sve mozete da optuzite Corto Maltese-a...  

Redosled po vasem izboru, mogao sam jos, ali mislim da je dovoljno...

Moj savet - ako ste se odlucili, idite! Ne gubite vreme...

Citam sad ovo sto sam napisao, zvucim kao da imam agenciju, pa pravim reklamu  ... Ali ajd' sad, bez za*****avanja stvarno. Rad na brodu vam daje sansu da uradite nesto sa sobom. Reci cu vam da je moj otac lekar, a majka profesor, a da ja imam dva puta vecu platu nego njih dvoje zajedno! Imam dobru poziciju (butler), ne mogu da se zalim i mozda poredjenje i nije adekvatno, ali cete u svakom slucaju zaraditi mnooooooogo vise nego da ostanete ovde. I sto je najvaznije od svega - ustedecete. Da se ne lazemo, mnogima je kao i meni prvi razlog za odlazak bio novac. Ja sam odlucio da u narednih 5 godina resim svoje zivotne probleme...

Rad na brodu ima i svojih mana... Nedostajace vam momak/devojka/muz/zena/klinci, otpadanje s drustvom, izlasci, utakmice, mamina kuhinja, Liverpool  ... Sest meseci je ipak sest meseci, ali proci ce vam kao sest dana! Garantujem! Nemate slobodan dan, ali navuci cete se na akciju. Ja sam na odmoru 3 nedelje i smorio sam se k'o Pedro! Niko tamo vas ne tera budete, mozete da date otkaz kad hocete i 'dovidjons!', niko tamo nije rob i ne vesla u potpalublju. Imate crew bar, teretanu, mozete da izadjete napolje svaki dan (ili skoro svaki dan) i imate dovoljno slobodnog vremena za sebe. Moracete da budete fleksibilni, zivecete s cimerom u kabini, moracete da se prilagodite zivotu i radu s drugim ljudima. Ko je bio u vojsci, bice mu lakse, iskusio je to vec...

Najbitnije je da shvatite da tamo MORA DA SE RADI. Znam ja da bi svako voleo da sunca d***, pije koktelcice i svake nedelje da izbroji soma zelembaca, ali tako stvari ne idu! Uostalom i idemo da 'radimo na brodu', ne da krstarimo!

Jedna stvar koja mi se svidja na zapadu - koliko radis, toliko ces i imati! Ili sto bi rekao Sojic: 'I najpisljiviji dohodak mora da se zaradi - krvavim radom!' Ne otpadajte ovde cekajuci ulazak u EU da bi nam svima bilo bolje. Shvatite da vam niko nista nece dati ili pokloniti, morate da ucinite nesto za sebe!

I da, naucio sam da cenim svaki je**** minut svog vremena i svaki je**** cent koji sam zaradio! Ljudi, mozda ne kapirate, ali to su velike lekcije!


To bi bilo to, dodao bih samo vezano za temu, vidim da se pojavila dilema vezana za KOPNO ili BROD. Imam nekoliko (ili mozda malo vise) drugara koji su bili na sljaci u Americi, konkretno Atlantic city. Ljudi, vi tamo ipak morate da nadjete smestaj, da ga placate, da sami sebi spremate hranu i da delite stan s nekoliko ljudi (konkretno u ovim slucajevima, najcesce cetvoro). Cak i tamo gde imate obezbedjen smestaj i hranu (licno ne znam nikoga koje upao u takvu varijantu), citiracu jednog forumasa 'KOPNO JE KOPNO' - da, ali i sa svim svojim zamkama - shoping, izlasci, day off (sta raditi sada, he he?). U svakom slucaju - glasam za brod!
Two basic rules of working on the ship:

1. Don't fuck around!
2. Make sure you follow up the first rule!

Offline maredelboy

  • Registered
  • *
  • Posts: 153
    • View Profile
Re: Nau?io sam da cenim svaki je*eni minut svog vremena
« Reply #1 on: 28/January/2014 »
Svaka cast za tekst, slazem se u potpunosti sa svime sem jedne stvari:''Imacete dovoljno slobodnog vremena i izlazicete svaki dan (ili skoro svaki)." Tebi se mozda zadesilo tako ali mnogima nije. Ja sam npr. dnevno imao samo 2 sata slobodno i to ti je to. U vecini slucajeva brod stane na sred mora pa mu treba malim brodicem da stigne do luke bar 40min, ili se vozis autobusom do centra isto toliko i vise.