Author Topic: Somelijer  (Read 89315 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline oksana

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Somelijer
« on: 20/May/2009 »

 Cao svima
 Evo priblizava se i 31.5.pocetak novog zivota i za mene.Zelim se zahvaliti Shefu na korisnim informacijama,
Franceski i Mihajlu koji su postavili recepture za sve koktele,bar listu...time su mnnnoogo olaksali stvar.Mnogo bolje cu se osecati na college-u sada kad znam recepte za gotovo sve cocktele,ukljucujici i razmere,sva pica,case itd...
A sada jos par pitanja
1.Da li na college-u dobijamo uniforme(ovo mi je bitno jer sam tanka sa poslovnom gardarobom)
2.Kako od bar-servera do somelijera
3.Shefe nema te na shore-ex.temi ako imas info. na tu temu pisi
  Hvala svima jos jednom

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Somelijer
« Reply #1 on: 20/May/2009 »
Quote
2.Kako od bar-servera do somelijera

Trebas biti dobra u prodaji vina, i time je sve receno.
Veliki je plus ako znas talijanski, jer somelijeri uglavnom rade po tim famoznim, exkluzivnim talijanskim restoranima po brodovima. I naravno, pored savrsenog znanja vina, trebaces biti na istoj valnoj duzini sa Bar Managerom.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Fox

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #2 on: 13/August/2010 »
Da li neko moze da mi kaze 5 poznata svetska vina koja bi mogao da odgovorim na
intervju ako me budu pitali???
Googl-ovao sam ali ima preko milion brendova  oT

Offline snev

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #3 on: 13/August/2010 »
Da li neko moze da mi kaze 5 poznata svetska vina koja bi mogao da odgovorim na
intervju ako me budu pitali???
Googl-ovao sam ali ima preko milion brendova  oT
nitko te neće pitati za brendove, bar ja tako mislim, premda sam bez iskustva u poslu na kruzerima  -()-, i davno, davno sam konobarisala, ali volim vina i poznajem ih solidno.
 brand je najmanje bitna stvar kada se govori o vinima, druge oznake na boci govore mnogo više  o kvaliteti (recimo talijani imaju vina u tri kategorije, francuzi opet neke druge podjele), o vrsti grožđa, podneblju, godini proizvodnje, procentu alkohola, optimalnu temperaturu serviranja etc.... takođe je veoma važno ne pokvariti vinom hranu ili obratno....

osnovne  informacije (i više) imaš ovdje http://www.frenchscout.com/types-of-wines naravno na engleskom, i još bih ti preporučila da iščitaš glossary of wine terms na wikipedi, i napraviš bilješke 15-20 osnovnih stvari.

ako te baš zanima http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/page/2008/sep/04/1 na dnu stranice imaš pregled vina 2008 za španiju i italiju, te francusku po boji + preporuku obroka.

važno je da znaš razlike unutar bijelih, crnih(crvenih), roze vina, temperaturu služenja (npr. nikad ne hladiti crno vino, tanin mu daje gorak ukus) , te razlikuješ stona (8,5-14% alkohola, premda ih ima i sa većim procentom koji se ubrajaju ovdje), desertna (više od 14% dodaje im se alkohol tokom ili poslije fermentacije, zovu ih još i slatka vina ili likeri, premda nisu sva slatka)  pjenušava tj. sva vina u kojima ima ugljen-monoksida, (šampanjac je samo jedan iako se naziv ustalio za sve pjenušavce, kao nekad kaledont kod nas, ali mislim da je to EU skoro regulisala)   isl.

 

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Somelijer
« Reply #4 on: 13/August/2010 »
Da li neko moze da mi kaze 5 poznata svetska vina koja bi mogao da odgovorim na
intervju ako me budu pitali???
Googl-ovao sam ali ima preko milion brendova  oT

Pitat će te puno više od toga, pogotovo ako želiš posao somelijera.
Za dobivanje toga posla neophodno je iskustvo, ali i studiozna priprema, kao da spremaš ispit na fakultetu.
Samo tako možeš računati na prolaz, a ako ćeš naučiti 5 vina i ići sa tim na interview, garantirano će te istjerat sa gnušanjem.
Stvar je u tome da o svakom vinu koje se poslužuje gostima moraš znati više od njih, inače nećeš dobiti posao.
Somelijer je lijep i lagan posao, dobro plaćen, i zato je interview rigorozan, tj, radije zapošljavaju iznutra, sa pozicije bartendera ili bar servera.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Fox

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #5 on: 13/August/2010 »
Hvala na odgovorima Sefe i Snev  :uzdravlje:

Pogresno ste me razumeli,nisam konkurisao za somelijer-a vec za Ass Waiter-a pa hocu da naucim 5,6
vina iz francuske,italije i spanije cisto da znam ako me budu pitali...
Pa sam mislio da mi preporucite neka poznata svetska vina,ili neka poznata vina koja se sluze na brodovima,
ako ima nekog ko je spremao za intervju???

Hvala puno  ="" 

Offline snev

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #6 on: 13/August/2010 »

Offline LO

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #7 on: 20/November/2010 »
Pozdrav!

Da li netko zna kako izgleda interview za sommeliera? prijavila bih se za tu poziciju, pa mi je svaka pomoć dobrodošla :D

Hvala

Offline LkLdKL

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #8 on: 30/November/2010 »
Trebas biti dobra u prodaji vina, i time je sve receno.
Veliki je plus ako znas talijanski, jer somelijeri uglavnom rade po tim famoznim, exkluzivnim talijanskim restoranima po brodovima. I naravno, pored savrsenog znanja vina, trebaces biti na istoj valnoj duzini sa Bar Managerom.

Trebas dobro poznavati vina, polazes test o vinima kod cellar mastera, ne trebas znati italijanski uopste , ali uopste , eng i to je to !!! Ne rade po famoznim italijanskim restoranima, nego u dinning roomu ili speciality restoranu !!
A nemas veze sa bar managerom, jer on ne odlucuje o tvojoj promociji, nego cellar master i ti, ako polozis test !!! Ides na treninge o testiranju vina , ucis regije i to je to !! Ovi moji sommelieri ne znaju ko je bar manager ,tako da nema pojma da zavisis od bar managera !!!
 

Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #9 on: 30/November/2010 »
Trebas dobro poznavati vina, polazes test o vinima kod cellar mastera, ne trebas znati italijanski uopste , ali uopste , eng i to je to !!! Ne rade po famoznim italijanskim restoranima, nego u dinning roomu ili speciality restoranu !!
A nemas veze sa bar managerom, jer on ne odlucuje o tvojoj promociji, nego cellar master i ti, ako polozis test !!! Ides na treninge o testiranju vina , ucis regije i to je to !! Ovi moji sommelieri ne znaju ko je bar manager ,tako da nema pojma da zavisis od bar managera !!!
 

a sto vele sommelieri, kako je njima? kako im se svida posao?

Offline LO

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #10 on: 01/December/2010 »

Hvala na odgovoru... Probati ću, pa što bude. Iako po ovim svim informacijama ispada da je taj posao teško dobiti.

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #11 on: 01/December/2010 »
Trebas dobro poznavati vina, polazes test o vinima kod cellar mastera, ne trebas znati italijanski uopste , ali uopste , eng i to je to !!! Ne rade po famoznim italijanskim restoranima, nego u dinning roomu ili speciality restoranu !!
A nemas veze sa bar managerom, jer on ne odlucuje o tvojoj promociji, nego cellar master i ti, ako polozis test !!! Ides na treninge o testiranju vina , ucis regije i to je to !! Ovi moji sommelieri ne znaju ko je bar manager ,tako da nema pojma da zavisis od bar managera !!!
 
Na Carnivalu i te kako moras da budes na istoj talasnoj duzini sa Bar Managerom, mozda na Celebrity-ju nije tako ali na Carnivalu jeste a devojka ide na Carnival bar college tako da je tvoje misljenje nerelevantno.

Hvala na odgovoru... Probati ću, pa što bude. Iako po ovim svim informacijama ispada da je taj posao teško dobiti.
Nije uopste tesko dobiti samo nabubaj sve o vinima PRE nego sto odes u agenciju da bi agenta uverio da si zaista somelije. Ako imas pare idi na neki kurs, nebitno koji samo da imas papir da si bio.
P.S. Ako budes somelije na Carnivalu imaces obsceno smesan sako kao uniformu. I naravno onu kasikicu sa lancem za probanje hahahahah uzas

Offline LO

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #12 on: 01/December/2010 »
Ja ću sutra otići do agencije samo da pitam za neke općenite stvari, pa ako mi to bude O.K. onda ću se baciti na učenje.... Ako budem dobra, možda me prime i bez tečaja. A valjda i oni imaju neku obuku... Uh....

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Somelijer
« Reply #13 on: 01/December/2010 »
Bas me zanima ... jer ako si samo kandidat koji zna engleski a nada se nauciti posao, onda si u grupi od par tiisuca ljudi koji su u istoj situaciji
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline LO

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #14 on: 01/December/2010 »
Nadam se da ću imati šanse bez tečaja zato što sam diplomirala na vinarstvu...  Zato me i zanimalo kako izgleda razgovor za posao, a koliko vidim da postoji i ispit...  :)