Author Topic: Somelijer  (Read 89202 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Topsi29

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #30 on: 19/December/2010 »
Ako nekoga zanima SERSA (srpska asocijacija somelijea) organizuje profesionalnu obuku i predavanja za somelijee u drugoj polovini januara. Traje 5 nedelja - 3 dana u nedelji teorija itd po 4, 5 sati, cetvrtkom se ide u vinarije na tasting, blind tasting itd. na kraju se polaze test za sertifikat i postaje se clan svetske asocijacije somelijea.
cena: 300 eura.
Sajt: sersa.org.rs
P.S. ja cu ici. Ako nista onda jer volim vino.
P.P.S. Predsednik serse je radio 8 godina na Crystalu kao sommelier, izguglah.

Pozdrav svima. Izuzetno sam zainteresovan za SERSA - in kurs u drugoj polovini januara. Zanima me, kao neko ko zarko zeli da ode na brod, a nema iskustva kao konobar ili billo sta slicno tome, kakve su mi sanse da, po eventualno zavrsenom kursu, nadjem svoje mesto na nekom od cruiser - a?!  =""

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #31 on: 19/December/2010 »
Zanima me, kao neko ko zarko zeli da ode na brod, a nema iskustva kao konobar ili billo sta slicno tome, kakve su mi sanse da, po eventualno zavrsenom kursu, nadjem svoje mesto na nekom od cruiser - a?!  =""
Ako dobijes sertifikat - jako velike. Ipak, do sertifikata je tesko doci, uopste nije zagarantovano da ces ga dobiti iako si platio 300 e. Sasa mi rece da ljudi polazu i po 5 puta. Znaci akcenat je na kvalitetu obuke (proba se oko 120 - 150 razlicitih vrsti vina na primer). Takodje moras tecno govoriti engleski jer trebas odgovoriti gostu na 101 pitanje o vinu i jelu. itd itd.
Ali ako si motivisan - sve je moguce. Ako zelis ostavi mi neki kontakt pa da se zajedno izakcijamo za ovu obuku i svu ostalu literaturu koja ce nam biti potrebna. Ovo sto mi je Puch ostavio na mailu je odlicno!
Hvala Puch!

Offline Topsi29

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #32 on: 19/December/2010 »
Ako dobijes sertifikat - jako velike. Ipak, do sertifikata je tesko doci, uopste nije zagarantovano da ces ga dobiti iako si platio 300 e. Sasa mi rece da ljudi polazu i po 5 puta. Znaci akcenat je na kvalitetu obuke (proba se oko 120 - 150 razlicitih vrsti vina na primer). Takodje moras tecno govoriti engleski jer trebas odgovoriti gostu na 101 pitanje o vinu i jelu. itd itd.
Ali ako si motivisan - sve je moguce. Ako zelis ostavi mi neki kontakt pa da se zajedno izakcijamo za ovu obuku i svu ostalu literaturu koja ce nam biti potrebna. Ovo sto mi je Puch ostavio na mailu je odlicno!
Hvala Puch!

Odlicno, hvala na informacijama! Moze se slobodno reci da sam vise nego motivisan, imam i par drugara koji su vec na brodu, doduse ne kao semmelier - i, ali dobro. Sto se tice engleskog, vrlo dobro vladam tim jezikom, tokom osnovnog skololovanja imao sam 5, u srednjoj je to islo izmedju 4. i 5.!  oT Bio sam i nekoliko puta u inostranstvu po 15 - ak dana i savrseno se dobro razumeo sa domacinima. Nadam se da je to dovoljno. Za kontakt nije frka, stavise odlicna ideja, svaka pomoc mi je dobrodosla.  :yeah: Ostavicu e - mail, a kasnije mozemo da razmenimo i telefone, da ga ne ostavljam ovako "na izvol'te"...  oT
Pozdrav, javi se kad stignes.
 
topsi29@gmail.com

Offline pomoracxd

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #33 on: 26/December/2010 »
Zanimljiva tema i jako puno zanimljivih misljenja.

1) Fluent Engleski, bez odlicnog engleskog nema sanse dobit posao.

2) Puno ucenja, pitanja na interviewima nisu nimalo lagana, npr. razlika izmedu francuskog i australskog shiraza ( a to je za sommeliera baby pitanje), pa da ne pricamo u pokrajinama u francuskoj, tj. selima, lista od 30-ak random uzetih svjetski poznatih vina za koje trebas znat- sorta grozda, odakle je ,itd. Ajmo dalje, pitanje: kako ide klasifikacija vina u burgundiji, kako u italiji? sta znaci docg?sta je 1855 u svijetu vina? Dali se moze jos negdje proizvest chapmagne osim u francuskoj ( ovo je zanimljivo, odgovor je da :))?Ma vec mi se mozak oznojio kad se sjetim interview-a, uzas.

3) treba vam od 3-5 godina iskustva kao sommelier na kopnu, mozete lagat, al za tu poziciju ce vam provjerit CV, mene su provjerili u detalje!

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #34 on: 26/December/2010 »
E, super, hvala na postu pomorac. Hoces onda da nam se predstavis, ko, sta, odakle, preko koje agencije ides, koja pozicija. Sva ta polja u profilu da bi znali sa kime diskutujemo.
Pozz

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #35 on: 26/December/2010 »
peanutz  :D
ča je  život vengo fantažija

jkrznar

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #36 on: 27/December/2010 »
E, super, hvala na postu pomorac. Hoces onda da nam se predstavis, ko, sta, odakle, preko koje agencije ides, koja pozicija. Sva ta polja u profilu da bi znali sa kime diskutujemo.
Pozz

Potpis, vidim da si radio na istom gradivu kao i ja  ;D

Ne slazem se bas sa svim sto si ti rekao Pomorac. Engleski mora bito OK, nista sada perfekran ( poso su dobili neki ljui sto im je engleski bio tanak dobro). Uci se dosta, al nista sto prosijecan covjek nebi mogao savladati u nekih 2 mjeseca ( gradivo o vinima je extra zanimljivo). Iskustvo neko treba imat, moj CV je bio malo "modificiran" i nitko ga nije provjeravao  -()-

Najvaznije je da se dopadnes osobi koja te intervjuira, to je 80% posla. ja sam imao kombinaciju intervjua i testa, bilo je tesko, al nitko ne trazi da cete znat 100%, ja sam znao nekih cca 70% i dobio sam posao  :yahoo:

Idem za 4 dana na brod, jedva cekam  :rolleyes:

Offline Topsi29

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #37 on: 27/December/2010 »
Potpis, vidim da si radio na istom gradivu kao i ja  ;D

Ne slazem se bas sa svim sto si ti rekao Pomorac. Engleski mora bito OK, nista sada perfekran ( poso su dobili neki ljui sto im je engleski bio tanak dobro). Uci se dosta, al nista sto prosijecan covjek nebi mogao savladati u nekih 2 mjeseca ( gradivo o vinima je extra zanimljivo). Iskustvo neko treba imat, moj CV je bio malo "modificiran" i nitko ga nije provjeravao  -()-

Najvaznije je da se dopadnes osobi koja te intervjuira, to je 80% posla. ja sam imao kombinaciju intervjua i testa, bilo je tesko, al nitko ne trazi da cete znat 100%, ja sam znao nekih cca 70% i dobio sam posao  :yahoo:

Idem za 4 dana na brod, jedva cekam  :rolleyes:


Bravo legendo! Komentar ti je na mestu, vec sam se bio prestravio da je nemoguce zavrsiti kurs i otici na brod...   :nono: Pa ljudi zavrsavaju gradjevinu ili medicinu, a ovde malo - malo pa ne mozes ni kurs od 5 nedelja, a ako ti se kojim slucajem i to posreci, nema sanse da odes na cruiser...  oT Definitivno me je tvoj post debelo oraspolozio...  :banana: Srecan put, svako dobro...  :plovim:

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #38 on: 27/December/2010 »
jkrznar, da li ti imas sertifikat i kako si dosao do njega ako nije tajna? i koliko kosta nesto tako u RH? a sto se iskustva tice, ne verujem da si radio kao somelije, to na Balkanu nije zazivelo, jesam u pravu? pozz

jkrznar

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #39 on: 28/December/2010 »
jkrznar, da li ti imas sertifikat i kako si dosao do njega ako nije tajna? i koliko kosta nesto tako u RH? a sto se iskustva tice, ne verujem da si radio kao somelije, to na Balkanu nije zazivelo, jesam u pravu? pozz

Nije tajna, imam US sommelier lv1 certifikat, 200 eura sam platio kurs, cujem da je sada 250, to vjerovatno ovisi o broju kandidata, 3 dana traje, EP ih organizira, na kraju se polaze test, treba ja mislim 80% ako se ne varam, i dobije se certifikat koji sam naveo.

Ovako: imam 29 godina i 14 godina iskustva u ugostiteljstvu (neprekidnog). Imam B.S. in hospitality and service industry ( zavrsen americki fakultet u dubrovniku). Voditelj sam restorana i mislim da imam vise nego dobre kvalifikacije za posao sommeliera  :rtfm:,  na brod idem jer to hocu, dali cu se vratit  kuci nekon 7 dana neznam, al vrlo vjeorvatno  :haha:

Sa vinima sam dosta radio, radio i vinske karte, al uvijek sa domacim vinima, nikad sa stranim, i to mi je bio veliki hendikep. Al uz malo truda i volje, sve se nauci. Nisam jos na brodu, 31.12. se ukrcavam  :plovim:

Bravo legendo! Komentar ti je na mestu, vec sam se bio prestravio da je nemoguce zavrsiti kurs i otici na brod...   :nono: Pa ljudi zavrsavaju gradjevinu ili medicinu, a ovde malo - malo pa ne mozes ni kurs od 5 nedelja, a ako ti se kojim slucajem i to posreci, nema sanse da odes na cruiser...  oT Definitivno me je tvoj post debelo oraspolozio...  :banana: Srecan put, svako dobro...  :plovim:

Drago mi je sto sam pomogao, u pravu si, nije to znanstvena fantastika, recimo kao jedan ispit na fakultetu, nista teze  :embarrased:

Moj je kurs trajao 3 dana, 200 ili 250 eura, a za taj kurs se obratite EP-u!

Offline Fox

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #40 on: 28/December/2010 »
Pozdrav Jkrznar  :uzdravlje:

Daj nam malo opisi sam taj test za US certifikat???
I opisi nam sam interview (sta su te pitali,kakav je taj test i ostale stvari)
Mislim da bi puno pomoglo jer je malo ljudi na pozociji sommelier sa ovih prostora.

I sve najbolje za novogodisnju noc (na brodu)  ::yes::

jkrznar

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #41 on: 28/December/2010 »
Pozdrav Jkrznar  :uzdravlje:

Daj nam malo opisi sam taj test za US certifikat???
I opisi nam sam interview (sta su te pitali,kakav je taj test i ostale stvari)
Mislim da bi puno pomoglo jer je malo ljudi na pozociji sommelier sa ovih prostora.

I sve najbolje za novogodisnju noc (na brodu)  ::yes::

Sto se tice testa, test je tipicno americki ( fill in, zaokruzivanje, nabrajanja, itd.).

3 dana na tecaju ucis najvaznije stvari, ja sam imao srecu da mi je tecaj vodio aleksandar iz EP-a, i vrhunski sam naucio i spremio me za interview nevjerovatno. Prvi interview sam pao, bilo je to za Celebrity ja mislim, dok sam se za ovaj za Oceaniu spremio maksimalno, tako da su Celler master i F&B sa broda, nakon sto je zavrsio interivew poslali u EP mail da su impresionirani bili sa nama cetvoricom koji su bili na brodu, i sva smo cetvorica dobili posao.

E sada, pitanja za certifikat. To gradivo ucis ta tri dana, ucis najbitnije, i to ti dode i u testu . Imas skriptu od US sommelier ass. od nekih cca 120 strana. Al ja sam isao kao pocetnih ( mislim pocetnik u znanju o stranim vinima) i u ta tri dana bez problema savladao gradivo da prodem na testu. Ako se ne varam imao sam 26 tocnih od 30 pitanja. To nije nesto strasno.

E sada intervjui, e to je malo teze  oT

Moj prvi interview za celebrity nisam prosao, bio sam malo pripit, skype interview,krava neka sto me intervjuirala, stvarno lose iskustvo. Pitanja: kako organizirate wine tasting? koja je razlika izmedu francuskog chardonnaya i australskog,  da pricam o burgundiji i vinima iz te regije, uglavnom interview nije bio bas tezak, ta glupaca je imala tanak i nerazgovijetan engleski skroz, mene bilo sram koliko sam tu jaci od nje. I naravno malo je zabeknula kad je cula da imam americku diplomu u hospitality-ju, i tako, uhvatila me na zub i oborila zbog gluposti, krava latvijska  :haha:

I sljedeci interview, zbog kojeg mi je ova latvijska krava bila malo draza, nasao sam kompaniju koja me odusevila, Oceania cruises.

Dosli nas 4 na brod koji je dosao u Dubrovnik (moj hometown). Ugostili su nas lijepo, prije testa i ikakvog inteview-a su nas vodili u razgledavanje broda ( Craig- Celler master koji nas je sve odusevio) i to je trajalo nekih 2 sata. nakon toga interview i test. Interview je bio ugodan, vise je Craig pricao o poslu Sommeliera na brodu, nego je nas ispitivao. Moje jedino pitanje na interviewu je bilo: Po cemu je poznata 1855. Na sekund sam se usrao, al onda se sjetio. Aleksandar hvala ti! uglavnom to je prva klasifikacija vina u bordeauxu, znao sam 4 od 5 sela, i lik je bio extra zadovoljan. I samo sa koje se strane prezentira vino, i kako se sluzi. To je bilo to.

I sada test, tezak do boli, barem jest meni bio  :hehe:

Uglavnom tesko, ovako, nabrojeno jedeno 20-ak imena vina, nikad cuo za ta vina,  i sada da mi recemo odakle je to vino, koje grozde,mislim da sam samo jedno znao  :haha:
Tih teskih pitanja se i ne sjecam, bila je lista sa skoro svim najpoznatijim regijama u svijetu i da nabrojim koje je bijelo a koje crno grozde najtipicnije za tu regiju,
Bilo je standard lakih pitanja kao Champagne, 5 najpoznatijih regija u francuskoj da nabrojimo, kako se sluzi vino, koje vino bi preporucili uz neko jelo (nikad cuo za to jelo), sta je fortified wine, sto je organic wine (pojma nemam  :haha:), da nabrojis barem 3 vrhunska sampanjca, razlika izmedu Pouilly Fume i Pouilly Fuisse vina, sta je Chateau d"Yquem, i tako, bilo je masu pitanja, 4-5 stranica.

Nakon toga smo isli u crew gdje smo mogli rucat, popit kavu, itd.

Popodne smo dobili informaciju da su impresionirani sa nama, a u roku 2 dana miami nam je javio da smo sva 4 dobila posao, i to je to, jos 3 dana do broda, lud sam  :yahoo:

Ako treba jos sto, slobodno me potegnite za jezik  :rofl:

Offline Topsi29

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #42 on: 28/December/2010 »
Sto se tice testa, test je tipicno americki ( fill in, zaokruzivanje, nabrajanja, itd.).

3 dana na tecaju ucis najvaznije stvari, ja sam imao srecu da mi je tecaj vodio aleksandar iz EP-a, i vrhunski sam naucio i spremio me za interview nevjerovatno. Prvi interview sam pao, bilo je to za Celebrity ja mislim, dok sam se za ovaj za Oceaniu spremio maksimalno, tako da su Celler master i F&B sa broda, nakon sto je zavrsio interivew poslali u EP mail da su impresionirani bili sa nama cetvoricom koji su bili na brodu, i sva smo cetvorica dobili posao.

E sada, pitanja za certifikat. To gradivo ucis ta tri dana, ucis najbitnije, i to ti dode i u testu . Imas skriptu od US sommelier ass. od nekih cca 120 strana. Al ja sam isao kao pocetnih ( mislim pocetnik u znanju o stranim vinima) i u ta tri dana bez problema savladao gradivo da prodem na testu. Ako se ne varam imao sam 26 tocnih od 30 pitanja. To nije nesto strasno.

E sada intervjui, e to je malo teze  oT




Moj prvi interview za celebrity nisam prosao, bio sam malo pripit, skype interview,krava neka sto me intervjuirala, stvarno lose iskustvo. Pitanja: kako organizirate wine tasting? koja je razlika izmedu francuskog chardonnaya i australskog,  da pricam o burgundiji i vinima iz te regije, uglavnom interview nije bio bas tezak, ta glupaca je imala tanak i nerazgovijetan engleski skroz, mene bilo sram koliko sam tu jaci od nje. I naravno malo je zabeknula kad je cula da imam americku diplomu u hospitality-ju, i tako, uhvatila me na zub i oborila zbog gluposti, krava latvijska  :haha:

I sljedeci interview, zbog kojeg mi je ova latvijska krava bila malo draza, nasao sam kompaniju koja me odusevila, Oceania cruises.

