Author Topic: Dobila sam ljekarsku dozvolu za rad (pregled je bio za Crystal)  (Read 2756 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline angiee

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Pozdrav svima.

Dobila sam ljekarsku dozvolu za rad, doduse, na malo tezi nacin.
Naime, prvo sam imala problema sa pronalazenjem kartona od vakcinacije, ispostavilo se da je to u 100km udaljenom gradu od mene (sreca, i drugi vam to mogu uraditi, kosta 10km).
Zatim, otisla sam u Sarajevo dan prije ljekarskog, da obavim ginekoloski pregled i izvadim sliku pluca, misleci da ce mi biti jeftinije jer sam student, a studentska poliklinika ima sve mogucnosti, ali ne; oni se nisu htjeli mijesati u "poslove sa kruzerom". Uputili su me kod svojih kolega, naravno privatnika, koji su mi trazili i do 200km za pregled i sliku.
Zatim sam otisla u 2 doma zdravlja, gdje su mi rekli da bih mogla doci na red tek 17.7. (a ukrcavam se 30.5.), sa naznakom "hitno".
Onda sam saznala da bih mogla doci na red odmah, ako dodjem kuci u Travnik (naravno, stela) i to bi me sve izaslo 40km.
Spakovala sam se, pomjerila termin za 7 dana kod dr. Odobasica, objasnila sestri situaciju i krenula kuci.
Doktor me nazvao i rekao da ne idem kuci, da dodjem u dogovoreno vrijeme, on ce kupiti test za trudnocu i nadati se da cu biti iskrena prilikom intimnih pitanja.
Sliku pluca cu uraditi kod njegovog kolege, ako bude iznad 30km, on ce platiti.
Dosla sam ujutro na pregled, trajao je otprilike 1h. Prvo smo imali razgovor, u kojem mi je doktor objasnio na kojim stvarima "padam", i da povrata novca nema.
Nakon tog razgovora i mog pristanka, poceo je pregled, SVE:
oci, nos, zubi, usi, grlo, ruke, noge (imam prosirene vene), stomak, jajnici, koza, pritisak (nizak), razna pitanja, od alergija do depresije, ekg, uzimanje krvi i urina.
Dok je on obavljao analize (preko 100), ja sam otisla po sliku pluca (pusim 1 kutiju dnevno, vec 10 godina) i ispostavilo se da je sve ok.
Kad sam se vratila po analize, onako sva sretna zbog pluca, sestra me docekala sa zabrinutim pogledom i shvatila sam da ipak nije sve ok.
Rekla mi je da sam tesko anemicna i da idem kod doktora na razgovor. On me informisao o bolesti anemije i uputio kako se lijeci, i "isao na povjerenje".
Potpisao je nakon sto sam obecala da cu piti tablete i zdravo se hraniti i doci mu nakon isteka Ugovora, na pregled krvne slike.

Poslije svega, sretna sam, lijepo je znati da sam relativno zdrava :-)

P.S. Preporucila bih ljudima koji imaju iole zdravstvenih problema, da prvo pregledaju analize osoba koje su prosle zdravstveni pregled (na analizama stoji, npr., nivo eritrocita xx, dozvoljeno od xx do xy) i sami zakljuce, prije prijavljivanja za posao, da li su zdravi i spremi na rad. Neka budu upuceni na cemu mogu "pasti".
Moj prijatelj je "pao" na jetri, doduse, doktor ga poslao na "lijecenje" 15 dana kuci, i kad se vratio, prosao.
Ja sam spremna poslati svoje analize, javite se u inbox. Ljekarski pregled je bio za Crystal.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
 :clapping:

Na brodu će ti biti idealna prilika da smanjiš pušenje, prvo zato jer je prilično ograničen broj mjesta za pušenje, drugo jer ćeš raditi sa gostima, a oni će ti bez pardona upisati na comment card da smrdiš na cigarete, što je gotovo nemoguće izbjeći ako si pušač.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline angiee

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Kanim se odavno da prestanem, tako da je idealna prilika :)

A moguće je izbjeći, ako nije hladno  :run: