Author Topic: Somelijer  (Read 89354 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #90 on: 28/May/2011 »
Possible questions for an RCCL sommelier interview:

1. Explain to the guest differences between Old and New World wine (not just geografic but in styles and aromas).
2. Describe your favourite wine (as a sommelier would, so use the unified aroma glossary and terminology).
3. Difference between French and American Chardonnay (you can talk all you want to but I finished effectively with one word - OAK)
4. How would you organize a wine tasting (step by step - every step is important).
5. How would you sell a bottle of wine to a guest that doesn't drink wine (show your selling skills and passion about wine).
6. Pair NY steak with wine (think outside the box - yes, robust full bodied cabernet would be a first choice but keep in mind that you have to give few options to the guest. Think Rhone Valley syrah, or a meritage or maybe even merlot if the steak is rare).

Be positive, relaxed, smile, keep eye contact and good luck :)

Offline Fox

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #91 on: 28/May/2011 »
Svaka cast Peanutz na dobijenom poslu  ::bin-laden::

Mene zanima da li si polagao neki sertifikat kod EP-a pre samog interview ili si imao neki drugi sertifikat i je li on obavezan kao preduslov za izlazak na interview??!
I ako si ga polagao ako mozes malo da nam objasnis celu proceduru pre samog interview?

Jos jednom bravo Peanutz  ::yes::

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #92 on: 28/May/2011 »
Pa ovisi ti, ak bash neznash puno o vinima trebo bi polozit nesto. Ja bi trebo, poima neam, kad sam dobio na prosli intervju za crystal dva pitanja o vinima i to josh za bar waitera moro sam guglat da bih odgovorio.  Nije obavezan, ak si radio, ak si sposoban shta ce ti neki tam crni certifikat.

Neznam shta bi ti reko prije intervju. :D. Dojesh, cekash, trema te, ujesh, dobish poso il ne dobish.

Uglavnom kad sam ja bio ima misec i po dana ovi iz RCCL ribaju na intervju i nemoze ko bilo dobit poso somelijera, na cijeni je posal ko fol. Dok recimo Carnival samo opusteno. Nece te tam puno gnjavit. Nemojte se zavaravat ima na carnivalu love somelijer. I sumnjam da neke razlike velike ima u zaradi. Jedino na carnivalu ima malo somelijera dok recimo na drugim kompanijama drukciji ustroj u dining roomu pa ih ima vise al sto se love tice doje na isto. Somelijer amo ili tamo.


peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #93 on: 28/May/2011 »
Hvala :) Hm, da sam na tvom mestu uradio bih ovako:
Zavrsio bih taj EP-ov sertifikat iz vise razloga:
1. Zato sto ga vodi Aleks iz EP-a, zato sto je Aleks jako cool lik i objasnice ti sustinu i celu pricu oko toga. On je pozvan da o tome govori jer njegov Linked In profil kaze da je radio kao Travelling Bar manager na Celebrity-ju, ja verujem da je tako.
2.Tako ces brze doci do intervjua preko EP. Oni ne zahtevaju bas da imas njihov cert ali zasto da ne - nije skupo a dobijes zvanje American Sommeliera, tehnicki.
Mozes naravno da apliciras i preko Sea Agency, kako tebi drago, OK je ici preko oboje.

Onda, zavrsis neki WSET level, jer je medjunarodno priznat. Imas u Beogradu, skola se zove Belvin. Procitaj vise o tome na belvin.rs

Definitivno moras da odes na neki sajam vina i da posetis sto vise tastinga, da naucis neke trivijalne pricice o istoriji vina da bi imao sta da pricas gostima dok ih posluzujes. Ako imas para zavrsi i SERSA kurs, cisto da uletis u tu ekipu koja organizuje svasta nesto sirom Srbije a i tokom trajanja obuke posecuju se vinarije.
Jbg, treba uloziti bar 1000e u celu tu pricu ali se visestruko isplati kasnije, plata ide od 2700 do 3500 USD, svaki port si off, radis u Cellaru i Wine Barovima koji su malo skuplji pa ti ne dolaze klosari, nemas neki special cleaning, itd.
E, sada, malo su ga oni zakomplikovali sa nazivima pozicija ali na intervjuima ako prodjes dobro, dobijes Cellar Master/Winetender (RCCL) znaci rotiras se po tim specijalnim barovima i podrumu, ako ne prodjes dobro, dobijes Cellar Coordinator poziciju (RCCL) ili sommelier (Celebrity). Ili jednostavno ne prodjes uopste :D

Ko me jos nesto pita dabogda mu tetka postala stric ;)

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #94 on: 28/May/2011 »
Izvinjavam se zbog duplog posta. Odgovori koje sam ja dao su moji i ne moraju biti tacni.  saveti koje sam dao su takodje moji i takodje ne moraju biti tacni. ako neko misli da je bolje nesto drugo reci ili uraditi, neka postuje slobodno. :)

Offline Fox

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #95 on: 29/May/2011 »
Peanutz znas li mozda da li ovaj sertifikat sto se polaze kod Alexa u EP-u ima i u BG-u??!
Jer vidim da na sajtu: http://www.ussommelier.com/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=16  ima kao lokacija i Beograd ali da su zadnji kurs imali jos u avgustu prosle godine...
Znas li nesto o tome?!

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #96 on: 29/May/2011 »
Pa jeste, drze oni obuke i u Srbiji i u Crnoj Gori (Budva), ali stvarno ne znam kada ce i da li ce biti sledece. Pitaj Alexa, OK je on decko, ljubazan...

Offline dzoni22

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #97 on: 09/June/2011 »
da li neko mozda ima alexov  mail ili kontakt telefon?

peanutz

  • Guest
Re: Somelijer
« Reply #98 on: 09/June/2011 »
dzoni:  aleksandar@employment-power.com

E, sada, update: Kao sto rekoh odradio sam intervju sa Aukse, prosao ga i receno mi je da ce me zvati neka Naomi da porazgovaram i sa njom o nekim opstim stvarima i o poziciji, brodu i datumu polaska. Medjutim :D

Stize mi mail od nekog Erika Intermilla gde mi kaze da je Naomi zauzeta i da ce me on zvati na telefon da popricamo kada god meni odgovara, samo da mu javim.. Reko' OK.. Izguglam ga da vidim da nije mozda neki scam? ne, on radi kao Beverage Manager na Royalu a pre toga je radio kao F&B Manager u - Ritz-Carltonu u Las Vegasu!!!!!!!
Imam neki feeling: prs'o sam. Nisam bio daleko od istine :D Zove me baja, predstavi se, i krene tako da me reseta pitanjima, posle 45 min sam bio gola voda :D Mislim da sam i suzu pustio na kraju :haha:

To su bila pitanja tipa: Sta je Clos du Mesnil? ja mu kazem sampanjac koji prodaje Krug i da bih ispao Novak Djokovic kazem mu da je to top sampanjac top negocianta koji je u vlasnistvu LVMH korporacije ali da je skup jer Clos je naziv za vinograd koji je oivicen zidicem koji sprecava vetar i nanose prasine na lozu i grozdje pa je plod superiornog kvaliteta.. Sumnjam da vise od 5 winetendera sa Royala zna sta znaci clos ali ne je*e on zivu silu, pita me: -Dobro, ali kakav je to sampanjac? -Blanc de Blanc. -Sta to znaci? -Znaci da je napravljen od belog grozdja. -Pa koje je to belo grozdje? -Pa moze biti samo Chardonnay. (iako sam mu 2 min pre toga rekao koje su tri sorte dozvoljene u Champagne regiji). Ta njegova stupidna pitanja sam shvatio kao provokaciju i iskulirao ga. Medjutim, lik nastavlja: Sada cu ti dati par jela pa mi ti reci sta bi posluzio. Prvo jelo jastog u obicnom butter sauce-u.. Mislio sam da je trik pitanje pa sam mu rekao da cu da posluzim ono sto gost poruci (to je najvaznije pravilo znaci ako gost hoce da jede hamburger i Chateau Lafite ili Fillet Mignon i proseco ima da mu posluzite a ne da pametujete kako se to "ne slaze"). Lik kao, ma OK znam to, ali ipak reci cisto da vidim kako razmisljas.. "Isparingujem" mu DESET jela i na kraju dolazi pitanje: sta bi preporucio uz burito i guakamoli? Ja vec polu iznerviran kao iz puske kazem: preporucujem PIVO! i pocnem da se smejem.. Pocne i Erik da se smeje i od tada mi je postavljao normalna pitanja: razlika izmedju Alsace i German Reislinga, koje sorte su dozvoljene u Bordou, koje u Rioji, od koje je sorte Chianti (pitao je od koje, u jednini, a kjanti je blend) a koje Hermitage (ista prica), i opet kako bih organizovao tasting i kako bih predstavio vino, kako bih resio situaciju kada jedan bar ne radi dobro a ostalih 5 rade, kako bih organizovao cellar gde radim, itd.
Zakljucak je da je jako zadovoljan i iznenadjen mojim znanjem, da ce me Naomi zvati ali ne zna kada tacno jer je prezauzeta ali da ipak misli da ce to biti uskoro jer opet misli (ali nije siguran, yeah right ;)da imaju neke otvorene pozicije... Samo treba da se malo opustim, sto sam mu ja opravdao losom vezom i time da sam navikao na eye contact kada pricam sa nekim, i kao odgovor sam dobio: yeah, ur right, but what can we do...

P.S. Mislim da ce mi ovo biti jedan od poslednjih postova na forumu jer mi se cini da ce ova zajednica skliznuti ili biti transformisana u placeni oglas tzv. "Hiring Partnera" koji ce i ovde (a poceli su) siriti pogresnu (ulepsanu) sliku o sebi... Bez uvrede Sefe...

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Somelijer
« Reply #99 on: 10/June/2011 »
@peanutz, kada ti budeš radio besplatno na Royalu, i ovaj forum će biti besplatan za reklamiranje  :rolleyes:

kada Employment Power, Sea, i ostali uspiju naskupiti dovoljno para za reklamu na forumu, neka se jave  :D

Zbogom i Sretno  :uzdravlje:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Muchko

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #100 on: 10/June/2011 »
dakle kao što već napisah dobio sam posao Sommelier/Wine Steward na Oceania Cruise Lines na brodu Insignia.

05.06. u nedjelju sam imao dogovoren interview na brodu Nautica koji je dolazio u Dubrovnik. Pa ja nebudi mi teško u subotu krenuo prema Dubrovniku. Došao kod kolege i poneo mu litru svoje domaće rakije koju smo odmah to večer i popili  :uzdravlje: U 13:30 sam došao na brod i odmah me na ulazu pokupila ženska (Rumunjka) koja tamo radi kao Cellar Manager. Interview je bio prelagan. Počeli smo pričati o samom mjestu na kojem bi radio i plači i kako je bitan timski rad i naravno o mom prepumpanom CVu i u pola priče prekinem žensku i doslovno kažem: " Da skratimo priču. Moja obitelj ima vinograd i ja sam veliki vinski entuzijast koji zna sve o Hrvatskim vinima i sad želi naućiti sve i o svjetskim vinima. Uvjeren sam da je ovo pravo mjesto za to." Žena mi kaže kako sam dobio posao i provede me kroz brod. Nikakav test mi nije dala niti me pitala išta o regijama ili vinima uopće. Poslodavci vole vidjeti samouvjerenost i maalu dozu bahatosti... Naravno ako je lijepo upakirano. Ali s druge strane bavim se prodajom već više od 6 godina, prvo nekretnine sad automobili, ali mogu reći da najbolje sebe prodajem...    :nokti:
Nakon manje od 24 sata sam dobio mjesto i datum ukrcaja. Dakle 13.07. Amsterdam.

Ja sam se pripremao danima i šrtrebao i patio se...  Da sam znao da će sve ovako biti poneo bi i njoj litru rakije da zalijemo  :)


Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Somelijer
« Reply #101 on: 10/June/2011 »
Neka si ti štrebao i patio se, ne bi bio samouvjeren da nisi.  :uzdravlje:

Quote
Poslodavci vole vidjeti samouvjerenost

Uvijek. Kada vidiš samouvjerenog radnika, to znači da možeš otići na kavu i ostaviti posao njemu na brigu.  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline vukasince

  • Registered
  • *
  • Posts: 142
  • in vino veritas
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #102 on: 18/June/2011 »
e sad i ja imam jedno pitanje da li je potrebno da imamo vec predjasnje iskustvo kao sommelier ili je dovoljno da zavrsimo kurs?
in vino veritas

Offline Muchko

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #103 on: 20/June/2011 »
naravno da je bitno imati iskustvo za dobiti posao Sommeliera ali nije nužno i da bude istinito. Realno gledajući da radiš kao sommelier zadnjih 20 godina u Hrvatskoj svejedno nebi znao ništa o svjetskim vinima, ili bi znao jako malo, i oni su svi više manje svjesni toga.

Napravi dobar CV i riješi nakave preporuke i svakako odi na tečaj za sommeliera jer nemožeš doći tamo bez temeljnog znanja.   

Offline emanema

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Somelijer
« Reply #104 on: 13/July/2011 »
pozdrav
da li neko ima materijal (i zeli da podeli) koji su sandra25 i puc nudili,posto vidim da nisu dolazili ovde od pocetka godine
takodje bih bio zahvalan ako mi neko preporuci neku literaturu (pogotovo ako se moze naci na netu) vezano za ovo

hvala unapred