Author Topic: Somelijer  (Read 89316 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Jure

  • Registered
  • *
  • Posts: 65
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #15 on: 01/December/2010 »
Nadam se da ću imati šanse bez tečaja zato što sam diplomirala na vinarstvu...  Zato me i zanimalo kako izgleda razgovor za posao, a koliko vidim da postoji i ispit...  :)
Pa ti si profesionalni pijanac........sa diplomom.

Offline LO

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #16 on: 01/December/2010 »
Da... :yeah:

Offline LkLdKL

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #17 on: 02/December/2010 »
a sto vele sommelieri, kako je njima? kako im se svida posao?

Posao je izuzetno dobar, ja sam sada krenuo na treninge za somelijera kod cellar mastera, i mogu reci da je ok, imam knjigu od 400 stranica koju moram da procitam !!

Ako idete na interviju , pitace vas regije, stari svet i novi svet, koji sve tipovi grape-a postoje, razlika izmedju sweet i dry vina, morate znati dobro taste-iranje vina !!! Ma punoo stvari, ali zato im je plata 3000-4000 $ i zezaju se, nema special cleaninga, ustvari, ciste wine celler i to je to, smesno !!! Evo slucaja da su dosla kod mene dva nasa coveka na tu poziciju , jedan hrvat i jedan makedonac, ali imaju dosta iskustva jer su pre radili taj posao, ali ostali somellieri ih ne gotive, kazu da su potplatili agenciju sto su dosli prvi ugovor i to na poziciju somelliera :)))
Jer je svaki od njih prvo radili kao bar serveri ili bartenderi i tek onda nakon testa presli u somelliera !!!

Etooo ako neko ima pitanja, rado cu odgovoriti !! E da ako birate Carnival ili Celebrity , Celebrity bolje plate, i neces potrositi toliko para koliko na Carnivalu, imam dvoje ortaka kazu da se ne secaju ugovora na Carnivalu .... :))))

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #18 on: 04/December/2010 »
Slazem se. Osobno znam decka sa Dream koji je iso prije par dana iz srbije je. Primio je oko 3000 dolara sad u 11 misec i to kad je low seson.

Raspored im je boli glava. Kinta dobra. Osobno u mom departmentu u baru sto se tice ti promocija i gluposti jako tesko je dobit promociju osim ako nisi zgodna koka. Recimo jedna ruskinja dosla na Dream i menadjer nonstop oko nje i pitan ja nju kako joj itd. Kaze kak joj mendadjer jako puno pomogo itd.

Dok zato meni qrac. Josh me izribo jer mi nije nesht objasnio i ja zaj*** bio ka sam doso na brod. Po curi jednoj poslo mi poruku da skladiste nesh rasortiram. Napravio ja ceko poziv da mi rece da nesht nije dobro. Ali ae nije me zvao, val bilo oke. Uglavnom zivot laksi curama na brodu. Svi oko njih titraju jer ih u pravilu manje od muski.

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #19 on: 04/December/2010 »
Svi oko njih titraju jer ih u pravilu manje od muski.
Jedan od razloga...

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #20 on: 04/December/2010 »

 Evo slucaja da su dosla kod mene dva nasa coveka na tu poziciju , jedan hrvat i jedan makedonac, ali imaju dosta iskustva jer su pre radili taj posao, ali ostali somellieri ih ne gotive, kazu da su potplatili agenciju sto su dosli prvi ugovor i to na poziciju somelliera :)))
Jer je svaki od njih prvo radili kao bar serveri ili bartenderi i tek onda nakon testa presli u somelliera !!!

\

Tako je to bilo prije, logican slijed, bar boy - bar waiter - bar tender i onda sommelier...
Ja sam direktno upao na Celebrity kao bar tender i mnogima nije bilo pravo, razumijem to jer je bio dugi niz za promociju i onda dodjem ja kao padobranac Kad sam ja radio za njih, nije bilo sanse da neko izvana odmah dodje kao novi za sommeliera...
Potplatili agenciju ? ? ? Mozda preplatili...

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #21 on: 07/December/2010 »
Ma shta nemozesh. Samo odesh na razgovor za poso i to je to. Ak znash znash. Nema tu cile mile.

Btw kaki je celebrity za bartender i somelijere?

Bartenderi trenutno na carnival dream sad u low seson oko 2500 imaju. Somelijer oko 3000.

Offline sinisa85

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #22 on: 07/December/2010 »

Etooo ako neko ima pitanja, rado cu odgovoriti !!

pozdrav, sta bi konkretno od literature i web strana preporucio za one koji bi presli sa bartender-a na somelijera? Jel obavezna diploma sommeliera ili kompanije pruzaju dodatni trening? Naravno, podrazumeva se da je aplikant iskusan bartener.

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #23 on: 08/December/2010 »
Ma shta nemozesh. Samo odesh na razgovor za poso i to je to. Ak znash znash. Nema tu cile mile.

Btw kaki je celebrity za bartender i somelijere?

Bartenderi trenutno na carnival dream sad u low seson oko 2500 imaju. Somelijer oko 3000.

 Davno je to bilo i ne zelim da te slazem, znam da smo jako dobro radili jer je bilo posla preko glave, 7 dana po Karibima pa se pilo sve u sesnaest ! Znam da su sommelieri imali barem $1000.00 vise od nas s puno manje rada ( ujutro nista, popodne samo neki na rucku a udarna je bila vecera ). Mozda ekipa iz bara s Celebritya moze odgovoriti ?

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #24 on: 11/December/2010 »
Nije uopce tesko biti somelijer ljudi moji. Nije to neki 5 star restoran u europi. To je carnival.

Ne traze oni nisht sem nekog certifikata koji vam uspinjaca sredi u 3 dana i dash im 200 eura. Provjereno 100%.

Jedan lik radi ko somelijer a ne pije alkohol nikako. Neki indijac. Vjera mu brani. Shta bi on trebo reci i taj koji ga zaposlio.

Hmm...ma i ja 7 dana po karibima picim al qrac, nema nesht para. Jedan cruz istocni a jedan zapadni.

A shta ti sad radish ikarus?

Offline Ikarus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #25 on: 11/December/2010 »
Nije uopce tesko biti somelijer ljudi moji. Nije to neki 5 star restoran u europi. To je carnival.

Ne traze oni nisht sem nekog certifikata koji vam uspinjaca sredi u 3 dana i dash im 200 eura. Provjereno 100%.

Jedan lik radi ko somelijer a ne pije alkohol nikako. Neki indijac. Vjera mu brani. Shta bi on trebo reci i taj koji ga zaposlio.

Hmm...ma i ja 7 dana po karibima picim al qrac, nema nesht para. Jedan cruz istocni a jedan zapadni.

A shta ti sad radish ikarus?

Ne kontam, kako onda moze uopce raditi taj posao ???
Po nekoj logici bi trebao ( uz miris i boju ) probati i okus vina da preporuci gostu ??? Nekazem da se mora opijati tamo ali bi trebao probati to vino, zato i nose one metalne privjeske za degustaciju.

Ja sam u baru bio 1999/2000. i bilo je brdo para, onda je dosao 9/11. i kvaliteta gostiju se srozala dramaticno, tako i nase zarade.

Sad sam u Shore Exu.

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #26 on: 14/December/2010 »
Ako nekoga zanima SERSA (srpska asocijacija somelijea) organizuje profesionalnu obuku i predavanja za somelijee u drugoj polovini januara. Traje 5 nedelja - 3 dana u nedelji teorija itd po 4, 5 sati, cetvrtkom se ide u vinarije na tasting, blind tasting itd. na kraju se polaze test za sertifikat i postaje se clan svetske asocijacije somelijea.
cena: 300 eura.
Sajt: sersa.org.rs
P.S. ja cu ici. Ako nista onda jer volim vino.
P.P.S. Predsednik serse je radio 8 godina na Crystalu kao sommelier, izguglah.

Offline Sandra25

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #27 on: 15/December/2010 »
Pozdrav somelijeri, ja sam si nabavljala neku literaturu za moj college sa broda, pa su mi usput poslali i neki test za somelijera i wine test i tako neke stvari o vinu. Pokusala sam to tu okačiti, ali nije mi htjelo. Pa ako nekog zanima nek mi da posalje mail u my messages pa posaljem to sta imam.  :party: E da, da napomenem, radi se o Carnivalu

Offline Sandra25

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #28 on: 15/December/2010 »
Evo svi koji ste mi poslali mail, provjerite ga...poslala sam vam sve, sretno s učenjem  :haha:

Offline Pu?

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 82
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #29 on: 16/December/2010 »
da ako kome treba ima ja sa CELEBRITY nek sse javi..ispit i rjesenja :)