Author Topic: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..  (Read 8844 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hendalee

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Pretrazivao sam po forumu sve i svasta, ali nisam uspio naci nesto o ovome, a nacuo sam razne price (vecinom svako prica drugu pricu) :D
Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide, a cak sam se susretao i sa pricama o USA penziji nakon nekoliko godina rada na kruzerima, pa cak i o vecoj sumi novca koja se dobija kada odlucis da neces vise raditi..
Zvuci previse lijepo da bi bilo istinito, pa bih cijenio ako bi neko sve pojasnio oko svega toga ;-)

Unaprijed zahvaljujem :D

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: Radni staz i penzija?
« Reply #1 on: 26/August/2013 »
Ergo moras raditi 10 godina za carnival kako bi se kvalificirao za tu njihovu penziju. Ona se racuna na bazi pretposljednje place ako se dobro sjecam. ugl suma nije nista fantasticno (cca 15.000 $), a bas da ti se pusta toliko korijenje na Carnivalu nebih se kladio..
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline hendalee

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Radni staz i penzija?
« Reply #2 on: 26/August/2013 »

Nikad se ne zna, ovdje gdje sam sada stanje nece biti bolje ni za 50 godina, tako da..
Znaci, sve zavisi od pozicije na kojoj se nalazis u trenutku tog penzionisanja?
Ta penzija moze onda biti i puno veca ukoliko napredujes? (cca 15.000 $ - odnosi se na godisnju penziju?)

Hvala

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: Radni staz i penzija?
« Reply #3 on: 26/August/2013 »


Da ali ti se isplati jednom, znaci jednokratna je. Isto tako racuna se vrijeme provedeno na brodu. Kad si doma 0 bodova.
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..
« Reply #4 on: 26/August/2013 »
Detalji su u susjednoj temi.  

Ukratko, radni staž ti "ide", ali ako napustiš Carnival jedan dan prije napunjenih 10 godina (pod njihovim uvjetima), onda to što je "išlo" više ništa ne važi.

+U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..
« Reply #5 on: 29/August/2013 »
Za Princess ovo sa 10 godina vazi samo za 2+ stripe officire, al je suma znatno veca od 15ak hiljada...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline radoznao1

  • Registered
  • *
  • Posts: 53
  • za..bi kera, ?uvaj se gazde
    • View Profile
Već sam negde pisao, u Carnivalu to više nema.

Offline Taivass

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re:
« Reply #7 on: 11/September/2014 »
Pa ima li ikakav vid otpremnineetirementa?

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..
« Reply #8 on: 11/September/2014 »
Ako pitaš za Carnival - za sada još uvek ima. Ukinuli su samo kazinu, na to je mislio radoznao1 (oni su poseban segment Carnival-a, imaju neka svoja pravila i upravu).

Otpremnina se računa prema poslednjoj poziciji na kojoj si proveo 5 godina. Znači, ne nužno na kojoj si bio u trenutku napuštanja kompanije (nema varijanti - u, dobio sam unapređenje, sad ću da dam otkaz i da pokupim veće pare! Neeee, moraš da delješ minimum 5 godina na toj poziciji sa većom platom da bi zaslužio i veću otpremninu).

To je jedan faktor.

Drugi faktor je ukupan "radni staž", odnosno ukupan broj godina provedenih u kompaniji. Tako da se od pune otpremnine za 10-20 godina staža dobija 15% + 2,5% za svaku godinu preko 10, za staž od 20-30 godina se dobija 40% + 3,5% za svaku godinu preko 20, za staž od 30-35 se dobija 75% + 5% za svaku godinu preko 30 i na kraju za punih 35 godina staža se dobija punih 100% otpremnine.

Zbog te matematike, zato je ona najbliža otpremnina nakon 10 godina rada zapravo smešna suma u rangu nekoliko plata, a nakon toga svaka godina donosi sve više i što se duže ostaje taj dobitak se sve više "ubrzava".

Ko hoće pola života da pokloni kompaniji i da izgubi dodir sa stvarnim svetom, može da se nada prilično velikim parama, ako do tada a) bude živ, b) u međuvremenu ne dobije otkaz ili c) kompanija ne promeni uslove za dobijanje otpremnine.

EDIT:
Tek malopre videh da je Šef već postavio sve brojke i procente i mnogo detaljnija objašnjenja i uslove u temi "iznad" ove.
U tom slučaju moj odgovor se svodi na: "Ima, osim za kazino".

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..
« Reply #9 on: 11/September/2014 »
Čitao sam na više mjesta da je novi Carnival prezident srezao sve moguće beneficije posadi.

Carnival Cruise Lines is facing a backlash after it terminated its retirement benefits for its crew members.

See more at: http://news.martek-marine.com/crew-safety-amp-welfare/carnival-cruises-terminates-retirement-benefits-under-mlc/801654221#sthash.WeimRS2c.dpuf
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..
« Reply #10 on: 11/September/2014 »
Na prošlom ugovoru (znatno nakon datuma vesti iz linka) sam čuo (ne u smislu rekla-kazala, već zvanično), da su ukinuli samo Kazinu.  Možda se nešto promenilo tokom mog odmora, ali nemam interesovanje da se raspitam... o decenijama rada na brodu ni ne pomišljam, tako da je meni svejedno ima li otpremnine ili ne.

Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
Re: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..
« Reply #11 on: 11/September/2014 »
Da, cika Gerry je srezao I u Kampu plate , sad dobijamo samo 15% posto od bejbisitinga. Ja ne mogu da patim za tim jer nisam tu ni bila dok su zaradjivale vrlo lepe pare.
Nista cudno covek radio s parama pre nego sto je postao CEO. -()-
BTW kad je bio na brodu ja radila na izlazu I nisam  pustila njegovu porodicu da izadje bez S&S kartice. Samo me potpasao po ramenu oT
nisam ih odmah prepoznala



ko izdrzi 20 godina na brodu bolje tu I da ostane....nije to zdravo

Offline Aristolochia

  • Registered
  • *
  • Posts: 59
    • View Profile
Re: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..
« Reply #12 on: 12/September/2014 »
Kolege, ima li povezivanja staza sa nasim stazom ili je to potpuno odvojena kategorija?

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Neko govori da ide radni staz, neko da ne ide ..
« Reply #13 on: 12/September/2014 »
Kolege, ima li povezivanja staza sa nasim stazom ili je to potpuno odvojena kategorija?

Naravno da ima! Prijavis se u luckoj kapetaniji, prijavis svoje plovidbe i placas lepo drzavi porez i doprinose. Porez mozes da izbegnes posto ako odredjeno vreme godisnje provodis van drzave, on ti se otpisuje, ali placas doprinose (socijalno, zdravstveno, penziono) i onda ti uredno ide staz.

U sustini, das deo svoje zarade da se plate sluzbeni ruckovi i ljubavnice clanova nasih 250+ stranaka i za uzvrat dobijes moooooozda neku crkavicu od penzije kad/ako dozivis 90 godina (kako su krenuli da povecavaju i menjaju, kontam da ce toliko biti dok ja ne ostarim).


No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced