Author Topic: Komikaya, Assistant Buffet Steward, Princess Cruises  (Read 2808 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Komikaya
Država: Bosnia
Spol: M
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Assistant Buffet Steward


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Prvi put sam cuo od drugara svog kojeg sam slucajno jedne prilike sreo, I naravno tako je sve pocelo, no moram priznati das am bio jako skeptican po tom pitanju, nisam imao hrabrosti da se emancipujem tek tako, naravno sve do jednom.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Pa najvise me privuklo to sto cu imati priliku da se maknem sa jednog mjesta I da obidjem vise njih za tako kratak period, a I naravno lijepo zvuci da momak koji ima 23 godine uspio obici pola svijeta I usput zaraditi neki novac. Plus mozes jako dobro iskustvo steci I dograditi jezik, jedan ili dva.

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko Safe Cruise-a, a prednost je bila sto oni rade za Princess Cruises I ujedno ta ista kompanija placa prevoz u oba smjera plus hotelski smjestaj.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Kao sto rekoh Princess Cruises, a pozicija pih, dobro sam se zeznuo sa obzirom da ima puno boljih pozicija, tek kada sam tamo dosao shvatio sam da sam pogresio.
Prijavio sam se za Ass. Buffet Steward-a. Olaksavujce okolnosti su bile sto sam zavrsio Ugostiteljsku skolu, pa reko hajd` da se oprobam u toj istoj profesiji, mada se ne isplati, ne bih nikome savjetovao. Naravno to je moje subjektivno misljenje. Otom potom.

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Pa finalni interview je trajao 10-ak minuta, I moram priznati da se ne sjecam kako je regruter izgledao od pretrpljenog straha I nervoze, a saznao sam 7 dana poslije putem e-mail-a da sam prosao.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Auuuu  pa izaslo me jako dosta, slagacu al’ bilo je oko 1500 eura, da bude jasnije ja zivim od Beograda skoro 350 kilometara, a isao sam tamo dosta puta, tako da…

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Nikako, bio je to shock za mene, nazvali su me u po ljeta iz niotkuda, kada sam se najmanje nadao, radilo se o Emergency Embarkation-u, nisam smio da odbijem jer sam predugo cekao na ukrcavanje I ukazala se sjajna prilika da se ukrcam u Dubrovniku, sto me naravno pozitivno iznenadilo, imao sam 3 dana da se spakujem I da se izvrsi introspekcija u glavi, bilo mi je tesko a I drago u isto vrijeme :P

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Lelelele kada sam se ukrcao, vjerujte mi da nisam znao kako se zovem, nekih 100 ljudi me vuklo tamo, ovamo, lijevo desno, da bih na kraju zavrsio 2 decka ispod vode u hotel store-u cini mi se da zaduzim odijela. Sreca nas covjek je bio pa je bilo dosta lakes, isti taj dan sam pocinjao u 4 da radim I sjecam se da je bio Italian Dinner.
Izgledao sam jako smijesno sebi, al’ oke, bio sam zadovoljan.

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Pa I nije se nesto potrudila, prvi dan sam obavio razgovore sa Supervizorima, Ass. Maitre’d I Human Resource Manager-om. Ona je jako dobra zena bila, svaka joj cast ima dosta razumijevanja za Crew Membere.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Pa slabo, ja sam odmah poceo da radim u Crew Mess-u, imao sam super supervizora kojeg je bolilo uvo za sve jer je vec 20 godina na brodu tako da, uglavnom nasi ljudi ti dosta pomognu, a ne treba puno da se uhodas, sjecam se da sam sa jednom Ukrajinkom tukom radio koju sam na kraju I zavolio kao drugara, a nervirala me u pocetku strasno, nista nije radila, a ovaj se na mene izvracao, haos koliko sam se nervirao

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
E to je vec postalo nezgodno nakon mjesec dana, stvarno imas osjecaj kao da si u zatvoru , to je nevjerovatno los osjecaj, I svima savjetujem da se dobro pripreme ko god bude isao da jednostavno porade na sebi I na tom osjecaju , jer neki ljudi nisu mogli izdrzati pa su davali otkaz , padali u depresije, cak je I jedna djevojka prijetila da ce se ubiti, najzalije sto je I meni jako lose bilo, a ona me uhvati na hodniku da mi se zali I place, onda se pravo smracim. Napustila je kasnije brod, dala je sign off, I iskrcala se sjecam se u Istanbulu. Uglavnom moze se izdrzati, al’ da je tesko jeste vjerujte mi, sama konzervativnost broda, cijevi, liftova, uskih prostora cine vas malo tuzno. Ne znam meni je tako bilo, posebno kad se udje u kabinu, auuuuu tu tek pocinje nostalgija za kucom, za prijateljima I slicno

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Ja jesam sa obzirom da sam dobio losu poziciju, imali smo jako dobre kruzeve u Evropi I bio sam zadovoljan. Jako zadovoljan

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Slabo jako slabo, jedan razlog zasto ne planiram da se vratim tamo je to sto me je pojela ta nepravda, upravo ova Ukrajinka koju sam spomenuo u prethodnom postu je bolje prosla od mene, a apsolutno nista radila nije, zene imaju jako dobru prednost, vidjamo sam momke vrijedne I jake a rade kao ass.buffet 3 ugovora vec, da l’ ta sreca igra ulogu ili sta vec, ja stvarno ne znam. Al’ ako si zensko I ako dobro izgledas, zagarantovana ti je promocija, vjerujte mi, jos ako znas da koketiras, eto ti I Waiter-a poslije drugog ugovora. Samo naprijed :D

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Jako dobar zivot, stalno neke zurke moram priznati, jeftina cuga, dobre zenske, mada I one gledaju stripove, u to ne sumnjajte, kao kad ste kod kuce, ista prica, gledaju ko si I sta si I sta radis naravno. Zurke obicno pocinju oko pola 12-12 navece I traju do 3-4, zadnji ostaju Srbi, vazda bilo

  • Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Nikakvi, dobro pazite sta govorite pred njima I sta, ne vjerujte nikome osim sebi, zabost ce ti noz u stomak a kamoli u ledja, danas je dobar sa tobom, a sutra te vec otkucao jer kasnis na posao I slicno. Mene umalo nisu kuci vratili jer sam izvredjao jednog momka, naravno sa razlogom, bio je Ukrajinac (Ubjedljivo najveca stoka od nacije) nije decko nista htio da radi, I kad mu nesto kazes on te posalje u 3 pm, pa decko bacicu te sa broda nemoj da mi se ponasas tako, I slicno.
Umalo da ga prebijem, sreca nije bilo svjedoka, pa nije mogao da dokaze, al’ malo je falilo da odem na razgovor sa HR. Uzdaj se use I u svoje kljuse, moj savjet.

  • Kako biste opisali putnike?
Putnici kao putnici, imao sam dosta razlicitih putnika, najjacu su mi bakute Amerikanke, voze se onim kolicima svadjaju se sa liftovima, ljubicasta duga frizura, 309 kila I tako, dok su oke kao nacija, sve ih interesuje, kakav je zivot na brodu, koliko zaradjujemo , kako se odnose prema nama , kakvo je stanje u Bosni, koliko gorivo kosta, koliko su cigarete I slicno

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Sve zavisi koja si pozicija I gdje radis, ja sam imao srece das am dug period proveo na open deck-u, tu sam svaki dan imao 5 sati slobodnog vremena, sto me I ujedno sacuvalo da ne dam otkaz

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Evropa je top, Francuska, Spanija, Italija, Portugal, Grcka, jako lijepe zemlje, I naravno da ne zaboravim Karipska ostrva, Cozumel, Honduras, Belize I slicno.

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Iskustvo, iskustvo, iskustvo.
Naucite da se izborite sa problemima, da izadjete na kraj sa stresom, da gledate pozitivno na svijet, naucite dosta jezika, naucite da radite, a I naravno uzme se dobra lova kroz par godina, ko je voljan ici…

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Jako malo sna, pomirite se sa tim da cete 6 mjeseci spavati samo 6 sati minimum… supervizori se odnose prema vama kao da ste robovlasnici, nimalo postovanja, imao sam neke gljivice na nogama, uzasno me bolilo, prijavio sam to supervizoru, on mi kaze na to, ma proci ce, sad ce brata u pola 11, jer je to vrijeme rucka, kao pripremi se, izguraj to pa cemo srediti nesto I slicno. I da, nezgodno je sto ste non-stop zatvoreni, posebno ako radite pod vjestackim svijetlima, to ubije covjeka kao I sam pogled na more, vise sam se mora nagledao nego rizena food liniji

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Probajte, nemate sta izgubiti, bicete bogatiji za jedno iskustvo, promijenit ce te svoje karaktere na bolje, tek tamo kad istrajete, nema tezeg posla, vjerujte mi, osim naftne platform mozda
Al’ da se izgurati ugovor. Samo hrabrooooooooo

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Dobro pazite na sta cete da se prijavite, duboko savjetujem da se izbjegne Restoranski konobar, kao rodjenoj majci vam govorim, bjezite od toga, evo vam mog savjeta, ako ste muskarac ganjajte ass. Carpenter, prava stvar, dobra lova a nivo stresa je 0. Tako su bar ovi moji govorili, nemate sefa nad glavom, a to je najljepsi dar koji mozete dobiti kad ste na brodu

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
/Izvinjavam se sefu sto sam malo zakasnio, jer sam davno dosao sa broda ima par mjeseci, I nisam mogao nikako da ispunim upitnik, jer nisam bio kuci, bio sam opet malo vani tacnije u Njemackoj malo radio I evo sad kuci konacno, pa cu ganjati nesto novo I tako, uglavnom ja se vise ne vracam, dosta mi je jednom.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)