Author Topic: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK  (Read 4414 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline boki84

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
  • Country: BIH
  • Company: GCCL, Uniworld
Molim Šefa ili bilo kod sa Disney-a da opiše dužnosti i zaradu po pozicijama u HK i koliko se ima vremena za ići napolje...
Već 6 godina sam na riječnim brodovima kao sobar, pa razmišljam o Disney-ju i poziciji cabin steward ili kako se tamo već zove...
Unaprijed hvala

Offline Belgrade

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #1 on: 01/August/2013 »
Pare su mnogo dobre (4-6), ali zivota nema i radis bukvalno kao rob. Inace do pre metar dana nije bilo ni jednog belog coveka u tom departmentu kod nas na brodu i onda ne znam ni ja kako,dodje neka riba, cini mi se iz Juzne Afrike...jedini primerak za sad  :plovim:

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #2 on: 14/November/2014 »
Poz...


Stateroom Steward na Disney-u je vrlo tesko upasti, i cak i ljudi sa prethodnim iskustvom na drugim kompanijama cesto upadnu na poziciju
custodial Host, sto je cistac u Public Areas.  Disney promovise kadar sa nizih pozicija, a to je Custodial, Floor Care i Pool Host na poziciju Stateroom Host. 
Pozicija je odlicno placena, ali su pak i standardi koji se traze dosta visoki, a i postoji nesto sto se zove accountability i na sta se dosta polaze tako da je Stateroom Host odgovoran za svaki i najmanji detalj usuge.  To se radi jer gosti placaju zaista dosta po kruzu i trazi se Excellent Service.

Opet zavisi i do kapetana i Exec managera kakvi su inspectioni. Na 2 broda u floti, kapetan licno pravi inspection na embarkation day-u i vrlo je strog,  nema gledanja kroz prste.  no;;;  Kao Stateroom Host imaces od svake kabine comment card gde gosti ocenjuju Cleanliness i friendliness i ocekuje se da dobijes 100 %  Excellent ...  bude to manje ali, ne bi nikako smeo pasti ispod ship raitinga a to je u celokupnoj sekciji sa svim kabinama koje imas ispod nekih 96% ili 97% Excellent Service i Friendliness, 2 rejtinga.   

Nema ni price o kasnjenju na posao ili doci neobrijan,  mirisati na alkohol od poslovecernjeg partija ili biti grumpy... to ne prolazi   :plovim:

Offline pinkemerald

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Starboard
  • Recruitment Agency: Riv
  • Job Title: Shop
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #3 on: 10/December/2021 »
Radno vreme za stateroom hosts:

Embarkation day: 6:30-15 i 16-21
Ostali dani: 8-14 i 17:30-21:30
Dan pre embarkationa: 8-14 i 17:30-22:30

Plata je 4,5$ po gostu dnevno (racunajte 4000 do 6000$ mesecno).
Zbog korone je manje gostiju pa trenutno moze biti malo manje (3000 do 4000).

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #4 on: 11/December/2021 »
Dobro je kada je sobar placen po gostu.
Na NCL nije tako, plata je fiksna, neko ima redovno veliki broj gostiju, a neko puno manje.

Gratuities ne dobijaju zaposleni vec uzima kompanija.

Mladji sobar ima platu oko 1.300 a stariji sobar oko 2.000.
Postoji svakako i licni baksis sobara.

Sobari rade bas sve, od uzimanja peškira iz laundry do odnosenja prljavih peškira u laundry. Nema "trkaca" i niko ti ne pomaže oko časa, posteljine ili bilo čega drugog.

Na brodu Epic je bio veliki skandal kada je gost uslikao mold u kupatilu svoje kabine i to stavio na internet. Nakon toga je kompanija uvela full section inspection. Periodicno ti dolaze svi iz housekeeping management, nekada zajedno sa hotel managerom (cija titula je sada na NCL general manager) I sa lampama pregledaju bukvalno svaki ugao svake sobe u kojoj radite. Tu vam daju boje za svaku sobu: green, orange and red. Ako imate vise od 3 crvene dobijate pisani ukor koji zovu "record of discussion". 3 record of discussion znaci written warning. Isto tako, ako je ista soba oroberena i dobila je boju red i nakon nedelju dana je ponovo proverena i dalje je prema njihovom misljenju red opet dobijate record of discussion.

Pored toga, postoji i random check soba od strane supevizora. Plata supervizora je oko 2.700.
Asistent executive ima preko 5.000.

Na Dizniji su daleko bolje plate, a mislim da je i na NCL posao sobar jako težak.

Sobari su takodje zaduzeni da ciste pantry. Cesto su pozivani da idu da participiraju u nekom show.

Sobari brinu o hodniku u kojem se nalaze njihove kabine.

Cuo sam da na Dizniju postoje runners koji pune trolley sobara svime sto je potrebno, a sobar je samo fokusiran na sobe. Na NCL nije tako.

Offline pinkemerald

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Starboard
  • Recruitment Agency: Riv
  • Job Title: Shop
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #5 on: 11/December/2021 »
Jeste malo lakse jer postoje hausmeni koji donose i odnose peskire i posteljinu i ne cisti se pantri. Mozes da platis ispod stola hausmena nekih 20$ nedeljno da ti donese sve sto ti treba, ne samo peskire i posteljinu ili ako ti treba neka usluga ili nesto. Samo ne moze da ti pomaze oko ciscenja jer zbog korone sve moras sam. Ranije su slali pomocnike na embarkation. Zbog toga sto sve moras sam, gosti moraju da cekaju do 15h da udju u sobu na embarkation. Normalno vreme je bilo 13:30.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #6 on: 11/December/2021 »
Nama je vreme na embarkation bilo 13 ili 13:30, zavisi od broda i managementa.

Placao sam 50 dolara ili 60 dokara ljudima iz laundry ili iz galley da mi ociste sva kupatila.

Ako sam imao puno balkona, a nekada sam imao sve sobe sa balkonima, onda sam placao da mi na embarkation operu sve balkone.

To nije po pravilima kompanije ali to jako puno sobara radi.

Zato nisam nikada imao guest complaint.

U toku nedelje je sve puno lakse. Najčešće jedan kruz traje 7 dana i bude jedan linen change u toku tih 7 dana.

Kolika je plata sobara kod vas? Ali bas plata, neovisno o ličnom baksisu? Koliko je OTPRILIKE licni baksis? Znam da je to jako teško reći jer sve zavisi.


Offline pinkemerald

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Starboard
  • Recruitment Agency: Riv
  • Job Title: Shop
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #7 on: 11/December/2021 »
Plata je 50$
Sve ostalo je gratuity i tips.
Tesko je reci jer zavisi i od sekcije, neke sekcije imaju vise putnika, neke manje. Recimo ima velikih sekcija u koje staje 55 putnika. To je oko 7.000 mesecno. A ima i manjih sekcija sa 30tak ljudi, znaci oko 4.000 sto je i neki minimum.

Balkoni se ovde peru na embarkationu, ti samo izglancas krpama staklo.
Ovde je bas striktno zabranjeno unajmljivati pomocnike na embarkationu.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #8 on: 11/December/2021 »
I na NCL nije dozvoljeno ali se toleriše.

A koliko soba imate u sekciji?
Na NCL je to od 14 do 16. Sa manjim varijacijama.


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #9 on: 12/December/2021 »

Ovde je bas striktno zabranjeno unajmljivati pomocnike na embarkationu.

Prvih nekoliko godina, u samim pocecima, nije bio problem, ali su menadzeri skuzili da ljudi iz galley-a nestanu nekuda, lose odradivsi svoj posao u kuhinji, noc prije embarkation-a. Zato su zabranili.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #10 on: 12/December/2021 »
Mala digresija, na NCL isto nije dozvoljeno da platis da ti neko pere garderobu ali se to nekako i toleriše. Medjutim, kada imamo "one hour forward" onda supervizor u laundry ne daje da bilo ko radi neki posao sa strane jer tada najdirektnije utiče na njegove slabije performanse jer inace nema dovoljno vremena da obavi svoj glavni posao u laundry.

Iz istog razloga eto na Disney Cruise Line ne daju da neko pomaze sobarima na embarkation. I na NCL to nije dozvoljeno. Ipak, puno njih to radi. Supervizor kada to vidi ne kaze nista. I njemu je u interesu da sobe budu sto brze i sto bolje pripremljene.

Kojih su nacionalnosti sobari na Disney?
Kolika je plata supervizora u housekeepingu?

Offline pinkemerald

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Starboard
  • Recruitment Agency: Riv
  • Job Title: Shop
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #11 on: 13/December/2021 »
Supervizori, kolko cujem imaju oko 2.200 plus neki bonus ali je tesko naci informaciju kolko je to tacno i od cega zavisi.
Sobari su Indonezani, Filipinci , Jamajcani, Indijci, poneki latino i vrlo retko neki istocni evropljanin.
Ima od 11 do 15 soba. Ako imas 11 to su onda sobe sa po 4 ili cak 5 ljudi naguranih unutra.
Ima dosta procedura i pravila, nemoguce je sve ispratiti. Ali svi su ljubazni pa i ako pogresis nema drame ili izivljavanja, ljubazno ti skrenu paznju ili ti ljubazno daju vorning ako bas zabrljas haha.

Internet je besplatan u home portu (povezu fiber, brz i neogranicen), takodje daju 400mb besplatnih nedeljno i whatsapp besplatan uvek (samo tekst, ne slike ili pozivi).
Ovako je cena 10$ za 250mb i 20$ za 500mb.
Jedan od najsporijih i najgorih interneta koje sam ikad videla.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #12 on: 13/December/2021 »
Sobar najmanje sto zaradi je 4.000 a supervizor 2.200?
Sta li nekoga motiviše da bude supervizor?
Na brodu nije lako biti supervizor u housekeepingu. Dosta stresan posao.

Na NCL isto ima toliko pravila da to covek ne moze sve da prati. Kada bi sve radio po pravilima nikada ne bi završio posao.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #13 on: 14/December/2021 »
Sobar najmanje sto zaradi je 4.000 a supervizor 2.200?
Sta li nekoga motiviše da bude supervizor?

Jedno je ribati wc skoljku, a drugo cekirati je li oribana.  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pinkemerald

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Starboard
  • Recruitment Agency: Riv
  • Job Title: Shop
Re: Housekeeping - Radno vrijeme i zarada za HK
« Reply #14 on: 22/January/2023 »
Povecan je gratuity sa 4,5$ na 4,75$ pre par meseci.
Znaci i konobarima i sobarima je 4,75$ po putniku po danu.