Author Topic: Inace me zanima mjesto broadcast techniciana  (Read 2952 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline GluteusMaximus

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Pozdrav ljudi svima!

Malo sam nov ovdje, citam sve ove topice, i moram vam zahvalit jer sam ovdje uspio jako puno toga doznat u jako kratkom vremenu, s obzirom da do nedavno nisam znao skoro nista o radu na brodu.

Inace me zanima mjesto broadcast techniciana. Upravo mi tece deseta godina rada na televiziji, počeo sam u reziji na skopu i tonu, pa grafika, playout, kamera u studiju, nešto sitno na terenu, a nakon godinu i pol sam poceo raditi i montazu sto mi je ubrzo postalo i glavno zanimanje, uz tehnicar svega&svacega, kako to vec kod nas biva. Ono, znam i lemit i šarafit i lijepit izolirkom i mijenjat procesor i dizat windowse i hackintosh i jailbreakat iphone makar mi je android draži :D , i uglavnom volim sve šta vole mladi robovi odrasli na lokalnim televizijama... Prošao sam preko nekoliko produkcija, lokalnih i nacionalnih telki, snalazim se više manje u svemu vezanom uz televiziju i produkciju, a principu najmanje iskustva imam sa kamerom, tj. kao snimatelj.
Bio sam na mozda par terena snimit tonove, kadrove i stand up, klasika, snimao u studiju; sa opcijama kamere i samim rukovanjem funkcija nemam problema jer sam bio tehničar po raznim produkcijama ( ko zna za HRGa, sve mu je jasno ), ali ono, u principu nisam snimatelj nego tehnicar i montazer...

Pa me zanima koliko je to bitan aspekt tog radnog mjesta, koliko bi trebao vladati kamerom ? Vidim da ljudi dolaze koji su premalo kvalificirani, pa pretpostavljam da mi to nebi bilo presudno, ali svejedno ne bih volio prihvatiti posao pa da ispadne da sam toljaga u njemu :D Koliko se snima i montira ( i sta se sve uopce snima i montira na brodu, btw? ), a koliko je tu vise broadcast, satelite, playout i sl?

Isto sam vidio da kolega Pedja spominje placu za RCCL oko 1900$, a na drugim kompanijama i po 1000 vise, pa me zanima koje su to? Jer sve na što sam ja dosad naletio je nekakvih mozebitnih 2200 u Carnivalu... I jeli vise manje u svima 6 placenih mjeseci na pucini na dva neplacena u kucini?

Koliko je uopce broadcast tehnicara na brodu, dvojica ili...? Da li je taj drugi jedini "nadredeni" iz sfere a/v-a i broadcasta, ili i neki supervizori rukuju znanjem da ti mogu pomoci ako negdje zapnes ( ili pak da te ulove u nekom neznanju ili gluposti :D )

I kad vec udaram, jos dva :D - da li u vise preporucate probat na svoju ruku izravno se javit kompaniji ili ici preko agencije, cini mi se da je izravno bolje po ovome što sam dosad pročitao, i postoji li neka koliko toliko realna ljestvica kompanija za to radno mjesto? Carnival mi se cinio nepovoljniji od RCCLa po dosta toga sto sam procitao, a sad pak koliko vidim se stvar okrenula u zadnje vrijeme? Kako je na ostalim kompanijama u usporedbi s te dvije?

Hvala puno na pomoći, sry na kobasici od posta i nadam se da ću kroz neko skoro vrijeme i upoznati nekog od vas ;)

Offline chova

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 188
  • If you have target everything is easy...
    • View Profile
Re: Inace me zanima mjesto broadcast techniciana
« Reply #1 on: 25/April/2013 »
Covece ti si jednim udarcem ubio 10 muva a ne tri kako obicno ide  :D.....e ja cu ti pokusati objasniti ukratko sta i kako pa ti vidi....Sto se tice posla na brodu kao Broadcast imas kolegu i sefa. Sef se bakce sa satelitima, pomaze nam neki put u poslu (prvenstveno mislim na video mixetu i jos po neke poslice) a sto se tice montaze i snimanja to mi radimo. Snimas uglavnom razne aktivnosti na brodu sa gostima, show programe sa vise kamera (imas 3-4 kamere pricvrscene na plafonu i kontrolises ih iz Broadcasta gde ti je i video mixeta, ajd da kazem slican fazon kamera kao sto su u Veilkom Bratu show programu:-)))...znaci klasicna pokrivanja sto bi se reklo TV zargonu, imas vec gotove projekte i samo zamenjujes stare kadrove sa novim materijalom, tako da ti je sve automatizovano. Od programa za montazu koristimo Avid, a kamere imamo Sony 300 (koristi Beta kasete, one manje) i sada smo dobili na brodu Sony HD kamerice i sada je bas milina snimati. Sve u svemu trebas znati snimati i imati osecaja za snimanje a isto tako i za montazu i mix. Ja sam imao prethodno radno iskustvo na nekoliko lokalnih TV stanica (oko 6 godina) i pretezno sam radio montazu, jedno vreme video mix i po neki put snimao sa kamerom, snimanje sam usavrsio na brodu. Ako si vredan i zelis da radis, neces imati problema sa supervizorom i nece te tek tako oterati kuci. Sve u svemu skockaj CV, naduvaj ga malo i salji agencijama. Kod nas agencije koje rade su Kouzon (iz Makedonije ali imaju i predstavnistvo u Nisu u Srbiji, ja sam inace preko njih otisao na Royal) i ima Employment Power iz HR i rade izmedju ostalog sem Royala i za Carnival (probaj i kod njih ali moje licno iskustvo sa njima nije bas pozitivno i po meni oni nisu profesionalni u svom poslu) i za kraj mora da ide preko agencija, jednostavno tako je sklopljen deal sa kompanijama.

Offline baky022

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
Re: Inace me zanima mjesto broadcast techniciana
« Reply #2 on: 26/April/2013 »
Koji Avid koristite?

Offline chova

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 188
  • If you have target everything is easy...
    • View Profile
Re: Inace me zanima mjesto broadcast techniciana
« Reply #3 on: 26/April/2013 »
Koji Avid koristite?

Koristimo staru verziju....Express (ne znam tacno koja verzija ali je pravljena mislim 2008 god) zna se da kolika je cena soft pa nije to bas tako lako nabaviti novu verziju a inace smo na WIN XP platformi radili, a cuo sam da na nekim brodovima koriste i MAC gde je daleko brzi rad, ovde sa ovom verzijom smo muke mucili sa njim...ako mene pitas kakav je ovaj program, po meni je zivo njesra....

Offline baky022

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
Re: Inace me zanima mjesto broadcast techniciana
« Reply #4 on: 27/April/2013 »
Da,kapiram da je njesra..ali kako kazes,ako samo u vec postojecim projektima uvlacis nove kadrove (sto predpostavljam nema mnogo prostora za kreativnost (ili utoliko bolje ako ima)) mozda ne bi trebalo mnogo da nas dotice.. ako je win makina krs, opet njihov problem posao ce trpeti dok se neko ne seti da obnovi sve to.. nekako sam se uvek tako odnosio prema poslu,radim onoliko koliko mi mogucnosti dozvoljavaju.. pa necu valjda ja kupovati graficke kartice, bolju maticnu, brzi cpu.. Ivane hvala ti javno na svemu, svoj pomoci koju si pruzao,i dan danas dok si na brodu pruzas svima nama. Gigant si od coveka!

Offline ivaninho

  • Registered
  • *
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: Inace me zanima mjesto broadcast techniciana
« Reply #5 on: 30/April/2013 »
Da,kapiram da je njesra..ali kako kazes,ako samo u vec postojecim projektima uvlacis nove kadrove (sto predpostavljam nema mnogo prostora za kreativnost (ili utoliko bolje ako ima)) mozda ne bi trebalo mnogo da nas dotice.. ako je win makina krs, opet njihov problem posao ce trpeti dok se neko ne seti da obnovi sve to.. nekako sam se uvek tako odnosio prema poslu,radim onoliko koliko mi mogucnosti dozvoljavaju.. pa necu valjda ja kupovati graficke kartice, bolju maticnu, brzi cpu.. Ivane hvala ti javno na svemu, svoj pomoci koju si pruzao,i dan danas dok si na brodu pruzas svima nama. Gigant si od coveka!

Haha ma samo opuseno starac...valjda ces i to pivo platiti i rostilj negdje..... nisam ti to zaboravio ;) hehe

Pomoc je od mene uvjek dobro dosla....pamtim ja dobro svu pomoc koja je meni trebala dok sam se pripremao da odem na brod...zato....u are welcome :)

Offline GluteusMaximus

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: Inace me zanima mjesto broadcast techniciana
« Reply #6 on: 02/May/2013 »
Ej ljudi, nije me bilo neko vrijeme uz internete, pa sad evo čitam tek! Puno hvala na iscrpnom odgovoru  :uzdravlje:

p.s.
radje udrem deset muva sad, nego sebe nasred atlantika :plovim:

:D