Author Topic: Osoba kojoj posaljes Access Card, moci ce na ATM-u da podigne  (Read 2184 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tachinni

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Dosta poucna tema citao sam je ranije a sada sam j eponovo citao od korice do korice.
Kako mi se cini najbolja varijanta je preko CrewCard i AccessCard. Imam nekih nejasnoca. Nadam se da mi oni koji se razumeju mogu pomoci.
Naime jasno mi je da plata leze ne CrewCard i to je moj moj i samo moj racun tj. kartica. AccessCard je kartica kojom moze neko drugi ili ja da podize novac bilo gde u svetu. Ja konkretno sam iz Srbije.

Slobo, ne znam da li ce ti ovo koristiti s obzirom da je post od pre pola godine, ali evo, mozda bude korisno drugima...

Osoba kojoj posaljes Access Card, moci ce na ATM-u da podigne valutu kojom je sam ATM napunjen. Ako se taj neko nalazi u Srbiji, podizace novac u dinarima, ako skokne do Hrvatske na par dana, recimo, podizace kune, u BIH BAM-ove, Nemackoj eure, itd. Koliko sam shvatio iz price, to je debitna kartica u sistemu MasterCard-a, slicna kao VISA GiftCard, tako da se moze koristiti u celom svetu na terminalima koji imaju njihov logo. Za proviziju se ne moze egzaktno reci kolika je na bankomatima drugih banaka, jer to dosta zavisi i od banke ciji je bankomat, tj. svaka banka odredjuje proviziju koju naplacuje za podizanje gotovine karticama drugih banaka. Zbog toga bi, po meni, bilo bolje izbegavati podizanje novca tom karticom, a koristiti je sto vise na POS terminalima (Point of Sale terminal - terminali u prodavnicama) kao sredstvo placanja, jer za transakcije na POS-ovima nema provizija.

Sto se tice bezbednosti - PIN na kartici ne moze biti provaljen ubacivanjem trojanca u laptop zbog toga sto nikada i ni pod kojim okolnostima, neces imati razloga da ukucavas svoj PIN u bilo koji racunar, osim onog u ATM-u. Ako i dobijes neki zahtev za unosom PIN-a bilo gde osim na ATM-u ili POS terminalu, znaj da je 100% rec o prevarnim radnjama.
PIN kod je najstrozije cuvan podatak vlasnika kartice koji zamenjuje potpis i kojim se utvrdjuje identitet i koji ne znaju i po PCI (Paying Cards Industry) standardima NE SMEJU da znaju cak ni banke izdavaoci kartice.
Eventualno, za potrebe e-bankinga ces dobiti poseban PIN za pristup racunu, ali to nije isti PIN kao na kartici.

Sa Sefovom tvrdnjom da novac treba cuvati u slamarici se ne slazem. Imajuci u vidu da su Crew i Access kartice u MasterCard sistemu, predpostavljam da su i jedna i druga sa chip tehnologijom, a takve kartice su jako bezbedne, ukoliko se ne otkriva PIN kod nikome. Prakticno, bez PIN -a su potpuno neupotrebljive. Mada, kao i kod svake kartice postoji mogucnost zloupotrebe na internetu, ali koliko sam video, te kartice nemaju mogucnost internet transakcija, tako da je to iskljuceno. Zato mislim da je mnogo bolje drzati novac na kartici, nego ga stekati negde. Plus sto kartice imaju dnevne limite na $1000 tako da i ako dodje do kradje i zloupotrebe, nece moci da potrose vise od toga u prvih 24h, sto vam daje priliku da spasite deo sredstava blagovremnim blokiranjem kartice.

Tvoja majka moze u Alpha ili u svakoj drugoj banci podizati novac na nacin koji si opisao. Svaka banka daje mogucnost ovlascenja trecih osoba za pristup sredstvima i to nije problem.
Za proviziju ne znam, to treba pitati u samoj banci.

nadam se da ce oni koji su slali novac odgovoriti na moja pitanja iz prethodnog posta.
kad i razmislim nasi mogu sacekati pola godine i sve dobiti na gomili hahahha
hteo sam u prethodnom postu reci ali asm zaboravio.
imao sam prilike da vidim kako stranac kupuje u MAXI-u i da placa inostranom karticom. Prvo kasirka ne pitajuci ga ko je sta je odkle je i kako je provukla karticu kroz terminal i dobila odgovor da je kartica inostrana sto je on potvrdio. pitala ga je a on je potvrdio. onda je nesto otkucala i zatim provukla karticu i sve je bilo regularno. to znaci da je moguce stranom karticom kod nas kupovati ali ne znam sta je sa bankomatima. ja recimo imam na visa electron debitnoj kartici imam 8 eura ko zna iz kog perioda zivota ali njih ne mogu podici na bankomatu. kad ubacim karticu dobijam samo info o dinarskom delu racuna. valjda bi mi pokazala eure ako sam u zemlji gde je to validni platni novac. nisam se raspitivao jer me ne zanima. zato sam se i pitao sta je sa onim ako ja posaljem svojima AccessCard. da li ce moci da podignu novac. svakako ce moci da kupuju ali sta je sa gotovim parama.....

Opet, kartice ne poznaju granice :) Doduse, Societe Generale banka je jedno vreme izdavala VISA debitne kartice na kojima je bila napomena FOR DOMESTIC USE ONLY, ali mislim da to vise ni oni ne rade. Tako da stranci mogu kod nas, a i mi mozemo kod njih bez problema. Ti sa svoje Visa kartice ne mozes da podignes tih 8e jer ti je najverovatnije kartica vezana samo za dinarski racun. A ako u zemlji u kojoj euro nije platezno sredstvo, na bankomatu koristis karticu koja je vezana za racun na kojem imas eure, tebi ce ATM dati vazecu valutu, a zaduziti tvoj racun po vazecem kursu + eventualni % banke. Isto vazi i u obrnutom slucaju. Znaci tvoji ce moci i da dizu pare i da placaju tom karticom, samo treba da obrate paznju da ATM, tj. POS prima MasterCard, odn. njihovu debitnu varijantu Maestro.

Eto, nadam se da ce ti ovo biti od pomoci, ako ne tebi, onda bar drugima :) Samo da napomenem da nikad nisam radio na brodovima, pa nisam ni dolazio u dodir sa ove dve kartice, ali sam zaposlen u kompaniji koja procesira transakcije platnim karticama, pa imam ovo neko opste znanje koje se podrazumeva za moje radno mesto.