Author Topic: Svakako se necu vracati kao fotograf  (Read 17169 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Swoopo

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Svakako se necu vracati kao fotograf
« on: 03/September/2013 »
Pozdrav svima.

Ja sam otisao na svoj prvi ugovor 28-og Juna 2012.
Dobio sam Celebrity Eclipse koji je trebalo da bude u Stokholmu. Ugovor sam zavrsio 14-og Februara 2013 u Dubai-ju.

Moja prica je bila vrlo jednostavna. Zeleo sam iskustvo da unapredim svoje znanje i zaradim neku kintu.
Odlazak na brod mi je bio poslednja opcija ako nista ne uspem da uradim Srbiji.Uz pomoc prijatelja sam saznao za EP iz Zagreba i resio sam da probam da konkurisem.
On mi je preneo neka iskustva vezana za sebe. Od pocetka sam znao da cu uspeti da prodjem i da to nece biti nekih problema.
Employment Power i nama svima poznati Tomislav Merlic su jedna od losih strana price.

Kontaktirao sam EP i saznao da je zarada otprilike $1.200 mesecno, kako je vreme prolazilo ta cifra je opadala i skontao sam da nas zavlace.
Na sve troskove pripreme dodajte €100 za neku kao "obuku" pod patronatom generala Tome i naravno on ce vam napomenuti da treba da dodate jos €200 kada dobijete ugovor. Oni su dobili moj LOE u Beogradu i morao sam da ga platim €200 bez ikakve potvrde.

Onda je dosla obuka u Zagrebu u "Hotelu I" u blizini Zagrebacke Arene. Od 35 ljudi na intervju-u proslo je nas 11 i dosli smo na pripreme za polazak.
Tu smo saznali da je plata u stavri $750+komisije. Ali problem sa komisijama je sto su toliko male da sam ih ja davno otpisao.
Dobili smo obecanje, bolje reci garancije da nas nece transferovati sa broda na tokom prvog ugovora.
Da smo zdravstveno pokriveni (sem zuba) i u slucaju nekih komplikovanijih procedura koje se obavljaju na kopnu.
Tokom obuke sam saznao da ne idem direktno na brod, vec da se sa svim stvarima vracam kuci, pa odlazim tek za par dana.
Moji sa kojima sam se pozdravio su se odsekli od straha... Ali sve je bilo ok posto sam zavrsio kompetencije za photog-a 2.

Ukrcao sam se u Stokholmu gde me je ojadio taksista za voznju od aerodroma Arianda do luke.
Naravno u luci zanajem da mi je Krastina dala pogresnu informaciju i da brod nije tu. Srecom, ljubaznoscu obezbedjenja i osoblja oni mi objasnjavaju gde je brod i pozivaju mi drugi taksi. On me vozi donde i dolazim do celebrity Eclpise-a.
Odmah sam ubacen u "masinu" i poceo sam da radim veoma ozbiljno, zato sto mi je motavacija bila novac ali i zelja da ucim.
Tim je bio veoma cudan i niko nije zeleo da mi pomogne, objasni i cesto su se sprdali samnom.
Prica o jedinstvu koju oni pricaju ne postoji, ovo je bila klanica, drukanje, pljuvanje, vredjanje...Laktanje za 1 dolar...

Posle 2 meseca sam postao photog2, malo mi se povecala zarada, ali sam onda saznao da ti dug ne isplacuje za ta prva dva meseca vec da se rasteze i na treci.
Samo da napomenem, minus sa kojim sam ja dosao. Kamera Nikon D90 750usd, uniforma 200usd, sigurnosni depozit 500usd. Troskovi medicinskog pregeda 9500rsd, EP 300e...Kada se sve to sabere krenuo sam iz minusa od prilike 3000usd.

Ok, kontao sam da cu to sve nadoknaditi dobrom prodajom i dobrim komisijama, ali ni kruzevi nisu ono sto je nekada bilo.
Ljudi danas imaju svoje kamere i ne zele da budu smarani od strane fotografa. Ne zele da kupuju fotke...
Komisiju na fotografije dobijate tek kao photog2, a do tada gurajte folije, kamere... Ali firma insistira da se gura ono na cemu fotografi ne uzimaju pare GTP tako da morate nauciti da hodate po tankoj liniji izmedju malog profita i BM na grbaci.
Ceo svoj drugi mesec, dva kruza za redom, Baltik i Fjordovi, sam bio najbolji prodavac i shvatio sam da ne zaradjujem vise od drugih a kidao sam se kao lud.
Onda sam shvatio da su komisije smesne i da nema poente gurati nesto za razliku od samo par dolara u plati.
Posle tri meseca su stvari postale malo bolje sto se tice tima, zato sto su nasi ljudi poceli da dolaze kao mravi.
Odjednom je tim u kojem sam bio manjina, osudjivan i izrugavan, postao vecinski Hrvatsko-Srpski.
Doslo je jos 5 fotografa sa ex-Yu prostora i poceli smo da se pomazemo izmedju sebe.
Kada sam video njihov "i***tski" elan, nisam zeleo da da ih sputavam, vec sam zeleo da sami skontaju kako stavri stoje.
Neki od njih su dosli zbog novca i prsli su kao konfete kada su skontali celu pricu, a neki su dosli da se zezaju i putuju.
I dalje sam ostao jedan od fotografa sa najvecim roll countom, ali se nisam preteran gurao da budem prvi u prodaji.
Za moje kolege je trenutak istine dosao kada sam najboljeg prodavca iz tima i najgoreg prodavca zamolio da mi daju svoje platne listice.
Decko koji je je ubijao ceo kruz, prodavao duplo vise, slikao jako puno je zaradio 7usd vise od najgoreg prodavca sa najmanjim roll count-om.
Nakon toga mene salju da asistiram u laboratoriji oko stampanja. Meni je to odgovaralo zato sto ne moram puno da se cimam i radim za kompom stvar koju znam.

1-og decembra u 18h sam trebao da budem u laboratoriji i asistiram pri stampanju, saznajem da me BM trazi hitno.
Odlazim da vidim o cemu je rec i sazanjem da sam dobio transfer na Serende of the Seas i da sutra uvece letim iz Majamija za Kadiz (Jug Spanije) gde se moj brod nalazi u dry dock-u. Za mene je ovo bila teska ali pozitivna promena, obzirom da sam covek koji voli promene.
Razmisljao sam da ce plata biti bolja posto odlazim sa Celebrity-ja na Royal ali nije bila nista posebno veca.

Na Royal-u sam zaradjivao neznatno vise, otprilike 960 u proseku. Ekipa nije bila losa ali nasuprot Eclipse-u gde je tim bio jako dobar, a menadzment los, na Serende-u je bilo obrnuto. Ljudi su bili toliko losi da sam ja bio jedini fotograf na kojeg su se oslanjali da donese target.

Nadam da ce ovo biti nekim ljudima od koristi i da ce vam pomoci da sagledate stvari malo bolje pre nego sto resite da odete na brod kao fotograf.
Svakako se necu vracati kao fotograf zato sto ne vidim poentu tavorenja u istom i ne vidim nacina da unapredim svoje znaje u tom pogledu.
A sto se tice novca, ako vam je to glavna motivacija, bolje batalite ovu pricu.
Svi ce vam govoriti kako ima neki koji ubija, ali budite svesni da mi nismo svi taj neki i da neko mora da bude sporedna uloga u tom filmu.
Ako vec moram da budem sporedna uloga, necu da lomim kicmu i da se ubijam za tamo neku maglovitu buducnost u koju ne mogu da budem siguran da ce doci.
Bolja je fiksna plata nego tamo neke komisije...

Pamet u glavu i samo napred! Pozdrav iz Rume  !

Offline togapyy

  • Registered
  • *
  • Posts: 82
    • View Profile
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #1 on: 03/September/2013 »
Nije mi jasno. Pise da si u Image-u, a u stvaru si u Royalu?
U Imageu samo losa iskustva fotografa, ali ovo je najlosije do sad.
Ako planiras skoro na brod vidi za Princess, ali isto kao fotograf jer cuo sam da su jako dobri  i da se sad upada brze nego ikad.
"But if you never try you'll never know" - Coldplay

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #2 on: 03/September/2013 »
Nije mi jasno. Pise da si u Image-u, a u stvaru si u Royalu?

@togapyy, suzdrži se od komentara dok ne naučiš neke osnovne pojmove, kao npr. da Image nije cruise line company kao Royal ..


http://www.image.com/about

A nemoj nikoga niti savjetovati kuda da ide ako nisi sam probao, to što si pročitao negdje na forumu, pročitaće svi oni koje zaista zanima odlazak na kruzer.

bez ljutnje molim ..  :wave:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline togapyy

  • Registered
  • *
  • Posts: 82
    • View Profile
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #3 on: 03/September/2013 »
Sorry sefe, sad sam bas to trazio.
my bed :(
"But if you never try you'll never know" - Coldplay

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #4 on: 03/September/2013 »
U Imageu samo losa iskustva fotografa, ali ovo je najlosije do sad.
Ovo je REDOVNO iskustvo druze moj....svako ce ovako proci ako radi za Image, to je samo realnost.

Offline Swoopo

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #5 on: 03/September/2013 »
Moja logika je bila prilikom odlaska da pokusam da upadnem u najvecu kompaniju.Zato sto sam smatrao da ne bi bili toliko veliki da ne valjaju.Nije da ne valjaju(mislim nece vam vaditi dzigericu viljuskom), ali mislim da mnoge stvari koje tolerisu jednostavno nisu prihvatljive i zato se jako veliki broj ljudi odlucuje na prekid saradnje sa njima.
Evo primera, od svih fotografa sa kojima sam saradjivao a bilo ih je 16 na dva broda troje se vraca na brod kao fotograf.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #6 on: 03/September/2013 »
@Swoopo, po svemu što sam pročitao, na Princess-u je puno bolje.
Zašto ne pokušaš tamo? Iskustvo već imaš, a posao je bolji nego da se lomiš u dining room-u .. i slično
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Swoopo

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #7 on: 03/September/2013 »
Imam drugara koji je bartender tamo i pokusao sam da saznam neke informacije od njega.Ali verujem da sam znas kako je kada si tamo i da nema puno vremena da propituje fotografe o tome kako im je.Jos uvek razmatram neke opcije ali to imam na umu.
Hvala za savet.

Ako neko zeli neke dodatne informacije o radu za Image i nije siguran u moju pricu i moj pogled na tu pricu mogu mu dati kontakte i ljudi koji su tamo i ljudi koji su zavrsili ugovore i dali otkaze, cak vam mogu ustupit i kontakte onih koji su otpusteni iz raznih razloga.

Offline Falcon

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #8 on: 03/September/2013 »
Pozdrav svima! Imam slicno iskustvo sa Celebrity Equinox brodom. Generalno ubijajuci se u slikanju i prodaji pravio sam 20$ vise od najgoreg prodavca koji samo stoji u galeriji i nista ne radi. Kao foto1 sam pravio bolji image count nego foto3 kojima je 3ci ugovor i uprkos svemu tome morao sam da grebem za unapredjenje u foto2 jer menadzerima nije u interesu da vas unapredjuju jer onda moraju da dele zaradu od prodaje slika sa vama. Tako da ce se ljudi koji hoce unapredjenje u foto 2 naslusati svakakvih izgovora te tipa ali samo malo vise da se smejes ili ajde prodaj jos 10ak ramova i evo unapredjenja. Budite spremni na sve, sve zavisi od tima i menadzera ja sam imao probleme i sa nasim ljudima u timu koji su lizali tabane menadzerima za poziciju i uvek su oni imali prednost jer oni vise cene puzanje nego sto ste najbolji. Mene i jednog decka iz BG su cak ismevali sto najvise slikamo u restoranu i na gengveju, ej menadzer umesto da te motivise jos te ismeva sto se kidas i radis kao budala. Najveca lova u je u vencanjima(ako ih na vasem brodu bude bilo) ali za vreme mog ugovora imali smo 4 vencanja i njih su uglavnom gurali za foto3 iako ti ljudi nisu znali da urade setap studija i sto im je image count bio uvek ispod 50%. Na pitanje zasto oni a ne neko drugi, odgovor je bio oni imaju tako dobru narav(citaj i lizu i pu*e menadzerima). I eto kao foto 2 na Equinoxu uprkos svemu sam pravio oko 1100$ mesecno. Ruku na srce realno jako se malo radi, skeniracu neke rasporede i okaciti ovde da vidite npr ako slikate gengvej od 7-10 ujutru pocinjete raditi tek u 17h ili ako ste slobodni ujutru radite tek od 15h, tako da je posao laganica, ali kad se radi radi se pun gas...

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #9 on: 03/September/2013 »
Izvini druze, ali gangway od 7 do 10 je veise nego nerealno, osim naravno ako vas manager bas jako voli ili ga boli uvo za targete.Gangway je 4 sata klasika, a ako si ti bio 3 sata onda si jako srecan.
Istina je takodje da se malo radi na Celebrity brodovima - oko 8 sati dnevno naravno ne racunajuci tu formale i embarkation day gde se radi 10+.
Ali Celebrity ima jako mali broj brodova , tako da je veca sanasa da ces dobiti RCL gde se radi mnogo vise - 10.5 sati je minimum.
Sto se zarade tice, kada sve svedes na prosek, videces da je ona ispod 1000$ na zalost. Uostalom trazi od Image-a da ti posalje pismo pa ces se sam uveriti.
Ja sam kao foto 3 u proseku imao 960$ a satirao sam se od posla. Imao sam samo jednom zaradu od 1100-1150$ i to kada sam radio svadbu.

Offline Falcon

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #10 on: 03/September/2013 »
Gangway od 7-10 je iz vise razloga, prvo ljudi koji kruziraju Celebritijem su matori, dzangrizavi sabani koji kruziraju milion puta i ne pada im na pamet da se slikaju. Napolju imas hotel direktora i gomilu oficira koji odvracaju paznju gostima jer se dokira u ruzne industrijske portove i oni jedva cekaju da se neki gost pobuni da bi te oterali na brod i jos da budes srecan ako ne dobijes pismeni penal od hotela. Dalje vecina gostiju je na ekskurzijama, a to izgleda otprilike kao krdo stoke koja nagrne ka autobusima iz straha da ce zakasniti i onda vas bukvalno pregaze sa sve onim znakom luke koji slikate. I do 10 na brodu je ostalo oko 200 ljudi tako da dalje nema smisla biti na brodu. OPS menadzeri znaju vrlo dobro sta je Celebrity a pogotovo nova Solstice klasa i pri svakoj poseti su imali prilike da se uvere u strukturu gostiju i "realnost" targeta koje Majami salje. Ista su pravila i za studija i za restoran. Imali smo dosta ljudi koji su transferovani sa RC brodova i njihove price kako su na proslom brodu pravili 250 slika u restoranu na proslom brodu padaju u vodu i susrecu se sa porazavajucom cinjenicom da ne mogu 100 komada da izvuku na Equinoxu. Jednostavno morate da smadzujete ko zmaj da bi navukli neke brojeve i cak pored toga nije retka slika da sa gengveja donesete 50ak fotografija, sto je smesno u poredjenju sa RC gde su gosti jednostavno nekako pristupacniji i obicniji. Ja bi jako voleo da odem raditi na RC brod cisto da mogu iz prve ruke uporediti, a ne ovako iz iskustava drugih kolega koje prvi put dolaze na Celebrity.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #11 on: 03/September/2013 »
Mi smo iz security dpt. znali otvoriti obadvije linije na gangway-u samo za izlaz sa broda, tako da se ljudi što prije iskrcaju sa broda, jer se stvarala velika gužva unutra.
To je dakako stavljalo foto dpt. na muke jer su ljudi doslovno jurili van, i nije pomoglo niti što su ih fotografi na izlazu pokušavali uhvatiti u unakrsnu vatru fotoaparatima  :rofl:
Ali uglavnom smo dobivali packe poslije, jer su se fotografi žalili na više instance, a Hotel Manager-u je bitnija lova nego gužva na gangway-u.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #12 on: 03/September/2013 »
Ljudi moji ja ne znam kako je to u Image kompaniji,kako fotografi rade,ali samo da kazem svoje iskustvo sa mojim menadzerima,i mojim ucenjem.. Dakle,recimo brod 1800 putnika,ludih brazilaca i argentinosa zajedno,slikas GW na na jednom izlazu ali 2 trake, ne smijes se vratiti na brod bez 1500 slika (normalnih,koje ce biti stampane), ukoliko se desi da se ipak vratim sa manjim brojem ceka me 2 sedmice GW.
Restoran : ko se vrati sa najmanjim brojem slika ima da slika pola restorana sledeci put sam,mislim ukoliko ne ispuni target.. I da,sto se tice slika iz restorana,ja sam par puta vracao fotografe u restoran nakon sto se vrate sa 70% slika,jer mene su tako gurali i vidio sam da funkcionise.. Dakle, sta zelim da kazem, sve se moze kad se hoce, pa tako i sve ih slikati. Bonus bonus bonus :money: :money:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #13 on: 03/September/2013 »
ali ako je bonus $100-$200, je8eš to, bolje čuvati živce ..
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Svakako se ne?u vra?ati kao fotograf
« Reply #14 on: 03/September/2013 »
Tu se sefe slazem,ali sta da kazem,bez guranja i nerviranja nema ni sanse za bolje.. To sam bar naucio u svome dosadasnjem iskustvu na brodu (ti znas najbolje moju pricu)  :uzdravlje: