Author Topic: Somelijer  (Read 89277 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline olja

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #60 on: 05/February/2011 »
da naravno ali papir da si "certifikovani sommelier "od strane americke asocijacije somelijera ili papir za" certifikat founder level" us sommelier
jer ja sam prosl mesec u zg zavrsila founder level koji traje 3 dana 250eur a da bih dobila da sam certifikovani sommelier moram da idem dalje na taj sto traje 5 dana 500-600eur !??? da li me razumes sada na sta sam mislila samo se pitam da li sam  oT ako je ovaj u bg bolji a za iste pare -()-
jos jedno pitanjce da li znas nesto o poziciji winetender na royalu koliko se radi i zarada thnx

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #61 on: 05/February/2011 »
Razumem ja tebe i odgovorio sam ti na pp i jeste bolji taj u Beogradu jer nema veze sa brodovima nego te stvarno nauce i teoriji i tasting-u...

Offline Muchko

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #62 on: 15/February/2011 »
Hello ekipa,
prijavio sam se na školovanje za Sommeliera i idem idući tjedan u ZG.

Zanima me dali je itko otišao kao Sommelier na prvi ugovor??

Imam iskustva u ugostiteljstvu, prodaji i vinima ali naravno da je zrno sumnje uvijek prisutno...

Dali mi je pametno ulagati 250€ sad kad nemam novaca ako su mi jako jako male šanse da ću upasti na prvi ugovor kao sommelier?   

HEEELP     :uzdravlje:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Somelijer
« Reply #63 on: 15/February/2011 »
to ti je jako dobra investicija, certifikati se cijene
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Costarico

  • Registered
  • *
  • Posts: 179
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #64 on: 15/February/2011 »
Ovdje u Sarajevu Udruženje somelijera orzanizuje ispite jednom mjesečno, međutim ne postoji nikakav kurs prije tog ispita, već postoji skripta iz koje se uči, a na kraju se polaže test! Naravno na kraju ko položi test dobije certifikat! E sad postoji jedna mala začkoljica..ukoliko piše datum na tom certifikatu, mislim da će neko teško primiti tako "sviježe postalog" somelijera ili možda hoće?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Somelijer
« Reply #65 on: 15/February/2011 »
Ljudi od tog certifikata se može bajka nad bajkama složit, bitno je da imaš neko parče papira, ameri to jako vole.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Costarico

  • Registered
  • *
  • Posts: 179
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #66 on: 15/February/2011 »
Samo još da dodam da sam upoznao jednog lika iz Srbije na intervjuu za Uniworld u Zagrebu koji je radio kao somelijer na Carnivalu i on mi reče da je na kraju izlazio od 4000 - 5500 dolara, al' da se prijavio za riječne brodove, zbog blizine i godišnjeg odmora, jer se oženio! Sve to lijepo zvuči, al' mi ta plata malo čudna...malo mi je to previše, a i da sve to napusti..hmmm..ne znam?  ""]]

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #67 on: 15/February/2011 »
Samo još da dodam da sam upoznao jednog lika iz Srbije na intervjuu za Uniworld u Zagrebu koji je radio kao somelijer na Carnivalu i on mi reče da je na kraju izlazio od 4000 - 5500 dolara, al' da se prijavio za riječne brodove, zbog blizine i godišnjeg odmora, jer se oženio! Sve to lijepo zvuči, al' mi ta plata malo čudna...malo mi je to previše, a i da sve to napusti..hmmm..ne znam?  ""]]

Taj laze. Sto posto. Znam 5 sommeliera sa Carnivala (1700-3000 usd) i jos par sa Celebrity-ja (2500 - 3500) , jkrznar na Oceania kaze da zaradi oko 3000 itd, decko koji sada radi za Todi GH je zaradjivao oko 4000 - 5000 ali na Silversea. Na mrtvom Carnivalu je jos i najmanji prosek.

Ljudi od tog certifikata se može bajka nad bajkama složit, bitno je da imaš neko parče papira, ameri to jako vole.

Istina ziva. ALI! pitaj ih sta ce posle tamo? Ako imas papir a nemas znanje - popices demotion u ass. waiter ili kuci. Pa biraj.
Govorim o ovom instant kursu by EP od tri dana, sta tu mozes nauciti?

Offline Costarico

  • Registered
  • *
  • Posts: 179
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #68 on: 15/February/2011 »
Ma naravno...bilo mi sumnjivo odmah da je toliko zarađivao!
A što se tiče ovih kurseva sa skriptama i bez praktičnih vježbi i ja mislim da to raja može okačiti mačku o rep, ukoliko praktično ne prođu kroz sve to! Ne možeš kroz skriptu prepoznati ukus nekog vina, moraš ga probati!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Somelijer
« Reply #69 on: 15/February/2011 »
Ako imas papir a nemas znanje - popices demotion u ass. waiter ili kuci. Pa biraj.
Govorim o ovom instant kursu by EP od tri dana, sta tu mozes nauciti?

ne znam niti jedan takav slučaj, po mojem iskustvu - jednom kada se dočepaš broda, svaki posao se nauči u tjedan dana.
Goste ne zanima da ima pričaš bajke o vinima, nego otvori bocu pred njima i bjež, ne smetaj, jedino za onaj "wine tasting" naštrebaš šta treba.
Ja znam cure koje su od dosade čitale knjige za vrijeme smjene, toliko su posla imali.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Muchko

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #70 on: 16/February/2011 »
Ja koliko sam skužio da na školovanju u EP-u ima teoretski i praktični dio. Svjestan sam da se nemože posao naučiti za dva dana ali smatram da me mogu dobro usmjeriti. Radio sam sa Amerikancima na Hvaru i znam koliko ih je lako zadiviti samo treba doći do tamo i to me brine... Ako ne upadnem kao Sommelier uvijek mogu otići kao bilo što drugo...  hehe

A i dobro šef kaže - imam papir pa kad tad ću ga moći izvući i mahat s njime negdje... ;)

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #71 on: 16/February/2011 »
Samo mala digresija: kad sam bio na predintervjuu u Kouzonu decembra, pojavio se jedan lik koji je ispred agencije visio sa nama ostalim kandidatima, i u jednom trenutku je odvalio: "Brate, prijavi se za somalijca, tu su pare!!"  :rofl: :rofl: :rofl: :haha: :haha:



“Go ahead, make my day”

Offline Muchko

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #72 on: 16/February/2011 »
hahahahahahaha     :rofl:  :rofl:

dakle ode ja u somalijce..... jedino što sam malo prebijel...

dragi forume - hoće li me primiti kao somalijca iako sam bijel ko sir??


hahahahahaha  :rofl:   :rofl:   :rofl:

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #73 on: 23/February/2011 »
Heh, citam ovaj reseni test koji je mi je Puch poslao i ne verujem da su napravili par gresaka.

Elem, pitanje 16. Chateauneuf du Pape nije iz Bordoa nego iz doline Rone.
pitanje 26. Glavna sorta koja se koristi u Riohi nije tempraniljo nego Garnacha Tinta.
Pitanje 60. - postoji i tzv. ruralni metod pravljenja penusavih vina, znaci 5 ukupno.

P.S. Ako vas pitaju na intervjuu da li severna Afrika spada u stari svet vi recite NE (iako bih rekao da spada).
P.P.S. Ako vas pitaju da li se sampanjac pravi van Sampanje, vi recite DA, pravi se.

Offline LkLdKL

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #74 on: 24/February/2011 »
Heh, citam ovaj reseni test koji je mi je Puch poslao i ne verujem da su napravili par gresaka.

Elem, pitanje 16. Chateauneuf du Pape nije iz Bordoa nego iz doline Rone.
pitanje 26. Glavna sorta koja se koristi u Riohi nije tempraniljo nego Garnacha Tinta.
Pitanje 60. - postoji i tzv. ruralni metod pravljenja penusavih vina, znaci 5 ukupno.

P.S. Ako vas pitaju na intervjuu da li severna Afrika spada u stari svet vi recite NE (iako bih rekao da spada).
P.P.S. Ako vas pitaju da li se sampanjac pravi van Sampanje, vi recite DA, pravi se.

Chateneuf-du-Pape je apelacija iz bordoa pravi se od blenda 3 sorte grozdja , Syrah , Grenache and Morvedre !!!
Glavni grape varaity koji se koristi u Rioji i koji je najzastupljeniji je Tepmranillo   evo procitaj ovo
"The principal grape in Rioja is Tempranillo (tem prah NEE yoh), Spain’s greatest red variety. But regulations permit another three varieties for reds — Garnacha (Grenache), Graciano (Carignan), and Mazuelo — and red Rioja wine is typically a blend of two or more varieties. Regulations aside, some producers now also use Cabernet Sauvignon in their red Rioja. "

South Africa pripada novom svetu naravno !!!

Znas li zasto pripada novom svetu ?!? Sta ako te pita koja je razlika izmedju New World vs Old World ?!?!  Odmah ces znati odgovor zasto South Africa pripada New World wines !!!!!

A ako te pita gde se to jos Champagne pravi sta ces reci ?! Svuda po svetu ?!  :haha:
Ne champagne se ne pravi nigde sem regije Champagne u Francuskoj jer po apelaciji nije dozvoljeno da se ni Champenoa metod koristi van ove regije !!!
Ali se zato sparkling wines proizvodi svuda po svetu !!! Cava se proizvodi samo u SPaniji, Asti samo u Italiji , a Chapmagne samo u Francuskoj !!

ako imate neko pitanje post !!! Pozdrav