Author Topic: 3rd Electrical Technical Officer – life onboard m/v Pacific Jewel  (Read 8388 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Pozdrav svima!

Evo da se javim malo i da prenesem neke utiske za sve koje zanima rad u tehnickoj sluzbi. Kolega Electrician moze da uporedi ako hoce pa da nam kaze koliko se to razlikuje kod njega.

Dakle, da krenemo od starta...
Tehnicki departman se kod nas sastoji od 75 ljudi od cega su 20 oficiri i 55 crew. Trenutno nemamo pripadnica lepseg pola...
Glavna faca je naravno Chief Engineer a njegova desna i leva ruka su Staff Engineer (vodi masinski deo) i Staff Electrical Technical Officer (u daljem tekstu SETO).
Ako nekoga zanima nesto o bilo kojoj poziciji, neka pita, ja cu se koncentrisati na elektro deo.


Elektro departman se deli kod nas na Electrcal workshop i Electronics workshop (comunication centre- COMMS).  Sef oba dela je SETO a pojedinacna odelenja vode 1st ETO i 1st ETC.
COMMS na nasem brodu ima samo jednog oficira (1st ETC), dva fitera i jednog Audio/Video operatera. Oni su zaduzeni za sve komunikacije, navigaciju i elektroniku. Takodje, pod ovaj departman spada razglas i TV.
Electrical workshop ima trenutno 4 oficira i 6 fitera:
1st ETO- sef; 2nd ETO-Engine room; 3rd ETO - lifts i 3rd ETO-Safety
Senior ele fitter - Engine room; Senior ele fitter- Laundry&safety; Senior ele fitter - hotel; Ele fitter - Gally; 2nd Ele Fitter- Lifts&assist lights; 2nd Ele Fitter - Lights;
SETO i 1st ETO su zaduzeni za high voltage (generatori i propulzija)

Radno vreme je od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 18:00. Pauze za kafu su od 10:00 do 10:30 i od 16:00 do 16:30. U sustini, svodi se na 7 sati efektivnog rada. Prekovremeno je veoma retko posto nam nije placeno dodatno. Svake nedelje (osim kad je bas busy) imamo produzenu pauzu za rucak, sto zanci da se nastavlja posao u 16h. Jednom mesecno dobijemo pola dana slobodno, sto znaci da radimo samo prvu smenu do 12. Sve u svemu, ne mogu se zaliti.

Sto se samog posla 3rd ETO tice, relativno je lagano ako znas sta radis i ako su kolege i sefovi OK. Ja sam imao srecu da je tim zaista super pa su mi prilicno olaksali prvi ugovor. Kada sam dosao, trebalo je po planu da budem na treningu jedan ceo ugovor od 4 meseca. Posle nekih 20ak dana je odluceno da cu ipak preuzeti poziciju odmah, sto je za mene bilo super posto mi je plata za trening bila manja nego sada od kada mi je potvrdjen rank.
Prvo zaduzenje su mi bili liftovi i pokretna stepenista. Jewel ima 17 liftova i 4 eskalatora. Posto je u pitanju ultra star brod, ima dosta posla oko redovnog i vanrednog odrzavanja, al desi se cesto da danima nemam sta pametno da radim. To vreme sam uglavnom provodio ili u kabini citajuci razne manuale i knjige ili radeci sa kolegama i upoznavajuci se sa Engine room delom posla i sa safety sistemima (fire detection, watertight doors, fire screen doors, low location lights, lifeboats, itd.). Taj drugi 3rd ETO je bio OK decko, al slabo mi je sta pokazao ili objasnio, mozda zato sto ni sam nije znao sta radi :) .  Deo posla za ETO podrazumeva i pomaganje fiterima kad imaju nekih problema, al moram priznati da su nasi momci skroz OK, tako da nemamo tu nekih za*****ancija.
2nd ETO i dva treca ETO-a dele dezurstvo, tako da sam dezuran svaki treci dan. Uglavnom me zovu kad se neko zaglavi u liftu ili kad je problem u engine room. Za sve sitne stvari (svetla, kuhinja, laundry), zovu dezurnog fitera, a ako je nesto sa high voltage onda se zove SETO direktno.
Pre par nedelja je otisao kolega koji je radio Safety deo a lik koji ga je trebao zameniti je dao otkaz bez da se najavi, samo se nije pojavio... Zbog ovog sam morao da preuzmem safety bez handovera i bukvalno da ucim iz shema i manuala. Snasao sam se srecom OK, al bilo je za*****ano u pocetku. Novi 3rd ETO je new hire i nikada nije bio na kruzeru. Radio je nesto na kargo brodovima, tako da ima neke osnove, al sto se posla 3rd ETO tice, sve mu je novo totalno. Uglavnom smo zajedno, ucim ga o liftovima i zajedno se snalazimo i ucimo safety.
Ugovor mi se zavrsava za mesec dana (produzen mi je do kraja Dry-Docka). Zamena mi dolazi za desetak dana, radimo handover sedmicu dana i onda se ja prebacujem na projekat remonta eskalatora. Imamo cetiri eskalatora za kuhinju i glavni restoran i nisu imali neko ozbiljno odrzavanje od kako su napravljeni. Bukvalno su u uzasnom stanju i svako majstor do sada ih je samo krpio pomocu stapa i kanapa. Ja sam se uhvatio da pokusam da ih sredim i kako sta taknem tako se jos vece s**** pojavi. Uglavnom, trazio sam da mi daju dva mehanicara i rezerne delove i da napravimo komplet remont, sto je napokon odobreno, tako da mi je produzen ugovor i ostajem samo da to zavrsim...

