Author Topic: Kako mašinski inženjer oti?i na brod  (Read 5264 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline milan.scepanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Kako mašinski inženjer oti?i na brod
« on: 27/August/2013 »
Pozdrav svima,
Prvo ne znam da li je tema na mjestu, ako nije zamolio bih moderatore da je premjeste. Hvala.

Po struci sam diplomirani inženjer mašinstva i imam 25 god, već sam dvije godine bez posla na kopnu  oT. Sada ozbiljno razmišljam da idem na more, na kruzer, na trgovački brod, nebitno samo da odem. Nemam nikog od prijatelja da plovi, pa se zato ovim putem obraćam za pomoć. Želio bih da radim u struci na brodu, pa me zanima kakva je procedura potrebna za to, dozvole , certifikati i koliko orjentaciono mi treba vremena i novca.
Gdje mogu obezbijediti potrebne certifikate? Da li postoji neki pomorski fakultet na nasim prostorima koji nudi neki kurs ili specijalizaciju mašinskih inženjera za pomorske?

Sve informacije su više nego dobrodosle.
Hvala unaprijed

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: Kako mašinski inženjer oti?i na brod
« Reply #1 on: 27/August/2013 »
Za pomorstvo ti trebaju breveti cim vise njih ( osnovni d2,pa poslje toga tanker safety, heli training ect ect). Cim imas vise breveta,a to znaci i vise ulaganja naravno lakse ces se ukrcat,iako je danas znanstvena fantastika uletit kao assistent/kadet na brid. Nakon toga moras plovit godinu dana da bi rijesio kadeturu. Poslje toga se polaze porucnicki. Izobrazbu ti pruzaju sve pomorske skole,fakulteti i ucilista(Makar kod mene u Ri). Nadam se da sam pomogao  :uzdravlje:
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline milan.scepanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Kako mašinski inženjer oti?i na brod
« Reply #2 on: 27/August/2013 »
@idebrod, hvala na brzom odgovoru
Naravno da ste mi pomogli i uputili me šta treba da radim narednu godinu.

Nisam Vas baš najbolje razumio u vezi ovih "braveta ( osnovni d2,pa poslje toga tanker safety, heli training ect ect)". Pošto sam ajde da kazemo nov u ovim vodama, ne razumijem gdje ja dobijam ove certifikate. Da li preko agencije koja me šalje na brod, ili pomorskog fakulteta ? Zapravo kome treba da platim da mi obezbijedi te certifikate? Da li je najbolje da se javim nekoj od agencija ili fakultetu za više informacija?
Još jedno pitanje. Nakon godinu dana kada položim poručnički na pomorskom fakultetu, da li onda mogu da idem kao oficir na brodu ? :plovim:


Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: Kako mašinski inženjer oti?i na brod
« Reply #3 on: 27/August/2013 »

http://www.nauticki-centar.hr/ evo baci oko ovdje, tu imas dosta toga.
Za ostale informacije se obratis pomorskoj skoli Bakar ili Pomorskom faxu u Rijeci.Odslusas sta imas i onda polazes ispit. Agencije nemaju veze s time.
Porucnicki se kod nas u Rh polaze u luckoj kapetaniji, a ne na fakultetu. I da kada polozis porucnicki ti postajes treci oficir stroja, i lagano kreces napredovat a placa raste shodno tome :)
Ako jos sta trebas samo pitaj...
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline milan.scepanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Kako mašinski inženjer oti?i na brod
« Reply #4 on: 27/August/2013 »
@idebrod, hvala mnogo na informacijama

Mislim da za sada nemam više pitanja :)

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Re: Kako mašinski inženjer oti?i na brod
« Reply #5 on: 27/August/2013 »
Imas dosta agencija koje rade trgovacke brodove na tlu Hr, u Bg imas jednu.
U Bg ukrcavaju za MSC (Zivana Petranovic) a u Hr (Pasat,Zorovic,Globtik,itd), u MN imas SMS Agency (kap Spiro Sikimic). Sretno  :uzdravlje:

evo link cisto da pogledas o cemu se radi http://marine-tests.googleload.net/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=55
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline milan.scepanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Kako mašinski inženjer oti?i na brod
« Reply #6 on: 30/August/2013 »
@Bratislav
Hvala na korisnim informacijama, tačno mi treba neka provjerena agencija :)
Najverovatnije ću ići preko ove u Kotoru, pošto mi je najbliža, "SMS Agency (kap Spiro Sikimic)"

Sada provjeravam gdje u Kotoru ili Herceg Novom mogu dobiti ove certifikate, nadam se da ću ubrzo saznati

Ovi testovi http://marine-tests.googleload.net/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=55 nisu ni malo lagani, ali za prvi put imam u prosjeku oko 60% na većini. Malo je problem engleski, ali popraviću to

Offline milan.scepanovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Kako mašinski inženjer oti?i na brod
« Reply #7 on: 30/August/2013 »
Da li se isplati ići na ovo http://www.pomorskakotor.com/czop.html, cijena 2000 e, kurs traje 6 mjeseci i dobijam zvanje kadet brodomašinske struke?
Da li je ovo jedina solucija da se dobiju certifikati ?