Author Topic: u crew zargonu dry dock znaci da nisi sexualno aktivan/aktivna duze vremena :-)  (Read 4795 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline The D

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
takodje u crew zargonu dry dock znaci da nisi sexualno aktivan/aktivna duze vremena :-)
“Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw
off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”
― H. Jackson Brown Jr.

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
The D zar je na brodu TOLIKO bitno taj sex ili ......  Mislim da je dry dock ok stvar da se brod upozna bolje tj kako sve radi.
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
takodje u crew zargonu dry dock znaci da nisi sexualno aktivan/aktivna duze vremena :-)

 :facepalm:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Šefe ja postavih normalno pitanje kad ono tema dobi svoju celu kolonu pitanja raznih, :uzdravlje:
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline The D

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
to je samo cinjenica da jedan naziv ima vise znacenja ...primjer : q:have u been on the dry dock? a: yea, almost 4 months.
normalno,osoba koja nije upoznata sa terminologijom i zargonom ce pomisliti da je covek radio na brodu koji je bio na dry docku 4 mjeseca dok je cinjenica da osoba A je ustvari bila sexualno neaktivna 4 mjeseca,(dry dock obicno traje 2-3 nedelje) ergo osoba koja je pitala ce steci pogresno misljenje o osobi koja je odgovorila (misleci da je on bas nadrljao/naradio se i sl.)
“Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw
off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”
― H. Jackson Brown Jr.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Prvi put cujem za to.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
The D izgleda da je dry dock kod vec duze vreme  :rofl: bez uvrede sala mala
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline LilyD

  • Registered
  • *
  • Posts: 251
    • View Profile
hahahaha i ja prvi put cujem za ovu terminologiju  :rofl: znam da na Carnivalu postoji poseban dvorucni znak za "sexy times", ali ovo prvi put cujem  :D
Though she be but little, she is fierce!

Offline The D

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
ja sam cuo i to prilicno cesto...mozda ste culi a niste znali na sta ljudi misle a? :P
“Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw
off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”
― H. Jackson Brown Jr.

Offline LilyD

  • Registered
  • *
  • Posts: 251
    • View Profile
ja sam cuo i to prilicno cesto...mozda ste culi a niste znali na sta ljudi misle a? :P

ili nam nije zatrebao prilozeni termin  :rofl:
Though she be but little, she is fierce!

Offline stefan_n

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
ili netko nije vidio dry docka ( bilo kojem smislu/situaciji/prijevodu ) xD dakle radi se hahahahhaha