Author Topic: Najbolja opcija slanja novca kuci i narucivanje stvari sa broda  (Read 16600 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Moon

  • Registered
  • *
  • Posts: 110
    • View Profile
Može sin da otvori račun (devizni "a vista"), procedura traje par minuta, besplatna je i potrebna je samo lična karta. Odmah potom treba da pita za SWIFT i IBAN kodove.

Može naravno i postojeći račun da se koristi, ali prvo je potrebno od banke dobiti SWIFT i IBAN kodove.

U oba slučaja mora neko otići do banke i vremenski se svodi na isto.

Drugarica samo treba da izvrši "wire transfer", to ili može/zna da uradi preko online bankinga ili će otići do banke da joj oni na licu mesta sve odrade.

Uvek su tu i varijante tipa Western Union i slične, možda jednostavnije ali skuplje.


Hvala na odgovoru.

Najverovatnije će biti preko Western Uniona, ona tako šalje majci novac.

Problematično nam je vreme. Već 30.05. treba da ima završen pregled. Nagovestili su mu da će ukrcavanje biti od juna, (za one koji ne znaju srpske nazive meseci, to je 06-ti mesec) pa do  sredine septembra, (9-ti mesec).

Kada se vadi kartica, čeka se 10 radnih dana na izradu kartice, to je dve nedelje. Zbog tih bankarskih procedura me uhvatila, blago rečeno, panika.

Ovde smo čitali o slanju novca. Različito je za Hrvatsku i druge zemlje EU a različito za Srbiju. Uslovi i načini se menjaju, nisam našla skorije informacije.

Jedno vreme je najbolje uslove imala Hipo, onda Rajfaizen, pa Intesa...


Da li možeš da preporučiš neku banku s obzirom da bi preko njih slao novac kući?




Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Kartica je potpuno nebitna (ona služi za plaćanje i za podizanje novca sa bankomata, nepotrebna je za korišćenje računa i dizanje novca u banci). Račun je otvoren odmah tada na šalteru i od tog momenta može da se koristi.

Ja koristim Intesu.
Provizija za doznaku (prijem novca iz inostranstva) je 0 (nula) za iznose do 100€ i 0,25% za iznose preko 100€ (tj. odgovarajuće protivvrednosti).

Offline Moon

  • Registered
  • *
  • Posts: 110
    • View Profile
Prince, hvala ti puno  :uzdravlje:

Offline Polke

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • Mickey Mouse
    • View Profile
Ako otvarate račun u Intesi, gledajte da to bude Intesa Hit račun jer on može da se koristi on-line, za basic nisam siguran. Takođe im napomenite da Vam treba i digitalni sertifikat za on-line banking, da ne biste morali ponovo da idete u banku(mada se on dobija odmah u bilo kojoj filijali).
'Posao na brodu nije samo posao. It's a Lifestyle.'

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Polke, ne mešaj tekuće/dinarske sa deviznim računima. ;D

Za tekuće se plaća mesečno održavanje računa, konverzija valuta itd.
A online banking se ima i sa deviznim, a sve bez ikakvih troškova. :deda:

Offline Polke

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • Mickey Mouse
    • View Profile
E tacno, Intesa Hit je tekuci racun i potrebna je potvrda od poslodavca o visini primanja u poslednja tri meseca, tako da ta opcija otpada za nezaposlene...   oT
Ne slusajte mene, slusajte Princa :p
'Posao na brodu nije samo posao. It's a Lifestyle.'

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
obican devizni racun u Intesi je besplatan, ima online banking i prilicno je povoljan za prijem novca iz inostranstva. Meni plata leze na njega u EUR i do sada nisam imao problema sto se toga tice.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline mali od palube

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Izvinjavam se ja sam bosanac pa mi treba vremena  ::yes:: jel taj wire transfer  :airquotes: klasicno prebacivanje sa racuna na racun....i dal mi je automatski otvoren na brodu itd...  :hmm:

Offline radoznao1

  • Registered
  • *
  • Posts: 53
  • za..bi kera, ?uvaj se gazde
    • View Profile
Kartica je potpuno nebitna (ona služi za plaćanje i za podizanje novca sa bankomata, nepotrebna je za korišćenje računa i dizanje novca u banci). Račun je otvoren odmah tada na šalteru i od tog momenta može da se koristi.

Ja koristim Intesu.
Provizija za doznaku (prijem novca iz inostranstva) je 0 (nula) za iznose do 100€ i 0,25% za iznose preko 100€ (tj. odgovarajuće protivvrednosti).


Hvala  :uzdravlje:

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Izvinjavam se ja sam bosanac pa mi treba vremena  ::yes:: jel taj wire transfer  :airquotes: klasicno prebacivanje sa racuna na racun....i dal mi je automatski otvoren na brodu itd...  :hmm:

za medjunarodni transfer ti treba da uzmes od svoje banke instrukcije za LORO doznake (primanje novca iz inostranstva). Dobices detalje koji sadrze podatke banke i IBAN i SWIFT broj.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Moon

  • Registered
  • *
  • Posts: 110
    • View Profile
za medjunarodni transfer ti treba da uzmes od svoje banke instrukcije za LORO doznake (primanje novca iz inostranstva). Dobices detalje koji sadrze podatke banke i IBAN i SWIFT broj.

Detalji su u ugovoru koji dobije od banke pri otvaranju deviznog računa.


Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Što učiniti sa trenutnim PBZ Viza electron (Pirivredna banka Zagreb) tekucim racunom? Moze li se nekako transferirati zarađeni novac na brodu na taj racun? Treba li otvarati nekakav devizni PBZ racun? Malo sam zbunjen oko tih stvari, nije mi jaca strana te bankarske informacije.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Što učiniti sa trenutnim PBZ Viza electron (Pirivredna banka Zagreb) tekucim racunom? Moze li se nekako transferirati zarađeni novac na brodu na taj racun? Treba li otvarati nekakav devizni PBZ racun? Malo sam zbunjen oko tih stvari, nije mi jaca strana te bankarske informacije.

Ako se ne varam, u Hrv bankarskom sistemu je broj tekućeg računa pretvoren u IBAN broj, te je samim tim račun postao otvoren za primanja inostranih i nacionalnih uplata. Treba ti jedino još SWIFT kod i možeš novac primiti direktno na tekući račun u HR. To je koliko sam ja ukapirao kad sam otvarao račun. Proveri u svojoj banci.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
SWIFT se lako nađe (to je kod same banke), trebalo bi na sajtu banke da bude naveden, a tu je uvek i Google da pripomogne.