Dosli nas 4 na brod koji je dosao u Dubrovnik (moj hometown). Ugostili su nas lijepo, prije testa i ikakvog inteview-a su nas vodili u razgledavanje broda ( Craig- Celler master koji nas je sve odusevio) i to je trajalo nekih 2 sata. nakon toga interview i test. Interview je bio ugodan, vise je Craig pricao o poslu Sommeliera na brodu, nego je nas ispitivao. Moje jedino pitanje na interviewu je bilo: Po cemu je poznata 1855. Na sekund sam se usrao, al onda se sjetio. Aleksandar hvala ti! uglavnom to je prva klasifikacija vina u bordeauxu, znao sam 4 od 5 sela, i lik je bio extra zadovoljan. I samo sa koje se strane prezentira vino, i kako se sluzi. To je bilo to.

I sada test, tezak do boli, barem jest meni bio  :hehe:

Uglavnom tesko, ovako, nabrojeno jedeno 20-ak imena vina, nikad cuo za ta vina,  i sada da mi recemo odakle je to vino, koje grozde,mislim da sam samo jedno znao  :haha:
Tih teskih pitanja se i ne sjecam, bila je lista sa skoro svim najpoznatijim regijama u svijetu i da nabrojim koje je bijelo a koje crno grozde najtipicnije za tu regiju,
Bilo je standard lakih pitanja kao Champagne, 5 najpoznatijih regija u francuskoj da nabrojimo, kako se sluzi vino, koje vino bi preporucili uz neko jelo (nikad cuo za to jelo), sta je fortified wine, sto je organic wine (pojma nemam  :haha:), da nabrojis barem 3 vrhunska sampanjca, razlika izmedu Pouilly Fume i Pouilly Fuisse vina, sta je Chateau d"Yquem, i tako, bilo je masu pitanja, 4-5 stranica.

Nakon toga smo isli u crew gdje smo mogli rucat, popit kavu, itd.

Popodne smo dobili informaciju da su impresionirani sa nama, a u roku 2 dana miami nam je javio da smo sva 4 dobila posao, i to je to, jos 3 dana do broda, lud sam  :yahoo:

Ako treba jos sto, slobodno me potegnite za jezik  :rofl:



Da li preporucujes iskljicivo strane kurseve ili moze da prodje i ovako nesto?  :nokti:

http://www.sersa.org.rs/

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #43 on: 28/December/2010 »
Moj prvi interview za celebrity nisam prosao, bio sam malo pripit, skype interview,krava neka sto me intervjuirala, stvarno lose iskustvo. Pitanja: kako organizirate wine tasting? koja je razlika izmedu francuskog chardonnaya i australskog,  da pricam o burgundiji i vinima iz te regije, uglavnom interview nije bio bas tezak, ta glupaca je imala tanak i nerazgovijetan engleski skroz, mene bilo sram koliko sam tu jaci od nje. I naravno malo je zabeknula kad je cula da imam americku diplomu u hospitality-ju, i tako, uhvatila me na zub i oborila zbog gluposti, krava latvijska  :haha:
Odlican ti je ceo post, ali molim te, pojasni nam, zasto te je konkretno oborila i kako je uopste tekao razgovor. Pitam te jer je Celebrity jako dobar za sommelier-e a i imaju otvoren job add za ovu poziciju vec duze vreme na njihovom sajtu.
Hvala, pozz

jkrznar

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #44 on: 28/December/2010 »
Odlican ti je ceo post, ali molim te, pojasni nam, zasto te je konkretno oborila i kako je uopste tekao razgovor. Pitam te jer je Celebrity jako dobar za sommelier-e a i imaju otvoren job add za ovu poziciju vec duze vreme na njihovom sajtu.
Hvala, pozz

Neznam sad razlog 100%, nisam joj se svidio, znao sam solidno, al eto, svi prosli osim mene  :rofl:


Da li preporucujes iskljicivo strane kurseve ili moze da prodje i ovako nesto?  :nokti:

http://www.sersa.org.rs/

Nemam pojma, to bi isto trebao vidjet sa agencijom za ukrcaj, kompanije traze neki certifikat, a dali je taj SERSA dovoljan za njih stvarno neznam.

A sto se tice ovoga sto znam, na Celebrityu je 13% od prodaje, a na Oceaniji 18% od prodaje, pa ti razmisli malo  :embarrased: