Author Topic: Konkurisao sam za tre?eg kuvara, šta me o?ekuje na datoj poziciji?  (Read 3460 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline TinTin

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Prvo pozdrav svima na forumu...ovo je ujedno i moj prvi post.

Konkurisao sam za treceg kuvara preko safecruise za princess cruise...
Pored mog iskustva od 4 godine (dobro poznavanje internacionalne kuhinje) ponudili su mi Assistant Cook.  
Ovde u Srbiji radim za platu od 45 hiljada. Da li da rizikujem i prihvatim datu poziciiju. Imam 29 godina. I sta me ocekuje na datoj poziciji?

Pozdrav.

Offline gotom

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Re: Savet...
« Reply #1 on: 29/April/2013 »
@cook ... prvo - mozes da ustedis dobru lovu u toku godina (nikakve su rashodi na brodu osim za vodu, tel. kartice, internet, ako ne pijes, ako pijes u problemu si i onako)
              drugo - mozes da napredujes, u kratkom roku ako ne pricas previse kad te ne pitaju, ako pokazes da si calm and friendly person, i ako imas potrebno znanje za korak vise
              trece - moras da znas da international cuisine aboard i internacionalna kuhinja u nasim drzavama nemaju bas neke veze (nazalost tako je to u nasim krajevima)
              cetvrto - imaj na umu da i izvana dolaze kuhari koji su dobri u svom poslu, ali napreduju samo oni koji slijepo slusaju i razumiju sto im se kaze
              peto - international cuisine je sirok pojam kuhinje, a smjer koji se radi na brodu ide u srz tematike, i to pogotovo u specijaliziranim restaurantima odredjene kuhinje
              sesto - promocija je stvar srece i politike, nista ne ide preko noci, nekad treba godine i godine rada da bi dosao do pozicije sous-chefa
              sedmo - kad dodjes do pozicije sous chef, mozes da apliciras na kopnu u bilo kojem hotelu za executive chef jer znanje nakon 10 godina koje si ti stekao ti nitko ne moze pobiti
                          (zapravo mogu oni kuhari koji rade u michelinovim restauranima - ali to je sasvim druga tematika)
              zadnje - drill koji ces proci tamo i znanje koje ces tamo steci ne postoji nigdje drugdje u tom obliku/intenzitetu

primjera radi ... dosao nam je kuhar koji je radio vani u jednom od prestiznih hotela, covjek iz Mauricijusa, a to znaci da prica francuski, engleski i indijski - sva tri fluent, i odmah je krenuo da radi u spec. restaurantu na pripremi ribe i risotta, hranu koju je on znao da priredi executive chefu u vrijeme pripreme mise en placea za veceru je bila stvarno nesto lijepo za vidjet i kusat, mogu reci s besprijekornom prezentacijom ... krenuo je dobrim putem dok nije poceo da ulazi u svadje s kolegama kuharima, konobarima a na kraju i svojim superiorima ... da ne duzim puno, zavrsio je ugovor u crew messu ... tako da cija ce biti zadnja i tko je u pravu, na brodu ne znaci nista, tvoja smirenost, tocnost i poslusnost znaci PUNO

Are you ready to have fun?

 :uzdravlje:
                                 

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Savet...
« Reply #2 on: 29/April/2013 »

              zadnje - drill koji ces proci tamo i znanje koje ces tamo steci ne postoji nigdje drugdje u tom obliku/intenzitetu
                    

Intenzitet je prava riječ.
Evo ja nema šta nisam prošao, i fijukanje metaka, gelera, topovskih i tenkovskih granata, avionskih mitraljiranja, raketiranja, i u Hr i u Iraku, a ne treba preskočiti ni šetanje kroz minska polja ... ali,
kada treba sanjati košmarne snove, mjesto radnje je uvijek kruzer. Tamo sam bio pod najvećim pritiskom.

... on a lighter note:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline blazzoni

  • Registered
  • *
  • Posts: 97
    • View Profile
u sustini dosao ti na brod kao ass. cook ili 3rd cook uvalice ti da radis isti posao...kao neko ko nema iskustva na brodu dace ti da juris po cambusi ili ce te mozda baciti na pripremu povrca...kao sto je gotom rekao, cutisi  radis.pokazi se i brzo ce te pomeriti sa tih niskih pozicija i dati da radis nesto zanimljivije.sve zavisi kako se ti pokazes...naravno veoma bitan faktor je sreca...dzabe tebi znanje, odlicne ocene ako srece nema...znam iz licnog iskustva...bez srece promocija ne dolazi brzo...

e da, prva i osnovna razlika izmedju ove dve pozicije je lova...kao ass. cook koji je prvi put na brodu imaces platu od nekih 1100$(nisam siguran za tacan iznos), ass.cook koji ima odradjen jedan ugovor iza sebe ima platu od 1229$ dok 3rd cook ima nekih 1500$...
Nista vise nije isto
Nikad nece biti kao sto je bilo ranije

Offline gvozden

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Ovako, bio sam na Princess - u na poziciji 3rd cook 2 ugovora i mogu da ti kazem sta da ocekujes tamo kao ass cook ali dali da prihvatis ili ne moras sam da odlucis. U Srbiji neko sanja o 45 hiljada ali ako zelis da se posvetis kuhinji ovde ti je sve na jednom mestu. Nevidjena, surova masinerija ugostiteljstva, prava ugostiteljska skola posle koje ces drugacije gledati na sve sto si do sada naucio-video u Srbiji, bar tako kazu. :deda:
 Assistant cook na princesu radi kambuzu(skladiste namirnica) i pomaze oko pripreme :run:. Kuhinja na Princessovim brodovima se obicno sastoji iz dva zasebna galleya(kuhinje) par restorana (Crown grill i Sabatinis'- fenseraj - tu gosti placaju za veceru) I na vrhu Lido(menza) :banana:. Zaboravih Veg. Prep. room(priprema povrca i voca, seckanje sa i bez masine - sve ono sto main galley ne moze da postigne) sa Butcherom(meso), Fish butcherom(riba-izbegavati za roommate-a) velikim friziderima odakle ces uzimati namirnice za potrebe tvoje stanice koji se nalaze u ravni sa glavnim hodnikom za posadu ili ti 0 dugme na liftu za kuvare(vrlo bitno). Postoji jos jedna pozicija na kojoj mozes da radis a to je Bell Box i to ti je velika ladovina, tvoja kuhinja, radis 12 sati i isto toliko odmaras sto je super kada radis nocnu smenu. E sad to radi 3rd cook ali postoji mogucnost da radi i ass cook zavisi od sefa. Inace na toj poziciji ne mozes da ne sto naucis i to ti je vise da vide koliko si odgovoran i brz zato sto sve sam radis. Nista posebno :salate, burgeri, sendvici, dorucak itd.
Kada stignes tamo, ako resis, najverovatnije ce te staviti u "main galley" negde blizu sefovog ofisa gde ce da te posmatraju i utvrde ti namenu, naravno ako sve funkcionise kako treba na brodu tj. ne nedostaje kuvara. Pored sefovog offisa je obicno Garde manger i pantry iliti hladna kuhinja i za takvog kuvara vrlo je bitna tehnika noza, rad sa masinama - slicer, blender, buffalo choper, mandoljina itd. Sa druge strane galleya je Pastry iliti deserti i ako volis, zelis da se preorjentises kao ass cook mozes da trazis i tamo da radis ali mislim da se to trazi pre odlaska na brod mada sve je moguce samo treba pitati. Sredina je rezervisana za sve ostalo: Soup station, Fish station, Rost station, Sauce station, All available. Sve su to divne stanice za prosecnog mazohistu tako da ne bih da duzim. Ako volis posao, radio si, onda znas i nemas zasto da brines. Niko ne moze bolje da te pripremi za ono sto te ceka od tvog znanja i iskustva. Uglavnom sve se to pohvata za nekih mesec dana a onda pocinje(dozvolicu sebi da malo generalizujem) pljuvanje po filipincima, indijcima, mexikancima i ostalima kako oni nista ne znaju, kako smo mi mnogo pametniji i lepsi i ostalo a u stvari ko zna koje koleno je taj od prvog filipinca, indijca koji je krocio na brod i omogucio (treba to postovati) da se ta industrija razvije da bi sada ti tako pametan i lep mogao da zaradis neki dolar, vidis sveta ili sta god te drugo zanima :uzdravlje:. Ovo vazi i za waitere.
 Posao ass cooka je fizicki malo tezi ali zato mozes da ucis neke druge stvari ili "pustis mozak na otavu" dok ti vec neka jaca pozicija donosi vecu odgovornost i pritisak a to je 3rd i 2nd cook i ako to prodjes dolazi trece iskusenje a to je rad sa ljudima 1st cook iliti chef de party.
"Uobrazilja sto sazdaje neprijatelja vec je porazena. Ishod borbe jeste uzrok borbe." - Embrouz Birs

Offline gotom

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
lijepo i britko objasnjeno

kad smo kod indijaca, filipinaca i indonezana, mogu reci da su me ti narodi uvijek lijepo nahranili, ili bolje receno hranili mjesecima, od chefa do chefa spec. restauranta pogled na izlazak hrane sa strane je drugaciji, ponekad je skroz opusteno pa narucis sto hoces i do krajnje zabranjenog (nekad chef totalno poludi kad skuzi da je hrana narucena na broj stola koji nije u funkciji pa otvara ladice, vrata ormarica, hoda po restaurantu trazeci dokaz da nas  :rtfm: ) ali i tada se moglo dobiti za jesti ... naravno domaca kuhinja iz pandzaba/kasmira, mimarope il balija

skidam kapu deckima

 :uzdravlje: