Author Topic: Kako mi se cini najbolja varijanta je preko CrewCard i AccessCard  (Read 1155 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline slobabob

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
    • View Profile
Dosta poucna tema citao sam je ranije a sada sam j eponovo citao od korice do korice.
Kako mi se cini najbolja varijanta je preko CrewCard i AccessCard. Imam nekih nejasnoca. Nadam se da mi oni koji se razumeju mogu pomoci.
Naime jasno mi je da plata leze ne CrewCard i to je moj moj i samo moj racun tj. kartica. AccessCard je kartica kojom moze neko drugi ili ja da podize novac bilo gde u svetu. Ja konkretno sam iz Srbije. Mene zanima sledece. Ako ja prebacim na AccessCard 1000 dolara, kako neko od mojih bliznjih moze taj novac da podigne na ATM-u ili ti bankomatu koji ima logo Cirrus ili Maestro. Naravno treba poslati karticu kuci i reci toj osobi koja je koristi pin, taj deo mi je jasan. No recimo da li ce taj neko moci da podigne RSD (dinare) u protiv vrednosti u odnosu na dolare i kolika bi bila provizija recimo za tih poslatih 1000 dolara onome ko podize novac. Jano mi ej da se u zpomoc 16-to cifrenog broja novac prebacuje sa CrewCard na AccessCard. Vidim da je sef o tome pisao i Suzi dala objasnjenje ali ne vidim da je neko to koristio. Moneygram vidim koristi vecina ali me cisto informativno zanima kako funkcionise ovo sa CrewCard i AccessCard u praksi. Moneygram pretpostavljam da je servis kao sto je recimo i westernunion pa odes na salter neke banke i kako podizes tako i uplacujes i tu nema problema.
Sledece pitanje za sefa: da li je u svojoj dugogodisnjoj karijeri na brodovima imao nekada iskustvo da je nekome mozda provaljen pin u smislu da je krisom neko gledao ili pak ubacio trojanca u lap top ili komp i da je neko osta bez svoje plate. Verujem da postoje i zlonamerni ljudi. Pogotovu verujem da pokusavaju da nasamare one koji tek ovo prvi put rade. Mi balkanci smo malo nepoverljivi sa tim da radimo preko racunara. Objasniti svojim recimo roditeljima da novac tako reci i ne vidimo i da sve obavljamo preko racunara za njih je bauk. Verujem da skoro svakom svom roditelji kazu pazi sien sta radis sa tim parama nemoj da ostanes kratkih rukava.....
Sef je lepo rekao uvek treba da se drzi na kartici manja svota novcai da se njome kupuje a da se slamarica puni.
Sad kad nesto i razmislim zanima me da li jerecimo moguce imati dve AccessCard kartice i da se recimo jedna da roditeljima a da se jedna koristi za on line kupovinu dok se CrewCard cuva kao oci u glavi.

Samo da napisem neko svoje iskustvo. Ja u Alpha Bank Srbija imam devizni racun mimo onog koji imam automatski otvoren kad sam dobio visa electron debitnu karticu kojom nije moguca kupovina putem interneta. Kada sam recimo uplacivao novac na visa karticu odneo sam eure u banku i morao sam da naznacim da zelim da ih podizem sa bankomata i da kupujem da bi se uopste i mogli podizati. Zasto je to tako bilo negde 2006. godine ne znam. valjda zbog sigurnosti. Inace pored toga imam devizni racun u Alfa Banci koji sam koristio da mi roditelji uplate kiriju a da ja tu istu platim stanodavcu dok sam studirao i placao stan. Novac mi uplate danas a ja mogu istog dana da ga podignem u valuti u kojoj je uplacen u ovom slucaju u eure. U par navrata su mi rekli da mora da se saceka nekih 24 sata da bi se provelilo poreklo novca.  ??? E sad mene zanima da li ja mogu novac da uplacujem na ovaj moj devizni racun koji sam dobio pored racuna visa kartice i da na njega uplacujem novac tj dolare a da moja majka recimo koja ima ovlascenje da podize novac ide i deviznom knjizicom podigne isti. Da li neko zna kolika je provizija u tom slucaju za svotu od 1000$ recimo?
Mislim da sam pitao sve sto sam imao  b00/ :embarrased:

Offline slobabob

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
    • View Profile
nadam se da ce oni koji su slali novac odgovoriti na moja pitanja iz prethodnog posta.
kad i razmislim nasi mogu sacekati pola godine i sve dobiti na gomili hahahha
hteo sam u prethodnom postu reci ali asm zaboravio.
imao sam prilike da vidim kako stranac kupuje u MAXI-u i da placa inostranom karticom. Prvo kasirka ne pitajuci ga ko je sta je odkle je i kako je provukla karticu kroz terminal i dobila odgovor da je kartica inostrana sto je on potvrdio. pitala ga je a on je potvrdio. onda je nesto otkucala i zatim provukla karticu i sve je bilo regularno. to znaci da je moguce stranom karticom kod nas kupovati ali ne znam sta je sa bankomatima. ja recimo imam na visa electron debitnoj kartici imam 8 eura ko zna iz kog perioda zivota ali njih ne mogu podici na bankomatu. kad ubacim karticu dobijam samo info o dinarskom delu racuna. valjda bi mi pokazala eure ako sam u zemlji gde je to validni platni novac. nisam se raspitivao jer me ne zanima. zato sam se i pitao sta je sa onim ako ja posaljem svojima AccessCard. da li ce moci da podignu novac. svakako ce moci da kupuju ali sta je sa gotovim parama.....