3rd ETO je dakle oficirska pozicija koja nosi 1 strajp. Privilegije na P&O ukljucuju single kabinu (par fotki ukljuceno), kabin stjuarta, besplatan laundry, officer's mess i malo bolje employee benefits u odnosu na crew i staff. Sto se mene licno tice, u poredjenju sa predhodnim ugovorom kada sam bio na desku, sada mi pored plate najvise znaci single kabina, sto je olaksavajuca okolnost za after party aktivnosti.






Ajd ovoliko od mene za sada.. ako koga sta zanima, shoot.

No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Hvala za opis. Sad jos vise zelim na brod, :yeah:
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Naaaajs :D After party aktivnosti  oT
Imas elektro struku zavrsenu ili? Znam da si bio purser ranije...
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Naaaajs :D After party aktivnosti  oT
Imas elektro struku zavrsenu ili? Znam da si bio purser ranije...

imam elektro struku i nesto iskustva od pre...

No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Svaka cast na opisu i sretno u daljnjoj karijeri
 

Offline Johnny Quest

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
kabina sa prozorom  :hmm: ????

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Sta fali prozoru?
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Sta fali prozoru?

Ništa. Da je na višem katu bilo bi bolje, ali i to ima prednosti i mana.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Johnny Quest

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Sta fali prozoru?

normalno da ne fali nista, prozor je delux, a na carnivalu koliko ja znam junior electronic ili 3rd ETo nije ima prozor

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
ovde su za tech oficire sve iste kabine od 1 do 3 strajpa.

 
normalno da ne fali nista, prozor je delux, a na carnivalu koliko ja znam junior electronic ili 3rd ETo nije ima prozor
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Šefe,skoro kao kad voziš po kiši i putu sa rupama  :yahoo: :yahoo: :yahoo:
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline stefan_n

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
wow cestitke na ubodenoj poziciji, bas me zanima sta bih ja kao tehnicar za racunalstvo mogao dobiti na brodu , guram se na tu recepciju ali kad bih mogao s kompovima raditi to bi bila milina ( :money:).
kolika ti je placa ako nije tajna ? nisam stigao sve tvoje postove procitati :D

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
kao tech za racunare bi mogao dobiti neki IT posao, ali konkurencija je velika. Mozes probati isto i za Internet menadzera kod MTN SAT.
Plata za 3rd ETO je 3500 EUR. Meni je prvo bilo receno da je 4000, al na kraju se ispostavilo da su pobrkali nesto. U svakom slucaju, OK je start...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Bujah

  • Registered
  • *
  • Posts: 47
  • sailing the seas of cheese
    • View Profile
3500 EUR  ="" pfff cak i ostao na tome s obzirom da procitah koliko(kolicko) se cimate,to je matori do jaja  :uzdravlje:    Daj reci mi molim te sta su te pitali na glavnom interview-u bas me zanima  :hmm:

Offline stefan_n

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
kao tech za racunare bi mogao dobiti neki IT posao, ali konkurencija je velika. Mozes probati isto i za Internet menadzera kod MTN SAT.
Plata za 3rd ETO je 3500 EUR. Meni je prvo bilo receno da je 4000, al na kraju se ispostavilo da su pobrkali nesto. U svakom slucaju, OK je start...
pokusati cu, mada imam vise iskustva u radu na recepciji (imam tek 23 godine) nego u kakvom PC servisu ili sluzbi odrzavanja IT opreme :D hvala ti za ovu firmu upravo sam im poslao mail pa da vidimo sta ce mi odgovoriti.